Hayvanı sokağa atana 500 TL para ceza

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan hayvan hakları ile ilgili düzenlemesinin son aşamaya geldiği belirtildi. Bu düzenlemeyle sokaklarda başıboş hayvan kalmayacak

Hayvanı sokağa atana 500 TL para ceza

Hayvanı sokağa atana 500 TL para cezası geliyor!

Hayvana eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası

Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan yeni düzenlemenin yasallaşmasının ardından sokaklarda başıboş hayvan kalmayacak.

Hayvanların iyi şartlarda bakılmasını sağlamak içinde belediyelere sorumluluk yükleyen AK Partinin teklifinin önümüzdeki günlerde meclise gönderilmesinin beklendiği belirtildi.

AK Parti'nin hayvan haklarıyla ilgili düzenlemesi son aşamaya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hazırlığı süren düzenleme şu maddeleri öngörüyor:  Bütün hayvanlar çipli, yani kimlikli olacak. Çipte sahibinin adı, hayvanın yaşı, varsa sağlık kontrolleri yer alacak. Hayvanlara işkence yapanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Hayvanını sokağa bırakana da 500 TL para cezası uygulanacak. Hayvan barınakları standart hale gelecek

EZİYET EDENE 5 YILA KADAR HAPİS

AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine hayvan haklarında yapılacak yeni düzenlemelerde son aşamaya gelindi. AK Parti hem hayvanlara yapılan eziyete son vermek hem de insanların önce hayvanı sahiplenip sıkılınca da sokağa atılmasına engel olacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Buna göre hayvana eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

HAYVANLARA ÇİP TAKILACAK

Yeni dönemde bütün hayvanlar çipli yani kimlikli olacak. Hayvanın kaç yaşında olduğu, sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği, sahipli ise sahibinin kim olduğu bilgileri bu çipte yer alacak. Bu çipler hayvanın deri altına takılacak. AK Parti'nin getireceği düzenlemeyle hayvanlara işkence yapanlar da cezasız kalmayacak. Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklikle bu suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

SOKAĞA ATANA 500 TL PARA CEZASI

Barınaklardan veya pet-shoplardan alınan ancak sokağa bırakılan hayvanlar için de ceza uygulanacak. Hayvanını sokağa atanlara 500 TL idari para cezası verilmesi değerlendiriliyor. Hayvan barınaklarına da standart getirilecek. Hayvanların iyi koşullarda bakımının yapılması için belediyelere sorumluluk yüklenecek. AK Parti teklife son şeklini verip bu ayın sonunda Meclis Başkanlığı'na sunmayı planlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER