Uyuşturucu İle Mücadele Et UYUMA!

İç İşleri Bakanlığı, uyuşturucu ve uyuşturucu tacirleriyle mücadelede etkin rol üstlenecek “UYUMA” aplikasyonunun kolluk kuvvetleri personelleri ve ebeveynlerin akılları telefonlarına yükleyip kullanmasını istedi.

Uyuşturucu İle Mücadele Et UYUMA!

UYUMA adlı  aplikasyonların yaygınlaşması için  İç İşleri Bakanı Süleyman SOYLU imzalı  gönderilen genelge de  “ Uyuşturucu ile mücadele, dünya çapında bağımlı sayısındaki hızlı artış, uyuşturucu kaçakçılığındaki yüksek kar payı, terörist örgütlerin bu kardan artan oranda pay almaları ve teknolojik gelişmeler sonucu uyuşturucu madde üretiminin kolaylaşması gibi sebeplerden dolayı küresel boyutta ele alınmaktadır.
Uyuşturucu madde bağımlılığı, bireyde yol açtığı sağlık sorunlarının yanında, çok önemli sosyal, ekonomik ve asayiş problemlerine de yol açmaktadır. Tüm dünyada önemi her geçen gün artan bu karmaşık, çok boyutlu ve giderek yaygınlaşan soruna karşı, toplumun tüm kesimlerini içine alan topyekûn bir mücadele gerekmektedir.
Bakanlığımız tarafından uyuşturucu ile mücadelenin daha etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla “Uyuşturucu İle Mücadele Aplikasyonu (UYUMA)” geliştirilerek hayata geçirilmiştir. UYUMA aplikasyonuna mobil cihazlardaki uygulama marketlerinden ücretsiz olarak ulaşılması mümkündür.
Narkotik madde satışına yönelik ihbar projesinin uygulama aracı olan bu aplikasyon; ihbar yapacak kişinin konumunun alınmasına, olaya en yakın ekibin müdahalesine, yapılan ihbarların muhafaza edilmesine imkân sağlamaktadır.
Bu proje ile ihbar mekanizmasının daha etkin hale getirilerek uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi, suçun tüm delilleriyle ortaya çıkarılması, suçluların adalete teslim edilmesi ve vatandaşların elektronik ortamda uyuşturucu ile mücadeleye katılması/ katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Bu kapsamda; Bakanlığımız mensubu kolluk personeli ve diğer personelin bu uygulamayı kullanmaları, uygulamanın kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER