Hindi satışları arttı

Yılbaşına sayılı günler kala Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da hindi satışları artmaya başladı.

Hindi satışları arttı

Yılbaşına sayılı günler kala Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da hindi satışları artmaya başladı. Elazığ'da 100 liraya satılan bir hindinin İstanbul'da 250 lira olduğunu belirten hindi yetiştiricisi İmdat Canpolat, doğal hindilerin kafalarının kırmızılaşmayacağını, ayaklarının da açık renk olacağını söyledi.
Elazığ-Diyarbakır yolu kenarında bulunan Hayvan Ürünleri Organize Sanayi girişinde hindi yetiştiricisi İmdat Canpolat, doğal ortamda yetiştirdiği bin 200 hindiyi satmak için yerini aldı. Elazığ merkeze bağlı Yünlüce köyünde hindi yetiştirdiklerini belirten Canpolat, "Satış için getirdiğimiz hindiler 7 ayda yetişti. Yılbaşı yaklaştı satışlarımız biraz daha arttı. Genel olarak İstanbul’a götürüyorduk, bu yıl götüremedik. Orada fiyatlar biraz daha yüksek. İstanbul’da bir erkek hindi 250 liraya giderken, Elazığ’da 100 liraya gidiyor. Dişi hindi İstanbul'da 150 liradan burada ise 75 liradan satılıyor" dedi.

"TÜYÜ PARLAK İSE SAĞLIKLI OLUR"
Aldıkları civcivleri, otlak meralarda, doğal ortamlarda besleyerek büyüttüklerini ifade eden Canpolat, "Biz kesinlikle çiftlikte yetiştirmiyoruz. Doğal ortamda meradan beslendiği gibi, buğday, arpa ve mısır veriyoruz. O yüzden bir kişi hindi alırken öncelikle tüyünün parlak olmasına dikkat etsin. Tüyü parlak olan hindi hem sağlıklı, hemde doğal olur. Çiftlik hindilerini kafalarından fark edebilirsiniz. Çiftlik hindilerinin kafaları kırmızılaşmaz, renk almaz. Ayakları bronzlaşmaş, açık renk olurlar" diye konuştu.
Yılbaşı nedeniyle işlerinin biraz daha artmasını beklediklerini dile getiren Canpolat, "Şuanda günlük 30-40 adet hindi satıyoruz, yıl başına 5 gün kala ise günlük 120 civarında satışımız olacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER