TEK BAŞINA YARDIM KURULUŞU

Maden Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken, Maden bölgesinde kapı, kapı yardım dağıtıyor.

TEK BAŞINA YARDIM KURULUŞU

ZOR OLANI BAŞARDI

24 Haziran 2018'de yapılan seçimlerde il genel meclis üyeliğine seçilen Cuma Telçeken, 2018 seçimlerinde AK Parti’nin kendisini kabul etmediğini, diğer partilerden gelen teklifleri de kendisinin kabul etmediğini ifade ederek, seçim bölgesi olan Maden ilçesinde seçmeninin desteği ile bağımsız olarak girdiği seçimlerden Maden İl Genel Meclisi Üyeliği’ne seçildiğini söyledi. Telçeken, seçildikten sonra siyasi partilerden gelen tekliflere teşekkür ettiğini ve şimdilik görevini bağımsız İl Genel Meclis Üyesi sıfatıyla sürdüreceğini söyledi.

KAPI KAPI YARDIM DAĞITIYOR

Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken, iş insanları tarafından kendisine gönderilen Ramazan paketlerini köy, köy, mezra, mezra gezerek yardıma ihtiyacı olan insanlara dağıtıyor. Bölge halkını iyi tanıdığını ve yardıma ihtiyacı olan insanları bildiğini ifade eden Telçeken, Kesinlikle ayrım yapmıyoruz. İş insanlarımız bizim karakterimizi bildikleri için yardım paketlerini bize gönderdiler, bizde adil bir şekilde dağıtımını yapıyoruz. Zaman, zaman istismar edenler çıkıyor, “Bize de yardım kolisi ver biz sana oy vermiştik,” diyenler çıkıyor. Onlara verdiğim cevap ise bir daha oy vermeyin. Biz Allah rızası için bize gönderilen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakla mükellefiz.” dedi.

Maden İlçesi Bağımsız İl Genel Meclis üyesi Cuma Telçeken, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şah İsmail geziciye verdiği özel röportajında bağımsız olarak nasıl seçildiği, partilerden teklif alıp almadığı, Ramazan Ayı’nda tek başına kapı ,kapı yardığım dağıtması ve gelecek planları ile ilgili  bilgi verdi.

Neden bağımsız olarak seçimlere girdiniz?

“Ben AK Parti’den il genel meclisi üyeliği için müracaat ettim almadılar. MHP ve İYİ Parti’den teklif geldi. Onları da ben kabul etmedim. Daha sonra AK Parti’den teklif geldi, gel bizden aday ol dediler. Bu defa da ben kabul etmedim. Dik duruşumu bozmadım.  Gidip bölgemde ki seçmenimle görüştüm, aldığım cevapta,” Nerden gelirsen gel biz seninleyiz, senin arkandayız, her türlü zorlukta yanındayız. ” Dediler. Ben de aldığım bu destek ile seçimlere bağımsız aday olarak girdim. Seçimlerde en yakın parti adayına da 900 oy fark atarak seçildim.”

Seçilemem diye endişe etmediniz mi?

“Bağımsız seçime girmek, yürek, ister cesaret ister. Her şeyin bir bedeli vardır, emek vermeden bedel ödemeden başarıya ulaşmak mümkün değil. Bende seçim bölgemde çok güzel şeyler yapıyorum, emek veriyorum, bedel ödüyorum, kapı, kapı geziyorum, düğününe hastasına cenazesine koşuyorum. Her zaman insanların yanında oluyorum gücüm yettiği yere kadar yardıma koşuyorum.”

Destek görüyor musunuz?

“Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi’ yim, hiçbir kamu kurum ve kuruluş müdürlerinden bir sıkıntım yok… İl Özel İdare Genel Sekreteri olsun, İl Tarım, Sağlık, hiçbir müdürlükle bir sıkıntım, bir problemim yok… Milletvekillerine gelince bakın isim vererek söylüyorum, Metin Bulut, Zülfü Demirbağ, Sermin Balık, bir önceki il başkanı Ramazan Gürgöze, şimdiki il başkanı Şerafettin Yıldırım, CHP Milletvekili Gürsel

Erol, açık yüreklilikle söylüyorum zerre kadar bir sıkıntım yok…”

Siyasi partilerden teklif alıyor musunuz?

“Tüm siyasi partilerinden bana kendilerine katılmam yönünde teklifler geldi. Bütün partiler derken BBP ve HDP’yi dışarda bırakarak söylüyorum. Ben hepsine teşekkür ediyorum.  Şuanda hiçbir partiye katılmayı düşünmüyorum. AK Parti’den de çok sayıda teklif geldi. Bu teklifleri için teşekkür ediyorum. Bu teklifleri benim için onur ve şereftir. Değerli bir büyüğüm ve abim var. Onun ricası benim için bir emirdir. Herkesin hayalinde milletvekilliği vardır. Ancak bu ben düşünüyorum ve istiyorum demekle olmaz. Bunu vatandaşlar ve toplum isteyecek. Bende milletvekili olmak isterim. Neden olmasın ki, vekil olduğunuzda sadece bir bölgenin değil 10 ilçe bir merkezin vekili oluyorsunuz.  Bu noktada şunu da özelikle belirtmek istiyorum, önceliğim Maden, Sivrice ve Alacakaya olur. Çünkü bu bölge yıllardır mağdur edilmiştir. Ben bütün vekillerimizi seviyorum. Takdiri de Elazığ kamuoyuna bırakıyorum.”

Tek başınıza yardım dağıtıyorsunuz zor olmuyor mu bu yardımları nereden temin ediyorsunuz?

“Her Ramazan’da yaptığımız şeyler. Bunu ben yapmıyorum. Bunu hayırsever iş adamları yapıyor. İl içinden il dışından özellikle İstanbul’da bulunan iş adamlarımız Ramazan Ayı’nda hazırlattıkları yardım kolileri sonrasında benimle iletişime geçiyorlar. Yapacakları yardımı bana teslim edeceklerini ifade ediyorlar. İş adamlarımız, ‘Sana inanıyoruz ve güveniyoruz. Bizim verdiğimiz gıda ve çocuklarımıza hediye ettiğimiz giyesileri senin adresine teslim edeceğini biliyoruz.’ diyorlar. Ben sadece vesile oluyorum. Yöreyi çok iyi tanıdığım için kimin ihtiyacı olup kimin olmadığını çok iyi biliyorum. Kapı, kapı götürüp yardımları teslim ediyorum. Bu da bana büyük bir keyif ve mutluluk veriyor. Bu vesileyle hem ben hem de hayır sahipleri dua alıyoruz. Bu yıl biraz eksik kaldı.  Bu da pandemi yasaklarından kaynaklandı.”

 İhtiyacı olmayanlarda yardım istiyor mu? Nihayetinde siyasi bir kimliğiniz var.

“Zaman zaman muhtarları arayıp bana oy versin ya da vermesin sosyal güvencesi olmayan insanların isimlerini isterim. Zaman zaman karşılaşıyorum.  Yardımı götürüp teslim ettiğim insanlar ‘sana oy vermedim.’ Diyor. Vermeye bilirsin, yarın yine verme… Zaman zaman farklı durumlarla da karşılaşıyorum. Örneğin; gittiğim bir köyde maddi durumu çok iyi olan biri benden gıda yardımı istedi. Bu talep karşısında ayıp değil mi? İhtiyacı olan insanlara bu yardımı yapalım dedim. Bu kişi bana ben sana 4 oy verdim. ‘ dedi. Bu tablo karşısında bagajdan yardımı çıkartıp kendisine verdim ve bana bir daha oy verme…  Sen yapmış olduğum o kadar hizmeti görmüyorsun. Şu 150 liralık koliyi görüyorsun, dedim.”

İhtiyacı olmayanlar da mı yardım istiyorlar?

“Yalancı, riyakar ve iki yüzlü bir toplum yaratılmış… Üreten değil sadece tüketen bir toplum yaratılmış durumda… Her şeyi devletten bekleyen tembel bir toplum var. Sosyal devlet fakire ve fukaraya yardım etmek için vardır. Sosyal devlet budur. Ama sen ihtiyacı olan olmayan herkese gıda vermişsin, kömür vermişsin vatandaşı alıştırmışsın. Bu durum çok kötü ve tehlikeli bir durumdur. Bu durum vatandaşı tembelliğe sürükler. Artık sen bu vatandaşa git arazini sür de diyemezsin, hayvancılık yap da diyemezsin. Çünkü her şey ayaklarına kadar gidiyor. Ancak bütün bunlara rağmen öyle onurlu , öyle şerefli ve öyle onurlu yoksul ailelerimiz var ki; sizlerin aracılığıyla o ailelerimizin ellerinden öptüğümü ifade etmek istiyorum.  Çok yakından tanıdığım bir aile var. 4 tane çocuğu var. Evlerine bir lira bile maaş girmiyor. Ben bu aileye yardım etmek istedim. Bana ne dediler biliyor musunuz? Bizden daha kötü durumda olanlar vardır, onlara yardım et abi dediler. Bu durum beni çok duygulandırdı. Bu vatandaşımız yardımlara bu şekilde yaklaşırken kapısının önünde traktörü, arabası olan çocukları iş güç sahibi olan insanların yardım almak için uğraştığını da gördüm.”

İçinizi acıtan durumlarla karşılaşıyor musunuz?

“Maden’de ki 38 köyün 38’ine de gittim. 70 mezranın 70’ini de ziyaret ettim. Binlerce evi ziyaret ettim.  Birkaç gün önce Çalkaya köyünde Zülküf  Taşdemir isimli hemşerimizin evine tesadüfen gittim.  Evdeki kadın vatandaşımız ağlayarak dayı bizi kurtar dedi. Evin içini gezince kadınla birlikte oturup ağladım. Ben bu aileden daha gariban ve ihtiyaç sahibi olan aile belki vardır ama görmedim. İnanın ki hayvan barınakları bile bu vatandaşımızın kalmak zorunda kaldığı evden daha iyidir. O kadar zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar. Bu tablo karşısında kaymakam beye bilgi verdim. Kaymakam bey sağ olsun. Kaymakam bey bu ailemize ev yapabilecek bir yetkiye sahip değildir. Bu yetki devlet büyüklerimizdedir. Kaymakam beyin yapacağı şey sadece nakdi yardım ile sınırlıdır. Ekonomik durumu iyi olan insan bir şekilde yetkili konumundaki kişilere ulaşıyorlar. Sorunlarını tıkır tıkır çözüyorlar. Ama garibanlar kimseye ulaşamıyor. Seslerini kime duyuracaklar? Bu vatandaşların sorunu kimse vekile ulaştırmaz ki… Kaymakam da görmez. Bakın ben iki yıldır meclis üyesiyim, Zülküf Taşdemir’in yaşamış olduğu durumu benden önce kaymakama ileten bir kişi çıkmış mıdır? Bu insanlarımızın yaşadıkları durumu valiye, vekillere ve yetkili konumlarda ki diğer kişilere ulaştırırlarsa ben inanıyorum ki, sosyal devletin gereği olarak bu insanlara yardım eli uzatırlar.”

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:00
Güneş 04:52
Öğle 12:30
İkindi 16:25
Akşam 19:58
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@