Nesli Tükenen Üzümler Toprakla Buluştu

Ağın ilçesine has olan, Ağın Beyazı ve Ağın Kış Kırmızısı üzüm türlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için Badem adasında üzüm ekimi yapıldı.

Nesli Tükenen Üzümler Toprakla Buluştu

Türkiye’de nesli tükenmekte olan üzüm türleri arasında gösterilen Ağın Beyazı ve Ağın Kış Kırmızısı Üzüm Türleri için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü harekete geçti…

Ağın merkez ve köylerinde yetiştiriciliği yapılan ancak nesli tükenmekte olan Ağın Beyazı, Ağın Kış Kırmızısı, Kabarcık, Meri, Kızılatım, Kırmızı Tarhana, Karamenşek, Erkenci Kırmızı Üzüm, Antep Üzümü, Papaz Karası, Köhnü ve Hatun Parmağı gibi üzüm türleri yetiştirilmek üzere dikimi gerçekleştirildi. Ağın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri tarafından 2018 yılı Ekim ayında işaretlenmiş ve 2019 yılı Şubat ayında tespit edilen çeşitlerden her birinden 3’er adet çubuk alınarak Ağın Kaymakamlığınca Badem Adasında bir koleksiyon bağı oluşturuldu. Dikilen çubukların tamamının başarıyla yeşermeye başladığı ve bakım çalışmalarının da halen devam etmekte olduğu bildirilirken üzüm türlerinin ekim işlemlerinin 30 yıllık iklim verilerinin tamamlanmasının ardından yapıldığı belirtildi.

Ağın Beyazı ve Ağın Kış Kırmızısı, çok geç olgunlaşan, evlerin bodrum katlarında tahtalara çakılan çivilere asılarak veya kartonlara serilerek Nisan Ayı sonlarına kadar tadı ve şekli bozulmadan dayanabilen, orta kabuk kalınlığına sahip, orta şıra randımanına sahip (% 61) sofralık çeşitlerdir. Bu şekilde bekletildikten sonra soğuk hava depolarında Haziran Temmuz aylarına yani erkenci üzümlerin hasat edileceği tarihlere kadar depolanıp piyasaya sürülerek çok geç turfanda fiyatı ile pazarlarda yer alabilecek çeşit özelliklerine sahip olan üzüm dikim işlemlerinin 17 Mayıs 2019 tarihinde Ağın Beyazı çeşidinin Coğrafi İşaret başvurusu Ağın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılmış, Ağın Kış Kırmızısı çeşidinin de başvuru işlemleri tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER