MÜSİAD'dan boykot çağrısı

Müsiad Elazığ Şubesi, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınayarak, Fransa mallarına karşı boykot çağrısı yaptı.

MÜSİAD'dan boykot çağrısı
Müsiad Elazığ Şubesi, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınayarak, Fransa mallarına karşı boykot çağrısı yaptı.

Müsiad Elazığ Şubesi'nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Fransa Senatosu tarafından kabul edilen yasa, düşünce ve ifade özgürlüğüne tamamen aykırıdır.Fransa Senatosu yasayı kabul ederek tarihe ve gerçeklere karşı bir karartma yapmıştır.Tarihçilerin ve bilim adamlarının düşüncelerine ipotek koymak, ilkel ve ırkçı bir anlayışın tezahürüdür.Bu karar Fransa ya engizisyon mahkemelerini geri getirmektir.Tarihinde Galileo yu ‘’ DÜNYA DÖNÜYOR’’ diye yargılayan, tarihçisi Bernard Lewisi düşüncelerinden dolayı mahkum eden Fransa ‘da geçmişten günümüze pek bir şeylerin değişmediği görülüyor.

Geçmişi soykırımlarla, katliamlarla dolu olan Fransa 1945 -1963 yılları arasında Cezayir’ de 1,5 Milyon insanı katletmiş, 2,5 Milyon Cezayirliyi tehcire tabi tutmuştur.Ruanda da 90 lı yıllarda hutu ve tutsi kabilelerini birbirine düşürerek 800 bin insanın ölümüne sebep olmuştur.Bu yasanın iki ülke arasında ‘’ NEFRET SUÇUNU VE SÖYLEMİNİ KÖRÜKLEYECEĞİ ‘’ açıktır .Kabul edilen teklif ırkçılık ve ayrımcılık kokmaktadır.Avrupa ‘da ırkçılığın ve faşizmin geldiği noktayı göstermesi açısından düşündürücüdür. Tarih parlamentolarda yargılanamaz.Türkiye ;hükümeti, muhalefeti, sivil toplum kuruluşları ile tek vücut olmalı ve Fransa’ya gerekli tepkiyi ortaya koymalıdır. Fransa’nın kamu ihalelerinden men edilmesi,elçilerin karşılıklı olarak geri çekilmesi, Askeri hava sahasının kapatılması ,Fransız mallarının geniş bir şekilde boykot edilmesi öncelikle alınması gereken tedbirlerdir. MÜSİAD Elazığ Şubesi olarak Fransa’ yı kararından dolayı telin ediyor ve MÜSİAD camiası olarak Fransa mallarına karşı boykotumuz geniş kapsamlı şekilde devam edecektir."
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER