HEDEFİMİZE YAKLAŞTIK!

ÖZEL-HABER: GÜLÇİN TURGUT- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Elazığ'ın gündemi ve önümüzdeki seçimlerde CHP'nin hedefleri konusunda gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 06.08.2022, 12:11 07.08.2022, 13:39 Günışığı Gazetesi
254
HEDEFİMİZE YAKLAŞTIK!

CHP Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, CHP'nin artık Elazığ’da çok iyi  bir konumda olduğunu belirterek, seçimlerde iddialı olduklarını vurguladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran gazetemize yaptığı değerlendirmede sahada olduklarını belirterek, "Elini sıkmadığımız kişi bırakmamak amacıyla hareket ediyoruz. İlçelerimizi geziyoruz iki ilçemizin köylerini bitirdik. İnşallah Elazığ’daki bütün köyleri tek tek gezmiş olacağız." dedi.

 "CİDDİ ORANDA BİR OY ARTIŞIMIZ VAR"

Anket sonuçlarında ve yapılan saha gezilerinde CHP'nin oy artışını gördüklerini belirten Duran, "Partimize ilgi çok güzel. Ciddi oranda bir oy artışımız var. Anket çalışmalarımızda bunu görüyoruz.  Bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Diğer siyasi partilerin anket çalışmalarını da bir şekilde duyuyoruz, Elazığ küçük bir yer. Bağımsız olduğunu iddia eden kuruluşların yapmış olduğu anket çalışmaları da var. Hepsini de görüyoruz. Sonuç olarak hedefimize yaklaştığımızı görüyoruz." dedi.

"KÖRÜ KÖRÜNE SİYASET İZLEMEDİK"

CHP olarak körü körüne karşı çıkan bir siyaset izlemediklerini söyleyen Duran, "Aldığımız dönüşlerle göre  bu şehirde herkes Cumhuriyet Halk Partisi'ni kabul etti. Güçlü muhalefet olduğunu, CHP’nin bu şehirde bir söz sahibi olduğunu herkes kabul etti. Dikkat ederseniz ne Gürsel Bey, ne de ben körü körüne, karşı çıkan bir siyaset izlemedik. Örneğin Kömürhan Köprüsü yapılırken, köprünün yapılmasına karşı değildik fakat Pertek dururken öncelik Pertek Köprüsü olsun dedik. Kömürhan Köprüsü zaten vardı. Deprem evleri yapılıyor bunları şehirlere dağıtmayın 'dikey mimardan yataya geçiş yapacağız' dediler fakat bir gerçek vardı, şehir bunu kaldırmıyordu. Biz bunları söyleyince vatandaş da bizi haklı gördü, cevheri gördü. Dediler ki bunlar da bu şehri idare edebilir." dedi.

"VATANDAŞ DA BİZİ HAKLI GÖRDÜ"

Başkan Duran, 41 yıl sonra CHP'nin Elazığ'dan vekil çıkardığını belirterek, "41 yıl içerisinde CHP, Elazığ'dan hiç vekil çıkaramadı, kendisini ifade edemedi. 41 yıl önce CHP 5. - 6.  partiyken veya kimse adını bir milletvekili ile ya da çok büyük bir iddialarla bir arada tutamazken, 1 milletvekilimiz, il genel meclis üyemiz, 2 tane belediye meclis üyemiz var. CHP hakkında çok farklı güzel şeyler konuşuluyor, bunları konuşan bizler değiliz, Elazığ halkıdır." diye konuştu.

"SEÇİMLERDE ÇOK FARKLI BİR TABLO ÇIKACAK"

Merkezde birinci parti olacaklarına inandıklarını söyleyen Çağlar, "Ben önümüzdeki seçimlerde çok farklı bir tablo çıkacağına inanıyorum. İlk göreve başladığında bir açıklama yapmıştım. Demiştim ki bizim iddiamız merkezde birinci parti çıkmak. Sanki buna her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz gibi. Ben Elazığ’ın bu sefer farklı bir siyasi tablo ile karşılaşacağını inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"ELAZIĞ’IN HER YERİNDE AYRI SIKINTI VAR"

Coşkun Çağlar Duran, Elazığ’ın her yerinde ayrı bir problem, ayrı bir sıkıntı olduğunu belirterek, "Bölgeye göre insanların talepleri beklentileri değişebiliyor. Ben yaklaşık 10 aydır görevdeyim. Bu süreç içerisinde ben Elazığ’da, ilçelerinden, köyüne, en kırsal köylerini bile tek tek gezdim. Genel anlamda ekonomik sıkıntı var. Bir de bu ekonominin alt başlıkları var. Çiftçi ürünü satamamaktan,  karşılığını alamamaktan şikayetçi, esnafa gidiyorsun esnaf ekonominin tutarsızlığından dertli bugün sattığın malı yarın yerine koyamamaktan şikayetçi. İnsanlar önünü görememekten şikâyetçi. İşsizlik hat safhada. İlçelerin birçoğunda hastaneler var fakat uzman doktor yok. Sulama ile ilgili büyük sıkıntılar var şehrimizde. Bu senelerdir kulak arkası edilmiş kimse bu işe girişmek istemiyor. Özellikle sulama konusunda talep, beklenti çokken kimsenin buna yanaşmaması halkta artık bir tedirginlik yaratıyor. Şuan mevcut hükümetin tutarsız siyaseti insanları kırılma noktasına getirmiş. Her ne kadar sadece ekonomi gibi görünse de ekonomi dallara ayrıldığı için birçok konuda vatandaş şikâyetçi." dedi.

"TOKİ'NİN TUTUMU İNSANLARDA KIRGINLIK YAPIYOR"

Depremden kaynaklı yaşanan sıkıntıların halen devam ettiğini kaydeden Duran, "Deprem'den sonra yaşanan sıkıntıları özetleyebilirim en başta TOKİ'ler, yapılan evlerin küçük olması, sosyal yapısıyla beklenenin altında olması,  alt yapısıyla mesela alt yapı olarak Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki TOKİ'ler tam bir facia. Binaların yapım şekli, okullar büyük sıkıntı TOKİ'nin buradaki tutumu insanlarda kırgınlık yapıyor." dedi.

"ŞEHİR DAĞLARA DAĞITILDI"

Coşkun Çağlar Duran,TOKİ' lerin şehrin dışına yapılmasının doğru olmadığını belirterek, "Şehir adeta dağlara dağıtıldı. Bu kadar altyapı sıkıntımız varken, ulaşımda sıkıntımız varken şehri bu kadar yaymanın doğru olduğunu düşünmüyorum." diye konuştu.

"TOKİ BURADA TİCARET YAPTI"

TOKİ konutlarını eleştiren Duran, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı, "TOKİ Elazığ'da afet konutları yapmadı, sosyal konut yapmadı. TOKİ burada ticaret yaptı ben en başta da söylemiştim bugün de söylüyorum. Depremden sonra TOKİ geldi 80 dairelik binalardan 96 daire çıkardı? Nasıl çıkardı? Kat vermedi, arsa eklemedi, sadece mevcut evlerin metrekareleri  düşürdü 16 daire artırdı. 16 daire kimin TOKİ'nin. Bu ticarettir."

"TOKİ SADECE BARINMA YERİ YAPTI"

Özel sektör müteahhitlerin yaptığı binalarla TOKİ'nin yaptığı binalar arasındaki farka dikkat çeken Duran, "Abdullahpaşa'da yapılan TOKİ'leri lütfen bir inceleyin. Özel sektör müteahhitlerin yaptığı binalarla, yolun sağ tarafında ki TOKİ'nin yaptığı binalar arasındaki farka bakın. Kat farkımı  dersiniz, dükkanların yapım şeklinde mi bakarsınız. TOKİ'nin yaptığı köylerde yapılan evler gibi duruyor. Özel müteahhitlerin yaptığı ise bir şehre yakışan vizyon şeklinde durabilecek binalar ve dükkanlar. İkisinin arasında uçurum fark var. TOKİ sadece barınma yeri yaptı." dedi

"DOĞRU YÖNLENDİRME YAPMADILAR"

TOKİ'ler yapılırken doğru yönlendirme yapmadığını kaydeden Duran,"Burada yerel dinamikler ortaya çıkmadı, siyasiler ortaya çıkmadı. Doğru yönlendirme yapmadılar, ellerini taşın altına bırakmadılar. Ne verildiyse sadece teşekkür ettik. Böyle bir anlayış doğru değil çünkü Elazığ bunu hak etmiyor." diye konuştu.

"TOKİLERİN ÖDEME PLANI BELLİ DEĞİL"

TOKİ ödemelerine de değinen Duran,"TOKİ' lerde şu an ödeme planı belli değil. Kaç yıl geçti, kimse bilmiyor. O günkü fiyattan mı ödenecek, bugünkü fiyattan mı ödenecek. Depremde mağdur olanlar asgari ücretin bir tık altı ya da bir tık üstü. Aylık geliri 15 bin, 20 bin olanın evine bir şey olmadı. Bir emekli 3-4 bin maaş alıyor onlar eski evlerde oturuyorlardı onların evi gitti. Biz bu insanları şehrin her tarafına dağıttık. Şehir içinde oturan adama ulaşım yükü yükledik. Geri ödemeler başlayacak, bu insanlar nasıl ödeyecek." dedi.

"PARA BU ŞEHRE GİRMEYECEK"

Başkan Duran, TOKİ ödemelerinin bu şehre girmeyeceğini ve bu durumundan esnafın çok etkileneceğini ifade ederek, "Aşağı yukarı tam rakam veremiyorum. 22 bin konut yapıldı diyelim. Bu insanların aylık bin 500 ödediğini kabul edersek.  40 milyona yakın aylık para eder bu para Elazığ'a girmeyecek. Maaşlarından Ankara'da kesilecek direk TOKİ'ye aktarılacak. Aylık 3-4 bin geliri olan insan nereden kısacak. Gelecek bakkaldan, kasaptan küçük esnaftan kısacak. Bunların hiçbiri Migros'a gitmiyordu, markadan alışveriş yapacak bütçeleri yoktu. Bu insanlar küçük esnaftan alıyorlardı. Şimdiye kadar esnaf bunu fark etmedi yeni fark etmeye başladı." diye konuştu.

"ÜÇ TANE OKUL YAPIYORUZ"

Kentte yaşanan okul sıkıntısını çözmek adına CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un talebi üzerine CHP’li belediyelerinin kentte okul yaptıklarını belirten Çağlar Duran, "Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerek vekil bey, gerek genel merkezimizin araya girmesiyle, talepleriyle CHP'li Büyükşehir Belediyeleri tarafından buraya üç tane okul yapıyoruz. Bu okulları biz belirlemedik. Milli eğitim belirledi, dedi ki şu okulları siz yapın. Demek ki milli eğitim de buradaki eksikliğin farkında fakat dillendirmiyor." dedi.

"KRİZİ HERKES HİSSETMEYE BAŞLADI"

Gelinen noktada ekonomik krizi herkesin hissettiği belirten Duran, şunları kaydetti, "Pandemiden önce asgari ücretin altında ki herkes krizi hissetmeye başlamıştı. Sonra bir tık üst dediğimiz eski tabirle orta direk kesim hissetmeye başladı. Artık öyle bir hale geldik ki iyi kazanıyor dediğimiz kesim bile hissetmeye başladı. Bu ekonomik kriz ülkeyi her geçen gün daha kötüye götürüyor. Evet, ülkede çok büyük sıkıntı var fakat bizim şehrimizde iki katı sıkıntı var. Depremin yükünü 20 sene atamayacağız. 20 sene bunların geri ödemesi devam edecek."

"ERDOĞANA GÖNÜL VERMİŞ BİR TEYZEMİZ"

CHP heyetine tepki göstererek gündeme gelen Mevlüde Teyze'ye de değinen başkan Coşkun Çağlar Duran, "Mevlüde Teyze tipik bir Elazığ annesi. Biz hastaneye ziyaretine gittiğimizde söylediği söz dikkatimi çekti, dedi ki her iki kelimesinden biri 'Erdoğan Aşığıyım demesi oldu' yani Mevlüde Teyze'nin tepkisi ne bizim orada gezmemiz, nede ekonominin kötü olması. Mevlüde Teyze, Sayın Cumhurbaşkanına gönlünü vermiş, bir takım tutar gibi iyisi ile doğrusuyla destekleyen bir teyzemiz. Bu durumun güzel tarafı insanların artık istediği gibi kendini özgürce ifade etmesinin önünü açacağını düşünüyorum. Eğer Mevlüde Teyze konuşuyorsa  bir başka teyzede konuşu bilmeli rahat rahat.Kimse teyzeye müdahale etmemeli." dedi.

Yorumlar (2)
Mahzun 2 ay önce
Aç tavuk kendisini darı ambarında sanırmis.Gecen seçimde sanki çıkarmış da , umudu varmış.10 daha az rey alıp sistemin azizliginden amortiden,tombalsdan zurna Sezai oldu . Hepsi bu.
Atilla 2 ay önce
bos beles adamlari konusturun , türkiyenin dibini oyanlara canak acin yaziklar olsun sizlere , sanki bu güne kadar fitne ve fesatliktan baska ne vermisler bu vatana ....
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Real Sociedad 7 13
7. Villarreal 7 12
8. Osasuna 7 13
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Mallorca 7 8
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@