'O araziye Şehitler Parkı yapılsın'

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, eski Emniyet Müdürlüğü yerinin Şehitler Parkı olarak yapılması gerektiğini, Millet Bahçesi’nin ise Çimento Fabrikasının bulunduğu yerde kurulması gerektiğini söyledi.

'O araziye Şehitler Parkı yapılsın'

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, eski Emniyet Müdürlüğü yerinin Şehitler Parkı olarak yapılması gerektiğini, Millet Bahçesi’nin ise Çimento Fabrikasının bulunduğu yerde kurulması gerektiğini söyledi.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Yeni Kapı mitinginde Elazığ eski Emniyet Müdürlüğü yerinin Millet Bahçesi olarak değerlendirileceğini açıklamasını sevinçle karşıladıklarını ifade etti.
Millet Bahçesi’nin halkın beklentisini karşıladığını anlatan Bilal Çoban, alanın Çimento Fabrikasının bulunduğu yerde kurulması, Emniyet Müdürlüğü yerinin ise Şehitler Parkı olarak düzenlenmesinin Elazığ’ın kent vizyonuna yakışacağını ifade etti.
Prof. Dr. Bilal Çoban, Millet Bahçelerinin kapsadığı alanın 30-40 bin dönüm alan üzerinde kurulduğuna işaret ederek, “Yaklaşık 29 dönüm olan Emniyet Müdürlüğünün arsasının kesinlikle yeşil alan olarak kalması ve burasının TOKİ tarafından Belediyeye devir edilerek Şehitler Parkı olarak düzenlenmesini öneriyoruz. Millet Bahçesi Projesinin ise taşınması yılan hikayesine dönen ancak Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezimizin her zaman gündeminde olan Çimento Fabrikasının yerinde kurulmasını önermekteyiz. Çimento Fabrikası’nın kaldırılarak ilin kronik bir sorunu çözüleceği gibi buranın etrafının da kamulaştırılması marifetiyle gerçek anlamda bir Millet Bahçesi yapılması ilimizin doğu yakasının imajının değişmesine, bu bölgede yer alan 5 mahallenin istifade etmesine, nefes almasına ve değerinin artmasına çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu proje ilimizin doğu ve batı yakasının eşit gelişim sürecini de sürdürülebilir bir noktaya taşıyacaktır. Millet Bahçesi kavramına uygun büyüklükte içinde, dünyanın farklı yerlerinden getirilecek ağaç ve bitki çeşitleri, sincap ve kuş türleri, Şorşor deresinin ıslahı vesilesiyle oradan alınacak su ile oluşturulacak göletler ve bu göletlerde ördek, kuğu ve benzeri canlılar, yürüyüş alanları, parkurlar, bisiklet ve diğer sporlar için uygun alanlar, kafeteryalar, çay ve kahve mekanları, anfi tiyatro, kütüphane, kültürel alanlar, Elazığ kent müzesi ve ibadet alanlarıyla Elazığ Millet Bahçesi ilin prestijini artıracaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli bir adım atmıştır. İlimiz milletvekilleri ve yerel yöneticilerin atılan bu adımı Elazığ için mega bir projeye dönüştürerek ilin kalkınma ve gelişme sürecinde milat olacak büyük bir projeye dönüştürmelerini Elazığ halkı adına talep ediyor ve sahiplenmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER