Nitelikli askeri birlik Elazığ'a geliyor

​​​​​​​Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Jandarma Genel Komutanlığı’nın terörle mücadelede ve ulusal güvenlik çalışmaları ve...

ELAZIĞ GÜNCEL 01.05.2018, 19:19 01.05.2018, 19:19
16129
Nitelikli askeri birlik Elazığ'a geliyor

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay,  Jandarma Genel Komutanlığı’nın terörle mücadelede ve ulusal güvenlik çalışmaları ve havacılık merkezinin oluşması çalışmalarını İçişleri Bakanlığı’na devrettiklerini vurgulayarak yapılacak çalışmalar ile subay, astsubay ve uzman erbaşların oluşturduğu nitelikli birliği Elazığ’da konuşlandıracaklarını ifade etti.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Jandarma Genel Komutanlığı’nın terörle mücadelede ve ulusal güvenlik çalışmaları ve havacılık merkezinin oluşması çalışmalarını İçişleri Bakanlığı’na devrettiklerini söyledi.
Yapılacak  çalışmalar ile Elazığ’ın İHA’ların merkezi haline geleceğini anlatan Şuay Alpay buna bağlı olarak hava unsurlarına bağlı olarak görev yapan pilot, teknisyen gibi nitelikli meslek erbabının ve subay, astsubay ve uzman erbaşların oluşturduğu çok nitelikli birliğin Elazığ’da konuşlanacağını söyledi.
Alpay, nitelikli askeri birliğin Elazığ’a gelmesi halinde, bu çalışmanın Elazığ’ın sosyo ekonomik gelişimine katkıda bulunacağını belirtti.
Şuay Alpay Elazığ’da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.
Milli Savunma Bakan Yardımcılığı sürecinde Elazığ’la ilgili çaba ve gayretinden vazgeçmediğini anlatan Alpay, “Elazığ’a borçlu olduğumuzu, bu şehrin evladı olduğumuzu, bulunduğumuz konum ne olursa olsun bu şehre olan çabalarımızın var olduğunu hep ifade ettik.” dedi.
Elazığ’da gerçekleştirdiği çalışmaları dile getiren Alpay, “Ben Elazığ’da da Genel Merkezde de önemli görevler yaptım. Bununla birlikte yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu çok onur verici bir görevdi. Elazığ’da Necati Çetinkaya’dan sonra bu görevi yapan biriyim. Bunlar sadece şahsımın değil bu şehrinde gurur tablosu.  Dolayısıyla yeni seçim sürecinde de her ortamda adaylığı düşünmediğimi ve aday olmayacağımı söyledim. Milletvekilliği şüphesiz çok onur verici bir iş ancak 2 dönem yaptım. Bu nedenle o makamları sürekli işgal edici bir yaklaşımı da doğru bulmuyorum. Yaptığım görev; Milli Savunma Bakan Yardımcılığı da çok stratejik ve zor bir görev. Bu görevde de elimizden gelinin en iyisini yaptık. Bunu da kamuoyu yakından takip ve takdir etti. Bütün bu görevleri yaparken Elazığ’la ilgili çabamız ve gayretimizden de vazgeçmedik. Elazığ’a borçlu olduğumuzu, bu şehrin evladı olduğumuzu, bulunduğumuz konum ne olursa olsun bu şehre olan çabalarımızın var olduğunu hep ifade ettik. Bu konuda da Milletvekilliği görevimde olan gayretlerimin ardından, Bakan Yardımcılığı döneminde de özellikle savunma ve havacılık alanlarında ciddi katkılar yaptık. Burada Savunma Havcılığın oluşması için çok ciddi bir zemin hazırladık. Fırat Üniversitesi’nin bu konudaki payı çok büyük. Savunma Sanayi Müsteşarı değerli hemşehrimiz İsmail Demir Bey’in de payı çok büyük. Biz arkadaşlarımızla bir plan dahilinde Savunma ve Havacılığı değerlendirdik. Bir taraftan Elazığ İHA merkezi haline geldi. Elazığ’da İHA Birimi oluştu. Ardından da Jandarma Genel Komutanlığı’nın İHA Merkezi Elazığ’a geldi. Bunlar çok önemli çalışmalardı.” açıklamasında bulundu.

 

NİTELİKLİ BİRLİĞİ 
ELAZIĞ’A GETİRECEĞİZ

Jandarma Genel Komutanlığı’nın terörle mücadelede ve ulusal güvenlik çalışmaları ve havacılık merkezinin oluşması çalışmalarını İçişleri Bakanlığı’na devrettiklerini vurgulayan Alpay, subay, astsubay ve uzman erbaşların oluşturduğu nitelikli birliği Elazığ’da konuşlandıracaklarını ifade etti.
Jandarma Genel Komutanlığı’nın hava unsurlarının Elazığ’da konuşlanmasına yönelik çalışmaları projelendirdiklerini kaydeden Alpay, “Buna bağlı olarak Türkiye’de çok fazla bulunmayan 2. Pist süreci başladı. Bu çok önemliydi. Yoğun çabalarla bu süreçler önemli noktalara geldi ve şuan da 2. Pist ihalesi başlayacak. Bununla birlikte başta İHA olmak üzere bütün hava unsurlarının Elazığ’da konuşlanmasına yönelik inşaat çalışmaları başladı. Beklentimiz 2. Yılın sonunda çok sayıda subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan bir askeri birliğin burada göreve başlaması. Bu planlama bittiğinde Elazığ İHA’ların merkezi haline gelecek. Buna bağlı olarak da hava unsurlarına bağlı olarak görev yapan pilot, teknisyen gibi nitelikli meslek erbabının ve mesleği bu olan subay, astsubay ve uzman erbaşların oluşturduğu çok nitelikli birlik burada konuşlanıyor. Bunun ardından Jandarma ile birlikte Kara Kuvvetleri’nin de ilave birliği Elazığ’a gelmiş olacak. Neresinden bakarsanız bakın nitelikli bir çalışmadan bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

DOĞRUDAN İSTİHDAM İMKANI
F.Ü Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nda önemli gelişmeler yaşandığını belirten Şuay Alpay, “Türkiye’de ilk defa insansız taşıt sistemleriyle ilgili ulusal bir birim Elazığ’da açıldı. Sivil Havacılık Yüksek Okulu bünyesinde havacılık okulu açılmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nda eğitim görenler doğrudan bölgesinde bulunan birimlerde staj görme imkanı bulacak ve eğitim sonunda doğrudan istihdam edilecek. Böyle bir dönemde de Fırat Üniversitesi’nin ve Elazığ’ın cazibesinin havacılık ve savunma noktasında hangi noktaya geldiği hesap edilmeli.”

 

BU ŞEHİR BUNU HAK EDİYOR
Elazığ’da İHA motorlarının üretilmesine yönelik çalışmların sürdüğünü aktaran Alpay, “Bununla ilgili sözleşmeler yapıldı. ASELSAN dünyanın büyük üs savunma sanayisi sıralamasında 58. sırada. ASELSAN ve yine dünyanın büyük üs savunma sanayisi sıralamasında ilk 100’de bulunan ROKETSAN Fırat Üniversitesi içerisinde ofislerini açtı. Burada projeler oluşturulacak. F.Ü ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında çok önemli protokoller yapılıyor. Hem teknik eleman yetiştirmek, hem ARGE tabanlı projelerin hazırlanması, takibi ve savunma sanayiye kazandırılması ile ilgili süreçler işleyecek. Çok nitelikli katma değeri çok yüksek işlerin olduğu bir şehir haline geliyor Elazığ. Hamdolsun Allah bize bu imkanı verdi. Bu şehir bunu hak ediyor. Bu işlere emek veren arkadaşlarımızla çok çaba harcadık. Bütün bunlar olurken de biz milletvekili adayı olmayı düşünmediğimi ifade etmiştim. Ardından erken seçim kararı alındıktan sonra yeniden değerlendirmelerimizi yaptık. Ve adaylığı düşünmediğimi kamuoyuyla da paylaştım.” dedi.

 

ELAZIĞ’I HİÇ UNUTMADIK
Görevine devam etmesi yönünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan talimat aldığını dile getiren Alpay şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Bakan Yardımcıları ile ilgili yaptığı değerlendirmede bize bir talimat verdi. Ayrılmamamız ve görevde kalmamız gerektiği talimatını verdi. Bu bizim için çok büyük bir onur. Görevime devam ediyorum. Ama seçim sürecinde Elazığ’a da geleceğim, gayret ve çaba göstereceğim. Sayın Cumhurbaşkanımızın hem talebesi hem yol arkadaşı olarak bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Hem Türkiye için hem de bu millet için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceğiz. Elazığ’ı hiç unutmadık. Şehrimizin için de elimizden gelen çabayı en üst düzeye çıkararak katkı sunmaya devam edeceğiz.”

 

HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Savunma sanayi alanında hizmet vermek üzere kurulan ASFAT AŞ’nin yönetim kurulu başkanlığına atandığını açıklayan Alpay şöyle devam etti: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün araç ve gereçlerinin bakım ve onarımını yapan büyük fabrikalar var. Türkiye’de bu fabrikaların sayısı 26. Onlardan biri de Elazığ Ağır bakım Fabrikası. Bu 26 fabrikada tanklar, toplar, uçakların bakım ve onarımını yapıldı. Çok büyük teknolojik onarıma sahip olan devasa tesisler bunlar. Bunlarla birlikte İstanbul, İzmir ve Görcük tersaneleri var. Buralarda da Türkiye’nin yüz akı olan MİLGEM hayata geçirildi. Bu tersaneler de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı. ASFAT AŞ savunma sanayi alanında hizmet vermek üzere kuruldu. Askeri fabrikalar ve askeri tersanelerin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak sipariş almak ve fabrikaların atıl kapasitelerinin kullanılarak milli ekonomiye kazandırılmasını sağlamak amacıyla kuruldu. 
Bu şirketin yönetim kurulu başkanlığına da ben atandım.  Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanımız ve AK parti kadroları bize bu kadar değer verirken bizde bundan aldığımız güçle, bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:12
Güneş 06:34
Öğle 12:13
İkindi 15:13
Akşam 17:42
Yatsı 18:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Göztepe 6 7
7. Erzurumspor 4 7
8. Galatasaray 5 7
9. Sivasspor 4 7
10. Hatayspor 4 7
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. İstanbulspor 6 13
3. Ankara Keçiörengücü 6 13
4. Altınordu 6 12
5. Adana Demirspor 6 11
6. Samsunspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 6 4
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 5 12
3. Leeds United 6 10
4. Liverpool 5 10
5. Leicester City 5 9
6. Arsenal 5 9
7. Wolverhampton 5 9
8. Tottenham 5 8
9. Chelsea 5 8
10. West Ham 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Elche 5 10
6. Cádiz 6 10
7. Granada 5 10
8. Real Betis 6 9
9. Atletico Madrid 4 8
10. Barcelona 4 7
11. Sevilla 4 7
12. Osasuna 5 7
13. Valencia 7 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@