Saadet'den Kimseye Oy Yok!

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, yapılan uzun istişareler sonrası Saadet Partisi beklenen kararını açıkladı.

ELAZIĞ GÜNCEL 26.07.2014, 17:40 26.07.2014, 17:40
1959
Saadet'den Kimseye Oy Yok!
Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, yapılan uzun istişareler sonrası Saadet Partisi beklenen kararını açıkladı.
Parti il binasında Başkanlık Divanı üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Saadet  Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, Milli Görüş’ün ilke ve kriterlerine uygun olmadıkları için adaylardan hiçbirisine destek vermeyeceklerini duyurdu.
 
Ortada  “Bana Ne Amerika’dan”  Diyebilecek Bir aday yok!
Saadet  Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, “Her üç adayın üçünün de özde ve istikamette birbirlerinden farkı yoktur. Birbirine zıtlarmış gibi gösterilmeleri iyi kurgulanmış bir hileden ibarettir. Mevcut adaylardan hiçbiri, maalesef, Milli Görüş’ün hassasiyet ve beklentilerine cevap vermiyor. Örneğin adayların hiç biri, ‘Bana ne Amerika’dan’ diyebilecek ve asıl vesayete karşı koyabilecek bir kararlılık ortaya koyamamaktadır. Oy vermek onay vermektir, sorumlu olmaktır. Bizler 10 Ağustos’ta yapılacak oylamada, hiçbir adaya oy vermeyecek ve ileride yapacakları muhtemel yanlışların sorumluluk ve vebaline ortak olmayacağız” dedi.
 
Asıl Vesayet Amerikan Vesayetidir
Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilecek olmasının vesayet rejimine son vereceği iddiasının bir kandırmacadan ibaret olduğunu ifade eden Hacıbekiroğlu, “Çünkü bu Türkiye’deki asıl mesele, askeri veya bürokratik vesayet değil, asıl vesayet; Amerikan vesayetidir. Bu konuda da adayların hiç biri, ‘Bana ne Amerika’dan’ diyebilecek ve asıl vesayete karşı koyabilecek bir niyet ve işaret gösterememiştir. Seçeneksizliği seçme zorunluluğu özgürce bir seçim olamaz. Kısacası, bütün bu ilke ve prensipler çerçevesinde değerlendirildiğinde mevcut adaylardan hiçbiri, maalesef, Milli Görüş’ün hassasiyet ve beklentilerine cevap vermiyor. Çünkü söylemleri farklı gibi gözükmese de eylem ve yönleri aynıdır: Batıcıdır” dedi.
 
Demokratik hak gasp edildi...
Hacıbekiroğlu, Cumhurbaşkanı’nı halkın seçtiği iddiasına şu cümlelerle karşı çıktı: “Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçildiğini söyleyebilmek için, milletvekillerinin yanı sıra halka ve sivil toplum kuruluşlarına da, örneğin, ellibin, yüzbin imza ile aday belirleme hakkının verilmesi gerekirdi. Bu hakkın halktan esirgenmesi demokrasi bakımından kabul edilemez bir durumdur. Halkın demokratik bir hakkının gasp edilmesi anlamına gelir. Unutmayalım ki, Mısır’da darbecisi Sisi bile halkın imzası ile cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilmiştir.”
Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, tavrı merak edilen Saadet Partisi, kararını açıkladı. Parti İl Binasında Başkanlık Divanı üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Saadet  Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu Milli Görüş’ün ilke ve kriterlerine uygun olmadıkları için adaylardan hiçbirisine destek vermeyeceklerini açıkladı. Hacıbekiroğlu, “her üç adayın üçünün de özde ve istikamette birbirlerinden farkı yoktur. Birbirine zıtlarmış gibi gösterilmeleri iyi kurgulanmış bir hileden ibarettir. Mevcut adaylardan hiçbiri, maalesef, Milli Görüşün hassasiyet ve beklentilerine cevap vermiyor. Örneğin adayların hiç biri,  “Bana ne Amerika’dan” diyebilecek ve asıl vesayete karşı koyabilecek bir kararlılık ortaya koyamamaktadır. Oy vermek onay vermektir, sorumlu olmaktır. Bizler 10 Ağustosta yapılacak oylamada, hiçbir adaya oy vermeyecek ve ileride yapacakları muhtemel yanlışların sorumluluk ve vebaline ortak olmayacağız.” dedi. Saadet Partisi olarak, bu nihai kararın öncesinde çok titiz bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Hacıbekiroğlu, teşkilatın bütün kademeleri ile geniş istişare toplantıları yaptıklarını, bununla da yetinmeyerek tabanın temayülü için adaylara yönelik özel anketler  yaptırdıklarını söyledi.
 
Millete Partilerin Adayları Dayatılıyor
Türkiye’de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini ilk gündeme getiren hareketin Milli Görüş olduğunu kaydeden Hacıbekiroğlu, “1970’li yıllarda MSP, 1990’lı yıllarda Refah Partisi olarak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerektiğini ısrarla savunduk. Hatta öyle ki, bundan tam 23 yıl önce 2 Mayıs 1991 yılında İstanbul’da bunun için büyük bir miting dahi yaptık.” diyerek Türkiye’de bugün yaşanan gelişmelerde Milli Görüşün tarihi mücadelesini anlattı. “Bilindiği gibi bir kimsenin cumhurbaşkanlığına aday olabilmesi için en az yirmi milletvekilinin imzasına ihtiyaç vardır. Bu durumda halk, seçilmişlerin seçtiğini seçmek zorunda. Yine yani “asıllar” “vekillerin” adaylarını seçmek mecburiyetindedir.” diyen  Hacıbekiroğlu, Cumhurbaşkanını halkın seçtiği iddiasına şu cümlelerle karşı çıktı: “Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiğini söyleyebilmek için, milletvekillerinin yanı sıra halka ve sivil toplum kuruluşlarına da, örneğin, ellibin, yüzbin imza ile aday belirleme hakkının verilmesi gerekirdi. Bu hakkın halktan esirgenmesi demokrasi bakımından kabul edilemez bir durumdur. Halkın demokratik bir hakkının gasp edilmesi anlamına gelir. Unutmayalım ki Mısır’da darbecisi Sisi bile halkın imzası ile cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilmiştir.” Seçime girme hakkı kazanan, ancak yirmi milletvekilinden imza alamadığı için cumhurbaşkanlığına aday gösterme hakkı elinden alınan siyasi partilerin durumunu demokrasi bakımından izah etmenin mümkün olmadığına vurgu yapan Saadet Partisi İl Başkanı seçime girebilen partilerin Cumhurbaşkanlığına aday gösterebilmesini şu gerekçelerle istedi: “Örneğin biz, Saadet Partisi olarak en azından birinci turda kendi adayımızı göstermek isterdik. Ancak önümüze konulan engel ve sınırlamalar yüzünden bunu gerçekleştiremedik. Türkiye’nin son 50 yıllık dönüşümünde etkili olmuş, ülkemizin en köklü ve dinamik hareketinin aday gösterememiş olması bu hukuksuz ve millet iradesini yok sayan tavrın somut bir göstergesidir. İleride yapılacak yeni bir düzenlemeyle, Hem seçime girme hakkı kazanmış olan siyasi partilere, hem de belli miktardaki imza ile halka, Cumhurbaşkanlığı için aday gösterme hakkının tanınması en öncelikli temennimizdir.”
 
İlke ve Kriterlerimize Uymuyorlar
Milli Görüş hareketi için isimlerin değil, ilkelerin önemli olduğunu ve Türkiye’de isim değişikliğine değil, zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu bildiren Hacıbekiroğlu, “Eğer bir cumhurbaşkanı, Faize dayalı sömürü sistemini savunuyorsa, “Reel politik” diyerek küresel egemenlere teslim oluyorsa, İslam dünyası paramparça bölünürken, hala AB’cilik, ABD’cilik yapıyorsa adı Ahmet olmuş, Mehmet olmuş ne fark eder?” diye sordu. Saadet Partisi’ne göre bir Cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğini ise Hacıbekiroğlu şu şekilde sıraladı: “Bizim ilkelerimiz bellidir. Cumhurbaşkanı milli ve yerli olmalıdır. İcraatlarında hayra motor şerre fren olmalıdır. Güçlünün değil, haklının yanında yer almalıdır.  Cumhurbaşkanı merhametli olmalıdır. Önce Ahlak ve Maneviyat düsturunu benimsemelidir. Cumhurbaşkanı Milli, Güçlü, Süratli ve Yaygın Kalkınmadan yana olmalıdır. Sömürgeci ekonomiyi değil, Adil Düzeni savunmalıdır. Batı kulübüne girmenin değil, İslam Birliği’ni kurmanın mücadelesini vermelidir.”
 
Sadece Ses Tonları Farklı Söyledikleri Aynı
Belirledikleri kriterlere göre temel noktalarda her üç adayın da aslında birbirinden çok farklı olmadığını belirten Hacıbekiroğlu, “Örneğin, mevcut her üç adayın üçü de Batıcıdır. Oysa Irak’ı üçe bölen Batı’dır. Libya’yı paramparça eden Batı’dır. Bugün İsrail’in, Gazze’deki katliamlarına en büyük desteği veren Batı’dır. Bu Batıcı zihniyetleri yüzünden, mevcut üç adayın, Filistin konusundaki söylemleri bile özde birbirinin kopyasıdır, aynısıdır. Ses tonları farklı olsa da, söylediklerinin muhtevası birbirinin tekrarıdır. Hiçbiri, tarihin en trajik katliamları yaşanırken somut bir girişim ortaya koyamamıştır.” diyerek, üç adaya da önemli eleştiriler getirdi. Hacıbekiroğlu şöyle konuştu: “Mesela Biz Ekmeleddin Bey’in, Tayyip Bey’e ve Selahattin Bey’e biner lira göndererek yaptığı seçim jestini, asıl Gazze konusunda yapmasını isterdik. Yıllarca İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliğini yapmış bir isim olarak diğer İslam ülkelerini harekete geçirmek üzere somut bir girişimde bulunmasını beklerdik. Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan’ın da, Ekmeleddin beyin bin lirasını iade ederek gösterdiği hassasiyeti, 2005 yılında Yahudi lobisinden aldığı “Üstün Cesaret Ödülünü” iade ederek de göstermesini beklerdik. İsrail’e doğrudan ve dolaylı bilgi aktardığı bir gerçek olan, Kürecik radar üssünü kapatmasını isterdik. Selahattin Demirtaş’a gelince, O’nun da İmralı’nın hakları konusunda ortaya koyduğu mücadele ve kararlılığı, Filistinlilerin yaşam hakları konusunda da ortaya koymasını isterdik. Olmadı.” Hacıbekiroğlu, bu süreçte, Filistin’de İslam Barış Gücü oluşturulması gibi en somut öneriyi Saadet Partisi’nin getirdiğini, ancak mevcut adayların hiçbirinin bu teklifi sahiplenmek bir yana ağızlarına bile almaya cesaret edemediklerine dikkat çekti. “Bütün bu ve benzeri gerçekler göstermektedir ki, her üç adayın üçünün de özde ve istikamette birbirlerinden farkı yoktur. Birbirine zıtlarmış gibi gösterilmeleri iyi kurgulanmış bir hileden ibarettir.”
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@