“İNTİHAR ÖNLENEBİLİR BİR DURUMDUR”

Özel Haber: Cengiz Kılınçaslan -  Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Deniz, Elazığ’da son günlerde ciddi bir artışın yaşandığı intihar vakaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.12.2021, 16:37 15.12.2021, 19:18 Gülçin Turgut
321

İntihar vakalarının önlenebileceğini ifade eden Deniz, intiharın bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. İntiharın meydana geliş şekillerine de dikkat çeken Deniz; Elazığ’da yaşanan intiharların taklit türü intiharlar olduğunu belirtti.

“Yılda 800 Bin  Kişi İntihar Sonucunda Hayatını Kaybediyor”

Son günlerde Elazığ’da, ciddi bir artış gösteren intihar vakalarını yorumlayan Deniz; “Son günlerde ilimizde, özellikle gençler arasında medyada intihar haberlerini görüyoruz ve üzülüyoruz. İntihar, bütün dünyada bir halk sağlığı sorunu  olarak nitelenmektedir.  Bilimsel araştırmalar ve istatistikler; 1 yılda,  800 Bin civarında kişinin intihar sonucunda hayatını kaybettiğini gösteriyor. 2030 yılında DSÖ tahminleri bu sayının; 1 milyonun üzerine çıkacağı yönündedir. Ölümlerin %1,5 kadarını intiharlar oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda; intihar, çok ciddi bir halk sağlığı sorunudur. İntiharın en önemli özelliği önlenebilir olmasıdır.  intihara karşı bilinçli olur ve dikkat edersek, bir takım etiketlenme ve ön yargılardan kendimizi kurtarabilirsek bu durumun önüne geçebiliriz.  Düşünün; sapasağlam bir beden ama içinde bulunduğumuz ruhsal süreç ve kötü duygular nedeniyle yaşamınızı kaybediyorsunuz. İntihar sonucu ölümler; özellikle 14-25 yaş grubu gençler arasında gördüğümüz bir durum. Özellikle intiharların medyada işleniş şekli, haberler ile ilgili ayrıntıların verilmesi, gereksiz bir takım görüntü materyallerin kullanılması ve çok ayrıntılı bilgilendirmeler yapılmasının, intihar davranışlarını arttırdığı yönünde bulgular var.”dedi.

“İntihar Edeceği   Malzemeyi Ne Kadar Kolay Elde Ederse İntihar Davranışının O Kadar Sık Olduğunu Görüyoruz”

 İntiharın çeşitleri olduğunu da ifade eden Deniz açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “İntihar davranışlarının çeşitleri var. Şuan yaşanılan intiharlara, taklit intihar diyoruz. Bir dönem, boğaz içi köprüsünden atlama modası vardı. Her akşam haberlerde bununla ilgili haberler yayınlanıyordu. Bu durum, benzer hareketi yapanları arttırıyordu. İşte bu davranış biçimini taklit intihar olarak adlandırıyoruz. Kişi, ne kadar çok bilgi sahibi olursa, ya da  intihar edeceği  bir malzemeyi ne kadar kolay elde ederse, intihar davranışının o kadar sık olduğunu görüyoruz.”

“Gençler Arasında İntiharın %50 Oranında Arttığıyla İlgili Bulgular Var”

Ölümle sonuçlanan intiharlar dışında, intihar girişimleri olduğunu da  kaydeden Deniz; “Ölümle sonuçlanan intiharlar, ülkemizde yıllık olarak 3 bin civarındadır. Bu acı tablo;  1 günde, 8 kişinin intihar sonucunda hayatını kaybettiği anlamına geliyor.  Son yıllarda özellikle, gençler arasında intiharın %50 oranında arttığıyla ilgili bulgular var. Burada çeşitli nedenler var. Ölümle sonuçlanan intiharlar dışında, bir de girişimler var. Girişimlerin ölümle sonuçlananlardan 20 kat daha fazla olduğu biliniyor. “ dedi.

“İntihar Haberleri Verilirken Dikkat Edilmelidir”

İntihar haberlerinin veriliş şekline de dikkat çeken Deniz; “İntiharlar haberlerini oluştururken şunu kullanmış, bunu yapmış, şöyle yapmış gibi ayrınlar vermek yerine; intihar sonucu kişilerin felç kaldığı, yaşam boyu engelli kaldığı yaşamlarının çok zor olduğu, intihar sonucu her zaman ölümle sonuçlanmayacağı şeklinde, olumsuz şeylerinde aktarılması kişilerin bu durumlardan uzaklaşmasını sağlar. Haberi okurken böyle bir etki oluşturur. Çünkü bizimde, medyanın da, eğitimcilerin de, anne babaların da görevi; bu durumu azaltmaya yönelik olarak  çalışmaktır. “ifadelerini kullandı

“İntihar Psikiyatrik Bozukluklardan Kaynaklanıyor” 

İntiharın pisikolojik hastalıklardan kaynaklandığını vurgulayan Deniz; ” İntihar önlenebilir bir rahatsızlıktır. İntiharların yaklaşık %90 ile %95 sebebi eksik tedavi edilmiş, tedavi edilmemiş veya farkında olunmamış psikiyatrik ruhsal bozuklardan kaynaklanıyor. İntihar sadece intihar eden kişiyi etkileyen bir durum değil. Kişinin ailesini, sevenlerini ,yakın arkadaşlarını ve yakın ilişkide olduğu kişileri de mutsuz ediyor. İntiharlarla ilgili; gerek devletin, gerek eğitimcilerin gerek sağlık sisteminin, gerekse de ebeveynlerin ve sosyal çevrenin hep birlikte bilinçlendirilmesi ve intiharı önleme anlamında bir ekip olarak çalışması gerekiyor.  Bu noktada medya çok önemli  bir ayağı temsil ediyor.  Hep beraber, bunu yapmak ve bu durumları önlemek oldukça önemlidir” dedi.

“İntiharların Neredeyse Yarıdan Fazlası Depresyon Kaynaklı”

İhtiharın sebepleri arasında genetik ve çevresel faktörler, kötü çevre koşulları, ailesel sorunlar, madde kullanımı gibi etkenlerin de  olduğunun altını çizen Deniz; “İntiharın en önemli sebepleri arasında; genetik faktörler çevresel faktörler kötü çevre koşulları, ailesel sorunlar madde kullanımı gibi unsurlar da bulunmaktadır Ama en önemli sebep ruhsal bozukluklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ruhsal bozukluklar arasında,  en ön plana çıkan ise, depresyondur. İntiharların neredeyse yarıdan fazlasını depresyona yakalanmış, tedavi edilmemiş yâda eksik tedavi edilmiş vakalar oluşturuyor. Dolayısıyla depresyonun tedavi edilmesi intiharı önlemede çok önemlidir. Depresyon vakalarında, tedavi edilmemiş vakaların %15 i intiharlarla sonuçlanıyor.” ifadelerini kullandı

“Ruhsal Sorunu Olan Bir Kişinin Psikiyatri Uzmanına Götürülmesi İle İlgili Ön Yargılarımız Var.”

“Sosyal medya, hayatımızın her gün içerisinde olan bir olgu, dolayısıyla sosyal medyada da intiharlarla ilgili bir takım olumsuz gelişmeler görüyoruz. Sosyal medyada dolaşırken, bir canlı intihar haberine tanık oluyor ve bundan çok etkileniyor. ‘Bende yapar mıyım?’ diye düşünüyor.  Bu anlamda, sosyal medyanın

düzenlenmesi, sağlıklı kullanılması, bir takım önlemlerin alınması özellikle gençlerin korunmasında, ön plana çıkıyor. İntiharlarda tabi ailelerde çok sarsılıyorlar. Emek sarf ettiğimiz, eğittiğiniz, kendisine bir gelecek oluşturmaya çalıştığınız çocuğunuz, bir sıkıntılı sürece giriyor.  Ebeveynler çoğu zaman bu süreci sağlıklı yönetemiyorlar farkında değiller, ne yapacaklarını bilmiyorlar ya da bir takım ön yargılar var. Depresyonu olan, ruhsal sorunu olan bir kişinin, psikiyatri uzmanına götürülmemesi ile ilgili ön yargılarımız var. Yanlış anlaşılacak, akıl hastası mı sanılacak, delimi diyecekler, düşüncesiyle tedaviye götürmeme, geç kalma gibi durumlara tanıklık ediyoruz.”dedi

Depresyon Nedir?

Depresyona ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunan Deniz, depresyonu şu şekilde tarif etti; “ Depresyon, ne yazık ki herkes tarafından çok bilinen bir rahatsızlık değil. Depresyon günlük bir üzüntü hali değildir. Kişinin, en az 2 hafta ya da daha uzun süredir mutsuz, hiçbişey yapmak istememe, işe, okula gitmeyi istememe, sürekli bir içe kapanma ruhsal bozukluktur. Özellikle gençler arasında, dönem dönem depresyon ataklarının, yaşandığını görüyoruz. Aileler çoğu zaman bunun farkında olmuyorlar. Ergenlik sürecinden kaynaklı bir iniş çıkış şeklinde değerlendirilebiliyor. Dolayısıyla bu tarz durumlarda, ruh sağlığı çalışanlarına başvurmak ve destek almak çok çok önemli.”

“İntihar Girişimi Kadınlarda, İntihara Bağlı Ölüm İse Erkeklerde Daha Fazla”  

 İntihar vakalarını kadın ve erkekler açısından da yorumlayan Deniz, “İntihar davranışları ölümle sonuçlanan vaka oranı  Kadınlarda %25, Erkeklerde %75’tir İntihar girişimi ise kadınlarda daha fazla ortaya çıkıyor. Bir intihar düşüncesi, ifade eden ya da bir intihar girişimi gösteren birey, mutlaka bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu kişi bir PDR uzmanına, ya da bir psikoloğa başvurmuşsa bu fikirlerinden bahsetmişse, bu kişiler mutlaka bir uzman doktora, psikiyatri uzmanına yönlendirilmelidir. İntihar uzmanlık gerektiren bir durumdur. Ancak bir psikiyatri uzmanı tarafından tedavisi, takibi yapılabilir ve o süreç bu şekilde tersine döndürülebilir. İntihar düşüncesi olan kişileri, bir tıbbi tedaviye alıyoruz, psikoterapiye alıyoruz, sosyal yaşamını birçok hayatının diğer alanlarında ki sorunları, düzeltmeye yönelik bir destekleyici tedaviye almamız gerekiyor.

Basit bir değerlendirmeyle; işte gidelim bir görüşme yapalım, şu tedaviyi alalımla düzelebilecek bir durum olmadığını, söylemek lazım. İstatiksel olarak intihar davranışlarının ölümle sonuçlanma oranı kadınlarda %25, erkeklerde %75 oranında olduğunu görüyoruz. İntihar girişimleri ise; kadınlarda daha fazla,gözlemleniyor. Erkekler ölümle sonuçlanan yöntemleri seçiyorlar. Kadınlardaki intihar girişimlerinin ilaç içme gibi olduğunu, erkeklerde ise;  ası ve silah ile yapıldığını görüyoruz.

Silaha çok kolay ulaşılması, intihar davranışlarının artışına sebep oluyor. Bireysel silahlanma, çok ciddi bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Silaha ulaşmak ne kadar kolay olursa , intiharda kullanımı da o derece  artıyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@