UFKU VE VİZYONU YETMEYENLER VAR

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban, Günışığı gazetesine verdiği özel röportajında projelerine ufku ve vizyonu yetmeyenler olduğunu ifade etti.

UFKU VE VİZYONU YETMEYENLER VAR

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban Gazetemize yaptığı özel açıklamada şehrin çözüm bekleyen öncelikli sorunlarını uzman bir ekiple tespit ederek her sorunun çözümüne yönelik şehrin gelecek 100 yılına ışık tutacak projelerle çözüm getireceklerini söyledi…

İLİMİZİN MAALESEF GELECEK PLANLAMASI BULUNMUYOR…

Başkan Adayı Çoban yaptığı değerlendirmede, ilimizin kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ve stratejileri olmadığını bu nedenle günübirlik pansuman çözümlerle günü kurtardığını ifade ederek öncelikle 100 yıllık bir planlamaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Çoban değerlendirmesinde, “Yaklaşık 9 yıldan beri halkın içerisinde biri olarak bu şehrin beklentileri ve ihtiyaçlarını çok iyi gözlemlemiş ve tespit etmiş bulunmaktayım. Şehrin maalesef bugün gerek yöneticiler gerek STK’lar ve gerekse yerel yönetimler açısından bir Kırmızı Kitabı bulunmuyor. Nedir Kırmızı Kitap? Bu şehrin kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaçları, gelecek planlamaları ve hedeflerinin iyi ortaya konulması lazım. Şehrin böyle bir kılavuzu bulunmadığından doğaçlama ve günün getirdiği ihtiyaçlara ve pansuman tedavilerle günü kurtarıyoruz. Bu plansızlık ve koordinasyonsuzluk bugün hem modern şehircilik gereklerinden hem de kaynakların verimli ve etkin kullanılmasından bizi uzaklaştırmıştır. İşte tüm bu ihtiyaçlara binaen Şehrin gelecek 100 yılını şekillendirecek ve halkın huzur ve refah seviyesini yükseltecek çok önemli projeler oluşturduk” dedi.

PROJELERİMİZE UFKU VE VİZYONU YETMEYENLER VAR…

Çoban açıkladığı projelere ufku ve vizyonu yetmeyenler bulunduğunu belirterek, “Bu projelere ufku ve vizyonu yetmeyen hep kendisine verilen sınırlı görevleri yapmayla yetinen siyaset ve bürokrasi çevresi bugüne kadar duymadıkları ve alışık olmadıkları bir kararlı söylem ve projelerle karşı karşıya geldiler. Hiçbir proje üretmeden ya da şehrin gelecek vizyonunu planlamadan Türkiye’nin genel politikaları ve Parti Genel Merkezleri ile Genel Başkanlarını ön plana çıkararak hedefi hep şaşırtarak seçmen ve vatandaşı bu kolaycılıkla yönlendirdiler. Şimdi biz olması gerekenleri söylüyor ve toplumun beklentilerini bu yönde kanalize etmeye çalışıyoruz. Halkımızdan çok önemli destek ve teveccüh görüyoruz. Rahatsız olan kesimlerinde yarın Allah (c.c) bize Belediye Başkanlığı nasip olursa kendileri ve çevrelerinin hayır dualarını alacağımızı biliyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin kötü günleri hepimizi mağdur edeceği gibi bizi taşıyacağı müreffeh yarınlar da hepimizi mutlu edecektir. Bu nedenle biz işimize bakmaya devam ediyoruz.”

ŞEHRİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK SİYASET KURUMUNUN ASLİ GÖREVİDİR

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban, şehrin sorunlarını tespit ederek çözüm üretmenin siyaset kurumunun asli görevi olduğunu dile getirerek, “ Şimdi bu şehrin Deprem gerçeği, altyapı yetersizlikleri, işsizlik sorunu, trafik sorunu, kaynaklarını kullanamaması ve tüm bunlarla birlikte siyaset kurumundan ümidini tüketen halkın geleceğe güvenle bakmasını temin ve tesis edecek projeler üretmeyelim mi?  Daha fazla kaldırım, daha fazla çiçek ve daha fazla yapbozlarla mı halkımızın karşısına çıkalım?  Biz şehrin geleceğini kurtarmanın mücadelesini verirken, birileri ortaya koyduğumuz projelerimizi sulandırmanın gayretindedir. Buna müsaade etmeyiz. Çünkü bu şehirde 150 bine yakın bir nüfus devletin eline bakmaktadır. Bu şehir mutsuzluk araştırmasında ülkemizin ilk 10 ili arasına girmektedir. Asgari ücretle temizlik işine girmek için araya milletvekili sokmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tablo kabul edilir değildir. Bu nedenle sosyal medya üzerinden ‘Bilal Hoca çiftçiye bedava mazot da verecekmiş’ gibi paylaşımlarla ortaya koyduğumuz projeler sulandırılmaya kamuoyu nezdinde gözden düşürülmeye çalışılmaktadır. Oysa siyaset kurumunun asli görevi vatandaşlarını müreffeh yarınlara taşımaktır. Bizim ortaya koyduğumuz vizyon budur.”

AÇIKLANAN TÜM PROJELER BU ŞEHRİN ÖNCELİĞİNİ OLUŞTURMAKTADIR…

Açıkladıkları projelerin ilin önceliklerini oluşturduğunu ifade eden Çoban; “Açıkladığımız tüm projeler ilin öncelikli ihtiyaçlarının çözümü ile ilgilidir. İlin gelecek 100 yılını ilgilendiren bu Vizyon projelerimiz aslında siyaset üstüdür. Yani her siyasi parti ve adayın mutlak suretle sahiplenmesi gereken ve tüm vatandaşlarımızın da sorgulaması gereken konulardır. Bu  Vizyon Projemiz gerçekten ihtiyaç mı ve uygulanabilir mi o zaman  bir bir  özet olarak izah edeyim. Benim bu izahımdan bir sonuç çıkaramayan olur ise Seçim Koordinasyon Merkezimizi ziyaret ederek bir kahvemi içmeye davet ediyorum. Kişinin profiline bakarak yeni bir izah tarzı ile bu projelerin tümünü yada talep ettiği projeyi anlatmaktan ve kafasındaki tüm soruları cevaplandırmaktan büyük bir mutluluk duyacağımı ifade etmek istiyorum.”

MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban bugüne kadar açıklamış olduğu ve Vizyon Projeler olarak değerlendirdiği projelerin uygulanabilir, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığını ifade ederek, her proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

5 BİN KONUT PROJESİ:

İlimiz 1. Derecede deprem bölgesi üzerinde bulunan bir şehir. Yapı stoklarımızın neredeyse yüzde 70’lik kısmı ise deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı için son derece riskli ve sağlıksızdır. Allah korusun 5 veya üstü bir depremde il merkezinde oluşabilecek can kaybını düşünmek bile istemiyoruz. İlimizde konut fiyatlarını etkileyen en temel nedenlerden biri arsa fiyatlarıdır.

Elazığ Belediyesi olarak uydukent modeli ile 5 etapta 5 bin konut yaparak öncelikle riskli yapılarda yaşayan dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapma projemizi paylaştık. Şimdi bu proje uygulanabilir olmaktan yoksun mudur? Elazığ Belediyesi yıllar önce Hilal Kent Mahallesini oluşturmadı mı? Bugün niye Elazığ Belediyesi 5 bin konut yapıp kira öder gibi dar gelirli ailelere veremiyor? Bunun hukuki, ekonomik, yasal yada bizim bilmediğimiz kısıtlarını izah etsin de biz de öğrenelim.

Karşıyaka Sosyal Konutları artık yıkılmayla yüzyüze kalmış ve insan yaşamını tehdit eder bir durumda. Bu konutları yıkıp yerlerine daha yüksek katlı, depreme dayanıklı modern yaşam alanlarına dönüştürülmesinin önündeki engel nedir? İnsan yaşımı ülkemizde olduğu gibi tüm modern devletlerin anayasasında birinci maddede güvenceye alınmıştır. Biz işte bunun gereğini yerine getiriyoruz. Ne Amerika’yı yeniden keşfediyoruz ne de her vatandaşımıza bir ev bir araba vaat ediyoruz.

Diyoruz ki, arsa ve altyapısı Belediyemiz tarafından kurulacak modern yaşam alanları kurarak TOKİ modeli ile maliyetleri en aza indirip dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. Bu konu Elazığ Belediye Başkanlığını kim ve hangi parti kazanırsa kazansın bu şehrin önceliğidir.

BELEDİYE HASTANESİ:

İlimiz için çok değerli bir yatırım olan Fethi Sekin Şehir Hastanesinin tamamlanması ile birlikte 2018 yılı ikinci yarısında kapanan Eğitim ve Uygulama Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesi kapatılmıştır. Bu gelişmenin ardından hem sağlık hizmetlerine ulaşmada vatandaşlarımız çok ciddi manada sorunlar yaşamaya başlamış hem de Hastaneler Bölgesindeki esnaflar iflaslarla karşı karşıya kalmıştır. Bu gelişme üzerine Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde 196 sivil toplum kuruluşu üç ayrı istişare toplantısı yapmış ve toplantılar neticesinde hastaneler için üç öneri getirmişlerdir. Bunlardan biri hastanelerin 2. Basamak Hastane olması, diğeri İhtisas Hastanelerine dönüştürülmesi ya da Üniversite Hastanesine Devredilmedir. Biz de Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak bölgede bir imza kampanyası başlatmış ve 8 saat içinde 10 bin imza ile vatandaşın hastanesini geri isteğini kayıt altına almıştık. Şehrin tüm kesimlerini temsil eden STK’lar ve vatandaşlarımızın ortak talebi dikkate alınarak Harput Devlet Hastanesinin Belediye Hastanesi olması noktasında bir proje açıkladık. Bu projemiz aslında Ülkemizde ve ilimiz için bir ilk olma özelliği taşımıyor. Halen ülkemizde Hastanesi olan belediyeler olduğu gibi, ilimizde de bir dönem Elazığ Belediyesi Hastanesi bulunmakta idi. Yönetimsel veya finansal anlamda yürütülemediği için kapanmıştır. Biz Elazığ Belediyesini kazanır isek, hem vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmak hem de bölgedeki işletmeler ve halkımız için bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu projenin uygulanabilirliğinin önündeki engeller ne ise olmaz deyip konuşanların doğru bir itiraz gerekçesi sunması gerekiyor. Kendilerinin ufku yetmeyebilir ama bu projeye biz halkımızın hizmetine sunacağız.

YENİDEN HARPUT PROJESİ:

Bu projemiz için işin doğrusu biz de hiç ‘olmaz’ noktasında bir duyum almadık. İlimiz kültür, gastronomi, tarih, inanç, musiki, doğal güzellikler bakımından önemli avantajlara sahiptir. Biz bu avantajlarımızı Turizm ile kazanca dönüştürmek ve bunun için de insanların Elazığ’a gelmesine neden oluşturacak bir vizyon ortaya koymak istiyoruz. Harran Evleri, Safranbolu, Nemrut gibi bir altyapı kurmak istiyoruz. Dünya genelinde bilinirliği olan Harput bunun için çok önemli bir fırsat sunuyor. Harput’un bir turizm merkezine dönüştürülmesi için yeniden imarı gerekiyor. İşte Yeniden Harput Projesi bunun için hazırlanmıştır.

ŞEHRİN ALTYAPI, ÜSTYAPI VE MODERİNİZASYONU PROJESİ

Tüm halkımızın çok yakından bildiği gibi ilimizin altyapısının çok önemli bir kısmı merhum Prof. Dr. Mustafa Temizer hocamız döneminde yapılmış olup, dönem dönem buna ilaveler olmuştur. Ancak kanalizasyon, temiz su, yağmur suyu gibi altyapılarımız çok yetersiz ve sağlıksızdır. Şehrin altyapısının çok ivedi şekilde yenilenmesine başlanılması gerekiyor. Bugün musluklarımızdan akan suyun sağlıklı ve içilebilir olduğunu söyleyebilir miyiz? Yıpranmış ve ASPESLİ borular içme suyunu sağlıksız ve kalitesiz kılmaktadır. Bu konuyu proje olarak takdim etmiş ve tüm altyapıların yenileneceğini, Hamzabey Barajı ile içme suyumuzun kendi cazibesiyle ilimize kadar gelecek olması nedeniyle maliyetlerin düşeceğinden içme suyuna yüzde 20 indirim yapacağımızı ilan ettik. Bunu gerçekleştireceğiz. Konusunda uzman arkadaşlarımızın çalışması ile ilimizde günde 20-25 kanalizasyon ve içme suyunda arıza meydana geldiği ve bu arızaların yıllık Belediyeye maliyetinin 10 Milyon TL olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. Arızalara ayrılan yıllık 10 milyon bütçe ile Şehrin tüm altyapısının modernizasyonu yapılması halinde 20-25 yılda sistemin kendisini amorti ettiğini görüyoruz. Dolayısı ile bu husus da ilin önceliği olup, Elazığ Belediyesinin önceliği olmak zorundadır.

Bu altyapı ile birlikte üst yapı ihtiyaçları ve şehrin modern bir kent görünümüne kavuşarak yaşam kalitesinin iyileştirilmesi de yine Belediye sorumluluğundadır.

Milli Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki 5 yıl içerisinde il merkezlerinde kalmış olan askeri alanların il dışına taşınması noktasında bir projeksiyonu bulunmaktadır. Bu kararın bize vermiş olduğu imkan ile Orduevi ve Askerlik Şubesinin il dışına taşınmasını ve bu alanların bölgede bulunan üç mahallemizin istifade edebileceği bir kent meydanına dönüştürülmesi ve alanda bulunan dönerli üst gecik kavşağının yenilenmesi ile bölgenin değerinin artırılmasını açıkladık. Şehrin doğu bölgesinin modern şehircilik ile gelişmesi, bu alanda çok katlı bir otopark yapılarak trafik sorunun çözümü mümkündür.

Yine daha önce açıkladığımız Öğretmenler evi, Ahmet Aytar Meydanı, Cemiloğlu Aile Parkı, Bölgedeki Okulların yer aldığı bölgenin ilin en büyük kent meydanına dönüştürüleceğini ve buraya da katlı yer altı otoparkı yapılarak trafiğin rahatlatılacağını paylaşmıştır. Bu proje de şehir plancısı arkadaşlarımızın üzerinde titizlikle çalıştığı bir husustur.

Bu üç projemizin uygulanabilirliğinin önündeki kısıntının ne olduğunu biz bilmiyoruz. Şimdi Milli Savunma Bakanımızın talimatı ile Orduevi ve Askerlik Şubesi taşınacak ise buna itiraz edecek olan mı var, yoksa Sayın Bakan bunu bu şehirde birinin onayı ile mi yapacak? Dolayısı ile bu şehrin gelecek 100 yılı için bu 3 proje mutlak suretle hayata geçirilecektir.

9 AYRI KOOPERATİF İLE ELAZIĞ’IN ÜRETİM VE İSTİHDAM MERKEZİ PROJESİ

İlimizde en önemli sorun güven ortamını oluşturacak ve ilgili tüm tarafları bir araya getirerek organizasyonların bulunmayışıdır. Biz Elazığ Belediyesi olarak kuracağımız 9 ayrı kooperatif ile bu sorunu aşmayı planlamaktayız. Üzerinde yaklaşık 1 yıldan fazla süreden beri çalışılan bu yönetim modeli ile KOBİ’ler, STK’lar, Meslek Örgütleri, Çiftçiler, Üretici Birlikleri, Yurt Dışı Sermayesi, Kamu Kurumları ve Gerçek Kişilerin bir yönetim organizasyonu altında bir araya gelmeleri mümkündür. Bunun için en ideal metod kooperatifleşmektir. İşte Elazığ Belediyesi kuracağı 9 ayrı Kooperatif teşekkülü ile istihdam ve yatırımlar için her kooperatif kendi uzmanlık alanında faaliyet gösterecektir. Kooperatiflerin kaynağa ulaşması daha kolay ve güven vericidir. Bu nedenle, 36 ayrı yatırım konusunun ön fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. 9 Ayrı kooperatif marifetiyle bu 36 yatırım konusu üzerinde çalışmalar ve girişimler başlatılacaktır. Bunlardan ivedi olarak emek yoğun sektörler tercih edilecek ve Elazığ Belediyemizin ikinci yılında 10 bin istihdam gerçekleştirilecektir. Hizmet dönemimizin 5 yıllık dönemi içerisindeki nihai hedef ise 20 bin kişidir. Hizmet dönemimizin ilk 5 yılında istihdam edilecek olan 20 bin kişinin nerede ve nasıl çalışacağı projelendirilmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştır.  Kurulacak Kooperatiflerin kaynakları ise şu yapılardan sağlanacaktır.

 • CUMHURBAŞKANLIĞI YEREL YÖNETİM YATIRIM DESTEK PROGRAMI
 • DAP
 • KALKINMA AJANSI
 • KOSGEB
 • AB HİBE PROĞRAMLARI (TKDK)-HORİZON 2020- 7. ÇERÇEVE PROĞRAMI
 • DÜNYA BANKASI
 • TOBB
 • BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI
 • GIDA, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI
 • İL BANK A.Ş.
 • BELEDİYE KAYNAKLARI
 • KOOPERATİF ÜYELERİ

10 MAHALLEDE HALI, KİLİM, DOKUMA VE TEKSTİL ATÖLYESİ:

İlimizde 38 Mahallemizin ortak istifade edebileceği 10 ayrı bölgede Halı, Kilim, Dokuma ve Tekstil Atölyeleri kurulacaktır. Bu atölyelerin her birinde 1000 kişi istihdam edilecek ve toplamda emek yoğun bu sektörde 10 bin kardeşimizin istihdamı sağlanacaktır.

Belediyemiz öncülüğünde kurulacak olan; DOKUMA, TEKSTİL, EL SANATLARI VE İŞ GELİŞTİRME ÜRETİM KOOPERATİFİ marifetiyle ilimize kazandırılacak olan bu istihdam altyapısı ile Belediyemizin ilk hizmet yılı içerisinde Elazığ’daki işsizlik oranı yüzde 11’den yüzde 5 seviyesine düşürülecektir. Dokuma ve Tekstil Atölyelerine alınan tüm personellerin eğitim süreçleri ve adaptasyonları İş-Kur marifetiyle sağlanacak ve Belediyeye yük getirmeyecektir. Dokuma tezgâhlarının da çok büyük bir kısmı hibe yolu ile temin edilecektir. İşletmelerin tüm ürünlerinin satış ve pazarlaması profesyonel Kooperatifimiz aracılığı ile yapılacak olup, atölyelerde çalışan 10 bin vatandaşımız Belediye güvencesinde olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALPEMİR
ALPEMİR - 3 ay Önce

Geniş bir vizyona sahip olduğunu projelerinden anladığımız Sayın Prof Dr Bilal ÇOBAN beyin Elazığımıza hem ekonomik olarak hemde sosyal ve kültürel alanda yeni ufuklar açacağına yürekten inanıyorum .Hemşirelerimiz tarafından büyük bir Hüsnü kabül görmesi de bundandır. Özellikle akademik alanda belediyecilikle ilgili yaptığı Yüksek lisans ve doktora çalışmaları kendisinin dürüst ve çalışkan kişiliğiyle birleşince Elazığımız için çok büyük bir fırsat olduğunu belirtmek isterim
Bu arda Şehrimizin basın yayın alanında en büyük değerlerinden olana Günışığı gazetesi yetkililerinde seçim sürecindeki tarafsızlığından dolayı teşekkür ederim

yalnız kurt
yalnız kurt - 3 ay Önce

eyvAllah

Çerezci Cemil
Çerezci Cemil - 3 ay Önce

Bu adam Elazığ'ın ayağına gelmiş fırsattır. Projesi var, çalışma azmi var. Seçilmezse yazık olur.

oktay
oktay - 3 ay Önce

Allah razı olsun işte belediye başkan adayı,projelerini açıklamış.projelerini elazığ halkından onay almış,herşeyi hazır görev bekliyor.Allah işini gücünü rast getirsin.Ama elazığ elazığlı değiştiğinswn bu insana görev vermezler kendilerini elazığı 5 yıl daha geriye götürsün köy olalım.yerel yönetimde siyaset olmaz işi ehline verelim,Allah rızası için

Duacıyım
Duacıyım - 3 ay Önce

İnanıyorum kazanacaksın yapacaksın pes etmiyenlerdensin başkanım

SIRADAKİ HABER