Maden Raporları, Cumhurbaşkanlığı’nda

Haber: Şah İsmail Gezici - Maden’de yaşanan heyelan riski sonrasında, ilgili bakanlıkların hazırladığı raporlar, Cumhurbaşkanlığı’na ulaştı. Maden belediye başkanı Orhan Yavuz, vatandaşların devlet tarafından somut bir adım atılmasını beklediklerini kaydetti.

Maden Raporları, Cumhurbaşkanlığı’nda

Elazığ’ın Maden’de yaşanan heyelan ve risk nedeniyle, ilgili bakanlıkların yetkilileri, ilçeye giderek gerekli raporları hazırladı. Bakanlıkların hazırladıkları raporlar cumhurbaşkanlığına ulaştı.

BÜTÜN MADEN O RAPORA KİLİTLENMİŞ DURUMDA

Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, hazırlanan  raporlar doğrultusunda cumhurbaşkanlığı tarafından afet ve risk bölgesi olarak ilan edilmesini beklediklerini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızın Maden’i o rapor- lar doğrultusunda afet bölgesi olarak ilan etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın kararları açıklamasını bekliyoruz. Şu anda bütün Maden o rapora kilitlenmiş durumda” ifadelerinde bulundu.

VATANDAŞ DEVLETİN ATACAĞI SOMUT ADIMI BEKLİYOR

Tahliye işlemlerinin kısmen vatandaşların kendi imkanları doğrultusunda ve devletin verdiği taşıma ücreti ile devam ettiğini be- lirterek, vatandaşların devlet tarafından atılacak somut adımı beklediğini kaydederek, “Mal sahip- lerine 7 bin lira, kiracılara 2 bin lira taşıma ücreti olarak yardımı var.
Evini bulan işyerini bulabilen vatandaşımız varsa taşıma gayreti içerisinde ama henüz taşınma tahliye heyelan bölgesinde belki biraz daha ileri aşamadayız ama risk bölgesinde ciddi bir  hareketlilik yok. Vatandaşımız şu anda devle- timizin atacağı somut adımı bek- liyor” ifadelerine yer verdi.

İVEDİLİKLE BOŞALTILMASI LAZIM

Madenlilere çağrıda da bulunan Başkan Yavuz, önceliklerinin can güvenliği olduğunu söyleyerek, “biz vatandaşlarımıza şunu diyoruz: bölgede neticede bir heyelan var. Bu bir gerçek, Allah korusun ani bir depremde veya herhangi bir kaymada canımız, malımız tehlike altında. Fırsat buldukça ivedilikle yerlerimizi boşaltmamız lazım. Ama bu konuda bizim bunu söylememiz vatandaşı bir anlamda çok da ikna et- miyor.   Çok da anlamlı olmuyor. Şu anda devletimizin somut adımını bekliy-
oruz” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER