'Milli servet kaybı önlenecek'

Elazığ’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Biçerdöver Kontrolör Kursu düzenlendi.

'Milli servet kaybı önlenecek'

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, “çiftçilerimizin büyük emekle üretmiş oldukları ürünlerin dane ve sap kaybı en aza inerek, ürünlerin tekniğine uygun olarak biçilmesi  sağlanacak. zaman, yakıt ve işgücü tasarrufuyla milli servet kaybı önlenecektir.” dedi.

Elazığ’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Biçerdöver Kontrolör Kursu düzenlendi. Açılan kursa il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan teknik personel katıldı.
Kursun açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan; “Ülke ve İlimiz ekonomisine önemli katkısı olan hububat üretiminde, hasadın tekniğine uygun ve etkin bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Hububat hasadını yapan Biçerdöverlerin hasat esnasındaki tarla kontrolleri, İl Müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş kontrolörler tarafından yapılmaktadır. Bakanlığımızca açılan kurslarda eğitimini tamamlayan teknik elemanlara Kontrolör Kimlik kartı verilmekte ve Biçerdöver tarla kontrolleri bu personel tarafından yapılmaktadır.  Hububat hasadında hem ilimizde bulunan hem de il dışından gelen 30 civarında biçerdöver çalışacak. Biçerdöver kontrolleri kanun çerçevesinde  il ve ilçe Müdürlüğü personeli tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sahaya yeni inen biçerdöverlerin kontrollerinin sağlıklı bir şekilde yapılması için, teknik personele Aydın ve Adana illerinden konusunda uzman arkadaşlarımızı getirdik. Düzenlenen kurs sayesinde; çiftçilerimizin büyük emekle üretmiş oldukları ürünlerin dane ve sap kaybı en aza inerek, ürünlerin tekniğine uygun olarak biçilmesi  sağlanacak, zaman, yakıt ve işgücü tasarrufuyla milli servet kaybı önlenecektir.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER