Ulaşamayacağımız hedef yok!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, 15 Temmuz akşamından bugüne kadar yaşananları değerlendirdi.

ELAZIĞ GÜNCEL 09.08.2016, 08:40 09.08.2016, 08:40
3582
Ulaşamayacağımız hedef yok!
 
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, 15 Temmuz akşamından bugüne kadar yaşananları değerlendirdi.
Serdar gazetemize yaptığı özel röportajda, vatandaşların idam talebinde bulunduğunu, demokratik bir sistemde her türlü talebin değerlendirilmesinin hak olduğuna vurgu yaptı.
15 Temmuz darbe girişimi sürecinde sivil halkın kurşunlandığını ve bombalandığını hatırlatan Ömer Serdar, bu olayların yaşandığı bir dönemde idam cezasının gündeme gelmesinin normal olduğunu söyledi.
Bu talebin değerlendirileceği yerin parlamento olacağını kaydeden Milletvekili Serdar, idam kararı alındığı takdirde bu kararın geçmiş suçları kapsamayacağını kanunların geriye dönük işlemediğini ifade etti.
2023 hedeflerine de değinen Serdar hedeflere ulaşmak için bir engel olmadığını, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin de, bu hedeflere ulaşmak için bir sebep olabileceğini dile getirdi.
Hedeflere ulaşmak için hep beraber çalışılması gerektiğinin altını çizen Ömer Serdar,  birlik ve beraberlik halinde ulaşılamayacak hiçbir hedefin olmadığını söyledi.
Ömer Serdar hükümet olarak, OHAL kararını eleştiren ülkelerin samimi olduğuna inanmadıklarını belirterek Fransa ve Almanya’daki terör saldırısı sonrası uzatılan OHAL kararını hatırlattı.
Türkiye’deki darbe girişiminde 240 kişinin hayatını kaybettiğini buna rağmen alınan OHAL kararının eleştirildiğini aktaran Serdar, hiçbir şeyin milletin bekasından önemli olmadığını vurguladı.
Olayların yaşandığı ilk günden itibaren 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bastonuyla yürüyen yaşlıları da, beli iki büklüm olmuş nineleri de gördüğünü belirten Serdar bu tabloyu görmenin her insana nasip olmayacağını, bu nedenle Elazığlı olarak kendini çok şanslı hissettiğini ifade etti.
  
Ömer Serdar ile yaptığımız röportaj şöyle; 
 
15 Temmuz akşamından bugüne kadar yaşananları değerlendirir misiniz?
Ömer Serdar: Eminim ki, 15 Temmuz 2016 tarihi, ülkemizin siyasi tarihinde kara bir leke olacakken, milletimizin kahramanlığının yazılacağı bir destan olarak kayıtlara geçecek. 15 Temmuz akşamı Türkiye, TSK içine sızmış FETÖ mensuplarının tertiplediği bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Ben, öncelikli olarak bu darbe kalkışmasının taraflarının kimler olduğuna bakmakta fayda görüyorum. Bir tarafta devlet kademelerini örümcek gibi kuşatan ve devleti ele geçirmeyi hedeflemiş, başat karakteri “takiyye” olan, bir takım batıni sembollerle özel bir iletişim ağı kurmuş, dini bir perdeleme unsuru olarak kullanmış ve elemanlarını adeta “mankurt”laştırarak Hasan Sabbah’ın “haşhaşi”lerine dönüştürmüş, bütünüyle millilikten uzak ve karanlık mahfillerin piyonu olmuş gayri milli bir terörizm ağı. Diğer tarafta ise bu terörist şebekesine karşı dik duran bir cumhurbaşkanı, teslim olmayan bir hükümet ve onurunu korumak için meydanlara inen necip bir millet..bu açıdan baktığımızda hangi tarafın galip geleceği zaten aşikardı. Kendi vatandaşına kurşun sıkan, meclisi bombalayan, hiçbir şeyden haberi olmayan gariban erleri öne atan, üniformanın şerefinden habersiz kansızlar mı kazanacaktı? Elbette ki hayır… Kazanan tankların önüne yatanlar yiğitler oldu, kazanan millet oldu. Milletimizin meydanlara inmesi ve demokrasiye sahip çıkması, oyun kurucuların bütün planlarını alt-üst etti. Akif’in deyişiyle “Çiğnetmeyecekti namusunu, çiğnetmedi de…”
Tabi bu süreçte, gerek medya organları gerekse muhalefet partileri çok başarılı bir sınav verdi ve milli iradenin yanında saf tuttu. Bu mesele iktidar olma ya da muhalefet etme meselesi değil. Söz konusu olan ülkemizin bekası. Hem basın yayın kuruluşlarımız hem de muhalefet bunu idrak etti. Bu açıdan baktığımızda övgüyü ve alkışı hak ettiklerini düşünüyorum.
Sonraki aşamada da zaten hükümetimiz tarafından OHAL ilan edildi ve FETÖ’ye yönelik operasyonlar başladı.
 
OHAL kararı ilk günlerde vatandaşlar üzerinde bir tedirginlik yarattı. Uygulanan OHAL'i anlatır mısınız? Süresinde bitecek mi, yoksa uzar mı?
Ömer Serdar: Bilindiği gibi hükümet olarak biz 20 Temmuz’da 3 ay süreyle OHAL ilan ettik. OHAL ilan edilirken cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı ve OHAL’in amacının demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşların hak özgürlüklerine yönelik bir tehdidi bertaraf etmek için gerekli olan adımları hızlı bir şekilde atmak olduğunu söyledi. Başbakanmız Sayın Binali Yıldırım da “Biz OHAL’i millete değil devlete ilan ettik” dedi. Dolayısıyla vatandaşlarımızın OHAL’den ötürü bir endişe duymasına, korkuya kapılmasına gerek yok. Milletimiz üzerine düşeni zaten yaptı. Sıra hükümette yani bizde. Hükümet olarak bu paralel ihanet şebekesini –tortusu bile kalmayacak şekilde- devlet kademelerinden temizlememiz gerekiyor. Aksi halde 20 yıl 30 yıl sonra bunların tekrar örgütlenip Türkiye’nin başına bela olmasının önünü alamayız. Vatandaşlarımız bir konuda müsterih olsun, biz bu operasyonları yaparken suçlu – suçsuz ayrımına azami ölçüde dikkat ediyoruz. Yanlışlıkla yapılan 1-2 operasyon için de zaten bizzat başbakanımız gerekli özrü diledi. Bu açıdan düşündüğümüzde ben, OHAL nedeniyle tedirgin olacak hiçbir sebep olmadığı kanaatindeyim. Kaldı ki, endişe edenlerin kimler olduğu da belli. Ya yurtdışına kaçmanın peşindeler ya da inlerinde saklanıyorlar.
Ben OHAL konusunda bir şey daha söylemek istiyorum. Bize OHAL nedeniyle Avrupa’dan birtakım eleştiriler geldi. Biz hükümet olarak bu eleştirilerin samimi olduğuna inanmıyoruz. Fransa’da Kasım 2015’de Nice saldırıları olduğundan beri OHAL sürekli uzatılıyor. Daha yeni Temmuz ayında dördüncü defa uzatıldı. Hakeza Almanya’da 9 kişinin öldüğü Münih saldırısında OHAL ilan edildi. Türkiye’deki darbe girişiminde 240 kişi ölmüş, OHAL ilan etmişiz ve Avrupa’dan eleştiri almışız. İnanın hiçbir önemi yok, hiçbir şey milletimizin bekasından daha önemli değil.
OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı meselesine gelince;
Bir kere şunu ifade etmem lazım. Karşımızda dünyanın belki de en örgütlü suç örgütü var. Kamuoyuna da yansıyor. Sızmadıkları kurum, kuruluş yok. TSK’dan tutun da derneklere kadar. Doğal olarak böylesi gir yapının devletten arındırılması kolay değil. Bu nedenle FETÖ tehlikesi geçene ve örgüt üyeleri temizlenene kadar OHAL devam edecektir. Olması gereken de zaten bu. Temizlendiği andan itibaren de OHAL’e gerek kalmaz ve kaldırılır.
 
Elazığ'ı bu süreçte nasıl gözlemlediniz? 
Ömer Serdar: Sayın Cumhurbaşkanımız meydanlara inin diye seslendiği andan itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da “yer yerinden oynadı” tabirini kullanmam sanırım abartı olmaz. Hepimiz meydanların nasıl dolduğunu müşahede ettik zaten. Ben darbe girişiminin haberini alır almaz hemen meclise geçtim. Gelebilen bazı milletvekili arkadaşlarımızla birlikte meclis başkanımız Sayın İsmail Kahraman’ın öncülüğünde genel kurul salonunda toplandık. O esnada ben, ulusal kanallara el konulur düşüncesiyle Sayın İsmail Kahraman’ı ilimizde yayın yapan bir TV kanalı ile görüştürdüm. İlerleyen saatlerderesmi kaynaklardan ve ulaşabildiğimiz yerel kaynaklardan Elazığ’daki durumla alakalı aldığımız bilgilerden sonra inanın rahatladık. Samimi olarak söylüyorum, Elazığ’ın yiğit halkı şehrine, mayasına ve asaletine yaraşır bir biçimde darbe girişimine karşı dimdik durdu. Cumhurbaşkanımızın çağrısından itibaren 15 Temmuz Demokrasi Meydanı hiç boş kalmadı. Demokrasi nöbetleri hiç aksamadı. Bu nöbetlere bizler de TBMM’nin çalışmadığı günlerde eşlik ettik ve gördük ki Elazığ halkı onuruna sahip çıkıyor. Sadece şehir merkezi değil, ilçelerimiz, beldelerimiz hatta köylerimizde bile demokrasiye sahip çıkmak için halkımız meydanlarda. Bakın, ben o meydanlarda bastonuyla yürüyen yaşlıları gördüm, beli iki büklüm olmuş nineleri gördüm. Engelli kardeşlerimizi gördüm. İnanın bu tabloyu görmek her insana nasip olmaz. Bu yüzden bir Elazığlı olarak kendimi hem çok şanslı hissediyorum hem de gurur duyuyorum.
 
15 Temmuz'un Türkiye'nin ekonomisi üzerinde etkileri oldu mu? Ekonomideki kaos ortamından kurtulduk mu?
Ömer Serdar: Bu konuya çok uygun bir atasözümüz var: “Ateş olsa cürmü kadar yer yakar” diye. Öncelikle şunu belirtmem lazım, ülke olarak ilk defa darbe görmedik ama inanıyorum ki 15 Temmuz son olacak ve bir daha o karanlık dönemlere gitmeyeceğiz.
Biraz geçmişe dönelim. Siyasi tarihimizde, ülke olarak her askeri müdahalenin bedelini çok ağır ödedik. Her darbeden sonra fakirleştik, paramızın değeri düştü, itibarı sarsıldı. Ekonomimiz zayıfladı, alım gücü azaldı, işsizlik arttı. Milli gelirimiz geriledi. Enflasyon devalüasyon gibi terimleri neredeyse ezberledik vs… Bırakınız darbeyi, siyasi krizlerde bile biz ekonomik olarak perişan olduk. Ecevit-Sezer krizini hatırlayın. Bir gecede % 1500’lere fırlayan faizleri ve kredileri hatırlayın. Kapanan dükkânları ve iflasları hatırlayın.
Ne mutlu ki, şimdi durum çok farklı. 15 Temmuz darbe girişimi bastırıldığı andan itibaren ekonomimiz anında rotasını buldu. Sadece ilk gün dolarda oynama oldu, sonra zaten dengelendi. Düşünün Merkez Bankası bile dolar satmak durumunda kalmadı. bu bile başlı başına ekonomimizin temellerinin sağlamlık derecesini ölçmeye yeter. Zaten 16 Temmuz sabahından itibaren bütün kurumlarımız tarafından her türlü mali tedbir alınmıştı. Buna ilaveten milletimiz, döviz bozdurdu. Şimdi ekonominin bütün göstergelerine bakalım, faiz oranlarını, piyasa verilerini inceleyelim. Hiçbirinde anormal bir artış göremeyiz. Bu da demek oluyor ki, ekonomimiz emin ellerde ve rayında gidiyor. Tabi bu duruma üzülen tek kesim yerli ve yabancı spekülatörler. Bırakalım da üzülsünler.
 
2023 hedeflerinde aksama olur mu?
Ömer Serdar: Ak Parti olarak biz, hedeflerimizi geniş tuttuk. 2023 vizyonumuz da ekonomiden temel hak ve özgürlüklere, adaletten sağlığa, ulaşımdan eğitime pek çok konu barındırıyor. 60’dan fazla başlık var. Ben gerek 2023 gerekse 2071 hedeflerine ulaşmak için önümüzde bir engel olduğu kanaatinde değilim. Aksine, 15 Temmuz’daki darbe girişimi, bu hedeflere ulaşmak için bizi kamçılayacaktır. Yeter ki biz buna inanalım. Bu hedeflere ulaşmak için çalışalım. Eğer biz birlik beraberliğimizi muhafaza edersek -ki 15 Temmuz’da bunu yaptık ve dünyaya örnek olduk- inanıyorum ki ulaşamayacağımız hiçbir hedef yok. 
 
15 Temmuz akşamından sonra Türkiye gündemine idam tekrar geldi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? 
Ömer Serdar: Halkımız, vatana ihanet suçu için idam geri gelsin talebinde bulundu. Esas olarak, demokratik bir sistemde her türlü talebin değerlendirilmesi bir haktır. Bu konuda insanımıza hayır sen yanlış düşünüyorsun diyemeyiz. Ölümler oldu çünkü sivil halk kurşunlandı bombalandı. Üstelik yabancı bir düşman tarafından ve savaş halinde bile değilken. Böyle bir gerçeklik varken idam cezasının gündeme gelmesi gayet doğal. Bu talebin geleceği ve değerlendirileceği yer ise parlamento olacaktır.
 
İdam geriye dönük terör suçlarını da kapsar mı? Aynı zamanda bir hukukçu olarak bu durumu Türk Ceza Kanunu'na göre yorumlar mısınız?
Ömer Serdar: Milletimizin bu konuda bir talebi var. İdam geri gelsin ve darbeciler cezalandırılsın diye. Bu konuyu meclis değerlendirecek. Şu an dünyada 58 ülkenin yasalarında idam cezası yürürlükte. Ülkemizde ise 2004 yılında idam cezası kaldırıldı. Geri gelmesi için anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasal düzenleme olmadan olmaz yani. Eğer bir değişiklik olacaksa öncelikle anayasada bir değişiklik olması lazım. Bu değişiklik yapılacaksa, uluslararası sözleşmeler de alınıp incelenir. Ama ceza kanununa yönelik değişiklikler geriye dönük olmaz. Bundan sonrakileri kapsar. Bu, ceza kanununun temel prensibidir. Değişiklik geçmişe yürümez ve geleceğe yönelik işler. Herkes, suçun işlendiği tarihte hangi ceza varsa onu alır. Şu anki duruma göre darbeye teşebbüs edenler, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni cebren ve zorla ortadan kaldırmak gibi suçlamalarla yargılanacak. Bunun yanı sıra darbe kalkışması sırasında pek çok ölüm de oldu. Yani ceza alanı genişliyor. TCK’ya göre ceza verilmesi gereken maddeler anayasal düzeni ortadan kaldırmaktan adam öldürmeye kadar gidiyor. Yani hem darbe hem terör suçundan yargılanacaklar. Dediğim gibi, bu konuyu parlamento değerlendirecek. İdam kararı alınsa bile geçmiş suçları kapsamayacak çünkü uluslararası hukukta kanunlar geriye dönük işlemiyor.
 
Kısa, orta ve uzun vadede hükümetin politikasında bir değişiklik olacak mı?
Ömer Serdar: Ak Parti hükümeti olarak biz, politikalarımızı geliştirirken her zaman milletimizin önceliklerini ve hassasiyetlerini ön plana koyduk. Türkiye’yi ekonomik ve siyasi olarak dünyada söz sahibi bir ülke konumuna getirmeyi hedefliyoruz. Kısa vadeli ya da uzun vadeli olsun fark etmiyor, tek bir nihai hedefimiz var. Milletle el ele vererek 2023 ve 2071 vizyonuna ulaşmak. Hükümetimiz de bu konuda gerçekten kararlı ve sağlam adımlar atılıyor. Şundan eminim, eğer milletimizin refahı için bir politika değişikliği yapılacaksa hükümet olarak bu konuda tereddüt etmeyiz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@