Herkes müteahhit olamayacak

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Avcıl, inşaat sektöründe yeni bir döneme girildiği, hazırlanan kanun teklifine göre müteahhit olmanın artık kolay olmayacağını söyledi.

Herkes müteahhit olamayacak

İnşaat sektöründe artık yeni bir dönem başlıyor. Bakanlığın hazırladığı kanun teklifi meclise sunuldu. Artık müteahhitler istedikleri işi yapamayacak. Müteahhitler yeterlilik dereceleri dikkate alınarak 9 başlıkta sınıflandırılacak. Yapılacak olan inşaatların büyüklüğü sınıflandırmanın verdiği ölçüde olacak. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinde bina tamamlama teminatı ya sigortası zorunluluğu getirilecek.
Konu ile ilgili açıklama yapan Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl, müteahhit olmak için belli kıstasların aranması gerektiğini belirterek, “80 milyona yakın nüfusa sahip ülkemizde bugün yaklaşık 500 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 3bin 800, tüm Avrupa’da ise 30 bin civarında. Türkiye, yaklaşık 1 milyar 375 milyon nüfuslu Çin’den sonra inşaat sektöründe dünya ikincisi konumundayken, müteahhit sayısı olarak da Çin’den sonra ikinci sıradayız Hükümet, bu anlamda yeni bir düzenleme getiriyor. İnşaat sektörüne yeni düzenlemeler geliyor. Meclis’e sunulan teklif yasalaşırsa, müteahhit yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirmesine bakılacak.” dedi.
Başkan Avcıl, yetki sahibi müteahhitlerin yeterliliklerinin de dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılacağını ve üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olacağını belirtti. 
Avcıl açıklamasında, “Ayrıca Teklif, Kentsel Dönüşüm Yasası'nda yapılacak bazı değişiklikleri de içeriyor. Teklif kabul edilirse bundan böyle riskli yapılarda yapılacak çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Yasa yürürlüğe girerse kentsel dönüşüme giren firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması şartlarını yerine getirmesi istenecek.” ifadelerini kullandı.
Başkan Avcıl hükümetin inşaat sektörüne soluk ve düzen getireceği yasa ile ilgili daha öncede bağlı olduğu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ile birlikte teklif verdiğini ve tavsiyelerine uyup oda olma yolunda ilerleyeceğini belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER