Sadece Malatya Fabrikası'nın Arsa Değeri 594 Milyon Lira

Saadet Partisi İl Başkanı Haluk Aslan, bağımsız emlak değerlerine göre 480 milyon liraya satılan Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan ...

Sadece Malatya Fabrikası'nın Arsa Değeri 594 Milyon Lira
Saadet Partisi İl Başkanı Haluk Aslan, bağımsız emlak değerlerine göre 480 milyon liraya satılan Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker fabrikalarından sadece Malatya Fabrikası'nın arsa değerinin 594 milyon lira olduğunu öne sürdü.

Aslan, yazılı açıklamasında, dünyada şeker fabrikalarının şahısların eline bırakılmayacak kadar stratejik olarak algılandığını kaydetti.
Bugün dünyada rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisine en yakın uygulamalara sahip ve liberal siyaset anlayışına baskın olduğu ülke olarak gösterilen ABD'nin şeker pancarından şeker üretiminin en fazla yapıldığı ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Aslan, Türkiye'de ise aksi bir politikanını güdüldüğünü savundu.

Türkiye'de tatlandırıcı üretimi kotasının yüzde 10 olarak belirlendiğini ifade eden Aslan, "Bu yüzde 10 da yetmedi Bakanlar Kuruluna yüzde 50 arttırma yetkisini verildi. AB ülkelerinde tatlandırıcı üreticilerine verilen üretim izni yüzde 2-3 iken, Fransa ve İngiltere tatlandırıcılara hiç izin vermezken Almanya'da yüzde 1,92 iken akıl bunun neresinde-" diye konuştu.

Aslan, Polonya örneğinde olduğu gibi Türkiye'nin de satmaya çalıştığı şeker fabrikalarının daha sonra satılmaması için kanun çıkararak koruma altına alabileceğini kaydetti.

Aslan, şunları belirtti: "İçerisinde ilimiz Elazığ şeker fabrikasının da bulunduğu B Portföyünün satışı gerçekleşti. Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker fabrikaları satıldı. Bu 4 fabrikanın satış bedeli 266 milyon dolar. Yani bu gün itibariyle yaklaşık 480 milyon lira. Bu rakam, ödenen vergiye göre belediye rayiç bedelleri hesaplandığında ancak bu 4 fabrikanın arsa değerini karşılıyor. Belediye rayiç değerine göre 873 bin metrekare olan Elazığ Şeker Fabrikası'nın arsa değeri 1,6 milyon, 1 milyon 783 bin 394 metrekare olan Elbistan Şeker Fabrikası'nın arsa değeri 300 milyon, 1 milyon 61 bin metrekare olan Erzincan Şeker Fabrikasının arsa değeri 530 bin, 385 bin 430 metrekare olan Malatya Şeker Fabrikasının arsa değeri 112 milyondur. 480 milyon liraya satılan fabrikaların sadece arsaları belediye rayicine göre 414 milyon etmektedir. Bağımsız emlak değerlerine göre 480 milyon liraya satılan Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker fabrikalarından sadece Malatya Fabrikası'nın arsa değeri 594 milyon liradır. Ülke menfaati bunun neresinde."
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2012, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER