"HEDEF GÜZEL MİRAS BIRAKMAK!"

HABER: GÜLÇİN TURGUT- Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, ilçede devam eden çalışmaları, hayata geçirmeyi düşündükleri projeleri, destek ve hibe konusunda açıklamalarda bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 13.01.2022, 14:47 13.01.2022, 16:06 Editör
88
"HEDEF GÜZEL MİRAS BIRAKMAK!"

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, seçim döneminde verdikleri sözleri yerine getirmek adına çalışmaların devam ettiğini belirterek, Ağın'ı turizm açısından da geliştirmek adına çabaladıklarını söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazetecileri Günü münasebetiyle gazetemizi ziyaret eden Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, ilçede tamamlanan ve devam eden projeler hakkında özel açıklamalarda bulundu.

 İlçeye yapılması planlanan Deri ve Leblebi Fabrikası'nın yanı sıra Badem Kırma, İşleme, Paketleme Tesisleri konusunda bilgiler veren Başkan Uslu, fabrikalar ve tesislerde minimum 50 kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Başkan Ali Uslu'nun açıklamalarından derlediğimiz satırbaşları şunlar;

" SÖZ VERDİĞİMİZ İSTİHDAMIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ"

"Şu anda deri fabrikamızın geldiği aşama toplamda 46 bin metrekarelik yüz ölçümü olan 7 bin metrekarede, kapalı alanı olan bir fabrika. 7 bin metrekare 1974 yılında açılan bir fabrika olması hasebiyle tabi eksikleri var. Bu fabrikamız 2021’e kadarda atıl durumdaydı. Biz 2019 yılında hatta seçim arifesinde miting alanında da söylemiştik. Çünkü icradan satışı vardı, ilana çıkmıştı. Miting alanında da hemşerilerimize söz vermiştik. Fabrikayı alacağız, üretim ve istihdamın önünü açacağız diye. Seçimden 1 ay sonra Halk Bankası satın aldı. 2019 Mayıs Ayı'nda. Biz satın alana kadar da 2021 Şubatı'nda biz girişimlerde bulunduk o tarihe kadar eski sahibi ben alacağım, işleteceğim, deyince sizde takdir ederseniz ki mal sahibine yakışır tabi öncelik kendi malıdır. Baktık olmadı 2 sene geçti üstünden, biz devreye girdik. Bu süreçte de Halk Bankası Elazığ Şube Müdürüne, genel müdürümüze de minnettarız. Bizim ekonomimize uygun bir bütçe bir model hazırladılar. Şartları hazırladılar ve satın aldık." dedi.

"FABRİKAMIZIN YERİNİ BEKLİYORUZ"

"Şuana kadar yaptığımız işlemler fabrikanın eski, deriyle alakalı olan kısmı sökülüp bertaraf edilmesi, eski makinelerin çıkması tabi bunları hurda diye algılamayalım ihtiyaç fazlası malzeme olarak düşünerekten bunları bertaraf ettik.  Şu anda 3 tır tuğlamızı aldık, kendi personelimizde, kendi işçilerimizle bölümlerini, müştemilatlarını oluşturduk. İskeletin ana hatları çıktı. Kış nedeniyle sıva işlemine başlayamadık. Leblebi üretim tesisi olacak, badem kırma işlemi, paketleme olacak, leblebi üretim tesisinin makinelerini DAP'tan tam destekli, Ağın İlçe Tarım Müdürlüğü'nün projesi, üstüne bizde belediye olarak proje 350 bin TL’ lik projeydi 150 bin TL’de biz destek olduk. 500 Bin TL’ lik leblebi üretim ve paketleme tesisi, makinelerini aldık, şuanda fabrikada ki yerimizi bekliyoruz, yapılıp üretime geçmesi için."

"BADEM KIRMA, İŞLEME VE PAKETLEME FABRİKASI PROJEMİZ ONAYLADI"

"DAP İdaresi'nden Badem Kırma, İşleme, Paketleme, ile ilgili projemizi sunduk. Olumlu yönde seyir ediyor ve hatta onaylandı geçen sene ama ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durumdan sel, yangın, felaketlerden dolayı bakanlıktaki Strateji Daire Başkanından ödenek göndermemesinden iptal oldu, bu sene tekrar müracaat ettik. Leblebi üretim paketlemenin yanı sıra badem kırma işlemi olacak. Badem kırma işleminden sonra bir bölümünü un ve bulgur değirmeninden sizlerde taktir ediyorsunuz ve görüyorsunuz tarımla uğraşıyoruz. Kendi tarlalarımızdan ürettiğimiz buğdayımız, arpamız oluyor ama bu sefer biz arpadan çok buğday ve nohuta yöneleceğiz. Nohutu hem kendi leblebimizi üretmek için hem de buğdayda da yine Ağı'nda olmayan bir un ve bulgur değirmeni, Ağın'lı ununu  değirmene ya Arapgir'e ya da Keban’a götürüyor. Yani dolayısıyla un ve bulgur değirmeni de bizim için önemli. Çiftçilerimiz için selektör tohumu hazırlanması sistemi var, onlar için selektör kuracağız."

"TOPLANTI VE DÜĞÜN SALONU PROJEMİZ VAR"

" Ağın'da üzülerek ifade edeyim tarih 2022 olmuş düğünümüzü sokaklarda yapıyoruz. Toplantı olursa nerede yapacağız toplantı ve düğün salonumuz yok. Buranın tekstil atölyesi kısmını içerisinde mutfağı, gelin odası, Wc’ler, gibi müştemilatlarını yaptık. İskeletleri hazır sadece ince işleri kaldı. Bunun yanı sıra çatısını komple değiştireceğiz. Çünkü şuandaki 1970’lerde yapılan aspes içeren çatı malzemesi, onun bertarafı da ayrı bir sıkıntı.  Gömüyorsunuz, üstü kapanacak, suya karışmayacak gibi ve bunun üzerine de bir güneş enerjisi GES düşünüyoruz. Çünkü güneş enerjisinin bize artısı ne olacak 2 tane önemli artısı var. 1- Bizden sonraki gelecek olan yönetime bıraktığımız mirasa sahip çıkılması adına oranın elektriği de üretmesi, kendi yenilenebilir enerjinin olması, hem de bizden sonraki arkadaşlarımızın mirasımıza daha olumlu bakması."

"İLÇEMİZE HAYVANAT BAHÇESİ DÜŞÜNÜYORUZ"

"Bunlar yöresel üretimlerle ilgili projelerimiz birde sosyal donatılar olacak dedik. Sosyal donatılarda da hayvan sevmeyen, insanda sevmez ilkesine ben hep o yönde giderim. Şu anda belediyemizin kendi çevresinde bile bir sürü süs hayvanları var cüce keçisinden tutun, süs tavuğuna, tavşana vs. ilçemizde ne yazık ki Elazığ’da da aynı şekilde, Elazığ Belediyesi'nin açmış olduğu köy kent gibi. Çocuklarımız hayvanlara hasret, buraya bir hayvanat bahçesi düşünüyoruz. 10 dönümlük alana."

"AĞIN'IN, AİLELERİN UĞRAK YERİ OLMASI İÇİN ÇABALIYACAĞIZ"

"Geçen sene Şenpınar Mahallesi'nde 39 tane metruk ve yıkıntı evler vardı. Eskinin kilise taşlarıyla yapılmış, onların yıkıp temizlenmesini yaptık ve o taşların hepsini toparladık. Ondan bir taş dokuya uygun restorant ve kafe düşünüyoruz. Ağın'a insanlar geldiğinde, günü birlik dinlence alanı, çocuğunun vakit geçirebileceği, at biniciliğinden tutunda,  biz tabi bu projeler olana kadar kendi maaşıma mahsuben, kendi bütçemle almış olduğum hayvanlar, bir tanede at aldık. Yazıhan' da, Yazıhan Belediyesi'nin desteklediği bir proje vardı. Yazıhan Atlı Spor Kulübü, orada eğitimini aldırıyoruz. Hem Ağın'da ki öğrencilerimizin binicilik hemde rehabilitasyon olsun. Çocukların motivasyonları açısından da çok önemli. İnsanları biz Ağın İlçemize çekmemiz gerekiyor. Siz kıymetli basın mensuplarını Ağın'a gelin desek kendi belediye binamızın haricinde Ağın Belediyesi'nin misafir ağırlayacak bir yeri yoktu. Bizden önceki amcalarımızın, ağabeylerimizin, demek ki böyle bir derdi yoktu. Misafirlerimizi Arapgir'de ve Kemaliye'de ağırlıyoruz. Bunun içinde tabi 'salavat kuvvete bağlı derler', kendi bütçemizle biz ancak, kendi ekonomimizle buranın satın alınmasını, şuana kadar 2 Milyon 600 Bin TL'ye satın aldık, şuana kadar da 500 Bin TL para harcadık. İçerisinde 10 adet lojmanı var, işin özüne bakıldığında 2 Milyon 600 Bin’e aldık doğru biz sadece orasının çatısının makaslarını satsak 3 Milyon'a satarız. Çok ekonomik bir durumda aldık ve içerisinde 10 tane lojman var. Lojmanın her birisini 200 Bin’e satıyorum desen 2 Milyon TL eder. Ama bizim derdimiz şu orası hem üretim merkezi olsun hem de sosyal donatı olsun insanlar Ağın'a neden geleyim? Niye geleyim? Çünkü artık herkes ilimizden, başımızdan geçen bir deprem olayı vs. herkes ilçelere dağıldı.  Hafta sonu da olsa çoluğuyla çocuğuyla vakit geçireceği bir yer olması."

"AĞIN'DA TURİZM KONUSUNDA GERİDEYİZ"

"Biz Ağın'da turizm konusunda çok gerideyiz ama şöyle bir avantajımız var Kemaliye ve Arapgir,  Kemaliye daha turizm konusunda çok önde. Kemaliye’de ki turların biz Ağın'dan geçmesini söyledik. Tabi altyapı olmayınca oda olmuyor bu alt yapıyı oluşturduktan sonra gelen turların turist için,  

Kemaliye'de turist için kendi iline 150 km uzaklıkta, Elazığ’a 140 km uzaklıkta ama Kemaliye’ye gelen tur ya Elazığ Havaalanı'nda ya da Malatya Havaalanı'na iniyor nedeni yolların sıkıntılı olmasından. Buda bize bir avantaj Elazığ’a gelen bir kültür ve turizm ile ilgili bir kafilenin işte Harput’u görmesi işte  

Elazığ’daki yerleri görmesi, Ağın'a gelmesi, restoranımız yerinde olmuş olsa mesela faaliyete geçmiş olsa bir kahvaltı yapması. 140-150 km yoruyor. Hem turizmle iştigal esnaf arkadaşlarda bizden talepleri, bizim taleplerimizi karşılayın, ilçeye geldiğimizde bir çay bahçesi olsun, bir dinlenme yeri olsun buna benzer şeyler olsun."

"BİZİM KURTULUŞUMUZ ÜRETİM"

"Otelimizin tadilatına başladık. Yüzde 80 aşamasında, bunların hepsini hibeler ve destek ile yapıyoruz.

Mesela Winsa’ nın CEO’su Ağın'lı, Cem Korkmaz. Otelin komple pimapenlerini Winsa üstlendi.

Alçıpan dekorasyoncu İzmir Ağınlar Dernek Başkanı malzemesini aldık o kardeşimiz geldi yaptı. Birde kendi personellerimizle yürüyünce biraz yavaş ilerliyor ama inşallah iyi olacak hem turizm açısından fabrika önemli hemde yöresel ürünler açısından önemli. Bizim kurtuluşumuz üretim. Ülkenin de kurtuluşu üretim, Ağın İlçesi'nin de. Turizm de iki seçenek var, tarım ve turizm. Turizmde zaten çok gerideyiz en azından tarımı yakaladık. Tarımda bir yol kat edelim istiyoruz."

"FASON ÜRETİME MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

"Fabrikalarımızı hayat geçirdiğimiz zaman minimum 50 kişi olarak düşünüyoruz. Mesela bizim kuracağımız Leblebi Üretim Tesisi ilçede ki üreticilerin bir kavurmayla bir elemesi var mesela biz 3 kavurma aldık. Biz üretime geçtiğimiz zaman hem ceza ve tevkif evlerimizin, hem tarım kredi kooperatiflerin buna benzer kurumsal yapılar içerisinde fason üretim Ahmet, Mehmet’e leblebi yapıp satmasına müsaade etmeyeceğiz. Coğrafi işaret belgeli bir ürün, Ağın'da üretilecek. Eğer o esnaflarımız gelip Ağın’da üretecekse onlarda gelip üretebilirler. Bizim esnaf ile işimiz yok. Sene 2022 olmuş poşetle işimizi yapıyoruz. Bu paket olmalı. Ürün pazarda hakettiğini bulacak.“

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Başakşehir 20 34
4. Adana Demirspor 21 34
5. Fenerbahçe 21 33
6. Beşiktaş 21 32
7. Hatayspor 20 32
8. Gaziantep FK 21 31
9. Sivasspor 21 30
10. Karagümrük 21 30
11. Alanyaspor 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 20 27
14. Giresunspor 20 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Altay 21 19
18. Kasımpaşa 20 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 19 37
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 19 29
8. Samsunspor 18 27
9. Gençlerbirliği 19 26
10. Manisa Futbol Kulübü 20 25
11. Altınordu 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Tuzlaspor 20 24
14. Kocaelispor 20 24
15. Keçiörengücü 20 23
16. Menemen Belediyespor 20 23
17. Bursaspor 19 19
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 19 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Chelsea 22 43
3. Liverpool 20 42
4. West Ham United 21 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 20 23
15. Everton 19 19
16. Leeds United 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 20 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Mallorca 20 20
16. Elche 20 19
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@