SYDV, Kadınları Meslek Sahibi Yapıyor

Elazığ'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) yardım alan kadınların, açılan hazır giyim kurslarında meslek öğrenmeleri sağlanıyor.

SYDV, Kadınları Meslek Sahibi Yapıyor
Elazığ'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) yardım alan kadınların, açılan hazır giyim kurslarında meslek öğrenmeleri sağlanıyor.

SYDV Müdürü İlhan Makinist, yaptığı açıklamada, vakıflarından yardım alan aile sayısını azaltmak, bu insanların kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlamak amacıyla özellikle kadınlara yönelik meslek edindirme çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

Makinist, bu kurslar sayesinde kadınların sosyal hayata kazandırıldığını belirtti. Kurslara katılan kadınların, gelir sağlayacak bir meslekle üretici sıfatı kazandığını da anlatan Makinist, bu kapsamda vakıf tarafından SODES kapsamında, 'Hazır Giyimde Biz de Varız' projesi hazırlandığını söyledi.

Kurstaki kadınların tamamının, SYDV'den yardım alan ailelerden seçildiğine dikkati çeken Makinist, "Burada amaç kursa katılan vatandaşlarımızın bir meslek sahibi olmalarına katkıda bulunup, artık vakıftan yardım almadan ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamaktır" dedi.

Makinist, bir yıl sürecek projede iki grupta toplam 40 kadının eğitim alacağını belirtti. İlhan Makinist, 80 gün sürecek eğitimlerde, günlük 15 lira cep harçlığı da verildiğini vurguladı. Kurs sonunda Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından kadınlara sertifika verileceğini belirten Makinist, "Böylece kursiyerlere hem para kazandırıp hem de meslek sahibi olmalarını sağlıyoruz." dedi.

-Ürünler yoksul ailelerin çocuklarına verilecek-
Hazır giyim kursunda kadınların, etek, pantolon ve gömlek üretimi ile triko alanında eğitim aldığını ifade eden SYDV Müdürü Makinist, "Bu kurs sonunda elde ettiğimiz ürünleri, ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın çocuklarına dağıtacağız" dedi.

Kursiyerlerden 19 yaşındaki Merve Durmuş, kursa gelmeden önce evde en fazla düğme dikebildiğini söyledi. Durmuş, "Kursta öğrendiklerimle şu an sanayi overlok makinelerini rahatlıkla kullanabiliyorum. Kursun faydalı olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER