HANİ KAMU YARARIYDI

Hazar Baba Kayak Merkezi işletmecisi Taner Durmuş, “Şehrin sorunlarını gündeme getirdiğim için cezalandırılıyorum”

ELAZIĞ GÜNCEL 10.12.2019, 15:54 Günışığı Gazetesi
2679
HANİ KAMU YARARIYDI

Hazar Baba Kayak merkezi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 10 yıllığına İşletmesi İş adamı Taner Durmuş’a verilmişti. Yapılan sözleşmenin 15. Maddesinde Kurum Kamu yararı görüldüğü taktirde sözleşmeyi tek taraflı fesh eder maddesi uygulanarak. Kayak merkezinin sözleşmesi fesh edildi. Ancak Kamu yararı nedeniyle fesh edilen Kayak merkezini ihaleye çıkarılmasının ardından işletme ve kurum mahkemelik oldular.

Hazar Baba kayak merkezi işletmecisi Turizmci Taner Durmuş Kayak merkezini 10 yıllığına kiraladıklarını belirterek, “ Biz işletmeyi 10 yıllığına il özel idareden kiraladık. Bu işletmede o dönemde çok ciddi eksiklik vardı, misafir sayısı bakımından tesisin modernizasyonu bakımından, teleferik bakımından, kar ezme aracına kadar eksiklikler vardı.Biz üç yıl bu süreci bakım, onarım tadilat renovasyon süreci olarak geçirdik. Sözleşmemizde şöyle bir madde vardı. Kira bedelinin on katı kadar yatırım yapıla bilinir bu yatırımlar kiradan mahsup edilir. Biz bu üç yıllık sürede ki yaptığımız yatırımları idareden de olur yazısı alarak inşaat yatırımlarımızı yaptık. Yaptığımız bu yatırımları belgeleri ile idareye ibraz ettik ve kiradan mahsup ettik. Bu süreçte biz bölgesel tanıtımlara önem verdik, turizm fuarlarına katıldık, radyo, TV, sinema bütün mecralarda yer aldık. Bölgemizde ki turizm alanının tanıtımını yaptık. Ajanslarla bağlantı kurduk,20 kişinin ziyaret ettiği bu alanı bir anda 2 binlere 3 binlere taşıdık.”Dedi.

BİRDEN BİR İBRE TERS YÖNE DÖNDÜ

Durmuş bu kış sezonu için 3 bin kişilik bir misafir gurubu ile anlaştıklarını ve her şey yolunda giderken ibrenin tersine döndüğünü ifade ederek, “Bu da Sivrice ekonomisi için, Elazığ’ın tanıtımı için Elazığ’ın turizmi için artı değerdi. Geçen sezonda ciddi anlamada zirveye oturmuştuk. Her şey tıkır, tıkır işliyordu, gayet güzel gidiyordu, hiçbir eksiklik yoktu yatırım süreci tamamlanmıştı artık bundan sonraki süreç işin reklam tarafıydı. Çünkü ulusalda da duyurmaya başladık, ulusal acentelerle çalışmaya başladık. Bunula ilgili İstanbul’da yaptığımız bir görüşmede 3 Bin misafiri getirmek için bir çaba içerisine girdik, bunlar gelseydi ne olacaktı bunların yaklaşık haftalık 70-80 tanesi bizim tesislerimizde konaklayacaktı kış boyu geriye kalan 400 kişi şehir merkezinde ki otellerde konaklayacakları. Bu şehir ekonomisine bir atı sağlayacaktı. Bununla ilgili Türk Hava Yolları ile görüşüp gurup fiyatı aldık bu görüşmeler içerisindeyken her ne olduysa birden bir ibre ters yöne döndü.” Diye konuştu.

TALİMATLA GEÇEN BİR SÜREÇ

Kayak merkezinin, Kamu yararı nedeniyle il genel meclisi kararı ile Köylere hizmet Götürme Birliğine devredildiğini belirten Taner Durmuş, “ Sivrice kaymakamlığının il genel meclis üyelerine bir talebi olmuş kamu yararı nedeniyle kayak merkezinin işletilmesinin devredilmesini talep etmiş. İl genel meclisi üyeleri bu kararı komple onayladı, ama biz bu karar öncesi il başkanımızı ziyaret ettik. Burada bir mağduriyetimiz söz konusu bu mağduriyetin giderilmesi için bir ortak komisyon kurulsun, komisyon bir araştırma yapsın bir rapor haline getirilerek il genel meclis üyeleri bilgilendirilsin. Buna rağmen meclisten evet kararı çıktı.

Vekillerimizi bilgilendirdik, vali beyden randevu talebinde bulunduk, Kaymakam beyle görüştük siz ilçenin kaymakamısınız aynı zamanda il özel idare genel sekreterisiniz ilçede ki turizmi neden yok ediyorsunuz dedik. “ Biz Talimatlara bakarız “ dedi. Talimatla geçen bir süreçten bahsediyorum.” İfadelerini kullandı.

15 GÜN İÇERİSİNDE BURAYI BOŞALTIN

Durmuş 15 gün içerisinde boşaltmaları yönündeki kararın kendilerine ulaşmadığını ifade edere, “ Şimdi bu talimatlar sürecinde gelen il genel meclis kararı aldığı komisyon raporu ki bu rapor bizim elimize ulaşmadı. Bir karar tebliğ edildi bize “15 gün içerisinde burayı boşaltın”. Biz bu sürede kamu yararı adıyla bizden alınan yerin sözleşmemizin henüz dolmadığını haklarımızı olduğu için bir dava açtık.

Daha sözleşmemizin dolmasına 3 yılımız var zaten 7 yılımızın 4 yılını alt yapıya harcadık son iki yıldır bir ivme kazandık, artık bizde orda yatırımımızın karşılığını almak istiyorduk. Henüz sözleşmemizin süresi bitmediği için dav açtık. Bu sürede kamu yararına alınan işletme, hızlı bir şekilde ivedilikle ihale edildi. Benden alınma gerekçesi kamu yararı, tamam kamu işletir alır, orda bir kamu yararı varsa buna saygı duyarız, bunda bir sıkıntı yok.  Tekrar ihale edilmesi kamu yararını ortadan kaldırıyor.Biz ihalenin iptali için dava açtık. Yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk, bu süreç henüz sonuçlanmadı.” Diye konuştu.

İL GENEL MECLİS ÜYELERİ YANILTILDI

Durmuş İl Genel Meclis Üyelerinin yanıltıldığını belirterek, “Bir diğer gerekçede komisyon raporunda bizim duyduğumuz, Jandarma tutanakları diye geçiyor. Jandarma tutanağı diye bir şey yok. Jandarma özel arama kurtarma ekibinin birlikte yürüttüğümüz bir program dahilinde orada yaptığı bir tatbikatı, Jandarma tutanağı diye meclis burada yanıltılmış. O tutanak değil bir rapordur, o raporun içeriğini de hazırlayan benim. Hazırlatmamada ki amaçta şuydu, önümüzdeki yıllarda bura biz oluruz olmayız bunların olması gerekli. Kayak merkezinde olması gereken önlemler. Jandarma arama kurtarma timlerinin orada olması her hangi bir olay esnasında onların müdahil olması. Yani kayak merkezinin gelişmesi için biz adım attık. Bunu bizim aleyhimize kullandılar. Burada da il genel meclis üyeleri yanıltıldı. Daha sonra il genel meclis üyeleri arasında bir tartışma çıktı, madem biz işletmeden aldık, neden ihale ettik tartışması. Burada kiracıya bir hak ve tazminat doğuyor bu da kamu yararı değil kamu zararıdır, demişler.” Dedi.

TURİZMCİ BURADA CEZALANDIRILDI

İşletmeci Taner Durmuş yapılan yanlış uygulamalarla yatırımcıların cezalandırıldığını ifade ederek, “ Şimdi Kış sezonuna girerken, biz acentalarla çok ciddi anlaşmalar yaparken, kış sezonunda personel bulundururken,vergimizi verirken işler güzel giderken kayak merkezi neden kurumun ihtiyacı adı altında talep edildi, birincisi bu.Sözleşme süremiz devam ederken üç yıllık sürede yaz sezonu boyunca yatırım yapıla bilinirdi. Bunun önünde bir engel yoktu bizim talep ettiğimiz burada kış turizm merkezi ilan edilip mastır planı uygulanıp, bu mastır planı dahilinde sadece bir işletmeciye değil, birkaç işletmeciye alan yaratılarak kanuni süreç içerisinde kiralanıp, yap işlet devret modelleri geliştirile bilinir oranın daha cazip getirilmesi için çaba harcanır, bu yol denenmedi, aksine mevcut iyi giden bir işletmeci turizmci burada cezalandırıldı.

Biz dedik ki bakın aşağıda otelimiz var, yukarıda kayak merkezinin işletmesine talip olduk. İki tane tesisi entegre çalıştırıyoruz. Kışın ölü olan otelciliği kayak turizmi ile birleştirdik ve canlandırdık. Burada da bir istihdam söz konusu, Ben iddia ediyorum bölgede vergi, çalışma istihdam anlamında lider bir firmayız.” Diye konuştu.

BU ALANIN TURİZM CAZİBESİNİ YİTİRMESİNİ İSTEMEYİZ

Durmuş Hazar Baba Kayak merkezinin cazibesini yitirmesini istemediklerini belirterek, “Biz bu alanın turizm cazibesini yitirmesini istemeyiz, bölgede yatırımlarımız var. Bu kayak merkezi sadece bize değil bütün bölgeye hitap eden bir alan, burası bir şahsın bir kurumun güdümünde olacak bir yer değildir. Hele kamu erliyle yürütülecek bir alan değil. Kamu burada alt yapıyı hazırlar üst yapıyı özel işletmeler yatırımcılar yapar. Bu yol denenmedi, kamu işletmeciliğe soyunduğu zaman ben bir yatırımcı olarak özel idarenin hiçbir ihalesine girmem. Gölde benzer tesisler var yarın özelleştirildiğinde 15.maddeye dayandırılıp hadi kardeşim kurumumuzun ihtiyacı var hadi sen çık denildiği taktirde hiçbir yatırımcı girmez bu bölgeye.” Dedi.

BURADA BİR HUKUKSUZLUK VAR BİR USULSÜZLÜK VAR

Durmuş bir hukuksuzluk yaşandığını bu nedenle de küstürdüğünü, heyecanını yitirdiğini ifade ederek, “Burada bir hukuksuzluk var bir usulsüzlük var. Benzer hukuksuzluğu dünde yaşadım Köylere hizmet götürme birliğine devredilen bir yere özel idare tutanak tutuyor. Bu şuna benzer Malatya Valisinin gelip Karaleylek kanyonunda biz burada çalışma yapacağız demesi gibi oldu. Bizim yaşadığımız süreç tamda böyle oldu. Özel idareden çıkıp Köylere Hizmet Götürme Birliğine devrolan, mahkemesi sonuçlanmamış bir işletmeyle ilgili kendince tutanak tutuluyor. Anahtar teslimi yapın deniliyor. Ve bu tutanak Pazar günü mesai saati dışında yapılıyor. Bunlar doğru şeyler değil, bunlar yatırımcıyı üzer.

Burası zaten daha önce Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından işletilen bir yerdi. Sıkıntılar vardı. Her yıl Özel idare bütçesinden buraya bir ödenek aktarılıyordu ki işletile bilinsin.Biz bu süreçte özel idarenin kasasından bir kuruş almadık. Tam tersine mevcut binaların yatırımını yaptık. Tanıtımını yaptık, buranın misafir sayısını artırdık. Özel idarenin burada en ciddi yatırımı dönemin Valisi Murat Zorluoğlu tarafından buraya yapılan asfalttır. Bu da alt yapı yatırımıdır ve doğru bir yatırımdır takdir ederiz. Valilik, Özel idare kurumlar alt yapıyla uğraşmalılar. Orada konaklama sorunu var deniliyor. Konaklama için uygun bir sözleşme yapılırsa konaklamayı yaparız biz. Yarın konaklamayı yaptıktan sonra 15. Maddeye dayandırılıp elimden alınmayacağı garantisi yok. Ben bunu yaşadım. Doğru yöntemlerle burada sadece bir yatırımcıya değil tüm yatırımcılara eşit davranılmalı. Kış turizmi önemli bir alan hem mekanik hem pistlerin yönetimi, hem araç trafiğininim yönetimi kolay işler değil.

Bölgenin kalkınması için bir bütün halinde bakıyorum olaya. Kurumun tavrı karşısında bir yatırımcı bir turizmci olarak küstüm. Heyecanım kırıldı, hevesim kaçtı. Kamu gücünü kullanıp bizi cezalandırmak doğru bir yaklaşım değil. Ben bunun neden yapıldığını ise şehrin sorunlarını gündeme getirdiğim için cezalandırılıyorum” Diye konuştu.

Yorumlar (4)
Tarkan Akyüz 2 yıl önce
Kayak merkezleri Devlet tarafindan idare edilemez.Kayseride Bir yil kayak tesislerini kendi isletmeye kalkti ve rezil oldu.Ben 4 gunlugune gittigim kayseriden 1,gun sonra kactim.Hazarbaba kayak merkezini rezil etmeyin.Elaziğ halkina kotuluk etmeyin.Eski isletmecileri isi iyi biliyor ve guzel idare ediyorlar.Düzen i bozmayin.Hukuğa karşi gelmeyin.
Özgür ceef 2 yıl önce
Yazık lar olsun Elazığ ı bu hale getiren lere
Tayyar 2 yıl önce
Kamu yararı için boşaltin denirken, bir tanıdığım var, ona peşkeş çekeceğim, çekin gidin demek iştenmiş olabilir mi acaba ?? Güya bu ara şahısları güç zehirlenmesi yaşıyor!!!
Veli 2 yıl önce
Günışığı gazetesi sizden tek ricam şunu iletin bunun peşini bırakmıyoruz arkadaşlarımızla cimer şikayet ediyoruz turizm bitirmeye yönelik hareketler bunlar kim bilir ne akıllar düşünceler dönüyor ona buna devrediyorlar sanki kendi arsaları tekrar'dan peşini bırakmıyoruz.
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:03
Öğle 12:21
İkindi 15:48
Akşam 18:30
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@