Kofik satışları hızlandı

Kışlık kurutmalıkların merkezi olan Elazığ’da, mevsim gereği satışlar da hızlanarak yurdun dört bir yanına sevkiyatlar arttı. Vatandaşlar fiyatlardan yakınıyor.

Kofik satışları hızlandı

Türkiye'nin birçok yöresine kofik biber ve kurutulmuş patlıcan, sevkiyatının yapıldığı Elazığ’da kurutmalıklar kışlık stoku yapan kadınların rağbetini görüyor.
Yazın aşırı sıcaklarında iplere dizilerek kurutulan sebzeler sadece Elazığ’da satılmakla kalmayıp Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor ve kente gelen gurbetçiler yaşadıkları ülkelere götürüyor. 
 Dağıtımın merkezi sayılan Elazığ kapalı Çarşı’da esnaf satışlardan memnun. Esnafın yüzü gülerken vatandaş ise fiyatlardan yakınıyor.
50 adetten oluşan ve adına “düzüm” denilen ipe dizilmiş kurutmalıkların fiyatları, kurutulan gıdanın türüne göre değişiyor.
BİBER FİYATLARI PAHALI
Kapalı Çarşı’da ve bazı marketlerde doğal ortamda kurutulmuş biberler satılıyor. Kurutulmuş biberin fiyatı 120 TL’den başlıyor.
Yerli biber fiyatları yaz süresince düşmedi. Yerli dolmalık biberin fiyatı 3 TL ile 4 TL arasında değişiyor.
Geçen yıla oranla fiyatı artan biber fiyatlarından dolayı geçmiş yıllara nazaran bu sene daha az biber kuruttuklarını söyleyen Elazığlı ev hanımları; “Eskiden bu mevsimde çuval çuval biber alır metrelerce iplere dizer kışlığımızı çıkarırdık. Şimdi sebzenin yanına yaklaşılmıyor. Kışın gidip hazır kurutulmuşunu almak istesek o daha pahalı. Az da olsa eskiye göre ben on bağ azda kurutsak yine kendi işimizi kendimiz yapalım diyoruz.” diye ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER