"İKTİDARIN KAYBETME KORKUSU"

HABER: GÜLÇİN TURGUT- MUHALEFETTEN SEÇİM YASASI TEPKİSİ:

ELAZIĞ GÜNCEL 16.03.2022, 18:00 16.03.2022, 18:33 Editör
224
"İKTİDARIN KAYBETME KORKUSU"

Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinden AKP ve MHP meclise vereceği kanun teklifi açıklandı. Muhalefet ise bu değişikliği Cumhur İttifakı’nın “iktidarı devam ettirme” çabası olarak yorumladı.

AKP ve MHP'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı seçim ve siyasi partiler yasası TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklife göre, baraj yüzde 7 olacak. İyi Parti, Deva Partisi, Saadet Partisi, Elazığ İl başkanları Seçim Yasası teklifine ilişkin değerlendirmelerinde "İktidarın kaybetme korkusu" olduğunu söylerken baraj endişelerinin olmadığını dile getirdiler .

Günışığı gazetesi olarak seçim barajını yüzde 7’ye indirme kararını İYİ Parti  İl Başkanı Servet Gürgözeler , DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın'a nasıl yorumladıklarını sorduk. Karara tepki gösterdiler, tepkilerin ortak noktası ise bu düzenlemenin iktidarın güçsüzlüğüne işaret ettiği söylediler.

Muhalefettin Seçim Yasası teklifine  ilişkin yorumları;

İYİ PARTİ  İL BAŞKANI SERVET GÜRGÖZELER: "HALKTAN ÜMİDİ KESEN PARTİLER YASALARI DEĞİŞTİRME YOLUNA GİTMİŞLERDİR."

İYİ Parti  İl Başkanı Servet Gürgözeler, iktidarın kaybedeceğini anladığı için yasalarla oynadığını söyleyerek;  "Meclise sunulan düzenleme özet olarak secimi kaybedeceğine inanan partilerin yasalarda oynama yaparak seçimi kazanma tasarısıdır. Demokrasiler de iktidarı halk iradesi tayin eder. Partilerin yapacağı şey kanunlarla oynamak değil, vatandaşın gönlünü kazanmak olmalıdır. Halktan ümidi kesen partiler yasaları değiştirme yoluna gitmişlerdir. Halktan umut kesmişlerdir.  Çünkü bu kadar pahalılığı ayrımcılığı bu millete anlatmak mümkün değildir. Siyaset halkın mutluluğu huzuru için yapılır, halka faydası olmayan siyaset siyaset değildir. İktidar vatandaşa ne diyecektir.  Fiyatları ucuzlattın mı? diyecektir. Enflasyonu düşürdün mü? diyecektir. Vatandaş asgari ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Orta gelir gurubu diye bir gurup kalmamıştır. Üst gelir gurubu olarak zenginler, alt gelir gurubu olarak fakirler vardır. Bu fiyatlarla emekli, asgari ücretli, nasıl geçinsin başlarını kaldırıp millete baksınlar vatandaşın feryadını duysunlar."dedi.

"VATANDAŞI İKNA EDEMEYENLER BU YOLU SEÇMİŞLERDİR."

Bu tasarı küçük partileri yok etmek için hedeflendiğin söyleyen Başkan Servet Gürgözeler,"Kim seçim kanunlarıyla oynamışsa kaybetmiştir. Bu tasarıda küçük partileri yok etmek hedeflenmiştir. Vatandaşı ikna edemeyenler bu yolu kendilerine seçmişlerdir. Tasarının en önemli maddesi secim kurulları başkanlarının seçilmesinde en kıdemli üyenin seçilmesi hükmünün kaldırılmasıdır." diye konuştu

ADİL BİR SEÇİMDEN ENDİŞEMİ DUYULUYOR

Başkan  Gürgözeler,"En kıdemli üyeden niye korkuluyor? Adil bir seçimden endişemi duyuluyor. " diyerek şunları kaydetti; "Mahkeme kadıya mülk değildir. Gelen gitmesini de bilmelidir. Vatandaşın derdine derman bulamayanların yapacakları en güzel iş iktidarı yapabilecek olanlara  bırakmaktır."

İYİ PARTİ OLARAK HER TÜRLÜ OYUNA VE TUZAĞA HAZIRLIKLIYIZ

"İyi Parti olarak her türlü oyuna tuzağa hazırlıklıyız. 10 civarında hukukçumuz, binlerce parti görevlilerimizle, müşahitlerimizle, dürüst olmayanın ensesinde olacağız. Bu yasa tasarısı iktidarın kaybedeceğini anladığının ilanıdır. Bizler iktidar olacağız ve fakirin fukaranın yanında olacağız. Her türlü uygunsuzluğa geçit vermeyeceğiz. İnsanımızın karnının tok sırtının, pek olması için gecemizi gündüzümüze katacağız inşallah. Devlet şeffaflaşacak, arkası olmayan insanların ezilmesinin önüne  geçilecek. Seçim kanunlarıyla,  millet iradesiyle oynayanların oyunu bozulacaktır."

DEVA PARTİSİ ELAZIĞ İL BAŞKANI AV. MEHMET KANGAL: MİLLET

GEÇİM DERDİNDE, CUMHUR İTTİFAKI SEÇİM DERDİNDE

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal ise, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesine " İttifak, seçim kanununu düşünmek yerine milletin geçim derdiyle uğraşsaydı kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadan toplumun her kesiminden teveccüh görecekti. " diyerek tepki gösterdi.

"Toplum mühendisliğini çok iyi bilen iktidar şimdi de seçim mühendisliği yapıyor" diyen Başkan Kangal," İktidar partisi ve ortağı ne yaparlarsa yapsınlar seçimlerde istedikleri sonucu elde edemeyeceklerdir." dedi.

"OYLARI HER GEÇEN GÜN ERİYOR"

Teklif kanunuyla ilgili değerlendirmede bulunan DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, "Her iki parti de en son 2018 seçimlerinde aldıkları oyları esas alarak böyle bir düzenlemeyi yapıyorlar fakat yanılıyorlar. Çünkü Cumhur İttifakı, milletin problemlerine çözüm bulamadığı gibi bir de toplumu ötekileştirici dil kullanıyor ve oyları her geçen gün eriyor."diye konuştu

ELBETTE Kİ SEÇİM YASASI TEMSİLDE ADALETİ SAĞLAMIYOR

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, seçim barajı gibi bir endişelerinin olmadığını kaydederek, "DEVA Partisi olarak kurulduğumuz ilk günden beri söylediğimiz gibi ülkemizi yönetmeye talibiz ve seçim barajı gibi bir endişemiz de yoktur.  Seçim yasasında temsilde adalet olmadığını parti programımızda belirtmiştik. Aynı zamanda parti programımızda seçim barajının düşürülmesi ve seçim bölgesinin daraltılması gerektiğini savunduğumuz için her türlü düzenlemenin yapılmasını zaten taahhüt ediyoruz. Seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesini olumlu bir adım olarak görüyor ancak yeterli bulmuyoruz. DEVA Partisi olarak toplumun her kesiminin ve her bireyin oyunun TBMM’ye yansımasını istiyoruz. Bu yönde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz."ifadelerine kullandı.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ASIL AMACI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE SAYISAL ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAK

Her iki partinin de milleti düşünmediğini söyleyen Başkan Mehmet Kangal,"Seçim kanununda yapılmak istenen değişiklikle birlikte Cumhur İttifakı’nın asıl amacı, yapılacak olan seçimlerde TBMM’deki sayısal üstünlüğünü koruma amaçlı olduğu görülmektedir. Bu kanun teklifinin içeriğine bakacak olursak her iki partinin de milleti düşünmediği ve sadece kendi koltuklarını korumak olduğu anlaşılıyor. Ancak bu çabanın beyhude olduğunu düşünüyoruz. "diye konuştu.

TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİ ÇOK İYİ BİLEN İKTİDAR ŞİMDİ DE SEÇİM MÜHENDİSLİĞİ YAPIYOR

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, bu çalışmaların iktidarı kaybetme korkusundan kaynaklı yapıldığını belirterek,"Cumhur İttifakı, önümüzdeki seçimi yürürlükte olan seçim kanununa göre kazanamayacağını anlayınca çözüm olarak seçim kanununu değiştirmekte görmüştür. Mevcut iktidar ve ortakları 2018 Genel Seçimleri’nde ve 2019 Yerel Seçimleri’nde de farklı düşünmüş olacak ki o günün şartlarına göre seçim yasası düzenlemesi yapmıştı. Şimdi ise daha farklı hatta birbirine zıt olan bir seçim yasası teklifi getirmiştir. Hâlbuki önümüzdeki seçim, seçim mühendisliğiyle kazanılacak bir seçim değildir. İktidar partisi ve ortağı ne yaparlarsa yapsınlar seçimlerde istedikleri sonucu elde edemeyeceklerdir. Bu çalışmalar, iktidarı kaybetme korkusundan kaynaklanmaktadır." dedi.

MİLLET İRADESİNE SAYGISIZLIKTIR

Seçim çalışmasının MHP’nin isteği ile yapıldığını dile getiren Başkan Kangal şu ifadelere yer verdi,"

DEVA Partisi olarak bu seçim çalışmasının MHP’nin isteği ile yapılmak istendiğini söyleyebiliriz. Ancak AKP’nin de desteği ile yapılan bu seçim düzenlemesini millet iradesine bir saygısızlık olarak görüyoruz. Kapalı kapılar arkasında değişiklikler planlayarak seçim kazanmaya çalışan, masa başında seçim mühendisliği yapan ve millet iradesinden ümidini kesen iktidar ve ortakları unutmamalıdır ki yapılacak seçimde milletimizden gereken cevabı sandıkta alacaklardır. "

SAADET PARTİSİ ELAZIĞ İL BAŞKANI ABDULLAH AKIN: "AKP ÇÖKMÜŞTÜR!"

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın da, "Önümüzdeki seçimler milletimizin ve insanlığın 4. nesil kurtuluş savaşıdır!" diyerek tepkisini dile getirdi.

Ülke çok büyük bir ekonomik sosyal ve kültürel kriz yaşandığı söyleyen Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın," Türkiye'miz , AKP’nin idaresinde 20 yıl boyunca, İç ve Dış politikada Dünya’nın gerçeklerinden kopuk, milli kaynakların sorumsuzca harcandığı, Aziz ve muhterem milletimizin geleceğinin karartıldığı bir yönetim anlayışıyla yönetilmiştir. Ülkemiz çok büyük bir ekonomik sosyal ve kültürel kriz yaşıyor. Bundan dolayıdır ki milletimizin bünyesi AKP’yi dışarı atıyor. Bir insanın eline diken battığında, onu çıkarmasa bile bünye onu kabul etmez. İşte aynen AKP’de bu bünyeden öyle veya böyle dışarı atılacaktır. Milletimiz AKP’yi iktidardan göndermekte kararlıdır bundan dolayıdır ki milletimizin bünyesi bir ittifak oluşturmuştur. Bu ittifak, bir takım kâğıt üzerinde alınan değişiklikler ile etkisiz kılınamadığı gibi aksine milletimizi daha da motive etmektedir."dedi.

YIL 2018 DEĞİL! MİLLETİMİZ FARKLI BİR İTTİFAK REFLEKSİ GÖSTERECEK KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN!

Değişikliğin 2018 seçim sonuçları nazaran alınarak yapıldığı kaydeden Başkan Akın şu ifadelere yer verdi; "Bu durumu şöyle açıklamak mümkündür;  Seçim kanunlarına ilişkin kanun değişikliği teklifi 2018 seçiminde uygulansaydı, Cumhur İttifakı 36 milletvekili fazla kazanıp toplam milletvekili sayısı 344’ten 380’e çıkacaktı. AK Parti +27, MHP +9, CHP -1, İYİ Parti. -43, HDP +8 milletvekilliği alacaktı. Getirilmek istenen değişiklikle, ittifakın toplam oyu ülke barajını geçiyorsa ittifak partileri de barajı geçmiş sayılmaya devam edecek, ancak ortak havuz uygulamasına son verilecek. Her parti kendi oyu oranında vekil kazanacak. Değişiklik aslında baraj derdi olmayan partiler bakımından ittifakı anlamsızlaştırmaktadır. Daha az oy oranına sahip partilerin oylarının yüksek oya sahip partilere katkısı ortadan kalkmaktadır.  Bundan dolayıdır ki daha az oy oranına sahip partilerin vekillik kazanması için yüksek oya sahip partilerin listelerinden seçime girmesi kaçınılmaz olacaktır. Yapılmak istenen değişikliklerin 2018 seçim sonuçları nazara alınarak yapıldığı açıktır. Bu değişiklikler eğer 2018 yılında uygulanmış olsaydı Cumhur İttifakı referanduma tabi Anayasal çoğunluğu elde edecekti. Fakat önümüzdeki Milletvekili Seçimleri ülkemizdeki siyasi, ekonomik ve hukuki durum göz önüne alındığında birçok farklı sonuca gebe olacaktır. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metni üzerinde mutabık kalan partiler tercihi bir ittifak modellemesine dönüştürecekler farklı ittifak seçenekleri üzerinde düşüneceklerdir bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@