PAYLAŞILMAYAN KANYONLAR

Malatya, Adıyaman ile yaşadığı sınır tartışmalarının ardından, şimdi de Elazığ ile sınır tartışmaları başlattı.

ELAZIĞ GÜNCEL 27.11.2019, 16:27 27.11.2019, 16:33 Günışığı Gazetesi
1059

Malatya, Adıyaman ile yaşadığı sınır tartışmalarının ardından, şimdi de Elazığ ile sınır tartışmaları başlattı.

Malatya valisi Aydın Baruş, Keban ve Baskil arasında bulunan kanyonlarda çalışma yapacaklarını açıklaması iki komşu il arasında tartışmalara neden oldu.

Yaklaşık 2 yıl yıldır başta Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın 5 milletvekili, Belediye Başkanı şahin Şerifoğulları, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan,ve sivil toplum kuruluşları söz konusu kanyonların turizme kazandırılması ve tanıtımı noktasında çok ciddi çalışmalar yaptılar. Malatya valisi tarafından ortaya atılan asılsız iddialar karşısında, Elazığ tek vücut olarak kanyonlarına sahip çıkıyor.

Malatya ile Adıyaman arasında yaşanan sınır tartışmalarının ardından, Malatya Valisi tarafından Baskil ve Keban ilçeleri arasında bulunan Kanyonlar ile ilgili yaptığı açıklama tartışma yarattı.

Malatya Valisi Aydın Baruş’un Keban ve Baskil sınırları içerisinde yer alan Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonlarını ziyaret edip, “İnşallah Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Valiliği olarak bazı çalışmalarımız olacak” açıklaması Elazığ kamuoyunda tepkiyle karşılandı

Sayın Valiye söz konusu kanyonların, Elazığ il sınırları içerisinde olduğu hatırlatılarak yapacağı çalışmalarını Malatya il sınırları içerisinde yapması önerildi. Adıyaman’dan sonra Elazığ ile de komşuluk ilişkilerini bu tür spekülasyonlar ile gündeme getirmemesi istendi.

"İKİ ŞEHİR ORTAK PROJE GERÇEKLEŞTİREBİLİR"

Elazığ Şehir Meclisi İcra Kurulu Üyesi ve Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Mehmet Nafiz Koca, yaptığı açıklamada, "Dün itibariyle yeni bir polemik konusu olan ama iki şehir arasında gerginliğe sebep olacak endişesini taşıdığımız Keban ilçesindeki kanyonlarla alakalı.

Kamuoyunun malumu olduğu veçhiyle Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada Elazığ'da bulunan kanyonlarla alakalı Kalkınma Ajansı ve Malatya Valiliği olarak burayı projelendireceklerini ifade ederek bir beyanatta bulunmuşlardır. Tabi sayın valim bilirler ki bu kanyon 9 Bin yıllık bin kanyon. Ancak ilimiz Valisi Sayın çetin Oktay Kaldırım'ın girişimleri sonucunda keşfedilen adının da bizzat sayın valimin kendisi koyduğu Kara Leylek ve Saklıkapı kanyonuyla alakalı Elazığ Valiliği ve Sivil toplum örgütleri Ticaret Odası, Elazığ belediyesi olmak üzere oraların projelendirilerek turizme kazandırılması amaçlandırılmıştır. Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş'un böyle gelişmeler devam ederken ve gündemi de kendisinin takip ettiğini bildiğimiz halde böyle talipsiz bir açıklama yaparak iki şehir arasında daha önce Adıyaman'la, Malatya arasında yaşanan endişe duyduğumuz bu tür gerginliğe vesile olacak açıklama yapmasını şaşkınlıkla izledik. Tabi Sayın Malatya Valimizin bu açıklamasının ardından iki şehri gerginliğe götürecek bir açıklamanın olmadığına olan inancımızla Elazığ Şehir Meclisi olarak kendilerine buradan duyurmak istiyoruz; Kanyonlar Elazığ için ne kadar önemliyse bölgemiz için de o kadar önemli. Sınır komşumuz da kendileri olması vesileyle buradan STK'Lar olarak kendilerine çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu kanyonlar bölgenin gelişmesine turizm açısından büyük katkılar sağlayacaktır. Sayın Valimiz Malatya bölge Kalkınma ajansıyla birlikte bir proje hazırlayacaklarına kendi meslektaşları olan ve bu kanyonların kaşifi olan sayın valimizle birlikte bir araya gelerek bölgesel kalkınmaya nasıl katkıda bulunuruz diyerekten iki şehrin ortaklaşa bir proje gerçekleştirmelerini biz buradan umut ediyoruz. Bu vesile ile bu kanyonun bölgemizin kalkınmasına vesile olacağına umuyor. Sayın Malatya Valimizin yeni bir açıklama yaparak yanlış anlaşıldığını ifade etmelerini de kendilerinden bekliyoruz. Bu açıklamanın ardından konuyu gündemine alarak Elazığ'ın değerlerine sahip çıkma adına açıklamalar yapan başta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız olmak üzere, ilimiz milletvekillerine ve konuya duyarlılık gösteren STK başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine şükranlarımı ifade etmek istiyorum."

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Malatya Valisinin yaptığı açıklamanın ardından, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Şehir meclisi, Ticaret ve Sanayi odası başkanı, Yukarı Fırat Kültür Sanat Ve Kalkınma Derneği yaptıkları açıklamalar ile tepkilerini dile getirdiler.

Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Turan Yıldız yaptığı açıklamada, “ Hatırlarsanız bundan bir buçuk ay önce 18 Ekim 2019 tarihinde Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır yüzünden bir kavga çıkmıştı. Olayda 5 kişi darp edilmiş ve yaralanmıştı. Bu olay üzerine Malatya Valisi Sayın Aydın Baruş, 29 Ekim 2019 tarihinde bir basın açıklaması yapmış ve “Valiliğimizce teknik elemanlara yaptırılan ölçüm ve incelemeler neticesinde Malatya İli Yeşilyurt İlçesine bağlı Kozluk Mahallesi ile Adıyaman İli Çelikhan İlçesi Çampınar Köyü arasındaki sınıra esas olan 06.01.1939 tarihli Kozluk Mahallesi (Köyü) Hudutnamesi ile 1/25.000 ölçekli Memleket Haritalarında belirtildiği şekilde Yeşilyurt İlçesi Kozluk Mahallesi sınırları dâhilinde olduğu, dolayısıyla iki il arasında sınır anlaşmazlığı oluşturacak mahiyette olmadığı anlaşılmıştır” demişti.

Sayın Vali İlaveten;

“18 Ekim 2019 tarihinde Kozluk Mahallesi sakinleri ile Çampınar Köyü sakinleri arasında meydana gelen ve sonrasında bazı şahıslar tarafından tırmandırılmak istenen gerginliğin, ülkemizin her zamandan fazla ihtiyaç duyduğu huzur ve kardeşlik ortamına zarar verdiği açıktır. Bu nedenle, söz konusu olayı bahane ederek vatandaşlarımız arasında husumeti besleyen davranış ve açıklamalarda bulunanlar hakkında gerekli takibat yapılacaktır.” diyerek herkesi sağduyuya çağırmış, sınır anlaşmazlığı yüzünden gerginlik çıkaranları uyarmıştır.

Sayın Valinin bu tutumunu yerinde bulmakla ve kamuoyuna hatırlatmakla beraber;

Komşu ilimizin valisi Sayın Aydın Baruş dün itibarı ile İlimiz Baskil İlçesi Sınırları içerisinde kalan Karaleylek Kanyonu ile Saklıkapı Kanyonlarını ziyaret etmiş ve bölge ile ilgili olarak “İnşallah Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Valiliği olarak bazı çalışmalarımız olacak” demiştir.

Bu açıklama yeni bir gerginliği tetikleyebilir. Elazığ ve Malatya illeri arasında yıllardır devam eden rekabet bu açıklama ile boyut değiştirebilir.

Elazığ Şehir Meclisi olarak, komşu ilimizin Valisi Sayın Aydın Baruş beyefendiyi yeni bir krize sebep olmamak adına konu hakkında daha hassas davranmaya davet ediyoruz.

Bu bağlamda Sayın Valimizi ve Malatyalı kardeşlerimizi Kanyonlarımızda misafir olarak ağırlamaktan şeref duyacağımızı kamuoyuna beyan ediyoruz.

Milletvekili Erol’dan ‘Elazığ Kanyonuna Sahip Çık’ çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ sınırları içerisinde Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilerek isimleri verilen Kara Leylek ve Saklıkapı Kanyonları ile ilgili Malatya Valisi Aydın Baruş ‘un, “Burayı Malatya Valiliği olarak bizler turizme açacağız” açıklaması üzerine Twitter hesabından Elazığlılara çağrıda bulundu.

Twitter hesabından “#ElazigKanyonunaSahipCik” hashtagiyle yaptığı paylaşımda bulunan Erol, şu ifadelere yer verdi;

“İlimize bağlı Keban ile Baskil ilçeleri arasında kalan Elazığ Valisi Sn. Çetin Oktay Kaldırım'ın çaba ve gayretleri doğrultusunda keşfedilerek "Saklıkapı Kanyonu ve Kara Leylek Kanyonu” ismini alan kanyon şehrimizi turizm sektöründe üst seviyelere çıkaracaktır.” Dedi.

KANYONLARIMIZDA SAYIN VALİ’Yİ AĞIRLAMAK İSTERİZ

Konuyla ilgili olarak Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilha Arsal yaptığı açıklamada, kanyonlarımızda Sayın Vali’yi ağırlamak, kendisine bu eşsiz güzellikleri yerinde göstermek istediklerini ifade ederek, “ Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Asilhan Arslan yaptığı açıklamada, “ Bilindiği üzere 2 (İki) yıl gibi bir süredir başta Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım olmak üzere, Milletvekillerimiz Sn. Metin Bulut, Sn. Sermin Balık, Sn. Tolga Ağar, Sn. Zülfü Demirbağ, Sn. Gürsel Erol, Belediye Başkanımız Sn. Şahin Şerifoğulları ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler şehrimizin turizmine kazandırılmasından büyük mutluluk ve memnuniyet duyduğumuz Elazığ’ın Baskil İlçesi sınırları içerisinde yer alan Karaleylek ve Saklıkapı kanyonları ile ilgili çalışmalar sürdürüyor, bu eşsiz güzellikteki doğa harikası kanyonların turizme kazandırılması için gayret ediyoruz. Özellikle Valimiz Sn. Çetin Oktay Kaldırım’ın bu konudaki hassasiyeti ve bulunduğu girişimler aşikardır.

Elazığ’ın Baskil ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve doğal güzelliği ile görenleri hayran bırakan Karaleylek ve Saklıkapı kanyonlarımız Valimiz Sn. Çetin Oktay Kaldırım’ın öncülüğünde yapacağımız çalışmalar ve bu alana yapılacak yatırımlarla daha bir anlam kazanacak ve ülkemiz turizmine kazandırılarak uluslararası bilinirliği olan bir statüye kavuşacaktır.

Elazığ Valimiz Sn. Çetin Oktay Kaldırım ile mevkidaş olan kıymetli Malatya Valimiz Sn. Aydın Baruş’u yayınladığı paylaşımdanda anladığımız üzere çok etkilendiği, Baskil ilçemizdeki Karaleylek ve Saklıkapı kanyonlarımızda ağırlamak, kendisine bu eşsiz güzellikleri yerinde göstermek isteriz.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Malatya Valimiz Sn.Aydın Baruş ve heyetini Baskil ilçemizdeki Karaleylek ve Saklıkapı kanyonlarına düzenleyeceğimiz tur programı için ilimize davet ederken, Malatya sınırları içerisinde turizme kazandırılabilecek, keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal güzelliğin olduğunu hatırlatıyor bu güzelliklerinde sayın Vali Aydın Baruş tarafından ortaya çıkarılacağından hiçbir şüphemiz olmadığında özellikle belirtmek istiyoruz. Biz il olarak turizmin bölgesel olarak yaklaşılması gereken ve yoğun bir işbirliği gerektiren bir alan olduğunu düşünüyoruz. Burada her ilin varlıklarına ve değerlerine saygı duyarak ve kısır tartışmalardan uzak durarak hareket edilmesi ehemmiyet arz etmektedir.” Denildi.

SAYIN VALİNİN AÇIKLAMALARI BİZLERİ SON DERECE ÜZMÜŞTÜR

Fırat Kültür Sanat Ve Kalkınma Derneği Başkanı Aygün Çam yaptığı açıklamada, “ İlimiz Valisi Sayın Çetin Okyay Kaldırım tarafından bu yıl içinde günışığına çıkarılan ilimiz Baskil ve Keban ilçeleri sınırlarında bulunan Karaleylek kanyonu ve Saklı kapı kanyonları gerek yerel gerek ulusal ve gerekse uluslararası düzeyde duyulmuş bu keşif turizm kültür tarih ve medeniyet açısından heyecan ilgi ve merak uyandırmış ve çok sayıda yerli ve yabancı doğa sporcuları gezginler ve turistler tarafından da gezilmektedir ve bu hızla artmaktadır. Sayın Valimizin katkı ve destekleri ile beklenenden daha hızlı bir tanınırlık sağlanmıştır. Bütün bu güzel gelişmeler öncelikle yöre insanımızı umutlandırırken uluslararası düzeyde de milli ekonomiye turizm ve tanıtım yoluyla büyük katma değerler katacağı kesindir. Biz bu dünya harikası bakir doğal varlığımıza sahip çıkıp yarınlara taşıma çaba ve gayesinde iken maalesef kardeş şehrimiz komşu ilimiz Malatya’nın Sayın valisinin kanyona dair yaptığı değerlendirmeler emek veren ter akıtan bizleri son derece üzmüştür. Karaleylek ve saklıkapı kanyonları Elâzığ’ın dur ve öyle kalacaktır tabii ki sadece Malatya değil tüm iller ve dünya buradan faydalanacak ve gezecektir. Başta Fırat Kültür ve Kalkınma Derneği ve Elazığ STK Platformu olarak Bu meyanda kamuoyuna bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyulmuştur.” Dedi.

Yorumlar (2)
Ahmet Demir 12 ay önce
Neyini paylaşacaksın senin sınırındaysa senin onların sınırındaysa onlarındır. Kanyonlar Baskil-Keban Elazığ sınırında. Malatyaaaaaa!
Yaşar Yaşamaz 8 ay önce
Ey Malatya şimdiye kadar neredeydiniz. Kıymetlenince mi sizin uluyor. Tıpkı Kayısı gibi...
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:42
Öğle 12:12
İkindi 15:05
Akşam 17:32
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Karagümrük 7 11
4. Kasımpaşa 7 11
5. Galatasaray 6 10
6. Çaykur Rizespor 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Başakşehir 6 7
11. Beşiktaş 5 7
12. Gaziantep FK 6 7
13. Sivasspor 5 7
14. Erzurumspor 6 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 7 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Adanaspor 8 12
8. Giresunspor 6 11
9. Altay 6 10
10. Balıkesirspor 8 10
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Wolverhampton 7 13
4. Aston Villa 5 12
5. Leicester City 6 12
6. Tottenham 6 11
7. Leeds United 6 10
8. Southampton 6 10
9. Crystal Palace 7 10
10. Chelsea 6 9
11. Arsenal 6 9
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 5 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Cádiz 8 14
3. Real Madrid 6 13
4. Granada 6 13
5. Villarreal 7 12
6. Atletico Madrid 5 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 8 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Celta de Vigo 7 6
18. Huesca 7 5
19. Levante 6 4
20. Real Valladolid 7 3
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@