İKTİDARI YIPRATACAK HAREKETLER

Malatya Yeşilyurt belediyesi ile gündeme gelen Almanya’ya gönderilenlerin geri gelmemesi olayına birçok belediyenin karıştığı görüldü. Elazığ’dan ise Arıcak, Baskil ve Akçakiraz belediyelerinin de Almanya’ya adam gönderdiği ortaya çıktı.

ELAZIĞ GÜNCEL 16.04.2021, 15:24 Günışığı Gazetesi
1634
İKTİDARI YIPRATACAK HAREKETLER

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’nün geri gelmemesinin kamuoyuna yansımasının ardından Türkiye genelinde birçok belediyenin aynı yöntemlerle Almanya’ya adam gönderdikleri iddia edildi.

Türkiye Yeşilyurt belediyesini konuşurken, Elazığ’dan da üç belediyenin ismi gündeme düştü. Ak Partili belediyeler tarafından  bir dernek aracılığı ile Almanya’ya adam gönderme işlerinin ifşa olması ile birlikte muhalefet partileri tarafından iktidar topa tutuldu.

CHP’Lİ EROL: “İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VE ADLİ MERCİLER DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATMALIDIR”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Son bir kaç gündür ulusal medyada gündeme gelen, belediyeler aracılığıyla yurtdışına gönderilen ve geri dönmeyen kişilerle ilgili sorgulanması gereken bir kaç yönü var.                   

Bir anlamda “insan kaçakçılığı” olan bu iş için çevre konusunda Almanya’da eğitim alma kılıfı uydurularak kamu kurumu olan belediyeler aracı yapılmış, bu kişilere belediyeler üzerinden “Gri/Hizmet Pasaportu” alınması sağlanmıştır.

İddialarla ilgili İçişleri Bakanlığı ilgili belediyelere derhal soruşturma ve inceleme başlatmalı, aynı zamanda bu konuya muhatap belediye başkanları görevden alınarak haklarında adli işlemlere başlanmalıdır.

Aylardır gizlenen bu olaya dair sorulması gereken asıl soru,  kamu kurumu olan belediyelerin bu kadar basit ve sıradan gerekçelerle belediye personeli bile olmayan bu sayıda insanı Türkiye Cumhuriyeti’nin Hizmet Pasaportu ile yurt dışına nasıl gönderebildiği, ilk Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde ortaya çıkan ve başka belediyelerde de görülen bu olaya dahil kişilerin FETÖ gibi terör örgütleriyle bağlantısı olup olmadığı araştırılmalıdır.”

ELAZIĞ’DAN ÜÇ BELEDİYENİN DE İSMİ KARIŞTI

Türkiye Yeşilyurt Belediyesi’nin skandal olayını konuşmaya devam ederken, Elazığ'ın Arıcak, Baskil ve Akçakiraz belediyelerinin de dernek aracılığıyla insanları Almanya'ya gönderdiği öğrenildi.

Arıcak Belediyesi’nin Almanya'nın Bremen kentine 49 kişi, Baskil Belediyesi’nin, Almanya'nın Hamburg kentine 90 kişi, Akçakiraz Belediyesi’nin ise Almanya'nın Bremen kentine 20 kişi gönderdiği ifade edildi.

VALİLİK İZNİYLE GİTTİLER

Elazığ'ın AKP'li Arıcak Belediyesi ile Beyaz Melekler Tüm Engelliler Derneği arasında “ Geleceğiniz çöp olmasın/Hayatın içinde bizde varız” isimli proje kapsamında belediye tarafından 18-25 Kasım 2020 arasında 1 belediye çalışanı ve 49 dernek üyesinin ‘çevre ile ilgili yapılan çalışmaları' incelemek amacıyla Almanya'nın Bremen kentine gönderildiği, Arıcak Belediyesi'nin proje kapsamında insanları yurtdışına göndermek için Elazığ Valiliği'ne yapmış olduğu talepte şunlar kaydedildi;

“Geleceğiniz çöp olmasın/Hayatın içinde bizde varız” adlı proje kapsamında, Türkiye Almanya (Elazığ-Arıcak) arasında bir köprü oluşturmak, Belediyecilik alanında çevre ile ilgili yapılan çalışmaları ve kamu kurum ve kuruluşları ve STK'ların yapacağı çalışmaları yerinde incelemek için, Almanya'nın Bremen kentine 1 belediye çalışanı, 49 kişi dernek üyesi ile birlikte 18-25/11/2020 tarihleri arası gidilmesi planlandığı, bununla ilgili anılan dernekle 27/10/2020 tarihinde protokol imzalandığı, 04/11/2020 tarihleri arası gidilmesi planlandığı bununla ilgili anılan dernekle 27/10/2020 tarihinde protokol imzalandığı 04/11/2020 tarihi 17 sayılı Belediye Meclisinden kara alındığı ve davetiyenin iş insanı Kubilay Şentürk tarafından yapıldığı tüm masrafların iş insanı Kubilay Şentürk tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Makamınızca uygun görülmesi halinde ilgi yazı eki listede isimleri yazılı 50 kişinin anılan etkinlikler kapsamında belirtilen tarihlerde (18/11/2020-25/11/2020) yurt dışına çıkış izni verilmesi hususunu olurlarınıza arz ederim.”

‘ÇEVRE EĞİTİMİ’ İÇİN ALMANYA'YA 90 KİŞİ

Baskil Belediyesi ise “Çevre İçin Eğitim-Eğitim İçin Çevre” isimli proje kapsamında Alternatif Açılım Derneği aracılığıyla 2 grup halinde 90 kişiyi Almanya'nın Hamburg kentine gönderdiği ortaya çıktı.

Baskil Belediyesi ise dernek üyelerini Almanya'ya göndermek amacıyla Elazığ Valiliği'ne yapmış olduğu izin başvurusunda şunları kaydetti;

“Türkiye ve Almanya arasında bir köprü oluşturmak ve Avrupa'da kurumumuz ile eş değerde olan kamu kurum kuruluşu ile Avrupa'daki çeşitli (STK) Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki diyalogları yerinde görmek, çeşitli incelemelerde bulunmak amacı ile Almanya'nın Hamburg şehrinde faaliyet gösteren Elazığlı iş adamı Mikail Sönmez tarafından hazırlanan Almanya 2020 göç yasasına istinaden Hamburg Eyalet Parlamentosu tarafından onaylanan (Çevre için Eğitim-Eğitim için Çevre) adlı proje kapsamında 4 Ekim 2020-10 Ekim 2020 tarihleri arasında Baskil Belediyesinden 2 kişi Alternatif Açılım Derneğinden 45 kişi olmak üzere toplam 47 kişi 2 ayrı grup halinde burada görmek ve ağırlamak istediklerini ve tüm giderlerin kendileri tarafında karşılanacağını belirterek bu etkinliğe katılım sağlanması talep edilmiştir. Bu amaçla Baskil Belediyesi tarafından görevli ekli listede ismi yazılı 4 kişi ve Alternatif Açılım Derneğinden ekli listede ismi yazılı 90 kişi olmak üzere toplam 94 kişinin tüm masrafları davet sahibi tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Makamlarınızca uygun görülmesi halinde ilgi yazı eki listede isimleri yazılı 94 kişinin anılan etkinlikler kapsamında belirtilen tarihlerde yurtdışına çıkış izni verilmesi hususunu olurlarınıza arz ederim.”

“TUTUNAKLA PASAPORTLARI TOPLANDI”

Almanya'ya giden dernek üyelerinin geldiğini pasaportlarının ise tutanak tutularak toplandığını söyleyen Arıcak Belediye Başkanı AKP'li Ferit Yıldırım, “Böyle bir dernekle iş birliği içerisinde Almanya'ya gezi düzenleyerek oradaki STK'ları buluşturmak amacıyla 42 kişi gönderdik. Ben de gidecektim fakat o dönemde annem ve babam Korona Virüse yakalandığı için gidemedim. Bu kişilerin ülkeye girişte tek tek tutanak karşılığında pasaportları toplandı ve bize getirilip teslim edildi” diye konuştu.

BASKİL BELEDİYESİ’NDEN GİDENLER GERİ DÖNDÜ

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, belediyeleri ile dernek tarafından Almanya gidenlerin hepsinin geri döndüğünü ifade ederek,” Bende gidecektim rahatsızdım gidemedim Belediyemizden de 4 personel vardı. 4 Personelimizle birlikte gidenlerin hepsi geri döndü.” dedi.

AKÇAKİRAZ BELEDİYE BAŞKANI SÖZCÜDEN İSMAİL SAYMAZ’A KONUŞTU

Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Akçakiraz Belediyesi'nin ‘Almanya ve Türkiye arasında köprü oluşturmak amacıyla' Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile 1 Kasım 2019'da yaptığı protokolü ile ilgili olarak Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’a konuştu.

Başkan Kaya: “Dedik ki iş güç sahibi olsunlar”

– Almanya'ya 48 kişiyi göndermişsiniz.
Bir dostun hatırına böyle bir şey yaptık. Yarısında pürüz çıktı. 20 kişi filan gitti.

– Gidenler döndü mü?
- Üçü geri geldi.

– Projeyi kim getirdi?
- Almanya'da yaşayan Elazığlı bir hemşehrimiz. Buralar dar bir alan, kapalı bir alan. 2-3 üniversitemiz, organize sanayimiz yok. Vatandaş işsiz güçsüz… Dedik buradan giderler, iş güç sahibi olurlar. Bana makul geldi. Burada Türkiye Cumhuriyeti'ne yük olacak insanlar gidiyor. Euro, altın ve dolar gönderiyor. Annesini babasını rahatlatıyor. Bir şeyin kârı zararından fazlaysa doğrudur, helaldir, hoştur. O mantıkla baktım.

– Gidenleri tanıyor musunuz?
- Üçünü tanıyorum.

– Hepsi Akçakirazlı mı?
- Elazığlı. İlçemizden iki kişi var.

Gidip orada çalışacaklar diye baktım...

– Yani siz çalışmaları için izin verdiniz.
- Evet. Bu insanlar gidecek, gezecek, imkanı olursa çalışacak. Sonradan duyduk ki bu iş bir sektör ve meslek grubu haline gelmiş. Üç dört defa daha böyle teklif geldi. Gündemimize almadık.

– Dönmeyeceklerini biliyor muydunuz?
- Bunlar bize dedi ki: “Gideceğiz, alanı göreceğiz, Güzel bir alan çalışmasından sonra gidebilirsek gideceğiz.” Yani gelecekler, anne babalarından izin alacaklar. Benim yardımcım ve meclis üyem de gitti. Onlar da belki gelmeyebilirdi.

Derneğin nerede olduğunu bilmiyorum

– Nasıl gittiler?
- Uçakla. Aynı otelde kalmışlar. Vahşi depolamayı ve çöp arıtma tesisini gezdirmişler.

– Bu dernek nerede?
- Bilmiyorum.

– Ama protokol yapmışsınız.
- Yaptık ama kimdir, nedir, necidir; çok içinde değilim.

– Elazığ'da mı?
- Yok, Almanya'da.

– Hemşehrinizle sonradan konuşabildiniz mi?
- Konuştum. “Otelden kaçtılar” dedi. Ben daha üzerine düşmedim.

– İki görevliniz anlamamış mı?
- Anlamamışlar. Bizimkiler birkaç gün uzattılar. Eş dost akrabaları gezeceğiz demişler. Son iki üç gün onlardan ayrılmışlar.

Pasaportlar geri gelecek dendi ama gelmedi

– Sizi aradılar mı?
- Yok. “Pasaportların hepsi geri gelecek” dediler, gelmedi.

– Listeyi kim yapmıştı?
- Ben hiç karışmadım.

– Gidenleri görmediniz mi?
- Görmedim.

– Listeyi kim yaptı? Almanya'daki hemşehriniz mi?
- Evet.

– Bu kişiye çok güvenmediniz mi?
- Diyorum ya işte, öyle bir süreçti, bir anda böyle geldi, bir haftalık bir görüşmeydi, yoğunluktan geldi geçti.

Belediyeye ikinci el bir kamyon aldılar

– Belediye kasasına bir şey girdi mi?
- Evet, bir araç aldılar.

– Ne aldılar?
- Bir kamyon.

– Fiyatı ne kadar?
- 100 bin TL.

– Yeni mi?
- İkinci el, canım.

– Siz aslında kamyon karşılığında izin verdiniz.
- Bana da cazip geldi. Nasıl olsa benim personelim de gidecek, fakat sektör haline gelmiş.

Yorumlar (1)
Alper Kadir 3 hafta önce
Açıklamaları olay kadar vahim. Göreve de devam eder bu şimdi...
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
24°
açık
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 03:36
Güneş 05:12
Öğle 12:25
İkindi 16:14
Akşam 19:27
Yatsı 20:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@