“İNTİHAR ÖNLENEBİLİR BİR DURUMDUR”

Özel Haber: Cengiz Kılınçaslan -  Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Deniz, Elazığ’da son günlerde ciddi bir artışın yaşandığı intihar vakaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.12.2021, 16:37 15.12.2021, 19:18
396

İntihar vakalarının önlenebileceğini ifade eden Deniz, intiharın bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. İntiharın meydana geliş şekillerine de dikkat çeken Deniz; Elazığ’da yaşanan intiharların taklit türü intiharlar olduğunu belirtti.

“Yılda 800 Bin  Kişi İntihar Sonucunda Hayatını Kaybediyor”

Son günlerde Elazığ’da, ciddi bir artış gösteren intihar vakalarını yorumlayan Deniz; “Son günlerde ilimizde, özellikle gençler arasında medyada intihar haberlerini görüyoruz ve üzülüyoruz. İntihar, bütün dünyada bir halk sağlığı sorunu  olarak nitelenmektedir.  Bilimsel araştırmalar ve istatistikler; 1 yılda,  800 Bin civarında kişinin intihar sonucunda hayatını kaybettiğini gösteriyor. 2030 yılında DSÖ tahminleri bu sayının; 1 milyonun üzerine çıkacağı yönündedir. Ölümlerin %1,5 kadarını intiharlar oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda; intihar, çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur. İntiharın en önemli özelliği önlenebilir olmasıdır.  intihara karşı bilinçli olur ve dikkat edersek, bir takım etiketlenme ve ön yargılardan kendimizi kurtarabilirsek bu durumun önüne geçebiliriz.  Düşünün; sapasağlam bir beden ama içinde bulunduğumuz ruhsal süreç ve kötü duygular nedeniyle yaşamınızı kaybediyorsunuz. İntihar sonucu ölümler; özellikle 14-25 yaş grubu gençler arasında gördüğümüz bir durum. Özellikle intiharların medyada işleniş şekli, haberler ile ilgili ayrıntıların verilmesi, gereksiz bir takım görüntü materyallerin kullanılması ve çok ayrıntılı bilgilendirmeler yapılmasının, intihar davranışlarını arttırdığı yönünde bulgular var.”dedi.

“İntihar Edeceği   Malzemeyi Ne Kadar Kolay Elde Ederse İntihar Davranışının O Kadar Sık Olduğunu Görüyoruz”

 İntiharın çeşitleri olduğunu da ifade eden Deniz açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “İntihar davranışlarının çeşitleri var. Şuan yaşanılan intiharlara, taklit intihar diyoruz. Bir dönem, boğaz içi köprüsünden atlama modası vardı. Her akşam haberlerde bununla ilgili haberler yayınlanıyordu. Bu durum, benzer hareketi yapanları arttırıyordu. İşte bu davranış biçimini taklit intihar olarak adlandırıyoruz. Kişi, ne kadar çok bilgi sahibi olursa, ya da  intihar edeceği  bir malzemeyi ne kadar kolay elde ederse, intihar davranışının o kadar sık olduğunu görüyoruz.”

“Gençler Arasında İntiharın %50 Oranında Arttığıyla İlgili Bulgular Var”

Ölümle sonuçlanan intiharlar dışında, intihar girişimleri olduğunu da  kaydeden Deniz; “Ölümle sonuçlanan intiharlar, ülkemizde yıllık olarak 3 bin civarındadır. Bu acı tablo;  1 günde, 8 kişinin intihar sonucunda hayatını kaybettiği anlamına geliyor.  Son yıllarda özellikle, gençler arasında intiharın %50 oranında arttığıyla ilgili bulgular var. Burada çeşitli nedenler var. Ölümle sonuçlanan intiharlar dışında, bir de girişimler var. Girişimlerin ölümle sonuçlananlardan 20 kat daha fazla olduğu biliniyor. “ dedi.

“İntihar Haberleri Verilirken Dikkat Edilmelidir”

İntihar haberlerinin veriliş şekline de dikkat çeken Deniz; “İntiharlar haberlerini oluştururken şunu kullanmış, bunu yapmış, şöyle yapmış gibi ayrınlar vermek yerine; intihar sonucu kişilerin felç kaldığı, yaşam boyu engelli kaldığı yaşamlarının çok zor olduğu, intihar sonucu her zaman ölümle sonuçlanmayacağı şeklinde, olumsuz şeylerinde aktarılması kişilerin bu durumlardan uzaklaşmasını sağlar. Haberi okurken böyle bir etki oluşturur. Çünkü bizimde, medyanın da, eğitimcilerin de, anne babaların da görevi; bu durumu azaltmaya yönelik olarak  çalışmaktır. “ifadelerini kullandı

“İntihar Psikiyatrik Bozukluklardan Kaynaklanıyor” 

İntiharın pisikolojik hastalıklardan kaynaklandığını vurgulayan Deniz; ” İntihar önlenebilir bir rahatsızlıktır. İntiharların yaklaşık %90 ile %95 sebebi eksik tedavi edilmiş, tedavi edilmemiş veya farkında olunmamış psikiyatrik ruhsal bozuklardan kaynaklanıyor. İntihar sadece intihar eden kişiyi etkileyen bir durum değil. Kişinin ailesini, sevenlerini ,yakın arkadaşlarını ve yakın ilişkide olduğu kişileri de mutsuz ediyor. İntiharlarla ilgili; gerek devletin, gerek eğitimcilerin gerek sağlık sisteminin, gerekse de ebeveynlerin ve sosyal çevrenin hep birlikte bilinçlendirilmesi ve intiharı önleme anlamında bir ekip olarak çalışması gerekiyor.  Bu noktada medya çok önemli  bir ayağı temsil ediyor.  Hep beraber, bunu yapmak ve bu durumları önlemek oldukça önemlidir” dedi.

“İntiharların Neredeyse Yarıdan Fazlası Depresyon Kaynaklı”

İhtiharın sebepleri arasında genetik ve çevresel faktörler, kötü çevre koşulları, ailesel sorunlar, madde kullanımı gibi etkenlerin de  olduğunun altını çizen Deniz; “İntiharın en önemli sebepleri arasında; genetik faktörler çevresel faktörler kötü çevre koşulları, ailesel sorunlar madde kullanımı gibi unsurlar da bulunmaktadır Ama en önemli sebep ruhsal bozukluklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ruhsal bozukluklar arasında,  en ön plana çıkan ise, depresyondur. İntiharların neredeyse yarıdan fazlasını depresyona yakalanmış, tedavi edilmemiş yâda eksik tedavi edilmiş vakalar oluşturuyor. Dolayısıyla depresyonun tedavi edilmesi intiharı önlemede çok önemlidir. Depresyon vakalarında, tedavi edilmemiş vakaların %15 i intiharlarla sonuçlanıyor.” ifadelerini kullandı

“Ruhsal Sorunu Olan Bir Kişinin Psikiyatri Uzmanına Götürülmesi İle İlgili Ön Yargılarımız Var.”

“Sosyal medya, hayatımızın her gün içerisinde olan bir olgu, dolayısıyla sosyal medyada da intiharlarla ilgili bir takım olumsuz gelişmeler görüyoruz. Sosyal medyada dolaşırken, bir canlı intihar haberine tanık oluyor ve bundan çok etkileniyor. ‘Bende yapar mıyım?’ diye düşünüyor.  Bu anlamda, sosyal medyanın

düzenlenmesi, sağlıklı kullanılması, bir takım önlemlerin alınması özellikle gençlerin korunmasında, ön plana çıkıyor. İntiharlarda tabi ailelerde çok sarsılıyorlar. Emek sarf ettiğimiz, eğittiğiniz, kendisine bir gelecek oluşturmaya çalıştığınız çocuğunuz, bir sıkıntılı sürece giriyor.  Ebeveynler çoğu zaman bu süreci sağlıklı yönetemiyorlar farkında değiller, ne yapacaklarını bilmiyorlar ya da bir takım ön yargılar var. Depresyonu olan, ruhsal sorunu olan bir kişinin, psikiyatri uzmanına götürülmemesi ile ilgili ön yargılarımız var. Yanlış anlaşılacak, akıl hastası mı sanılacak, delimi diyecekler, düşüncesiyle tedaviye götürmeme, geç kalma gibi durumlara tanıklık ediyoruz.”dedi

Depresyon Nedir?

Depresyona ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunan Deniz, depresyonu şu şekilde tarif etti; “ Depresyon, ne yazık ki herkes tarafından çok bilinen bir rahatsızlık değil. Depresyon günlük bir üzüntü hali değildir. Kişinin, en az 2 hafta ya da daha uzun süredir mutsuz, hiçbişey yapmak istememe, işe, okula gitmeyi istememe, sürekli bir içe kapanma ruhsal bozukluktur. Özellikle gençler arasında, dönem dönem depresyon ataklarının, yaşandığını görüyoruz. Aileler çoğu zaman bunun farkında olmuyorlar. Ergenlik sürecinden kaynaklı bir iniş çıkış şeklinde değerlendirilebiliyor. Dolayısıyla bu tarz durumlarda, ruh sağlığı çalışanlarına başvurmak ve destek almak çok çok önemli.”

“İntihar Girişimi Kadınlarda, İntihara Bağlı Ölüm İse Erkeklerde Daha Fazla”  

 İntihar vakalarını kadın ve erkekler açısından da yorumlayan Deniz, “İntihar davranışları ölümle sonuçlanan vaka oranı  Kadınlarda %25, Erkeklerde %75’tir İntihar girişimi ise kadınlarda daha fazla ortaya çıkıyor. Bir intihar düşüncesi, ifade eden ya da bir intihar girişimi gösteren birey, mutlaka bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu kişi bir PDR uzmanına, ya da bir psikoloğa başvurmuşsa bu fikirlerinden bahsetmişse, bu kişiler mutlaka bir uzman doktora, psikiyatri uzmanına yönlendirilmelidir. İntihar uzmanlık gerektiren bir durumdur. Ancak bir psikiyatri uzmanı tarafından tedavisi, takibi yapılabilir ve o süreç bu şekilde tersine döndürülebilir. İntihar düşüncesi olan kişileri, bir tıbbi tedaviye alıyoruz, psikoterapiye alıyoruz, sosyal yaşamını birçok hayatının diğer alanlarında ki sorunları, düzeltmeye yönelik bir destekleyici tedaviye almamız gerekiyor.

Basit bir değerlendirmeyle; işte gidelim bir görüşme yapalım, şu tedaviyi alalımla düzelebilecek bir durum olmadığını, söylemek lazım. İstatiksel olarak intihar davranışlarının ölümle sonuçlanma oranı kadınlarda %25, erkeklerde %75 oranında olduğunu görüyoruz. İntihar girişimleri ise; kadınlarda daha fazla,gözlemleniyor. Erkekler ölümle sonuçlanan yöntemleri seçiyorlar. Kadınlardaki intihar girişimlerinin ilaç içme gibi olduğunu, erkeklerde ise;  ası ve silah ile yapıldığını görüyoruz.

Silaha çok kolay ulaşılması, intihar davranışlarının artışına sebep oluyor. Bireysel silahlanma, çok ciddi bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Silaha ulaşmak ne kadar kolay olursa , intiharda kullanımı da o derece  artıyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bandırmaspor 14 21
9. Bodrumspor 14 22
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@