Müteahhitler Yeni İmar Alanlarının Açılmasını İstiyor

İnşaat sektörünün canlanması ile birlikte piyasanın da canlanacağını ifade eden müteahhitler yeni imar alanlarının açılmasını beklediklerini ifade ettiler.

Müteahhitler Yeni İmar Alanlarının Açılmasını İstiyor

İş adamı müteahhitler Mustafa Yücel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,Piyasalar tıkanmış durumda, can çekişiyor, ödemeler yapılamıyor. Ev fiyatları çok yüksek, bunun sebebi ise arsa fiyatları ile arsa oranları. Bu güne kadar yüzde 25 lerle ev yapıyorduk şimdi yüzde 50-60 lara çıkmış durumda bu da müteahhitlerin canını yakıyor ev yapamıyoruz. Acilen müdahale edilmesi lazım. Bunun için biz yetkililerimizden destek bekliyoruz, piyasamız can çekişiyor. Yeni belediye başkanımızdan acilen şeh0rin batısına doğru arsa üretmesini bekliyoruz. Şahinkaya bölgesine doğru arsa üretilmesi gerekiyor. Alanın düz olması sitelerin rahat yapılması için o bölgelerin imara açılması lazım.” Dedi.

Bankadaki Paralar Piyasaya Dönecek

İş adamı Mustafa Yücel, bankalarda bulunan paraların piysaya döneceğini ve piuasların rahatlayacağını ifade ederek,”  Şu an banklara 5 Milyar TL paramız var finans sorunu Elazığ’da yoktur. Finans sorununu çözmek için imar yolunun açılması gerilmektedir. Bu sorunun tek çözümü imar yoluyla yapılan çözümdür. Bu açılacak yeni imar alanları piyasayı yüzde bazında, yüzde 40-60 isteyenlerin elinde kalacak yüzde 25-30 lara düşecek böylece arsa fiyatları düştüğü için ev fiyatları da düşecek, bunları yetkililerimizin görmesi lazım, karaborsa yaratıyor. Bu açılacak imarlardan sonra bankalarda olan paramız piyasaya çıkacak bir bölümü buda piyasaları oldukça rahatlatacak.

Tek sorun yeni imar alanlarının açılması, şimdi imara açılsa, banklardaki paraların piyasaya çıkması, piyasaları rahatlatacak, ev fiyatları düşecek, böylelikle arsa bol olduğu için elde kalan ve yüksek miktarda pay isteyen arsa sahipleri de arsa fiyatlarını düşürecek bu da piyasaları rahatlatacak. Şu an nereye gitseniz, yüzde 50-60 isteniyor daha üç yıl öncesi yüzde 15 lerden bu gün yüzde 60 lara yükseldi. Bu da ev fiyatlarını korkunç bir şekilde etkiliyor, ev fiyatları 500-600 bin liradan aşağı inmiyor. Zaten inşaat sektörü durmuş, kimse ev satamıyor 500-600 bin liraya, bu şehirde insanların alım gücü belli yüzde 5 oranında bir kitle ev alabilir. Bizim ucuz ev yapmamız için arsa oranlarını düşürmemiz lazım. Onun için diyoruz ki bu imar her derde deva piyasaların canlanması buna bağlı. Arsa yokluğu piyasaları bu hale getirmiştir.”  Diye konuştu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ünlü
Mustafa ünlü - 1 ay Önce

Artık şu Kebanyolunu ve sarıçubuk 'u imara açsınlar.

SIRADAKİ HABER