KÜLLİYE ’DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Külliyenin yapılacağı, alanda ki Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yıkımı başladı.

Harput’ta yapılması planlanan “Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi” çalışmaları başladı. 8 bin 600 metrekarelik alana inşa edilecek külliyenin maliyeti 80 milyon TL’yi bulacak.

Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yıkılarak yerine yapılacak olan Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi projesi için Elazığ İl Özel İdaresi ihaleye çıktı. Projenin maliyeti yaklaşık 80 milyon TL olarak açıklandı. İl Özel İdare Destek Hizmetleri Müdürlüğünde yapılan inşaat ihalesini Ziver inşaat kazandı.

BİNALARIN YIKIMI BAŞLADI

İhalenin tamamlanmasının ardından, Harput Diyanet Eğitim Merkezi binalarının yıkımı ihaleyi kazanan firma tarafından başlatıldı. Kapalı inşaat alanın 21.600,00 m2 olduğu belirtilen külliyede, 19.000,00 m2 yeşil alanın olduğu ifade edildi.

KESİLEN AĞAÇLAR TEPKİ ÇEKTİ

Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi yapımı çalışmaları da Harput Diyanet Eğitim Merkezi binasının yıkılacağı alanda bulunan çam ağaçlarının kesilmesi vatandaşların tepkisini çekerken, Firma yetkilileri gerekli incelemelerin yapıldığını söz konusu ağaçların çıkarılıp başka alana taşınmasının söz konusu olmadığının belirlenmesi üzerin, ağaçların kesildiğini ifade ederek, Alanda yapılacak peyzaj çalışmalarında kesilen Ağaçlardan çok daha fazlasının dikileceğini ifade ettiler.

BULUT, ELAZIĞ İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, projenin Elazığ için önemli olduğunu ifade ederek,” Malumunuz bu tasarruf tedbirlerinden dolayı, bazı tesislere başlamama durumu söz konusuydu. Ama biz bunun Elazığ’ımız açısından ne kadar önemli olduğunu ne kadar kıymetli olduğunu bir an önce ihalesinin yapılması gerektiğini ortaya koyunca bakanlığımız da bu konuda bizleri kırmadı” dedi.

RESTORAN, YATAKHANE, SPOR MERKEZİ8 bin 600 metrekarelik alana inşa edilecek külliyenin içerisinde; kongre merkezi, eğitim binaları, seyir kulesi, İslami Araştırmalar Merkezi, çok amaçlı kütüphane, çok amaçlı konferans salonları, eğitim sınıfları, sosyal alanlar, spor sahası, restoran ve kafe, günlük ortalama 200 kişinin kalacağı yatakhane olacak. İnşaatın yapılacağı alan 30.400,00 m2 den oluşuyor. Külliye binasının yapımı için başlatılan çalışmaların aralıksız sürdüğü ve önümüzdeki günlerde temel atma aşamasına gelineceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 17:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal tekin
Bilal tekin - 2 ay Önce

Umarım harputun tarihi ve mistik ruhuna uygun bir mimari bir yapı olur

SIRADAKİ HABER