HAMZABEY, SU İHTİYACINI KARŞILAYAMAYACAK

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları 8 aylık belediyeciliğini değerlendirdi.

HAMZABEY, SU İHTİYACINI KARŞILAYAMAYACAK

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 8 Aylık başkanlığı dönemini Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sunduğu Gündem Programında anlattı. Başkan Şerifoğulları, 2045 yılına kadar su probleminin çözüleceğinin iddia edildiğini ifade ederek, Hamza Bey Barajından gelecek suyun ilçe ve beldelere de dağıtılacağını ve Elazığ’a yetmeyeceğini belirterek, 98 derin su kuyusundan 40 kuyu ile takviye yapılacağını söyledi.
Gündem programında 8 aylık belediye başkanlığını değerlendiren, Başkanı şahin Şerifoğulları, belediyenin borcu, ilin içme suyu ihtiyacının giderilmesi, alt yapının yapılması knularında açıklamalarda bulundu.

BELEDİYENİN BORCU 618 MİLYON TL
Başkan Şerifoğulları Hamza Yanılmaz’ dan sonra belediyenin borcunun bir muamma olduğunu belirterek, “Tabii seçim öncesi daha önceki belediye başkanımızın görevde olduğu süreçte çok fazla dedikodular ve spekülasyonlar döndü. Biz mali tabloyu denetlemesi için dışarıdan denetmen getirdik. Bir aylı süre içerisinde 618 milyon borcumuz olduğu ortaya çıktı. Biz borcu açıklarken, eski yönetimi karalamak amaçlı bir uygulama değildi, maalesef açıkladıktan sonra bu tür dedikoduların çıkmasına mahal verildi. Bizim yapmamız gereken olaylardan biri belediyenin borçlarının açıklamasıydı. Hamza beyden sonra belediyenin borcu bir muammaydı. Borcu açıkladıktan sonraki süreçte farklı bir algıya çevirmeye çalıştılar, eski yönetimi kötülendiğini ortaya çıkardılar, başka bir algıda belediyeyi yönetmeyecekler, istifa edecekler algısı oluşturmaya çalıştılar. 618 milyon borç çok net. Bir ay sonra borcu açıkladıktan sonra mecliste az açıklandığı söylendi. Bu borç sürdürülebilir bir borç ama maalesef ülke genelinde bir sıkıntı var. Daha önceden belediyelerin borcu olsa bile ödenek alınabiliyordu, ama şimdi ödenek alma komsunda da bir sıkıntı var ama bu borç sürdürülebilir." dedi.

2013 YILINDA BAŞLAYAN PROJE BİTİRİLEMEDİ
Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Elazığ’ın içme suyunun canını yakan bir sorun olduğunu ifade ederek, "Su konusu canımın yandığı konulardan birisi. O yüzden bizatihi ilgileniyorum. Bakan, bölge müdürü, milletvekilleriyle görüşüyoruz. Hamza Bey artık çok uzadı, eski meclis toplantılarını izlerken eski başkanımız Süleyman bey Bakan Kurtulmuş beye bilgiler veriyor. Sene 2013 ama hala bitirilmemiş, arıtma tesisine 1 km kaldı. Asıl sıkıntımız 11 depomuza su gitmesi, biz hızlı bir şekilde yapılması için görüşmelerimiz yazışmalarımız var. P3 pompa istasyonuna getirdiğimizde sıkıntı kalmayacak. Benim telefonum herkeste var. Herkes arıyor, bayanda arıyor, yaşlısı da genci de arıyor. Herkesten su kesintisi ile ilgili herkesten tepkiler geliyordu. Ama Allah’ın izniyle Hamza Bey geldikten sonra su sıkıntımız kalmayacak, alt yapıda yapıldığında temiz su içeceğiz. Elazığ’a 98 kuyudan su içiriyoruz, 4,5 – 5 milyon elektrik faturası ödüyoruz elektrik faturasından da 2 – 2,5 elektrik faturası karımız olacak. Burada yanlış bir bilgi var. DSİ tarafından yapılan Hamza Bey tamamlandıktan sonra genel müdürlüğüne 600 – 700 milyon bir borcumuz olacak. Arıtma ile ilgili sıkıtınalar var. Arıtma 15 yıldır çalışmıyor o da eski bir yapı. Şehir büyüdükçe kapasitesi yetersiz kalmış, yüzde 15’lik bir çalışması söz konusu. Projelerimiz arasında yer alıyor. 2021 yılında arıtma tesisimizi projelendirip, ihaleye çıkıp, arıtma tesisimizi yapacağız.” diye konuştu.

ELAZIĞ’IN SU İHTİYACINI KARŞILAYAMAYACAK 
Başkan Şerifoğulları, Hamza Bey barajından gelecek suya derin su kuyuları ile takviye yapılacağını belirterek, “ 2045 yılına kadar su probleminin çözüleceği iddia ediliyor. Ama Elâzığ’a sadece bu su gelmeyecek. Beldelerimize de su verilecek. İlçelerde de verilince Elazığ’ın tamamıyla su ihtiyacımızı karşılayamayacak. Ama 98 kuyudan değil, 40 kuyu ile telefi edeceğiz. Proje tartışılabilir 80 km uzaklıktan bu su niye getirildi. Çok algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu işin uzmanları DSİ, O gün bakan tarafından başlatılmış, projelendirilmiş. Artık bu saatten sonra bunun tartışmanın bir anlamı yok. Onun dışında şehrin suyunun ihtiyacını karşılamak için yeni çalışmalar yapmak gerekiyor. Alternatif çalışmaların mutlaka yapılması geriyor. Akdağ’dan Hamzabey’e su aktarılması yapılabilir.” Dedi. 

"SİYASET HAYATIMA MAL OLSA DA ALT YAPI BENİM DÖNEMİMDE BİTECEK!"
Başkan Şahin şerifoğulları, Siyasi hayatına mal olsa da şehrin alt yapısını değiştireceğini ifade ederek, “ Bizim 11 ana başlıkta 100 projeyi hemşerilerimize taahhüt ettiğimizde bunlardan biri de alt yapıydı. Kesinlikle altyapıya gireceğiz, bu şehirde çiçekte dikilecek parkta yapılacak ama bu şehirde altyapıya bu dönemde girilmesi gerekiyor. En son rahmetli Temizer tarafından kapsamlı yapılmış rahmetli Hamza Bey zamanında bir kısım yapılmış onun dışında altyapıya genel anlamda kimse el atmamış. Benim diğer siyasetçilerden farkım, ben beş yıl sonrayı hesap etmiyorum. Hesap kitap içerisinde olmadan, günü kurtarma mantığı ile hareket ediyorum. Altyapının ne kadar zor olduğunu biliyorum zamanında rahmetli Temizer yapmış gelmiş seçim kaybetmiş Biz alt yapıyı yapacağız. Sıkıntılar yaşanacak ama halkımız rahat edecek altyapıyı bizim siyaset hayatımıza mal olsa da alt yapı bizim dönemimizde bitecek. Bakan Kurum, destek verecek. Bin 50 km içme suyunun değiştirilmesi projelendirilmiş bir durum. Yağmurlama kanalizasyon hatlarının değiştirilmesi planı yapılmış, finans programları yapıyoruz. Beş yıl geri ödemesiz bir kredi oluşturulacak. 2020 yılında çalışmalar başlayacak, iki yıl içerisinde bitecek. Altyapıda çok sıkıntılı olan yerler var. Şehrin bir noktasında aspes borular kullanılıyor. Bizim su sıkıntısı yaşadığımız konulardan biri de kayıp kaçak sıkıntısı çok yaşanıyor. Bu sıkıntı olmasa bize yeter ama kayıp kaçak oranı çok olduğu için bu su bize yetmiyor. Ciddi manada israf var. Günde 40 – 50 yerde patlak oluşuyor. Artık sürdürülebilir değil.  Altyapıya gireceğiz. Çok netiz ve kararlıyız. Bize çok sıkıntı çıkaracağını bildiğimiz halde altyapıya gireceğiz. ” Dedi. 

ELAZIĞ FUAR ALANI 
Başkan Şerifoğulları, fuar alanının hiçbir başkana nasip olmadığını, nasip ile birlikte çabada sarf edilmesi gerektiğini belirterek, “  En mutlu olduğum konulardan bir tanesi 20-25 yıldır fuar alanından bahsedilir. Hiçbir başkanımıza nasip olmamış tabii nasip içinde biraz çaba sarf etmek gerekiyor. Bize nasip oldu, biz geldikten sonraki süreçte bir projeyi hayata geçirmek için önce hedef koyuyorsun, biz hedefimizi ortaya koyduktan sonra irademizi ortaya koyduk. Biz birçok STK ile konuşup yerin tercihini kendilerine bıraktık. Bize kültür parkın üstünün en uygun alanın fidanlık alanı olduğunu söylediler. Biz büyük bir yatırım yapıyoruz. 23 milyonluk yatırım yapıyoruz. Bu işi yaparken, senede iki defa kullanacağımız bir yapı olmasını istemiyoruz. Fuar alanını kültür parkın yanında seçmemizin amacı yılın her ayı her günü aktif olması, biz STK’lara toplantılarını yapabilecekleri alan sözümüz vardı, onlar toplantıların fuar alanında yapabilecekler, fuar alanı içerisinde, STK’lar için mekan ve nikah sarayı olacak. Çok fonksiyonlu bir proje gerçekleştirdik. Biz bunu yaparken, orman bölge müdürlüğüne arsa vermek zorundaydık oturduk görüştük, arazi takasını gerçekleştirdik. İhalemizi yaptık 5 Aralık’ta yer teslimi yapıldıktan sonra fuar alanımız vücut bulacak, herkeste mutlu olacak, bizde daha mutlu olacağız, Elazığ’da 20 – 25 yıldır konuşulan fuar alanı sıkıntısını çözdük.” Diye konuştu. 

SGK BİNASININ YERİ 
Başkan Şerifoğulları SGK binasının yerinde iki katlı otopark ve meydan düzenlenmesi yapılacağını belirterek, “Önemsediğimiz projelerden bir tanesi SGK binasının yeriydi. Ben sözünü almadığım hiçbir projeyi vatandaşın önüne çıkarmadım. Biz projelerimizi vatandaş ne konuşmuşsa onu projelendirdik. Biz Elazığ’ın sorunları ne ise bu sorunları gidermek için çözümler hazırladık. Biz milletvekilleri ile yetkililerle görüştük. SGK binası ile ilgili bütün görüşmeleri yaptıktan sonra projelerimiz arasına koyduk. Keban yolundaki arsamızı SGK ile takas yaparak, gerçekleştirdik. Çok kısa bir süre içerisinde arsa takası yapılacak. Proje çalışması başladı, iki katlı yer altı otoparkı düşünüyoruz. İstanbul’dan mühendisler geldi, fikir alışverişinde bulunduk. Yıkıldıktan sonra 15 Temmuz meydanına girerek. İki katlı otopark ve meydan düzenlemesi yapacağız. Bu proje önemli, kapalı çarşısının önü açılacak, meydan büyüyecek.” dedi. 

RANT KELİMESİ BİZİM DÖNEMİMİZDE OLMAYACAK 
Belediye Başkanı şahin Şerifoğulları kendilerinin döneminde rant kelimesi olmayacağını ifade ederek , “ Maalesef dedikodular oluyor, mecliste konuşmalar arasında oluyor. Geçtiğimiz ayda eski meseleleri bize mal etmeleri oluyor. Eleştiri noktasında her türlü eleştiriye açığız. Eleştiri boyutu hırsızlığa yolsuzluğa geldiğinde tahammül edemediğimiz noktalardan birisi. Beş yıl boyunca hiçbir yolsuzluğa buluşmayacağız. İhale ile suyu kullanım hakkını sahibine vereceğiz. Rant kelimesi bizim dönemimizde olmayacak. Rant yolsuzluk cümleleri konuşulduğunda sessiz kalamıyoruz. Belki benim yumuşak karnımda bu. Bu konuda çok netiz. İllaki hata yapacağız  ama bilerek, kasıtlı bir şekilde hata yapmayacağız. İmarla ilgili dedikodular her zaman konuşulmuş, meclisi ve yöneticiyi yıpratan konular. Bizim taahhüdümüz var. Aldatan olmayacağız. Bu şehrin her noktasına temiz bir elin değdiğini göstereceğiz. Ama bu sistem sizi yiyecek diyorlar. Ama ben de inatla bu sistem bizi yemeyecek diyoruz. Kendi arkadaşlarım arasında en fazla eleştirildiğim nokta hatır gönülle iş yapmıyorsun diyorlar. Ama bu iş hatır gönülle iş yapılacak iş değil. Biz bütün mahallelere eşit hizmet götürürken, yakınıma hatır gönül işi  yapmayacağım, arsa rantçılarının önüne geçeceğiz. Bizim revize imar planın yeniden revize edilmesi için bir planımız var. STK’larla toplantı yaptık, bu toplantıya siyasi parti temsilcilerini çağırdık, geniş katılımlı toplantı yaptık. Her safhasında istişare ile işi götürme gibi bir planımız var. Şehrin revize imar planı ile ilgili sıkıntı vardı. Bu alanda kim söz sahibi ise bu alanda toplantı yaptık. İki toplantı sonrası şehir plancılarımız revize imar planı değişikliği belirli bir noktaya getirdik. Mecliste eksikliklerimizi, artılarımız tartıştık. İkinci bir formül ile ilgili de bir çalışma yaptık, meclise getireceğiz. Revize imar planında ada bazlı çalışmalar yapılmış, bunun uygulanması yüzde 30’larda 40’larda biz bazı alanlarda blok sistemlere getirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor ama şeffaf olacak. Her aşamada görüş alacağız, güzel bir sonuç alacağız. Bir şehrin kimliği olmalı. Biz Allah’a çok şükür babamızın oğluyuz. Biz makamımızı mevkiimizi, kendi işimiz için kullanmıyoruz. Biz yıllardan beri kamu kurumlarıyla iş yapmamışız. Yaptırdığımız evlerimiz binalarımız var. Adaylığımız açıklanmadan önce güzel bir sözleşme yapmıştık. Ama adaylıktan sonra o sözleşmemizi yırttık attık. Biz eşimize yakınımıza dostumuza da makamımızı kullanmayacağız. Herkes kanuna yönetmeliğe uyacak. Yapılması gereken her şeyi yapacak, ondan sonra bize getirecek. Biz imar planı tadilatı ile ilgili hiçbir gündem maddesini meclise getirmedik. İmar tadilatlarını yapmayacağız. Kimse kendi arsasını konuttan ticariye geçirmek için getirmesin, kimse rant için bize gelmesin.” diye konuştu.

HALKIMIZIN KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN ANLAYIŞI ÇOK FARKLI 
Başkan Şerifoğulları halkın kentsel dönüşüm anlayışının çok farklı olduğuna dikkat çekerek ,”  Halkımızın kentsel dönüşümden anlayışı çok farklı, Devlet gelecek bizim evimizi alacak yeni evlerimizi yapacak bize teslim edecek. Biz imar planını revize etmeye çalışırken dönüşümü de durdurmak istemiyoruz. TOKİ ile ilgili kentsel dönüşümde görüşmelerimiz var. Karşıyaka Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşümü bir noktaya getirdik, bakanın önünde imzada, bakan talimat verildi, o evler yıkılsın yenileriyle yapılsın. Kentsel dönüşümü uygulayacağımız ilk yer Karşıyakaya Mahallesi. Kentsel dönüşümde şehir merkezinde yapılması gereken yerler var. Bunun bir kısmı müteahhitler eliyle yapılması gerekiyor. Üç yıldır Nailbey’de tek çivi çakılmamış. Rızaiye, Rüstempaşa da öyle. Aksaray’a, Sürsürü’ye Kesirik’e kentsel dönüşümün girmesi gerekiyor. Türkiye’nin 81 ilinde kentsel dönüşüm bekleniyor. Biz mahallelerde farklı sistemlerle çalışacağız. Kentsel Dönüşüm bizim dönmemizde çok ciddi bir hamle yapılacak. Benim seçim döneminde üzüldüğün noktalardan birisi de Yıldızbağları, Esentepe, Feyzi Çakmak Mahallerinin bakış açısıydı. Ben ne doğu batı ne de sunni alevi ayrımı yapmayacağımı vurguladım. Biz bize inanmalarını istedik. Oylarına talip olduk, göreve gelir gelmez de Yıldızbağları, Esentepe’yi ilgilendiren yolu tamamlamamız oldu. Biz yolu yeniden projelendirdik, yolu hızlı bir şekilde bitirdik. Aynı zamanda o mahallelerde de değer katan bir yol oldu. Biz Esentepe, Yıldızbağları, Feyziçamak mahallelerine güzel hizmetleri götürmeye devam edeceğiz. Biz insanı merkeze almışız, biz insanı eşrefi mahlukat olarak görmüşüz, bundan sonraki süreçte de her mahalleye eşit şekilde hizmet götüreceğiz.” Dedi. 

ÇİMENTO FABRİKASININ TAŞINMASI GÖRÜŞÜLÜYOR
Belediye Başkanı şahin Şerifoğulları, Çimento Fabrikasının şehrin dışına taşınması konusunun hassas olduğunu, bu konuda dikkatli davranılması gerektiğini belirterek, “ Bu konuyu dillendirmek istemedik. Milletvekilleri ile birlikte bu konuyu bakanımızla görüştük ama dillendirmeme kararı aldık. Bizim ağzımızdan çıkacak her kelimeyi düşünmemiz gerekiyor. Çimento ile ilgili biz daha önce de Cumhurbaşkanı ile 3 defa görüştük. Cumhurbaşkanımızın aklında çimento fabrikasını soruyor. Bunu konuşmuyor çünkü bu konuyu olgunlaştırmak ve bir aşamaya getirmemiz lazım. Hem de muhatabınız da ekmek kazanıyor, işe yapıyor. Bunları da rencide etmeme adına bir noktaya getirme adına konuşmuyoruz, tartışmıyoruz. Biz arsaları istediğimizde Cumhurbaşkanımız yine çimento fabrikasıyla ilgili nasıl bir yol izleneceğini sordu. Biz bununla ilgili görüşmeler yapacağımızı ilettik. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanı ve ÇİMENTAŞ yetkilileri ile birlikte görüştük. Orta yolun bulunması için Cumhurbaşkanımız da talimatlarını verdi. Konuştuklarımızın altında kalmamak için şuan bir açıklama yapmıyoruz. Milletvekillerimizde ilgileniyor, herkesle birlikte gittik. Hepimiz birlikte hareket ediyoruz bu problem Elazığ’ın sorunu. Her vatandaşın her siyasetçinin hayallerinden biri fabrikanın kaldırılması, bizimde en büyük hayalimiz bu. Ama şuan Belediye Başkanıyız, ete kemiğe büründürmemiz lazım. Ama yaparken de Elazığ Belediyesi’nin kaynakları ile değil farklı bir şekilde kaldırılmasını istiyoruz. “ Dedi.

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI ÖLMEMİŞ
Başkan Şerifoğulları Fethi sekin külliyesinin bitirileceğini belirterek,”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı yapmasın, Elazığ Belediye Başkanı ölmemiş. Biz Elazığ Belediye Başkanı olarak, İzmir Belediye Başkanının yapmasını hazmedemezdik. Geçmişini, siyasi görüşlerini bir yana bırakın. Biz buradayken, valilik buradayken, STK’lar buradayken hiç kimseye sorulmadan İzmir Büyükşehir Belediyesi yapacak açıklaması hoş değildi. Biz bunu yaparken, Elazığ Belediyesi’nin kaynaklarını kullanmadık. Kültür ve Turizm bakanlığı ödeneği onayladı. İhale yapacağız ve mart nisan inşaat sezonunda bir buçuk milyon bütçe ile birlikte külliyeyi tamamlayacağız. İzmir Belediyesi yapsın denildi ama biz buradayız. Esnafa olan borçta ödenecek. Heyet inceleyecek, ölçecek biçecek esnafın borcunu da ödeyeceğiz. Kimse bu saatten sonra konuşmasın bu iş bitecek. “Diye konuştu.

Yorumlar (5)
MERT 2 yıl önce
Sayın başkanım bugüne kadar bu mahallelerden çok az bir oy çıkmış tır belki de bundan sonra da böyle devam eder bu mahalleden yüksek oy beklemeyin başkanım.Siz ne kadar çaba sarf ederseniz edin hep boşa çıkacak tır başkanım.
Ayşe güneş 2 yıl önce
Sayın başkan sözlerinizle bu olumsuz ortamda bize umut verdiniz. İlk defa gerçek manada Allah korkusu olan ve samimi olan bir belediye başkanımız oldu sanırım. Umarım size olan güvenimizi suistimal etmezsiniz. Umarım diğerleri gibi bizi kandırmazsınız. Allah sizi rantçı ahtapotların şerrinden korusun. Sayın başkan aşağı Çatalçeşme yi unutmayın. 20 yıldır bir yol gelecek diye korkumuzdan evimize bir çivi dahi çakamıyoruz. Bizi bu rezillikten kurtarın.
Fuat keskin 2 yıl önce
Senin Allah'ına kurban başkan. Sana zahmet aşağı Çatalçeşme yi de unutma.bizi kurtar.
Nur demir 2 yıl önce
Başkanım iki kelam da Çatalçeşme için etseydiniz.
Mehmet 2 yıl önce
Başkanım secım oncesı kanımız herkese acık dedınız ama bır turlu sızınle goruşmek için çabamız olduysa kımse yardımı olmadı
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:03
Öğle 12:21
İkindi 15:48
Akşam 18:30
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 6 14
3. Hatayspor 6 13
4. Fenerbahçe 6 13
5. Altay 6 12
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@