SULAMAYA 40 MİLYON

Elazığ’ın icracı kurumlarının en başında gelen İl Özel İdaresi 2022 yılı hedeflerini belirledi. Köylerdeki yaşamdan şehirdeki standartlara, spordan sosyal hayata birçok konuda başarılı hizmetlerin altında imzası olan İl Özel İdaresinin 2022 yılında ise tarımsal sulamaya 40 Milyonluk bütçe ayıracakları öğrenildi.

ELAZIĞ GÜNCEL 30.05.2022, 18:11 30.05.2022, 18:31 Günışığı Gazetesi
492

Kış mevsimini zor şartlar altında başarıyla tamamlayan Elazığ İl Özel İdaresi havaların ısınmaya başlamasıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

2022 yılına hazırlıklı girip hedeflerini büyük tutan Elazığ İl Özel İdaresi bir taraftan KÖYDES projelerini uygulamaya çalışırken diğer taraftan da şehrin tarımı ile ilgili hedeflerini belirledi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş gazetemize yaptığı açıklamada kurumun çalışmalarını değerlendirirken 2022 yılında tarımsal sulamaya 40 Milyonluk bütçe ayıracaklarını belirtti.

İL ÖZEL İDARESİNDE BİR İLK

Genel Sekreter Ali Şiş, bu yıl bir ilki gerçekleştirerek köylüye destek anlamında tarımsal sulamaya ciddi oranda destek vereceklerini açıkladı. 2022 yılında sadece tarımsal sulamaya 40 Milyon civarında para ayıracaklarını söyleyen Genel Sekreter Ali Şiş; bu güne kadar belirlenen en yüksek bir bütçe olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bu yıl çalışmalarımız kapsamında köylüye destek anlamında belki de köye dönüşü tetikleme adına tarımsal sulamaya ciddi oranda bir bütçe ayırmayı planladık. Yaklaşık 40 Milyon civarında. Elazığ İl Özel İdaresinde bir ilk olacak bu uygulamayla köylüye destek olacağız. İnsanların kendi köyünde kalarak kazançlarını kendi köylerinde elde etmelerini istiyoruz. DSİ’nin de bu konuda ciddi çalışmaları var ancak biz de kurum olarak lokal çözümler ile ilerlemek istiyoruz.”

ŞEHİR KONFORUNDA KÖYLER

Yaptığı açıklamada 2022 yılının yatırım yılı olmaya devam edeceğinin altını çizen Ali Şiş, yatırım programları kapsamında 2022’nin Elazığ için problemlerin çözüme kavuştuğu, birçok faaliyetin gerçekleştirileceği bir yıl olacağını belirterek şehirdeki bütün konforu insanımızın köylerde de aynı standartlarda elde etmesini istiyoruz dedi.

REKORLARI TAZELEYEREK İLERLEYECEĞİZ

Yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla alakalı detaylı bilgiler veren Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş; verdikleri yol hizmetlerinden, su ve kanalizasyon hizmetlerine, sosyal yatırımlardan sportif gelişmelere kadar değerlendirmelerde bulundu. 2021 yılının başarı çıtasını daha yükseklere taşımak için çalıştıklarını belirten Genel Sekreter Ali şiş kurum olarak rekorları tazeleyerek hizmet akışını tüm hızıyla sürdüreceklerinin altını çizdi.

ÇALIŞMALARA ÜÇ KOLDAN YÜRÜTME

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte köy yollarını sıcak asfaltla buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Şiş, içme suyu ve tarımsal hizmetler başta olmak üzere birçok alanda çalışmalar gerçekleştireceklerini belirtti.

Genel Sekreter Ali Şiş değerlendirmelerinde Elazığ için 2022 yılının yatırım yılı olacağını vurgulayarak; ''Yatırımlarımız üç koldan sürüyor. Birincisi İl Özel İdare özel programımız, İkincisi KÖYDES programımız, Üçüncüsü ise bu yıl yaptığımız borçlanma ile ilgili İl Bank'tan kredi çekerek yapacağınız hizmetler var."

250 MİLYONLUK YATIRIM HARCAMASI

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, yatırım programı kapsamında Elazığ’a 250 Milyon TL civarında bir bütçe oluşturduklarını belirterek, “250 milyon civarında bir yatırım harcaması yapılacak. Elazığ alt yapısı için çok ciddi bir rakam. Maliyetler yükseldi ama biz ona bakmadan hareket ediyoruz. Çünkü devlet parasını fazlasıyla gönderiyor. Örnek verecek olursak; İlbank payı artarak geliyor. Normalde bizim 200 - 250 milyonluk bir programımız vardı, ama bu rakam 2022 yılında daha yüksek olacak.”

KALICI VE KALİTELİ YATIRIMLAR

Kaliteli yatırımların artacağı bir sezon olacağının altını çizen Ali Şiş; şunları kaydetti: “Harcadığınız parayı daha ekonomik ve daha gözle görülebilir iş yapmak, sorun çözebilecek kaliteli yatırım yapabilmek adına hareket etmek zorundasınız. Uzun yıllar kalıcı yatırımı göz önünde bulundurarak yatırım yapmak gerek. Bu da nedir; daha uzun süre kalabilen yol yapımı sıcak asfalt dediğimiz yapım.  Bu yıl da Sayın Valimizin talimatıyla sıcak asfalt çalışmalarına yönelik bir finişer ve lastik tekerlekli silindir alıp çalışmalara başlayacağız. Kapalı tarımsal şebekeli sulama sistemleri ve bunların araziye yayılması için çalışıyoruz. Çünkü kuraklık var, su biraz sıkıntılı o suyu koruyacak kapalı sistemle hareket etmek bizim için daha mantıklı ve daha makul olacak.

KÖYLERİN İÇME SUYUNA CİDDİ BÜTÇE

Bunların haricinde, içme suyu tedariki, şebeke çekimi gibi çalışmalarımız devam etmekte. “Bu yıl özellikle köylerdeki alt yapı sorunu ile ilgili ciddi bir seviyeye gelmek istiyoruz. Zaten kuraklık hariç ciddi bir sorun yok. Birçok köyümüzde şebekeli içme suyu var. 547 köyümüzden 545'i içme suyunu şebekeden sağlıyor. İçme suyuna çok ciddi bütçeler ayırıyoruz. Sularda azalma, nüfusta artışlar olurken, yeni evlerin yapılması da yeni çalışmalar gerektiriyor. Dolayısıyla buralara daha fazla inmek için ek bütçeler hazırlıyoruz.

ÇÖP SIFIR ATIK İLE İLGİLİ CİDDİ HAMLELER

İl özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, katı atık ile ilgili köylerde vahşi çöp depolamanın önüne geçmek amacıyla da yürütülen çalışmaları aktararak şunları söyledi: "Yaptığımız bir takım sosyal işler de var. Şehirdeki bütün konforu insanımızın köylerde de bulmasını istiyoruz. Bu nedenle köylerde tıpkı şehir merkezlerinde olduğu gibi çöp toplama işlerimiz var. Katı atık çöp toplama işinde sıfır atık ile ilgili hamleler yapıyoruz.

KLASİKTEN KALİTELİ HİZMETE

Toplanan atıkların vahşi depolamasının önüne geçmek için yeni projeler ürettik. Sayın Valimizin başkanlığında o da belirli bir seviyeye geldi. Elazığ İl Özel İdaresi klasikten çıkıp, daha kalite daha devamlılığı olan projelerle ilgili süreçleri başarıyla yürüten bir kurum olma özelliğini korumaya devam ediyor.

HAZİRAN AYI İTİBARİYLE BAŞLIYORUZ

Kırsal kesimlerde çok ciddi atılımlar kaydedeceklerini de ifade eden Ali Şiş Haziran ayı itibariyle start vereceklerini söyledi. Şiş konuyla ilgili değerlendirmelerini şu cümlelerle ifade etti: “Bakıma Haziran ayı itibariyle başlıyoruz. Bizdeki kısıtlılık şu, program dâhilinde hizmet ediyoruz programda varsa yapıyoruz. Çok ağır kış şartlarından çıktık. Geçtiğimiz hafta bile kar alan bölgelerimiz oldu. Biraz sabırlı davranmak lazım… Asfalt yolların bakımı ve yeni asfaltların yapımı ile ilgili programımız dahilinde yapacağımız işler devam edecektir.

YOL BAKIMLARINA HAZİRAN’DA START

Bizde 547 köy var. Özellikle geçen yıl deprem konutlarının inşası nedeniyle yollara ağır vasıtalı araçlar girdi. Bunun haricinde ağır kış şartlarından dolayı karla mücadele kapsamında zircirli ve palitli araçlar yollara bayağı zarar verdi. Dolayısıyla bizim yol bakım çalışmalarımız bu ay itibariyle start alıyor. Köylülerimizi de bilgilendirerek inşallah bu problemi de çok kısa sürede ortadan kaldıracağız.”

TURİZM ÇALIŞMALARINDA UZMAN İLİŞKİLER

İl Özel İdaresi olarak Turizm alanlarında yapılan hizmet ve yatırımlara da değinen Ali Şiş şunları kaydetti; “Turizm ile ilgili bu işin uzmanlarıyla sürekli irtibat halinde istişareler içerisindeyiz. Bu bağlamda Gezin’de var olan bir tesisimiz ile ilgili süreci başlatacağız. Bu süreci başlatırken Belediye Başkanımızdan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına kadar, Kültür Turizm Müdüründen,  TURSAP yetkililerine kadar, Sayın Valimizin Başkanlığında bir toplantı yaptık. Bu tür işleri yaparken bunu biz yaptık mantığından çok, bu işin en iyisi nasıl olur, insanlarımızın beklentileri nelerdir sorularına yanıt bulmak için herkesin fikrini alarak hareket etmeye çalışıyoruz.

FİZİBİLİTELER TAMAMLANMAK ÜZERE

Turizm konusunda Kanyonlarda da belli bir çalışma başlattıklarını kaydeden Şiş, “Bu yıl elimizdeki turizm tesisleri ile ilgili belirli bir seviyeye gelmek istiyoruz.” Diyerek şunları söyledi…

Malumunuz pandemiden çıkıldı, Gezin'de eski İlbank dediğimiz bin tesisimiz var. Sivrice’de Hazar Baba ve Macera Parkımız bir de bildiğiniz gibi Keban tarafında kanyonlarımız var. Bütün bunlarla ilgili iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Devlet eliyle mi yoksa yatırımcılar marifetiyle mi buraları değerlendirmek mantıklı? Bunun fizibilite çalışmalarını yaharak hareket ediyoruz. Bir aksilik olmazsa buralarda bize ait yerleşkelerde mevcut işlerle ilgili güzel bir seviyeye geleceğiz.

ALTI BRANŞTA ALTIN YIL HEDEFİ

İl Özel İdaresi Genel Sekteri Ali Şiş, son olarak spor faaliyetlerine de değinerek; “Biz en başından beri altyapı sorununu çözerek gitmenin en mantıklı bir uygulama olduğunu söylüyoruz. Profesyonel takım olmak ayrı ama gücümüzü aşan şeylerle uğraşmak da istemiyoruz doğrusu. Biraz gerçekçi gitmek lazım. Çünkü buranın bir kurumsal yapısı var. Geçmişten kaynaklı kulübün borçları var onları bitirmeye çalışıyoruz.

Bu yıl da basketbol takımı üzerinde devam edeceğiz bulunduğumuz ligde. Onun haricinde de sosyal projelerle altı branşta yaz okulu açtık öğrencilerimize.

SPORCU YETİŞTİRME MERKEZİ GİBİ

Bizim altyapı futbolda, basketbolda, teniste kulüp branşları olarak faaliyet gösterecek şekle geleceğiz. İpekyolu'nda özellikle olimpik tarzda ölçüleri olan binicilik ve ok atıcılık anlamında sahamız var bunları kullanacağız. Orada da kulüp yapısını biraz daha alt yapı içerikli, oyuncu, sporcu yetiştiren biraz daha sosyal proje anlamında yürütmek istiyoruz. Genel kurulu yaparsak inşallah devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@