Tam Gün Eğitim İçin Hazırız

Tamer ÖREN - Elazığ’da şu an okulların % 86’sında tam gün eğitim verildiğini ifade eden Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK “ Arsa karşılığı okul projemiz kapsamında yapacağımız okullarla en geç 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle il genelinde tamamen tam gün eğitime geçmiş olacağız” dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 16.12.2018, 16:54 16.12.2018, 16:54
995
Tam Gün Eğitim İçin Hazırız

Günışığı Gazetesi olarak bu hafta Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK’e  konuk olduk. Tam gün eğitim,  okullarda güvenlik kameralarının olup olmadığını,  taşımalı sistem, müdürlük olarak hayata geçirdikleri projeleri, ilimizde eğitim gören öğrenci sayısını ve daha birçok  sormuş olduğumuz soruların  cevaplarını  bu röportajımızda okuyabilirsiniz.

Sayın müdürüm ilk sorum tam gün eğitimle ilgili olacak, ilimiz tam gün eğitime geçmesi için gerekli alt yapı hazır mı, okul sayısı  bunun için yeterli mi ?

İlimizde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden 489 kurumumuzun 419’u Tam Gün Eğitim, 40 tanesi ise İkili Eğitim vermektedir. Yani okullarımızın % 86’sı şu an Tam Gün Eğitim vermektedir. Örgün eğitimde öğrenim gören 116 Bin öğrencimizin 80 bin 401’i Tam Gün Eğitim kapsamında eğitim görmekte olup,  Öğrencilerimizin de % 70’i Tam Gün Eğitime devam etmektedir. Tam gün eğitim çalışmalarımız aralıksız bir şekilde devam etmektedir. İlimizde yeni açılan okullar, yapımı devam edenler ve ihaleye çıkacak olanlar ile birlikte sorun yaşanmadan Tam Gün Eğitime geçeceğiz. Özellikle Arsa Karşılığı Okul Projesi (AKOY) kapsamında yapılacak olan okullarımızla birlikte Elazığ 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında tamamen Tam Gün Eğitime geçmiş olacaktır.

 

Her yıl velilerimizden aidat konusunda çok şikayetler alıyoruz, bağış adı altında okullarımızdan  aidat alınabilir mi ?

Bağış konusuna gelince, adı üzerinde zaten. Bağış gönüllülük esasına dayanır. İsteyen velimiz okul aile birlikleri aracılığı ile okullarımıza maddi manevi her türlü katkıda bulunabilir. Gönüllü olarak yardımlarını okullarımıza sunabilir. Bunun dışında bağış adı altında zorunlu aidat almak gibi okullarımızın bir lüksü olamaz. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen her türlü şikayeti de anında değerlendirmeye alıp gerekli idari işlemleri yapıyoruz.

 Hafta sonu kurslarınıza  öğrencilerin ilgisi nasıl?

Ortaokul ve liselerde yetiştirme ve destekleme kurslarımız, ilkokulda da matematik ve Türkçe derslerinde iyileştirme programlarımız  devam ediyor. Kurslarımıza öğrencilerimizin ilgisi çok iyi hatta; bazı okullarımızda öğrencilerimizin tamamı hafta sonu kursuna gidiyor. Sıkıntımız şu kurslarımız ücretsiz olduğu için öğrenci devam konusunu ciddiye almıyor. Özel kurslara  ücret ödediği için devamsızlık yapmıyor. Bizim kurslara da öğrencinin  devam etmesini sağlamak için galiba cüzi miktarda para almamız gerekiyor.

Çalışmak isteyene EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Yeter!

 

2017-2018  eğitim- öğretim yılı başlarında ülke genelinde bazı öğretmenlerin öğrencilerden kaynak kitap alması istenmiş bu konu günlerce kamuoyunu meşgul etmişti. İlimizde böyle bir sorun yaşandı mı?

İlk olarak şunu söylemeliyim. Devletimizin çocuklarımıza verdiği ücretsiz ders kitapları dışındaki hiçbir kaynak kitabı okullarımıza sokmamaya kararlıyız. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Maalesef bazen velilerimizden bu konuda şikayetler gelebiliyor. Biz bu şikayetleri anında değerlendirerek ilgililer hakkında idari işlem başlatıyoruz. Hiçbir öğrencimizin ders kitabı dışında herhangi bir kaynak kitaba ihtiyacı yoktur. Bakanlığımızca hazırlanan ders kitapları alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Hatta ilimizde  de kurduğumuz 21 kişilik Kitap Yazım Komisyonumuzun hazırladığı 3 ders kitabı şu an bir çok ilimizde öğrencilerimize ders kitabı olarak dağıtılmıştır. Bunun yanında kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı milyonlarca materyale, ders içeriğine, yazılı ve görsel kaynağa ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu imkanlar kapsamında öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimize kaynak kitap aldırılmasını asla hoş görmeyeceğimizi her toplantımızda ifade ettik, bunla ilgili yaptırımlarımızı da uygulamaya soktuk.

TYT’de Türkiye Ortalamasının Üzerindeyiz

2018 yılında yapılan TYT sınavına ilimizden 7.554 öğrencimiz katılmıştır. TYT’de soru çözme açısından Türkiye ortalaması 31,5 iken ilimizde bu ortalama 32,5 olmuştur. Yani Türkiye Ortalamasının üzerinde bir başarı elde edilmiştir.

YKS ortalamalarında da Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarıyı yakaladı öğrencilerimiz. Ancak YKS’de öğrenci tercihleri farklılıklar gösterdiği için sayısal olarak bir veri sunamıyoruz.

 

 

Maalesef bazen okullarımızda istenmeyen olaylar olabiliyor. Bunların kayıt altına alına bilmesi için bütün okullarımızda güvenlik kamerası var mı ?

İlimiz genelinde bulunan 443 kurumumuzun 300’ünde, merkez ilçede bulunan 215 okul ve kurumumuzun ise 180’inde kamera sistemi mevcuttur. Kamera sistemi bulunmayan okullarımız merkeze bağlı köy okullarımızdır. Onun haricinde il merkezinde bulunan okullarımızın hemen hemen hepsinde kamera sistemi mevcuttur. Ayrıca Aselsan ve MEB’in yaptığı protokolle okullarımızda bulunan kameraların Emniyet Müdürlüğüne entegrasyonu için de çalışmalar devam etmektedir. Yani okullarımızda meydana gelebilecek olumsuz bir olay karşısında kamera görüntülerini Kent Güvenlik Sistemi (KGS) aracılığıyla emniyet müdürlüğü de takip edebilecektir.

Taşımalı sistemde öğrencilerin yemek ve servis konusunda şikayetleri olduğunu görüyoruz, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu aralar yoğun olarak ilgilendiğimiz için  pansiyonlardan bahsetmek istiyorum. Çocuklarımıza sabahları açık büfe kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde 4 çeşit yemek ve  gece ara öğün veriliyor. Taşımalı sistemde de ihaleye çıkıp  öğrencilerimize yemek veriyoruz. Öğrencilerimiz sevmediği yemekler çıkınca ‘yemek güzel değil’ diyor. Yoksa  normal şartlarda bizim belirlediğimiz sözleşme gereği hangi yemekler çıkacaksa günler öncesinden liste olarak asılıyor ve anlaşmış olduğumuz şirket o gün o yemeği götürmek zorundadır. Ara ara biz ya da  müfettişlerimiz kontrol ediliyor. İl merkezinde polis kırsalda jandarma kontrollerinde  servislerimiz bizim ekiplerimizle  devamlı kontrol ediliyor. Servislerin sıkıntısı şu; köyden gelirken bakıyorsunuz  vatandaşı bindirmiş. Öğrenci dışında yolcu alan servislere geçen yıl 500 bin TL’nin üzerinde ceza kesildi. Kesinlikle bu konuda taviz vermiyoruz.

İl genelinde müdürlüğünüze bağlı  resmi ya da özel  okullarda kaç öğrenci eğitim görüyor ?

 Okul öncesinde 8.327, ilk ve ortaokulda 75.105,  liselerde 41.216 olmak üzere Toplam 124.378 öğrencimiz örgün ve yaygın öğrenimde eğitim görmektedir.

Yine resmi kurumlarımızda 7.894, Özel Kurumlarımızda ise 1.258 olmak üzere Toplam 9.152 öğretmenimiz görev almaktadır. 2000 civarındaki diğer personelimiz ile birlikte 11 binin üzerindeki personel sayımızla öğrenci ve velilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

Okullaşma oranını nedir?

 

Temel Eğitimde % 96,78 Okullaşma Oranı ile Türkiye 16.’sı,

Genel Ortaöğrenimde % 48,14 ile Türkiye 19.’su,

Mesleki Ortaöğrenimde % 40,81 ile Türkiye 46.’sı durumundayız. Temel Eğitim ve Genel Ortaöğretim verileri açısından çok iyi bir yerde olduğumuzu görüyoruz. Mesleki Eğitim ile ilgili olarak 33. Sırada olmamız bu konuda biraz daha çalışmamız gerektiğini bize gösteriyor. Bir önceki yıl 50. Sıradaydık ve bu yıl 4 sıra birden yükseldik. İnşallah yapacağımız çalışmalarımızda çıtayı daha da yukarı taşıyacak, mesleki eğitimdeki okullaşma oranımızı daha iyi yerlere taşıyacağız. 2016-2017 öğretim yılında ilimizdeki toplam derslik sayısı 5.467 iken 2 yıl içerisinde bu sayı 5.828’e yükselmiştir. (Resmi/Özel) Tam Gün Eğitime geçmek için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmekte olup, okul ve derslik sayımızdaki artış da aynı hızla devam edecektir.

 

 

İlimiz okullarında  öğretmen açığı var mı ?

 

İlimizde önemli bir öğretmen eksiğimiz veya ihtiyacımız yok. Sadece İngilizce alanında bir açığımız var. O da genel olarak tüm Türkiye bazında ihtiyaç duyulan bir alan. Bazı ortaokullarımızda pilot olarak İngilizce ağırlıklı eğitim uygulaması başladığı için bu alanda bir ihtiyacımız var. Onun dışında her hangi bir eksiğimiz bulunmuyor.

 

Müdürlük olarak yürütmüş olduğunuz projeler var mı  ?

Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi koordinesinde ulusal, yerel ve uluslararası projeler hazırlanarak yürütülmektedir. Bu projeler genel olarak eğitim kalitesini artırmayı, yenilikçi uygulamalar sayesinde eğitim süreçlerini zenginleştirmeyi, mevcut sorunlara çözüm odaklı yaklaşımlar sunmayı amaçlamaktadır. Eğitim ortamlarının teknoloji ile bütünleştirilmesini hedefleyen “Teknolojik Eğitim Sistemi” projesi; Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri kapsamında değerlendirilerek, tüm kategorilerde en yüksek puanı almış ve Bakanlık özel ödülüne layık görülmüştür.

Bu projenin dışında Ar-Ge Birimi koordinesinde yürütülen yaklaşık 50 projemiz ise halen devam etmektedir.  Bu projelerimizden bazılarından kısaca bahsedecek olursak :

Robot Yarışması: İlimizde bu yıl içerisinde ilk kez bir robot yarışması düzenlenmiş, öğrencilerimizin hazırladığı robotlar kıyasıya bir mücadele sergilemişlerdir. Çocuklarımızın teknolojiyi yakından takip edebilmeleri, içinde yaşadığımız çağa yön veren yazılım ve kodlama alanında kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli kurslar açılmıştır.

                TÜBİTAK 4006: Bilim Fuarı: 2018- 2019 eğitim ve öğretim yılında TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında il geneli toplam 69 başvuru gerçekleştirilmiştir. Başvuru öncesi tüm okullarda ve ilçelerde görevlendirilen öğretmenler; proje hazırlama ve yürütme konusunda detaylı bir eğitime tabi tutulmuştur.

Elazığ Her Yerde Okuyor Projesi :2017 yılı 24 Kasımında başlattığımız proje kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılının son bulduğu Haziran ayına kadar il genelinde 1 milyon 325 bin 819 kitap ve 113 Milyon 597 bin 127 sayfa kitap okunmuştur.

Projemiz 2023 yılına kadar çocuklarımız ve gençlerimiz kitap okuma alışkanlığı kazanana kadar devam edecektir.

Okul Camii Buluşması : İl Müftülüğü ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz proje ile çocuklarımızın milli ve manevi değerlerini tanıması, camii ile buluşmalarının sağlanması, din Kültürü derslerinin bazen camilerimizde işlenmesi gibi hedefler gerçekleştirilmiştir.

Dünya Okudukça, Okunanlar Paylaşıldıkça Güzeldir: Proje kapsamında, gönüllü öğretmenler Gazi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Çocuk Evleri Sitesinde kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirmekte, çeşitli hediyeler ile bu kurumlarda yaşayan bireyleri mutlu etmektedir.

Yeniden yapılan ya da yenilenen okullarda hayırsever vatandaşlarımızın desteği var mı ?

Hayırsever Mehmet Vehbi Bilgin tarafından Palu ilçemizde yaptırılan ilkokul inşaatı sona ermiş ve çocuklarımız okullarında eğitim görmeye başlamışlardır. Hayırsever Gönül–İhsan TANGÜLÜ ailesi tarafından yaptırılan Abdullah Hakan Tangülü Özel Eğitim Meslek Lisemiz eğitim öğretime başlamış olup, bu okulumuzun resmi açılışı yine değerli ailemizin katılımı ile 15 Ekim’de gerçekleştirilmiştir. Hayırsever Gönül ve İhsan Tangülü ailesi ile Cumhuriyet Mahallesinde yeni yapılan 32 derslikli ilkokul binasının yapımı için protokol imzalanmıştır.  Yine bazı dernek ve kurumlarımızın desteğiyle bazı okullarımızda yenileme çalışmaları devam etmektedir.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:26
Güneş 05:05
Öğle 12:25
İkindi 16:16
Akşam 19:34
Yatsı 21:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@