Şehirden Bıktı Köye Yerleşti

HABER: VEDAT YETİK-Elazığ’da yaşayan Mehmet ve Semra Bayram çiftçi, şehir hayatının gürültüsünden ve stresinden uzaklaşarak köye yerleşti. Devletten aldıkları destekle hayvancılık yapmaya başlayan Bayram çiftçi, yılın 12 ayını köyde geçirerek, doğayla iç içe bir yaşam sürüyor.

Şehirden Bıktı Köye Yerleşti

60 yaşındaki Mahmut Bayram,  yıllarca çalıştığı kurumdan emekli oldu.  Şehrin stresi ve gürültüsünden bıkan Mahmut Bayram, kentten uzak bir yaşamı tercih ederek eşi Semra Bayram’la birlikte köye yerleşti.

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Yenikonak köyünde kendisine ait bahçede çiftçilik ve hayvancılık yapmaya başlayan Bayram çiftçi, doğayla iç içe bir yaşam sürerek, hayal ettikleri yaşama kavuştu.

Bakanlık desteklerinden faydalanarak tavuk yetiştiriciliği yapan ve işlerini kısa sürede büyüten Mehmet ve Semra Bayram çiftçi, hem para kazanıyor hem de mutlu bir yaşam sürüyor.

“HAYATIM DEĞİŞTİ”

3 yıldır köy hayatı yaşadıklarını belirten Mahmut Bayram, “Köye yerleştikten sonra hayatım değişti. Emekli olduktan sonra şehir hayatından uzaklaşma kararı aldım. Şehir hayatının yorgunluğundan ve stresinden uzaklaşmak istedim. Eşim de aynı fikirdeydi. Köye taşınma kararı aldık. Köyümüzde bana ait bahçede ev yaptım. Buraya yerleştik. 3 yıldır köyde yaşıyorum. Eşimle çiftçilik ve hayvancılık yapıyorum. Doğayı ve hayvanları çok seviyorum. Tavuklarım vardı. Tavuk yetiştiriciliği yapmak istedim. Devlettin desteklerinden faydalanarak tavuk yetiştiriciliğine başladım. Köyde ahır kurdum. Şuan bine yakın tavuk yetiştiriyorum. Şuan para da kazanıyorum. Köye yerleştikten sonra hayatımız değişti. Hayal ettiğim hayata kavuştum. Eşimle birlikte mutlu bir hayatımız var.” dedi.

“KÖYDE HAYAT VAR”

Yılın 12 ayını köyde geçirdiklerini ifade eden Mahmut Bayram, “Emekli olmadan önce 4-5 ay köyde kalıp tekrar şehir merkezine dönüyorduk. Ama şuanda 12 ay burada kalıyorum. Şehirdeki gürültüden, kirli havadan kurtuldum. 12 ay temiz hava, temiz gıda, köyde hayat var. Günümün büyük çoğunluğunu tavukları besleyerek, bakımını yaparak geçiriyorum. Ayrıca meyve ve sebze yetiştiriyoruz. Köyümde doğayla iç içeyiz. Her şeyimiz doğal. Şehir hayatına göre köy hayatı çok güzel. Şehire gittiğim zaman biran önce işimi bitirip köye dönmek istiyorum. Şehirde kalmak istemiyorum.” şeklinde konuştu.

Semra Bayram ise yaptığı açıklamada, “Şehirde yaşamaktansa köy hayatı daha güzel. Temiz havası var. Zaten yaz mevsiminde köyde kalıyorduk. Şimdi kışın da burada kalıyoruz. Sakin bir hayat var. Şehir hayatı gürültülü. Burada temiz havadayız. Eşimle her konuda destek oluyorum. Mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER