''KONUT YAPMAK DA, ALMAK DA HAYAL OLACAK''

ÖZEL HABER: GÜLÇİN TURGUT - Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Av. Osman Avcıl, '' Ekonomik anlamda önlemlerin alınması lazım yoksa konut yapmakta, almakta hayal olacak'' dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 12.12.2021, 12:33 12.12.2021, 18:42 Gülçin Turgut
1511

TL'de ki değer kaybı ile birlikte malzeme fiyatlarında yaşanan artış inşaat sektöründe tedirginliğe neden oldu. ELMÜTDER Başkanı Av. Osman Avcıl, Müteahhitlerin artan maliyetlerden ve destek görmedikleri için inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini söyledi.

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ''

İnşaat maliyetlerindeki yaşanan artışa karşılık konut fiyatlarında artış yaşanmadığını, müteahhitlerin zor durumda olduğunu ifade eden Avcıl,'' Artışlar tüm sektörleri etkilediği gibi en çokta inşaat sektörünü etkiledi. Çünkü bizim sektörde bize bağlı alt sektörlerde var. Dolayısıyla buna bağlı binlerce iş kolu oluşuyor. Mesela demir, son yıllarda yüzde 600’e yakın artış göstermiş. İnşaatında bel kemiği omurgası demirdir. 100 ton demir bir milyon 300 bin lira  gibi rakam yapıyor. Elazığ'da müteahhitlik yapan birini düşünürsek 1 milyon 300 liralık daire satacak da demir alabilecek çok zor. Piyasa da maliyetler arttı ama bunu kullanıcıya yansıtamıyoruz. Çünkü alım gücü düştü. Biz inşaat müteahhitler konfederasyonu ve Elazığ Müteahhitler Derneği olarak devamlı söylüyorduk, müteahhitler odasının kurulması lazım. Bununla beraber çeşitli önlemlerin, ekonomik anlamda önlemlerin alınması lazım yoksa konut yapmakta almakta hayal olacak ve o günleri şuanda yaşıyoruz. '' diye konuştu.

Sektörde de üretim anlamında zorluklar yaşadıklarını belirten Osman Avcıl, Ana işi müteahhitlik olamayan kişilerin sektörden geri çekileceklerini, sektörde kalanların ise çok az sayıda daire üreterek işlerini yapmaya çalışacaklarını aktardı.

''KONUT FİYATLARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLACAK''

Böyle devam ederse bir kaç yıla kadar konut fiyatlarında ciddi bir artış olacağını vurgulayan Avcıl, '' Ben üç katına kadar bir artış bekliyorum. Öyle bir duruma gelecek ki Türkiye'nin her hangi bir ilinde fark etmiyor. Sadece bir dairesi olan, çok şanslı zengin sayılabilecek bir insan  olacak. Bu fiyatlar şuanda yansımıyor malum araç fiyatları, özellikle son bir yılda artı. Eskiyle mukayese edersek bir araç, alınacak bir konutun üçte bir, dörtte biri kadardı. Şuanda araçlar, konut fiyatlarını geçmiş durumda, bu konuda ki dengesizlik fiyatların tam yansımadığını göstermektedir. Konut fiyatlarına yüksek zamlar yansıtılmıyor. Çünkü doğal akışına uygun değil ve öyle bir yansıtmada olursa alıcı kitle duracaktır. Müteahhitte hazırlıksız yakalandı. Kendine göre ödemelerinin olduğu  yapı var, böyle bir durumu beklemiyordu. Zamları da yansıtırsa komple duracaktır. En azında eski maliyetlere göre satış yapıyor. Fakat sattığı daireyi aynı fiyata yapamaz, yerine bırakamaz bu durum da müteahhitler de zor durumda kalacak.  Anlayacağınız fakirleştik.'' dedi.

''YATIRIMCI BEKLENTİ İÇİNDE''

Osman Avcıl, dolar, euro  ve altın kurunda yaşanan dengesizliğin, yatırımcıyı da zor durumda bırakarak beklenti içine bıraktığını kaydetti. Türk lirasının çok değer kaybettiğini dile getiren  Avcıl beklentilerini şöyle ifade etti;'' Dolar 20 lira olacaksa olsun, ama bunun yıllarca böyle olacağı bilinsin, altın belli olsun. Yatırımcı bu artık çıkmaz deyip altınını, dolarını bozar yatırım yapar.Evet fakirleşmeye fakirleştik. Türk Lirasının değeri çok düştü ama en azından piyasa da durgunluk olmasın bu durum yaşanmasın. En azından böyle bir hamle yapılsın, kurdan beklentiler kesilsin. Yurt dışından paralar var. Mesela gurbetçilerin yapacağı yatırımlar bir an önce Türkiye’de yatırıma dönüşsün. En azından sonraki projelerde müteahhitler, iş adamları daha dikkatli, özverili, planlı ve daha küçük projelerle ayakta kalmaya çalışsın. ''

''YENİ DÜZENLEME İÇİN BELEDİYE HAZIRLIK YAPIYOR''

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Av. Osman Avcıl, imar durumuyla ilgili; '' İmar durumu, Türkiye şehir plancıları odasının açmış olduğu dava sonucunda durdurulmuştu.

Bu dava sonucunda durdurulma sebeplerini bilir kişi raporlarını okuduk . Özellikle şehir merkezinde bitişik nizam yapıların olması gerektiğine vurgu yaparak burada ki hesaplamaların yanlış olduğu ile ilgili. Bundan önceki belediyenin yapmış olduğu  imar revizyon doğru olduğunun ve onun yapmış olduğu ihlal edici hamleler yapıldığı ile ilgili bilir kişi raporları vardı. Bununla ilgili belediye de hazırlık yapıyor. Bu düzenlemeleri bilir kişi raporunu ve mahkeme kararını uygulamak için. Yani Ocak, Şubat ayı deniliyor. Bende Şubat, Mart aynını bulur diye düşünüyorum. Bu aylarda tekrardan ruhsat almalar başlar.'' ifadelerini kullandı

''İMAR DURUMUNUN DURMASI İSABET OLDU''

İmar durumunun durmasını isabet olarak değerlendiren Avcıl,'' Sektör çıkmaza girmişti, ciddi fiyat artışları vardı. Bu arada fiyat politikası oturur, müteahhitlerin ayakları yere basar inşaat sektörü açılır. Sektörün açılmasıyla da müteahhitler hazırlıklarını yaparlar.'' diye konuştu.

Yap sat sektöründe de özellikle son yıllarda kentsel dönüşümde üste para alma durumları ortaya çıktığı için verilen fiyatların müteahhitti zararda bıraktığını ifade eden Osman Avcıl sözlerine şöyle devam etti'' Taahhüt müteahhitlerinin de beklentileri var fiyat farklarının alınıp verilmesi lazım devletle iş yapan müteahhitlerin beklentileri yüksek. Bizim yap sat sektöründe de özellikle son yıllarda kentsel dönüşümde üste para alma durumları ortaya çıktığı için verilen fiyatların müteahhiti zararda bırakması da söz konusu. Bu anlamda da güncellemeler yaşana bilir. Vatandaşlara duruma göre belki bazı revizyonlar yapılabilir. Çünkü maliyetler 3 ay öncesinden farklı ciddi artışlar oldu.''

Yapılacak olan kentsel döşünüm projelerinde müteahhittin isteyeceği fiyatın yüksek olacağını belirten Avcıl, vatandaşın ise ödemekte zorluk yaşayacağını hatta imkansız hale geleceğini söyleyerek bu durumu ancak yerelde belediyeler, genelde ise ilgili bakanlıkların çözebileceğini kaydetti.

Osman Avcıl, müteahhittin ve müteahhitliğe bağlı  250 alt sektör aynı zamanda yatırımcının bu fiyat politikasından mağdur olamaması için, müteahhitlere ek faizsiz destek kredileri vermesi gerektiğinin altını çizerek '' Müteahhitin ek  vergilerini düşerekten, vergi anlamında müteahhitin yapması gereken ödemeler muafiyetler anlamında  desteklenirse bankalardan gelecek faizsiz kredilerle  bu tip sıkıntılar  yaşanmaz.'' diye konuştu.

''DEPREMDEN SONRA ACİL ÇÖZÜM YAPILMAYA ÇALIŞILDI''

24 Ocak’ta ilimizde yaşanan deprem sonrasında yapılan TOKİ konutlarına da değinen Osman Avcıl '' TOKİ'ler keşke 2+1 yapmasaydı. Daireyi kullanmak isteyen normal vatandaşlar için yetmiyor. Nüfus azalıyor yaşlı nüfus artıyor. 2 + 1 bazı kişiler için kıymetli olabilir,istediğine karşılık gelebilir fakat normal aile için 2+ 1 yetmiyor. Keşke tüm konutlar  3 + 1 yapılsaydı. Bununla alakalı şikayetler var. Bazı ince işçiliklerle ilgili şikayetler oluyor. Bu yapan müteahhite göre değiştiğini görüyoruz. Bazı TOKİ’lerin işçiliklerinin iyi olduğunu görüyoruz. Bazı plan projelerin de yanlış uygulanmasından kaynaklanan problemlerini de görüyoruz. Depremden sonra yaraların sarılması için acil bir çözüm yapılmaya çalışıldı. Bunun vermiş olduğu hatalarda var.  '' ifadelerini kullandı

''DEVLET YETKİLİLERİ DERS ÇIKARIR, ÖNLEMLERİNİ

ALIRLARSA BİR DAHA MAĞDURİYETLER YAŞANMAZ''

Avcıl, '' TOKİ bunları tecrübe edinip bundan sonra yapılacak yerlerde Elazığ ya da Türkiye'nin herhangi bir yerinde 2 + 1 konuta istek yoksa yapmamalı. Yapacağı acil destek konutlarını 3 + 1 yapmalı. Oda metre karesini de kültürümüze, yapımıza ve orada yaşayabilecek, insanların koyabileceği eşyaların durumuna göre büyüklüğünde bırakılmalı. Kaş yapalım derken göz çıkarmasın. Trilyonlarca, milyarlarca yatırımlar yapılıyor ama bu vatandaş tarafından bazen teşekkür edileceğine ister istemez mağduriyet durumuna girdiği için olumsuz olarak dönmeye başlıyor. Bundan da devlet yetkilileri ders çıkarır önlemlerini alırlarsa en azından bundan sonra ki mağduriyetler yaşanmamış olur diye düşünüyorum.'' şeklinde konuştu

''TOKİLER KONUT SATIŞLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ''

TOKİ’lerin müteahhitlik sektörünü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Avcıl, sözlerine söyle devam etti; '' TOKİ’lerin yapımı bizim müteahhitlik sektöründe de  daire satışlarını olumsuz yönde etkiledi. Deprem mağdurlarının yanında, normalde daire almak isteyen vatandaşlarımızda TOKİ'nin daha uygun ödeme imkanlarıyla daire almakta. Normal yap, sat müteahhitlerin yanında TOKİ bir nevi rakip durumuna geçmiş oldu. Ekonomi anlamında müteahhitler bir problem yaşamakta ve mücadele vermekte. Birde TOKİ le alakalı rekabete girerse ayakta kalma imkânı zorlaşıyor. Bu anlamda acilen müdahale edilmesi lazım. Müteahhitlerin önünü açacak hamlelerin gerektiğini düşünüyoruz''

Yorumlar (3)
özgür kral 1 ay önce
100 ton demir birmilyon üçyüz binmiş mutehıt bu fıyata darıe satamaz.sankı dersiniz 1 diare 100 ton demir kullanıyor. yanı sadece algı yapıyor bende kendılerıne bir dairede %300 kar edecegınıze %25 edin ..
Vakkas 1 ay önce
5 nüfusta olsak 2+ 1 de olsa minnetsiz bize ait,hamdolsun Artik şehir merkezindeki arsamız inşaat olsa olmasada umurumuzda değil,varsın arsa kalsın.Kim nerede ne yapar ne eder umurumuzda değil.Pahaliymisda,yok müteahhitler iş yapamazmışda cehennemin dibine kadar.Elsxigda en kral daire 250 binden fazla etmez.Artik keriz kalmadı.Alanlarda zaten halktan değil,karaparacilar dı,bitti.
Taha 3 hafta önce
Toki yemislik evlerinde bi suru sorun var. Belediye yardim etsin ulasim dogalgaz elektrik internet sorunlu..işler çok yavaş ilerliyor..
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 22 35
5. Hatayspor 21 35
6. Başakşehir 21 34
7. Adana Demirspor 22 34
8. Alanyaspor 21 32
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 21 23
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 22 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 20 24
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@