Kadın Kolarından Kandil Programı

Ak Parti Elazığ Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen Peygamberimizi anlama ve anma gecesi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kadın Kolarından Kandil Programı
Ak Parti Elazığ Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen Peygamberimizi anlama ve anma gecesi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Ak Parti Kadın Kolları Elazığ İl Başkanlığı tarafından Mevlit Kandili münasebetiyle 'Peygamber Efendimizi Anlama ve Anma gecesi' düzenlendi.

Ak Parti Elazığ kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından Mevlid Kandili münasebetiyle düzenlenen programa Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Ak Parti İl Başkanı Mahir Sönmez, Merkez İlçe Başkanı Av. Kadir Nozoğlu Daire Müdürleri ve partililer katıldı.

Yoğun bir kalabalığın olduğu programa ilahi dinletisi ve semazen gösterileriyle başlandı. Programın açılış konuşmasını Ak parti Kadın Kolları İl başkanı Av. Nihal Aydur Çiçek yaptı. Çiçek, konuşmasında; "Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimizin sadece İslam alemi için değil, bütün insanlık için gönderildiğine işaret eden Başkan Çiçek yaptığı konuşmada; Manevi huzur olmadan maddi huzuru bulmak mümkün değildir. Peygamber Efendimiz sadece İslam Alemi için değil, bütün insanlık için bir kurtuluş müjdesidir. Adaletle yönetilen barış ve huzur dolu bir dünya, ancak O’nun getirdiği ilahi prensipler üzerine inşa edilebilir.” dedi.

Çiçek, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğum yıldönümünü idrak edilen bu gecenin İslamı tam manasıyla anlamak ve şuurlanmak için bir fırsat olduğunu da söyledi.
Bu gece vesilesiyle herkesi Peygamber efendimizin örnek hayatını ve mücadelesini yeniden hatırlamaya davet eden Başkan Çiçek; “Bu müstesna geceler hepimiz için birer fırsattır. Peygamber efendimizin güzel ahlakını, örnek hayatını ve eşsiz mücadelesini örnek almalı, insanlığın kurtuluş reçetesi olan ilahi prensiplerini hayatımıza hakim kılmak için çalışmalıyız.

Bu mübarek gecelerde Cenab-ı Hakk’ın af ve mağfiret kapılarını ardına kadar açtığını hatırlatan ve bu gece münasebetiyle böyle bir program tertiplediklerini de ifade eden Başkan Çiçek; konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Bu gece günahlarımızın affı için dua edelim. Bu gece O’na layık bir ümmet olabilmek için dua edelim. Cenab-ı Hakk’ın bizlere, İslam aleminin birlik ve beraberliğini sağlayacak şuur ve gücü vermesi için dua edelim. Dünyanın bütün mazlum ve mağdurlarının kurtuluşu için dua edelim. Güçlünün değil haklının hakim olduğu bir dünya için dua edelim. Bu temenni ile tüm Elazığlı hemşehrilerimizin ve İslam aleminin mübarek Mevlid kandilini kutluyor, bu gecenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Başkan Çiçek’in ardından Fırat Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölümü (Tefsir) Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H.Mehmet SOYSALDI konferans verdi.
Yoğun kalabalığın pür dikkat dinlediği Prof. Dr. H.Mehmet SOYSALDI, Peygamber Efendimizin örnek hayatından kesitler sunarak salondakilerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu. Peygamber Efendimizin değişmeyen rehber olduğunu O’nu hayatımızda örnek edinmemiz gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Soysaldı peygamberimizin hayatından verdiği örneklerle de salondakilerin kendisinden istifade etmesini sağladı.

Prof. Dr. Soysaldı yaptığı konuşmada; Allah (cc)’ın peygamberleri, biz insanlara rehber olmak üzere, itaat edilmesi şartıyla gönderdiğini ifade ederek; "Onları bizim önümüzde Kendi rızasının en mükemmel örneği' olarak koymuştur. Peygamberlerin İmamı, Habib-i Kibriyâ (sav), örnekliği, aynı zamanda Kur'ân'ın da yaşanması manasına gelmektedir." dedi.

Birçok değerlerin ve kıymet hükümlerinin alt üst olduğu, kalbî ve ruhî hayatın iflâs ettiği, Muhammedî bir havanın bizden uzaklaştığı günümüzde, Hz. Peygamber (sav)'e ittiba etmek çoğu meselelerimizi çözümleyecektir. Zira sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesi'nde; Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur'ân-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir buyurmaktadır." Diyen Prof.Dr. Soysaldı, "Biz Müslümanlar ne bulduysak O'na ittibâ etmekte bulduk, yine ne bulacaksak O'na yaklaşmada, O'nu anlamada ve O'na ittibâ etmekte bulacağız. Bizler Hz. Peygamber (sav)'e sevgi ve saygımızı kaybetmekle her şeyimizi kaybettik, bu uzun yolda kaybettiğimiz her şeye yeniden sahip olmamız, Hz. Muhammed (sav)'i yeniden bulmaya ve gönüllerimizde O'na karşı coşkun sevginin uyanmasına bağlıdır.

Büyük meselelerin çözüm beklediği çok çetin günlerdeyiz. Hangi asırda yaşarsak yaşayalım, hangi devirde bulunursak bulunalım, önümüzde cereyan eden hâdiseler hangi cinsten olursa olsun, bizler Hz. Peygamber (sav)'i hayatımızda örnek edinirsek kurtuluşa ereceğiz. Aksi takdirde kurtuluşumuz mümkün değildir. Çünkü, bu Kur'ân'ın emridir." dedi.

Bu konuya Haşir süresinden; "Resul size neyi verdi ise, onu alın! Neden men etti ise ondan da sakının" (59, Haşir:7) mealindeki ayetle de örnek veren Prof.Dr. Soysaldı: "Necm süresinin 3 ve 4’ncü ayetinden de örnek vererek mealen; “Zaten O'nun sözleri ve hareketleri kendi nefsinin eseri değildir. Yüce Mevlâ'nın vahyi ve ilhamının mahsulüdür.” dedi.
Peygamberlere İtaat Gereklidir
Konuşmasında Peygamberlere itaat etmek gerektiğinin zorunluluğuna da işaret eden Prof.Dr. Mehmet Soysaldı; "Peygamberlerin gönderiliş gayelerinden biri de Onların ümmetlerine güzel birer örnek olmalarıdır. Hz. Peygamber (sav)'i örnek edinmek, her şeyden önce Allah'ın emridir." diye konuştu.
Asıl Hedef Allah'ın Rızası: "Aslında kılınan namazlar, tutulan oruçlar, verilen sadakalar, işlenen her çeşit hayırlar, İslâm yolunda tüketilen bütün nefesler tek gayeye bakar; o da Allah'ın sevgisini ve rızasını kazanmaktır. Bunun da tek yolu Resulullah (sav)'ın sünnetine uymak ve hayatımızı onun hayatına benzetmek ve onu örnek edinmektir diyen SOYSALDI, Konferansın sonunda Hz. Peygamber'i örnek edinmek, O'nun ahlâkıyla ahlâklanmak Yüce Rabbimizin bir emridir" diyen Prof. Dr. Soysaldı, şöyle devam etti: "Hangi asırda yaşarsak yaşayalım, hangi devirde bulunursak bulunalım, önümüzde cereyan eden hâdiseler hangi cinsten olursa olsun, bizlere düşen görev; Hz. Peygamber'in getirdiği prensipleri benimseyip, hayatımızı O'nun hayat felsefesine uygun hâle getirip, O'nun gibi düşünen, O'nun gibi yaşayan, O'nun gibi ibadet eden iyi bir kul ve Müslüman olmaya ve bu uğurda elimizden gelen gayreti göstermeye çalışmalıyız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER