Şavaklılar Atatürk Barajının Kenarında Buluştu

Tamer ÖREN - Elazığ Şavaklılar Derneği üyeleri, Adıyaman’da yaşayan Şavaklıların düzenlemiş olduğu şenliğe katıldı.

Şavaklılar Atatürk Barajının Kenarında Buluştu

    Elâzığ Şavak-Der,  Adıyaman’nın Kamışlı, Holholik, Turus, Bebek, Bahri, Karagöcek, Zag köylerinde yaşayan aşiret mensuplarının Atatürk Barajı’nın kenarında tertip ettiği şenliğe katıldı.     Adıyaman’da  yaşayan Şavaklıların yoğun katılımı ile gerçekleşen etkinliğe Elâzığ ,Erzincan, Tunceli illerinde yaşayan aşiret üyelerinde de  katılım oldu. Geleneksel hale gelen şenlikte büyük bir kısmının akraba olduğu  Şavaklılar hasret giderirlerken düzenlenen şenlik öğlene doğru başladı. Öğle namazının toplu halde kılınmasının ardından sonra şenlik; kanaat önderlerinin konuşmalarıyla devam etti. Atatürk barajı manzarasında yemeklerin yenmesi,  yapılan doğa yürüyüşünden sonra   toplu fotoğraf çekiminin ardından  şenlik sona erdi.

Güzel bir etkinliğe imza atarak aşiret üyelerini bir araya getiren  Adıyaman’da yaşayan Şavaklılara teşekkür eden Elazığ Şavak-Der Başkanı Naim DOĞAN “Şavaklılar hamuru ,mayası sevgi, saygı ve sadakatle yoğrulmuş büyük bir aile topluluğudur. Unutulmamalıdır ki kadim medeniyetimizin de temelini sağlam aile birlikteliği oluşturmaktadır. Ailedeki birlik ve dirlik beraberinde toplumuza birlik ve dirliği getirir ,toplumdaki birliktelik ise ülke birlikteliğine vesile olur. Bu bakımdan kültür ve medeniyetimizin yıkılmayan son kalesi olan ailemize sahip çıkmak hepimizin görevidir dedi. Toplum düzeni, birlik ve beraberlikle sağlanır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın toplum hayatı bakımından ne kadar önemli olduğunu, birliğin temin edilememesi halinde sosyal bünyede nasıl huzursuzluklar çıkacağını toplumu bir insan vücuduna benzeterek anlatmak istemiştir. ‘Bazı organları hasta olan bir insanın vücudu nasıl zayıf ve güçsüz düşerse; düşmanlıkların yaygınlaştığı, birlik ruhunun kaybolduğu toplumlar da öyle güçsüzleşirler. Bu da düşmanın işine yarar. Bunun için bir milleti yıkmak isteyenler önce, o milleti meydana getiren fertler arasında ayrılık tohumları ekerek onları birbirine düşürürler. Birlik ve beraberliklerini bozarlar. Maddî ve manevî güçlerini kardeşlerine karşı kullanan ve düşmanlarını unutanlar kolayca başkalarına yem olurlar. Bu gerçek öteden beri bilindiği için, dünyaya hükmetmiş nice büyük devletler, düşmanları tarafından önce içeriden parçalanmış, sonra yıkılıp tarihten silinmişlerdi.

 Bu bağlamda  Şavak ailesinin birlikteliği ve sadakati Türkiye’de  örnek gösterilebilecek bir fotoğraftır” diyerek sözlerini tamamladı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER