KAYISI ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE

İl Tarım müdürlüğünden yapılan açıklamada, kayısı ağaçlarında görülen yaprak delen ( çil ) hastalığına karşı ilaçlama zamanı geldiği belirtildi.

KAYISI ÜRETİCİLERİNİN DİKKATİNE

İl Tarım müdürlüğünden yapılan açıklamada , “ Başta kayısı olmak üzere sert çekirdekli meyve ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve sürgünlerini hastalandıran çil hastalığı büyük oranda verim kaybına ve kalite düşüklüğüne neden olmaktadır.

Lekelenen yapraklar zamanla delinerek erken dökülür. Meyvelerde oluşan lekeler ise meyvenin büyümesini engeller ve pazar değerini büyük oranda düşürür. Tomurcuklara bulaşan hastalık onların kurumasına neden olur Sürgünlerde zamk çıkar ve küçük kanserler oluşur. Bu hastalık ile mücadele yapılmaz ise %30-60 oranında verim kaybına neden olur.

Hastalıkla mücadele için henüz canlanmakta olan tomurcukları korumak amacıyla, çiçek tomurcukları açılmadan önce (PEMBE ÇİÇEK TOMURCUGU DÖNEMİNDE %1 lik BORDO BULAMACI (100 lt.suya 1 kg.göztaş+500 gr. Sönmemiş kireç veya 100 It suya 400 gr dozunda %50 BAKIRLI ilaçlardan biriyle ilaçlama yapılmalıdır.” Denildi.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

Ayrıntılı bilgi almak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğüne başvurunuz. İrtibat Telefonları: 241 16 16 — 241 10 72

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER