Soğanın fiyatı göz yaşartıyor

Soğan stokçularının ürünleri depoya kilitlemesinin ardından ülke genelinde uçuk fiyatlarla satılmaya başlanan soğan Elazığ’da 5 ila 7 TL arasında satılıyor.

Soğanın fiyatı göz yaşartıyor

Toptancıların soğan fiyatlarındaki artış beklentisi, bu hafta pazar tezgahlarına yansırken, soğanın fiyatı, yüzde 100 artışla 2,5 liradan 5 liraya çıktı. Pazarcı esnafı, soğanın kilosunun yılbaşına kadar 10 lirayı bulacağını öne sürdü.
Elazığ’da geçen hafta 2,5 lira olan soğan, bu hafta 5 liradan satışa sunuldu. Toptancılar, ilkbahara yani yeni ürün çıkana kadar fiyat artışının devam edeceğini ileri sürerken, pazarcı esnafı da yılbaşına kadar soğanın fiyatının 10 lirayı bulacağını savundu.
Geçen haftaya göre, soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten bir satıcı, bu artışın gelecek hafta da devam edeceğini öne sürerek, "Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü." dedi.
Zam uyarılarına karşı soğanları stoklamayı düşündüğünü anlatan üretici, soğanların ömrünün kısıtlı olduğunu hatırlatıp, bekletilen ürünlerin çürüyeceğini dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise son dönemde yükselen soğan fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Asla taviz yok. Patates, soğan stokçuları, sebze meyve stokçuları bedelini ödeyecekler." dedi. 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise stokçularla mücadele ettiklerini belirterek Polatlı'da yapılan denetimlerde 50 bin tondan fazla soğanın depolandığını belirlediklerini söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, soğan fiyatlarını değerlendirdi. Fırsatçılığa ve stokçuluğa izin vermeyeceklerini belirten Bakan Albayrak, Ankara Polatlı’da depolanmış vaziyette 50 bin tondan fazla soğan bulunduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER