Şavak Koyunu Markalaşıyor

Elazığ İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Şavak toplumunun elinde bulunan Akkaraman ırkı koyunların ismini Şavak alt varyantı ...

Şavak Koyunu Markalaşıyor
Elazığ İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Şavak toplumunun elinde bulunan Akkaraman ırkı koyunların ismini Şavak alt varyantı haline getirmek ve Şavak tulum peynirinin tanıtılmasını sağlamak amacıyla proje çalışması başlattı.

Elazığ İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Yıldırım, yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesinin birçok ilde olduğu gibi Elazığ’da da yürütüldüğünü bildirdi.

Proje kapsamında Şavak koyununun verim özelliklerini arttırmak amacıyla bir çalışma yürüttüklerini belirten Yıldırım, "Proje ile Elazığ ilinde bulunan bölgemizde yüzyıllardır koyunculuğun büyük popülâsyonunu elinde bulunduran Şavak toplumunun elinde bulunan Akkaraman ırkı koyunların hem isminin Şavak alt varyantı haline getirmek, bunun yanı sıra Şavak isminin tüm ülkede belirgin bir yere getirilmesi ve bu üreticiler tarafından üretilen Şavak tulum peynirinin tanıtılmasını amaçlıyoruz. Şavak toplumunun ve üretilen tulum peynirinin tanıtılması, yanı sıra üreticinin elinde bulunan koyunların hem Veteriner Hekim kontrolünde hem de bu alanda branşında uzman akademisyenle çalışarak kendi içinde saf ırkın korunması ve 5 yıl boyunca yapılacak iyileştirme çalışması ile koyunun verim özellikleri yükseltilecektir. Proje lideri Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr Selim KUL’ un projede üreticiye verim özellikleri artırma konusunda çok büyük yararı olacağını, Şavak koyununu çok iyi bir yere getireceğine inanıyorum’’dedi.

"ŞAVAK KOYUNUNU VE TULUM PEYNİRİ ELAZIĞ’IMIZA HAS BİR ÜRÜNDÜR"
Proje yürütücüsü Veteriner Hekim Taşkın Gök ise açıklamasında; “Proje kapsamında bulunan 12.600 hayvanın doğum sezonuna yaklaştığını,Şubat ayının ilk haftası itibariyle koyunların kuzulama oranı, annelerin süt verimleri ve kuzuların doğum ağırlığı tespiti ile yapacağımız çalışma sonucu Şavak koyununun verim özelliklerinin resmi bir kayıt haline getirip, koyunun ismini tescillendireceğiz. Bu kapsamda sürüde bulunan verim özellikleri düşük damızlık hayvanları çıkarıp verim özellikleri daha iyi olan annelerin yavrularını sürüye dâhil edeceğiz. Projemiz 5 yıl kapsamlı olup gerekli yeterliliklere sahip olduğu takdirde ikinci bir 5 yıllık dönemde çok daha iyi bir verim alacağımızı düşünüyorum.Amacımız Şavak koyununu ve tulum peynirini Elazığ’ımıza has bir ürün olduğunu ve hayvancılıktaki potansiyelini tüm Türkiye’ye yayıp, bu konuda cazibe merkezi bir il olmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2012, 23:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER