''KONUT YAPMAK DA, ALMAK DA HAYAL OLACAK''

ÖZEL HABER: GÜLÇİN TURGUT - Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Av. Osman Avcıl, '' Ekonomik anlamda önlemlerin alınması lazım yoksa konut yapmakta, almakta hayal olacak'' dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 12.12.2021, 12:33 12.12.2021, 18:42
3033

TL'de ki değer kaybı ile birlikte malzeme fiyatlarında yaşanan artış inşaat sektöründe tedirginliğe neden oldu. ELMÜTDER Başkanı Av. Osman Avcıl, Müteahhitlerin artan maliyetlerden ve destek görmedikleri için inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini söyledi.

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ''

İnşaat maliyetlerindeki yaşanan artışa karşılık konut fiyatlarında artış yaşanmadığını, müteahhitlerin zor durumda olduğunu ifade eden Avcıl,'' Artışlar tüm sektörleri etkilediği gibi en çokta inşaat sektörünü etkiledi. Çünkü bizim sektörde bize bağlı alt sektörlerde var. Dolayısıyla buna bağlı binlerce iş kolu oluşuyor. Mesela demir, son yıllarda yüzde 600’e yakın artış göstermiş. İnşaatında bel kemiği omurgası demirdir. 100 ton demir bir milyon 300 bin lira  gibi rakam yapıyor. Elazığ'da müteahhitlik yapan birini düşünürsek 1 milyon 300 liralık daire satacak da demir alabilecek çok zor. Piyasa da maliyetler arttı ama bunu kullanıcıya yansıtamıyoruz. Çünkü alım gücü düştü. Biz inşaat müteahhitler konfederasyonu ve Elazığ Müteahhitler Derneği olarak devamlı söylüyorduk, müteahhitler odasının kurulması lazım. Bununla beraber çeşitli önlemlerin, ekonomik anlamda önlemlerin alınması lazım yoksa konut yapmakta almakta hayal olacak ve o günleri şuanda yaşıyoruz. '' diye konuştu.

Sektörde de üretim anlamında zorluklar yaşadıklarını belirten Osman Avcıl, Ana işi müteahhitlik olamayan kişilerin sektörden geri çekileceklerini, sektörde kalanların ise çok az sayıda daire üreterek işlerini yapmaya çalışacaklarını aktardı.

''KONUT FİYATLARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLACAK''

Böyle devam ederse bir kaç yıla kadar konut fiyatlarında ciddi bir artış olacağını vurgulayan Avcıl, '' Ben üç katına kadar bir artış bekliyorum. Öyle bir duruma gelecek ki Türkiye'nin her hangi bir ilinde fark etmiyor. Sadece bir dairesi olan, çok şanslı zengin sayılabilecek bir insan  olacak. Bu fiyatlar şuanda yansımıyor malum araç fiyatları, özellikle son bir yılda artı. Eskiyle mukayese edersek bir araç, alınacak bir konutun üçte bir, dörtte biri kadardı. Şuanda araçlar, konut fiyatlarını geçmiş durumda, bu konuda ki dengesizlik fiyatların tam yansımadığını göstermektedir. Konut fiyatlarına yüksek zamlar yansıtılmıyor. Çünkü doğal akışına uygun değil ve öyle bir yansıtmada olursa alıcı kitle duracaktır. Müteahhitte hazırlıksız yakalandı. Kendine göre ödemelerinin olduğu  yapı var, böyle bir durumu beklemiyordu. Zamları da yansıtırsa komple duracaktır. En azında eski maliyetlere göre satış yapıyor. Fakat sattığı daireyi aynı fiyata yapamaz, yerine bırakamaz bu durum da müteahhitler de zor durumda kalacak.  Anlayacağınız fakirleştik.'' dedi.

''YATIRIMCI BEKLENTİ İÇİNDE''

Osman Avcıl, dolar, euro  ve altın kurunda yaşanan dengesizliğin, yatırımcıyı da zor durumda bırakarak beklenti içine bıraktığını kaydetti. Türk lirasının çok değer kaybettiğini dile getiren  Avcıl beklentilerini şöyle ifade etti;'' Dolar 20 lira olacaksa olsun, ama bunun yıllarca böyle olacağı bilinsin, altın belli olsun. Yatırımcı bu artık çıkmaz deyip altınını, dolarını bozar yatırım yapar.Evet fakirleşmeye fakirleştik. Türk Lirasının değeri çok düştü ama en azından piyasa da durgunluk olmasın bu durum yaşanmasın. En azından böyle bir hamle yapılsın, kurdan beklentiler kesilsin. Yurt dışından paralar var. Mesela gurbetçilerin yapacağı yatırımlar bir an önce Türkiye’de yatırıma dönüşsün. En azından sonraki projelerde müteahhitler, iş adamları daha dikkatli, özverili, planlı ve daha küçük projelerle ayakta kalmaya çalışsın. ''

''YENİ DÜZENLEME İÇİN BELEDİYE HAZIRLIK YAPIYOR''

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Av. Osman Avcıl, imar durumuyla ilgili; '' İmar durumu, Türkiye şehir plancıları odasının açmış olduğu dava sonucunda durdurulmuştu.

Bu dava sonucunda durdurulma sebeplerini bilir kişi raporlarını okuduk . Özellikle şehir merkezinde bitişik nizam yapıların olması gerektiğine vurgu yaparak burada ki hesaplamaların yanlış olduğu ile ilgili. Bundan önceki belediyenin yapmış olduğu  imar revizyon doğru olduğunun ve onun yapmış olduğu ihlal edici hamleler yapıldığı ile ilgili bilir kişi raporları vardı. Bununla ilgili belediye de hazırlık yapıyor. Bu düzenlemeleri bilir kişi raporunu ve mahkeme kararını uygulamak için. Yani Ocak, Şubat ayı deniliyor. Bende Şubat, Mart aynını bulur diye düşünüyorum. Bu aylarda tekrardan ruhsat almalar başlar.'' ifadelerini kullandı

''İMAR DURUMUNUN DURMASI İSABET OLDU''

İmar durumunun durmasını isabet olarak değerlendiren Avcıl,'' Sektör çıkmaza girmişti, ciddi fiyat artışları vardı. Bu arada fiyat politikası oturur, müteahhitlerin ayakları yere basar inşaat sektörü açılır. Sektörün açılmasıyla da müteahhitler hazırlıklarını yaparlar.'' diye konuştu.

Yap sat sektöründe de özellikle son yıllarda kentsel dönüşümde üste para alma durumları ortaya çıktığı için verilen fiyatların müteahhitti zararda bıraktığını ifade eden Osman Avcıl sözlerine şöyle devam etti'' Taahhüt müteahhitlerinin de beklentileri var fiyat farklarının alınıp verilmesi lazım devletle iş yapan müteahhitlerin beklentileri yüksek. Bizim yap sat sektöründe de özellikle son yıllarda kentsel dönüşümde üste para alma durumları ortaya çıktığı için verilen fiyatların müteahhiti zararda bırakması da söz konusu. Bu anlamda da güncellemeler yaşana bilir. Vatandaşlara duruma göre belki bazı revizyonlar yapılabilir. Çünkü maliyetler 3 ay öncesinden farklı ciddi artışlar oldu.''

Yapılacak olan kentsel döşünüm projelerinde müteahhittin isteyeceği fiyatın yüksek olacağını belirten Avcıl, vatandaşın ise ödemekte zorluk yaşayacağını hatta imkansız hale geleceğini söyleyerek bu durumu ancak yerelde belediyeler, genelde ise ilgili bakanlıkların çözebileceğini kaydetti.

Osman Avcıl, müteahhittin ve müteahhitliğe bağlı  250 alt sektör aynı zamanda yatırımcının bu fiyat politikasından mağdur olamaması için, müteahhitlere ek faizsiz destek kredileri vermesi gerektiğinin altını çizerek '' Müteahhitin ek  vergilerini düşerekten, vergi anlamında müteahhitin yapması gereken ödemeler muafiyetler anlamında  desteklenirse bankalardan gelecek faizsiz kredilerle  bu tip sıkıntılar  yaşanmaz.'' diye konuştu.

''DEPREMDEN SONRA ACİL ÇÖZÜM YAPILMAYA ÇALIŞILDI''

24 Ocak’ta ilimizde yaşanan deprem sonrasında yapılan TOKİ konutlarına da değinen Osman Avcıl '' TOKİ'ler keşke 2+1 yapmasaydı. Daireyi kullanmak isteyen normal vatandaşlar için yetmiyor. Nüfus azalıyor yaşlı nüfus artıyor. 2 + 1 bazı kişiler için kıymetli olabilir,istediğine karşılık gelebilir fakat normal aile için 2+ 1 yetmiyor. Keşke tüm konutlar  3 + 1 yapılsaydı. Bununla alakalı şikayetler var. Bazı ince işçiliklerle ilgili şikayetler oluyor. Bu yapan müteahhite göre değiştiğini görüyoruz. Bazı TOKİ’lerin işçiliklerinin iyi olduğunu görüyoruz. Bazı plan projelerin de yanlış uygulanmasından kaynaklanan problemlerini de görüyoruz. Depremden sonra yaraların sarılması için acil bir çözüm yapılmaya çalışıldı. Bunun vermiş olduğu hatalarda var.  '' ifadelerini kullandı

''DEVLET YETKİLİLERİ DERS ÇIKARIR, ÖNLEMLERİNİ

ALIRLARSA BİR DAHA MAĞDURİYETLER YAŞANMAZ''

Avcıl, '' TOKİ bunları tecrübe edinip bundan sonra yapılacak yerlerde Elazığ ya da Türkiye'nin herhangi bir yerinde 2 + 1 konuta istek yoksa yapmamalı. Yapacağı acil destek konutlarını 3 + 1 yapmalı. Oda metre karesini de kültürümüze, yapımıza ve orada yaşayabilecek, insanların koyabileceği eşyaların durumuna göre büyüklüğünde bırakılmalı. Kaş yapalım derken göz çıkarmasın. Trilyonlarca, milyarlarca yatırımlar yapılıyor ama bu vatandaş tarafından bazen teşekkür edileceğine ister istemez mağduriyet durumuna girdiği için olumsuz olarak dönmeye başlıyor. Bundan da devlet yetkilileri ders çıkarır önlemlerini alırlarsa en azından bundan sonra ki mağduriyetler yaşanmamış olur diye düşünüyorum.'' şeklinde konuştu

''TOKİLER KONUT SATIŞLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ''

TOKİ’lerin müteahhitlik sektörünü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Avcıl, sözlerine söyle devam etti; '' TOKİ’lerin yapımı bizim müteahhitlik sektöründe de  daire satışlarını olumsuz yönde etkiledi. Deprem mağdurlarının yanında, normalde daire almak isteyen vatandaşlarımızda TOKİ'nin daha uygun ödeme imkanlarıyla daire almakta. Normal yap, sat müteahhitlerin yanında TOKİ bir nevi rakip durumuna geçmiş oldu. Ekonomi anlamında müteahhitler bir problem yaşamakta ve mücadele vermekte. Birde TOKİ le alakalı rekabete girerse ayakta kalma imkânı zorlaşıyor. Bu anlamda acilen müdahale edilmesi lazım. Müteahhitlerin önünü açacak hamlelerin gerektiğini düşünüyoruz''

Yorumlar (8)
özgür kral 10 ay önce
100 ton demir birmilyon üçyüz binmiş mutehıt bu fıyata darıe satamaz.sankı dersiniz 1 diare 100 ton demir kullanıyor. yanı sadece algı yapıyor bende kendılerıne bir dairede %300 kar edecegınıze %25 edin ..
Vakkas 10 ay önce
5 nüfusta olsak 2+ 1 de olsa minnetsiz bize ait,hamdolsun Artik şehir merkezindeki arsamız inşaat olsa olmasada umurumuzda değil,varsın arsa kalsın.Kim nerede ne yapar ne eder umurumuzda değil.Pahaliymisda,yok müteahhitler iş yapamazmışda cehennemin dibine kadar.Elsxigda en kral daire 250 binden fazla etmez.Artik keriz kalmadı.Alanlarda zaten halktan değil,karaparacilar dı,bitti.
Ali Haydar 9 ay önce
Vakkas kardeşim harika özetlemiş.Ayni görüşteyiz.Zaten arsamizi da yapacak olsak hazırız,Yapı ortaklığı kurup,kendimiz yapacağız,müteahhitlerle işimiz olmaz.By by.
Abdüssamed 9 ay önce
Artık kerizlik dönemi bitti.Arsamizi kendimiz Yapı Ortaklığı kurup kendimiz yapacağız.Topluca kentsel dönüşüm kredisi alıp, taşeronlar marifetiyle yaptırıp,fazla daireleri de satıp,maliyeti aşağılara çekeceğiz.Ne müteahhidi yav,bunlar hep soyguncu, karaparaci taifesi.
hesapçı 8 ay önce
haydi kabaca hesaplayalım 1 metre kareye yaklaşık 25kg inşaat demiri atılır (idestatik verilerine göre) 1kg inşaat çeliği 13tl 150 metre kare bir eve 3750kg demir gitmiş olur yani demire verilen para 48750tl + 150 metrekare bir ev için ortalama 120 metreküp beton gider (kolon ebatı döşeme kalınlığı kat yüksekliğine göre değişir ama ortalama alındı) 1 metreküp beton 600 tl (c30) o da yaptı mı 72000 tl yani bir daire için iskelet yapı için 120000 tl gider temel ve kat mahalleri ortak alandır her daireye oranlanırsa 160000tl gibi bir rakam oluşur. duvar , sıva, ince işçilik bir daire için 150000tl olduğunu varsayalım toplam maliyet oldu 310000tl dış cephe asansör çevre düzeni apartman içi yasal gereklilikler derken abartılı söyleyelim bir 100000tl daha gitsin oldu sana 410000tl hesap ortada 150 metrekare bir evin maliyeti 400bin ila-500bin arasında değişir. arsa payı elazığ da aşırı abartıltığı için bu fiyat giderek artmaktadır. fakat kensel dönüşüme girecek evlerde müteahitler arsaya para vermediğine göre az para kazanmayı göze alamayıp yan çizmektedirler. orta ve ağır hasar verilip yıkılan binalar da oturanlar toki den evini aldı başını soktu Allah hayırlı etsin . Fakat orta hasar dan az hasara çevrilen ve deprem güvenliği açısından pek de güven vermeyen binalar da oturanlar ne hak sahibi oldu ne de kentsel dönüşüme girdi. Allah göstermesin bir deprem daha olsa çok vahim sonuçları olacak. devletimizin acilen düşük faizli kentsel dönüşüm kredisi verilmesi yönünde kararlar alması ve hem konut sahiplerinin hem de müteahitlerin önü açılmalı
Taha 10 ay önce
Toki yemislik evlerinde bi suru sorun var. Belediye yardim etsin ulasim dogalgaz elektrik internet sorunlu..işler çok yavaş ilerliyor..
Elaziz 5 ay önce
yıllarca bire mal edip 3 e sattığınız devir bitti inşAllah. Birazda bu insanlardan çaldıklarınızı yersiniz bişey olmaz..
Hesapciya 7 ay önce
Kentsel dönüşüm de kredi200 binden 400 bine çıkarıldı,haberin yokmu hesapci ?Ama bunun takdirlerini ödeyecek tek kişi yok.Tek çözüm arsa sahiplerinin Yapı Ortaklığı kurarak keindi binalarini yapmaları.Hem 0/0 elli ucuza gelir,hemde artan daireleri satıp,maliyeti dahada aşağı çeker.Bsska şekilde imkansız,hele müteahhit asla.
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Rizespor 6 9
9. Samsunspor 6 9
10. Manisa FK 5 8
11. Tuzlaspor 6 8
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 7 17
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 7 9
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 5
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@