Hızlı tren hız kesti

2019-2023 yılları arasında tamamlanacağı söylenilen Malatya-Elazığ hızlı tren projesi hız kesti. Ankara’dan başlayan ve Kayseri’ye kadar gelen Hızlı Tren Projesi, Sivas’a hizmet vermeye hazırlanıyor.

Hızlı tren hız kesti

2019 yılında Sivas-Malatya hattının tamamlanıp Malatya-Elazığ hattı ile birlikte Ankara’dan Elazığ’a ulaşımın 2023 tarihinde hızlı trenle gerçekleşeceği belirtilmişti.
Ankara’dan başlayan ve Kayseri’ye kadar gelen Hızlı Tren Projesi, Sivas’a hizmet vermeye hazırlanıyor. 2019 yılına kadar Malatya’ya da gelmesi beklenen projenin istimlak sorununa takıldığı iddia ediliyor. Projenin Malatya ayağının istimlak sorununa takılması iddiası Elazığ’a da hızlı tren projesinin beklenen tarihten daha geç geleceği sinyalini veriyor.
İSTİMLAK SORUNU
Elazığ’da yıllardır konuşulan ‘Hızlı Tren’ konusu Haziran ayında yapılan seçim öncesinde tekrar gündeme gelmiş ve hızlı trenin en geç 2023 yılında Elazığ’a da hizmet vereceği belirtilmişti. 
Hızlı Tren’in projesi bitti ihaleler yapıldı ancak projenin Sivas Malatya ayağında istimlak işlemleri nedeniyle beklemeye alındı. 
Projenin Sivas-Malatya ayağının istimlak sorunları nedeniyle askıya alınması iddiası ve bugüne kadar Malatya’da herhangi bir altyapı çalışmasının başlamaması Malatya'da olduğu gibi Elazığ’da da, hayal kırıklığı yarattı. 
Ankara - Kayseri arasında hizmet veren, çok yakında Ankara- Sivas arasında da hizmet vermeye başlayacak olan Hızlı Tren Projesi’nde istimlak sorununa takılan Malatya-Sivas arası 160 kilometre kısa bir mesafe olduğu ve bu sıkıntı giderilmeden projenin Malatya-Elazığ ayağına başlanamayacağı hızlı terenin Elazığ’a hizmet verme tarihinin gecikeceği anlamına geliyor.
SÖZ VERİLMİŞTİ    
Ankara’dan Elazığ’a kadar getirilmesi planlanan hızlı trenin en geç 2023 yılında Elazığlıların  hizmetine gireceğinin sözü de AK Partili siyasiler tarafından vatandaşa verilmişti.
Konuyla ilgili geçtiğimiz yıllarda bir açıklama yapan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, önce Sivas Malatya hızlı tren hattının ardından da Malatya Elazığ hattının 2023 yılına kadar hizmete gireceğini söylemişti. 
Geçtiğimiz yıl yine bir açıklama yapan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin Sivas-Malatya güzergahındaki Çetinkaya-Malatya arasındaki bölümün, etüt, proje ve mühendislik ihalesinin yapıldığını açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER