Umuda yolculuk!

Muş'tan 10 gün önce bölgedeki sokak çocuklarının içinde bulunduğu sıkıntıları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktarmak için...

Umuda yolculuk!
Muş'tan 10 gün önce bölgedeki sokak çocuklarının içinde bulunduğu sıkıntıları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktarmak için yola çıkan Nimet Ataş, 10 günde Elazığ'a ulaşabildi.

Diyarbakır'ın Kulp İlçesi nüfusuna kayıtlı 18 yaşındaki Nimet Ataş, 7 çocuklu bir aileden geldiğini belirterek, Muş'ta bir markette çalışırken, müşterilerin sokak çocuklarına karşı olumsuz tavır sergilemesi üzerine, Muş'tan Ankara'ya yürümeye ve sokak çocuklarının sesini duyurmaya karar verdiğini söyledi. Babasının 400 lira maaş aldığını, yıllarca sokaklarda mendil satıp, ayakkabı boyacılığı ve işportacılık yaptığını anlatan Ataş, “Markette çalışmaya başladığım andan itibaren sokaklarda yaşayan kardeşlerimin süpermarket sahipleri ve çalışanları yada toplum tarafından sürekli dışlandığını fark ettim. Medyadan her gün bir sokak çocuğunun ölüm haberini gördüğümde üzülüyordum. Onların sesi olabilmek için çabaladım ve sosyal aktivitelere katıldım, ancak hiçbir aktivitede amacıma ulaşamadım. Ben de sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız ile görüşebilmek için Muş'tan Ankara'ya 'Umuda Yolculuk' yürüyüşü yapıyorum. bin 15 kilometreyi yürümeyi hedefliyorum” dedi.

10 gün önce Muş'tan yola çıktığını ancak Elazığ'a kadar gelebildiğini anlatan Ataş, yolculuğu sırasında vahşi hayvanların saldırısından korktuğu için bariyer kenarında zaman zaman ağladığını ifade ederek, “Kimsesiz kardeşlerim için, sokaklarda çalışan kardeşlerim için umuda yolculuğumu tamamlayıp bu ülkede bazı şeyleri gerçekleştireceğime inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ailesiyle bağlarının kopuk olduğunu dile getiren Nimet Ataş, yolculuğa çıkarken ailesine haber vermediğini ancak annesine haber verdikten sonra, kendisini cep telefonu ile sürekli aradaklarını kaydetti. Ataş, geri dönmeyi düşünmediğine dikkat çekerek, “Dışarıda yatan kardeşlerim için kış ayında yola çıktım. Bu ülkede sokakların kahrını çeken binlerce kardeşlerimiz adına beni dinlemelerini rica edeceğim” diye konuştu.

Nimet Ataş, 10 gün önce Muş'tan başlattığı umuda yolculuğunda 20 gün sonra Ankara'ya varmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER