banner74

Miraç Kandiliniz kutlu olsun

8 Temmuz 2010 Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Kandilini idrak edeceğiz.

ELAZIĞ GÜNCEL 08.07.2010, 23:27 08.07.2010, 23:27
1959
Miraç Kandiliniz kutlu olsun
8 Temmuz 2010 Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç Kandilini idrak edeceğiz.

Tüm okuyucularımızın ve İslam aleminin mübarek miraç kandilini kutlar, hayırlara vesile olmasını dileriz.

Miraç nasıl oldu?

“Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraç, Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakkın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed, Mescid-i Haramdan (Mekke'den), Mescid-i Aksâ'ya (Kudüs'e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi. Kudüs'e gelmeden yol üzerinde Hz. Musa'nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, daha sonra Mescid-i Aksâ'ya geldi. Orada bütün peygamberler kendisini karşıladı. Miraçını kutladılar. Hz. Muhammed burada peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı, bir hutbe okudu.

Bir rivayette Hz. İsa'nın doğduğu yer olan Betlaham'a uğradı, orada da iki rekât namaz kıldı. Ve bugün Kubbetü's-Sahra'nın bulunduğu yerden Muallak Taşının üzerinden Miraça yükseldi.
Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler.

Bundan Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vü-cub ortası (kâinatın bittiği yer) Sidretü'l-müntehâ'ya geldiler. Hz. Muhammed orada ikisi gizli, ikisi açıktan akan (Nil, Fırat) dört nehir gördü. Sonra hergün yetmiş meleğin ziyaret ettiği Beytü'l-Ma'mur'u ziyaret etti.
Hz. Cebrail'in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz Hz. Muhammed bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenab-ı Hakkın cemaliyle müşerref oldu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Rabbin huzurundan döndükten sonra Hz. Musa ile karşılaştı. “Allah ümmetine neyi farz kıldı?” diye sorunca, Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam “50 vakit namaz” buyurdu.
Hz. Musa'nın, “Rabbine dön, azaltması için Rabbinden niyazda bulun, ümmetin buna güç yetiremez” demesi üzerine, Hz. Muhammed, beş sefer Cenab-ı Hakka niyazda bulundu, her seferinde 10 vakit indi, sonunda beş vakitte karar kıldı.
Daha sonra Peygamberimiz Hz. Muhammed Hz. Cebrail'in rehberliğinde Cenneti, Cehennemi, âhiret menzillerini ve bütün âlemleri gezdi, gördü, Mekke'ye döndü.

Sabah olunca Kabe'nin yanında Mekkelilere Miraçı anlattı. Onlar Peygamberimizden delil istediler. Peygamberimiz onlara yolda gördüğü kafilelerinden haber verdi. Kureyşliler hemen kafileleri karşılamak için Mekke dışına çıktılar. Gelenleri aynen Peygamberimizin haber verdiği gibi gördüler.

Ama yine de Peygamberimizden üst üste Miraça çıktığına dair delil istediler. Hz. Muhammed Mescid-i Aksâ'ya uğradığını anlatınca Kureyşliler, “Bir ayda gidilebilen Bir yere Muhammed nasıl bir gecede gidip gelebilir?” diye itiraz ettiler, ardından da Mescid-i Aksâ'yı görmüş olanlar, “Mescid-i Aksâ'yı bize anlatır mısın?” diye Peygamberimize soru yönelttiler.

Peygamberimiz şöyle anlattı:
“Onların yalanlamalarından ve sorularından çok sıkıldım. Hatta o ana kadar öyle bir sıkıntı hiç çekmemiştim. Derken Cenab-ı Hak birden Beytü'l-Makdis'i bana gösterdi. Ben de ona bakarak her şeyi birer birer tarif ettim. Hatta bana, ‘Beytü'l-Makdis'in kaç kapısı var?’ diye sordular. Halbuki ben onun kapılarını saymamıştım. Beytü'l-Makdis karşımda görününce ona bakmaya ve kapılarını teker teker saymaya ve anlatmaya başladım.”
Bunun üzerine müşrikler:
“Vallahi dos doğru tarif ettin” dediler, ama yine de iman etmediler.
O esnada Hz. Ebû Bekir çıkageldi, müşrikler durumu ona haber verdiler. Hz. Ebû Bekir, “Eğer bu sözleri ondan duymuşsanız seksiz şüphesiz doğrudur” diyerek hemen tasdik etti ve bundan sonra Hz. Ebû Bekir “Sıddîk, tereddütsüz inanan” ünvanını aldı.
 
 
AK PARTİ ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ TAHİR ÖZTÜRK, MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLADI
AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, bu gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm Elazığ halkının kandilini tebrik etti.
Öztürk, mesajında Miraç Kandilinin hikmeti ve bereketi bol olan mübarek bir gece olduğunu vurgulayarak; “Peygamberimizin, Yüce makama ulaştığı bir mucizeyi ve mübarek yolculuğu ifade eden Miraç Kandilini kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşamaktayız. Ramazan ayına adım adım yaklaştığımız bu süreçte hikmeti ve bereketi bol olan Miraç Kandilinin fırsat olarak bilmeli ve bu manevi iklimden en yüksek düzeyde istifade etmenin gayretinde olmalıyız. Buram buram rahmet ve bereket kokan bu mübarek ayların ve bu aylar içerisindeki maneviyat ikliminin adeta sağanak olduğu mübarek gecelerin şehrimize, ülkemize, hayırlar getirmesini; İslam aleminin birlik ve beraberliğine, tüm insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan diliyorum. Bu güzel duygular içerisinde Elazığlı hemşehrilerimizin ve tüm İslam aleminin kandilini tebrik ediyor, en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum”dedi.

CHP'den kutlama mesajı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Örgütü adına açıklama yapan Kamer Zincidi, Miraç kandilinin özel bir gün olmasının yanında toplumu birliğe, kardeşliğe, paylaşmaya, barışa ve sevgiye teşvik eden önemli günlerden biri olduğunu söyledi.
Zincidi, mesajında şunları kaydetti. “Böyle mübarek geceleri kutlarken aynı zamanda insanlık için değerini anlamak lazımdır. Bugün dünyada insanlık olarak en büyük sıkıntıların sebepleri birbirimize karşı beslediğimiz öfke ve kinimizin sürüklediği olur olmaz yanlışlardır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Miraç kandilini mutlarız”
 
 
MHP'den kutlama mesajı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ İl Başkanı H.Behçet Suzmazve Merkez İlçe Başkanı Mevlüt Or, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladılar.
Susmaz ve Or , Miraç Kandili'nin tüm İslam aleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzura vesile olması dileğinde bulundular.
Kandillerin manevi değerleri hatırlatan vesileler olduğunu ifade eden Susmaz ve Or, şunları kaydetti:
'Manevi iklimi fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz.
Dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan üç aylar ve üç ayların içinde bulunduğu mübarek gün ve geceler İslam geleneğinde Bereketli mübarek aylar olarak görülmektedir.'
Bu vesile ile mübarek Miraç Kandilinin Ülkemize , İlimize ve Türk İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyoruz"
 
 
Başkan SEPTİOĞLU’ndan Miraç Kandili Mesajı
Palu Belediye Başkanı Muhammet Septioğlu, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm Paluluların ve İslam aleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzura vesile olması dileğinde bulundu. Belediye Başkanı Muhammet SEPTİOĞLU, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verildi:
"Manevi iklimi fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz.
Dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir zaman dilimi olan üç aylar ve üç ayların içinde bulunduğu mübarek gün ve gecelerin Türk-İslam geleneğinde bereketli mübarek aylar olarak görülür.
Sırf bu zaman dilimine girmekle kendiliğinden ulaşabileceğimiz bir kazançtan ziyade ibadetlerle, iyi ve doğru davranışlarla elde edebileceğimiz bir sevap, çabayla hak edilecek bir bereket ve verimlilik söz konusudur. İnsanların geçmiş muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları bu süreç, hatalardan ve günahlardan temizlenme, hayırlı ve yararlı işler yapma, iyilikte yarışma zamanıdır. Bu vesile ile tüm Palulu hemşerilerimin ve İslam aleminin bu mübarek
gecesini en içten dileklerimle tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim."
 
 
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@