Projede sona geliniyor

Elazığ Belediyesi’nin Çöteli Katı Atık depolama sahasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesinde sona yaklaşılıyor.

Projede sona geliniyor

 Elazığ Belediyesi’nin Çöteli Katı Atık depolama sahasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesinde sona yaklaşılıyor.  Proje kapsamında, yap-işlet-devret modeliyle kurulan çöpten elektrik üretim santralinde, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 

Bugüne kadar ‘vahşi depolama’ adı verilen sistemle toplanan ve ciddi bir çevresel kirliliğe neden olan çöpler, artık düzenli depolama alanlarına aktarılıyor. Çevre kirliliği önlenmesi açısından çok önemli bir yatırım olma özelliğine de sahip olan tesis devreye girdiğinde, bölge insanı mevcut çevresel kirlilikten kurtulmuş olacak.
Tamamlanmak üzere olan tesiste, Mart 2015’ten itibaren çöp depolama alanında oluşan metan gazı yakılarak elektrik enerjisine çevrilecek. Projeyle Elazığ Belediyesi tek kuruş harcama yapmadan kazanç sağlamış olacak.
Elazığ Belediyesi projeyle Türkiye’de emsallerine oranla bir rekora imza atarak ve 20 yıl süresince üretilecek enerjiden yüzde 35 kazanımının yanı sıra kira bedeli alacak. Ayrıca diğer şehirlerde yapılan ihalelerden farklı olarak mevcut sahanın rehabilitasyonu ve tesisin işletim bedeli de ilgili firma tarafından karşılanacak.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER