Sönmez'den ekonomi değerlendirmesi

TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez, Türkiye ve dünya ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 13.01.2017, 14:31 13.01.2017, 14:31
697
Sönmez'den ekonomi değerlendirmesi

TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez, Türkiye ve dünya ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Sönmez, yaptığı açıklamada, 2017 Yılın başlarında ekonomide ve dövizdeki bu artışın belirtilerinin 2016 yılının sonlarında kendisini belli ettiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi: “Çarşambanın gelişi Salı dan belliydi. Yeni yılın bir önceki yıldan kopuk olmasını beklemek hayalperestlikten öteye geçmez. Çünkü akıp giden zaman süreklilik arz eder. Yaşam şöyle akıp gider.  Dünden devralırız, bugün yaşarız, yarına devrederiz ." O zaman bugünkü ekonomik durumu dünden devralıp bugün yaşıyor ve yarına devredeceğiz. Ekonomiyi anlamak ve çözüm yolları için Dünyadaki gelişmeleri, dış kaynaklı olayları anlamadan yada doğru okumadan, içteki gelişmeleri iyi takip etmeden Türk ekonomisini anlamak mümkün olmaz. 2017 yılında bizim için 4 önemli olayın Türk Mali piyasalarını şekillendirdiği kanaatindeyim. ABD Başkanı Donald Trump'un 20 Ocak tarihinde resmen koltuğa oturması sonrasın da finansal piyasalar açısın dan büyük önem arz ediyor. Trump' un seçim kampanyası sırasında dile getirdiği ve seçimi kazandığı 8 kasımdan sonraki ekonomik vaatler mali piyasalarda dalgalanmaya sebep olmaktadır. Trump'ın Harcamaların arttırılacağı, vergi oranlarında indirime gidileceği, ticarette korumacı adımların atılacağı gibi adımların atılacağı söylemleri ekonomik manada oldukça radikal politikalar anlamına gelmektedir. Bugüne kadar söylem düzeyinde kalan bu politikaların uygulamaya dönüşüp dönüşmeyeceğini 20 ocaktan sonra göreceğiz. Ancak beklenti ekonomik adımların Amerikan politikalarından çok da ayrışmayacağı yönünde.

Ancak Trump'ın önceki başkanların aksine seçim dönemindeki tüm harcamaların tamamını kendi cebinden yaptığı ve kurduğu ekip ile mevcut siyasi ve bürokrasi yapısının derinden değiştirdiği. Bu hali ile hiç bir gruba karşı sorumluluk hissetmeyen Trump daha bağımsız bir politika uygulamasına gitmesi ve kendi ekibi ile önceki başkanların aksine daha özgün adımlar atabilir. Bu da mali piyasalar açısından bir miktar beklenmedik durumu işaret etmektedir. Bu piyasalardaki birinci tepki

Amerikan Merkez bankası FED'in 14-15 Mart tarihinde yapacağı faiz toplantısı önemli olabilir. Çünkü Trump'ın mali genişleme yönündeki politikasını yapması halinde FED'in para politikası denkleminde radikal bir şekilde değişikliğe gitmesi gerekebilir. FED Başkanı Janet Yellen 2016 Aralık ayı faiz toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği basın toplantısında bu hususu üstü kapalı da olarak ima etti. Mevcut Amerikan maliye politikasının genişleme olmaksızın hedeflerine hızla yaklaştığını belirtti. Genişlemeci mali politika Amerikan ekonomisinde hedeflerin üzerinde bir ısınmaya sebebiyet verebilir. Trump'ın genişlemeci para politikası FED faiz artırım tahminlerini daha da yukarı çekebilir. Buda küresel piyasalarda derin bir satış baskısını beraberinde getirebilir.

2017 yılının Avrupa’da seçim yılı olacak. Özellikle Almanya ve Fransa’nın seçimleri ön plana çıkıyor. Bu seçimler de aşırı sağcı partilerin iktidara gelme yada siyasette ki ağırlıklarının kuvvetlendirme ihtimalleri de var. Dünyada milliyetçi söylemlerin kuvvet kazandığı bir dönemde Avrupa'da aşırı sağcı partilerin siyaset sahnesinde güç kazanmaları AB’nin geleceğini etkileyebilecek önemde bir siyasi değişime yol açabilir. Bu değişim AB-Türkiye ilişkilerini dahi derinden etkileyebilir. Bu sebeple Avrupa seçimlerine gidilirken küresel mali piyasaların baskı altında olmasını beklemek doğru bir tespit olacaktır.

Türkiye açısından da Mart ya da Nisan ayında olması muhtemel Referandum. Mecliste ele alınıp oylanmaya başlanan Anayasa paketinin kuvvetle muhtemel Nisan ayında halkoylamasına sunulması bekleniyor. Bu husus mali piyasalar açısından da önemle takip edilmektedir. Anayasa değişiklik paketi kabul edilirse sistem değişikliği yaşanacaktır. Ama Anayasa değişiklik paketi reddedilirse genel seçim yapılma olasılığı yüksek sesle dile getirilecektir. Bu süreçte mali piyasaların belirsizlik nedeniyle göreceli olarak zayıf bir performans kaydetmesi olası Referandum sonrası ise anlatmaya çalıştığımız senaryo analizleri paralelinde bir piyasa yansıması olabilir. Ancak net olan bir şey var ki , seçim yada referandum olsun , Türk mali piyasaları bu tarz belirsizliğin olduğu dönemlerde göreceli olarak daha zayıf bir performans gösteriyor. Hele ki Dış destekli Fetö ve Pkk terörü ve Jeopolitik konumdan dolayı risklerin arttığı, güvenlik kaygılarının zirve yaptığı bir dönemde. Piyasalar açısından bu dört hususun tamamının olması durumunda olumsuz bir belirsizliğe işaret ettiği kanaati oluşmakta. Böyle bir ortamda Türk Mali Piyasalarının olumlu bir eğilim kaydetmesini beklemek iyimser bir davranış olabilir.

Ancak; ABD de Trump dönemi ile birlikte atılacak adımların mevcut politikaların dışına çıkmaması. FED’in 2017 yılı için tahmin ettiği faiz artırım sayısını 3’ten 2’ye revize etmesi. AB seçimlerinde milliyetçi partilerin güçlenmeden çıkması. Ülkemiz de Anayasa paketinin sorunsuz çıkması ve akabinde Referandumdan da iyi bir sonuç alınması ile birlikte güçlü siyasi mekanizma olan AK Parti hükümetinin daha da güçlenerek çıkması .Terörün paydaşları olan Fetö, Pkk, Pyd ve Daeş in ülkemiz den sökülüp atılmasıyla. Türkiye ekonomisi ve Mali Piyasalar için olumlu bir tablo haline getirecektir. Böylelikle finansal varlık fiyatlarındaki ucuzluk algısını daha da pekiştirecektir.

Biz Türk yatırımcıları ve Milli STK’lar olarak her zaman Tek dileğimiz, Vatan ve Milletimizin huzur ve Refahıdır. Allah’ın izni ile nice badireleri atlatmış bir millet olarak bu Ekonomi Kurtuluş savaşını da hep beraber verecek ve refaha çıkacağız.” Günışığı Haber Merkezi

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:30
Öğle 12:27
İkindi 16:11
Akşam 19:13
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@