İkinci elde satışlar durdu

Elazığ’da geçmiş yıllara oranla yüzde 30-40 civarında düşün yaşayan sıfır araç piyasası, ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşüyle ikinci el oto piyasasını da etkiledi.

İkinci elde satışlar durdu

Sıfır araç piyasasında ÖTV oranları ve dövizdeki yükselişin etkisiyle oluşan kur farkı nedeniyle pahalanan marka araç fiyatları müşteri kitlesini ikinci ele yönlendirdi.
Elazığ’da geçmiş yıllara oranla yüzde 30-40 civarında düşün yaşayan sıfır araç piyasası, ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün düşüyle ikinci eli oto piyasasını da etkiledi.
İkinci el oto satışı yapan esnaflar nisan mayıs aylarında hareketli olan piyasanın, haziran ayından sonra düşüş yaşadığını belirtiler. Esnaflar, “Normal şartlarda Elazığ’da ikinci el piyasası yaz ayı başıyla hareketlenir ve Ekim, hatta Kasım ayına kadar küçük düşüşler yaşasa da bu hareketlilik bir şekilde devam ederdi. Bu sene aslında doların yükselişi ve sıfır araçların dolar kuru üzerinden yüksek fiyatla satılması ve ÖTV etkisiyle, ikinci elde daha fazla bir satış beklentisi vardı olmadı. Özellikle son iki ayda ikinci el araçlarda da üç beş bin liralık artışlar olunca piyasa çakılıp kaldı. Satışlar oldu ama istenilen düzeyde olmadı. Buda elbette hem milletin alım gücü, hem de piyasaların durgunluğundan oldu. Bu aylardan sonra yaza kadar satışlar alışılmış haliyle gider. Yani fazla bir satış olacağını zannetmiyoruz.” dediler.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER