PANİĞE GEREK YOK

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği eski Öğretim Görevlisi Murat İnceöz, Sivrice’de meydana gelen deprem ve devam eden artçılar için paniğe gerek olmadığını söyledi.

PANİĞE GEREK YOK

4 Nisan tarihinde Sivrice’de meydana gelen 5.2 şiddetinde ki depremin ardından 10’larca artçı depremin yaşanması halkta tedirginlik yarattı.

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği eski Öğretim Görevlisi Murat İnceöz, Sivrice de 10 yıl önce de aynı büyüklükte depremin olduğunu ifade ederek,”

Sivrice 10 yıl öncede hareketlenmişti, 2007 yılında ana fay üzerinde de o zonun içerisinde olan faylarda bu büyüklükte depremler olmuştu. Ancak 1874 Depremi var hepimiz üzerinde duruyoruz o deprem 7.1 büyüklüğünde, dolayısıyla kısa vadede bu büyüklükte bir deprem beklentimiz yok.” Dedi.

7’nin üzerinde bir deprem beklentimiz yok

Jeoloji mühendisi, Murat İnceöz köylerde ki yapıların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “ Hekimhan’a gelince öyle çok panik yapmaya gerek yok, ama genelde köydeki bina kalitesinin kötü olması nedeniyle hasar oluşuyor. Ama büyük bir deprem beklentimiz kısa zamanda yok, ben bunu hep söylüyorum. Büyüklüğü 4,5 ile 5,8- 6 bu depremler olağandır, bunlarda Elazığ için bir tehdit oluşturmuyor. Ama köydeki yapı kalitesi bakımından ve yerleşim yerlerinin yüksek yamaçlarda olmasından dolayı binalarda hasarlar meydana geliyor.” Dedi.

Bir tehdit oluşturmuyor

Jeoloji mühendisi, Murat İnceöz yaşanan depremlerin olağan olduğunu Sivrice ve Hekimhan için bir tehdit oluşturmadığını belirterek, “Hekimhan ise, Malatya - Ovacık fay zonu üzerinde. Arguvan’a yakın meydana gelen bu depremler, bir kısmı Arguvan’a düşüyor, bir kısmı Hekimhan’a düşüyor, ama Malatya - Ovacık fay zonu üzerinde bu depremler. Şimdi Ovacık fayı ile ilgili uzun zamandır elimizde bir deprem aktivitesi yok zaten, üretmediği içinde fayın içeriği ile ilgili elimizde çok veri yok. Ama bildiğimiz şu, bu blokta ki Doğu Anadolu fayının batısında kalıyor bu hat, bu bloktaki Anadolu bloğunun batıya hareketini kontrol eden sistem Sivrice’den geçen hat, dolayısıyla Malatya-Ovacık fay zonu üzerinde de büyüklüğü 7’nin üzerinde çıkabilecek bir deprem beklentimiz yok. Bunu niye söylüyorum? Bu fay zonu üzerinde ki kayma hızı çok düşük. Dolayısıyla kayma hızı düşük olduğu için kısa vadede böyle büyük bir depremi üretmesi çok zor.” Diye konuştu.

Çok panik yapmaya gerek yok

Murat İnceöz, aynı fay zonunun büyük bir deprem üretebilmesi için üzerinden çok uzun yıllar geçmesi gerektiğini belirterek, “ Biz çok uğraştık bu faylarla ilgili, Bizim bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Bazı arkadaşlarımızda benzer açıklamalar yapıyorlar, Ramazan Demirtaş’ta Doğu Anadolu fay zonu üzerinde kısa zamanda 7 ve üzeri bir deprem beklenmediğini söyledi. Zaten işin teorik kısmına ters zaten 1874 depremi var o zonda 1905 var. Aynı fayın tekrar bu büyüklükte deprem üretmesi için daha zamana ihtiyaç var. O yüzden çok panik yapmaya gerek yok. Hep söylediğimiz şu ana fay üzerinde ki kötü yapıları, köylerin yerlerine yapı kalitesini gözden geçirmemiz gerekiyor. Yoksa Elazığ’da Sivrice de böyle büyük bir hasar beklentimiz yok. Birde bu depremler yüzeye yakın olduğu için daha fazla hissediyoruz, o da paniğe yol açıyor. Orda meydana gelen 5,3 büyüklüğünde bir deprem olmuş, bu depremin aktivitesi, kırılma devam ediyor, ama ana şoku geçecek büyüklükte depremler değil bunlar ona yaklaşabilir. O süreç devam ediyor,1-2 ay sürer bu sarsıntılar. Hem Arguvan için hem de Sivrice için söylüyorum. Belli bir süreden sonra sönümlenerek bu olay kendisini tamamlayacak.” Diye konuştu.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER