Vatana ihanette idamdan yanayız

AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, darbe girişiminin püskürtülmesinde meydanlarda demokrasi nöbetini tutanların sadece AK Parti’ye oy verenler olmadığını belirterek Türk milletinin millet olma bilincini yaşadığını söyledi.

ELAZIĞ GÜNCEL 04.08.2016, 08:07 04.08.2016, 08:07
4023
Vatana ihanette idamdan yanayız
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, darbe girişiminin püskürtülmesinde meydanlarda demokrasi nöbetini tutanların sadece AK Parti’ye oy verenler olmadığını belirterek Türk milletinin millet olma bilincini yaşadığını söyledi.
Darbe girişiminde bulunan hainler hariç tüm Türkiye halkının teşekkürü hak ettiğini vurgulayan Başkan Görgöze,  darbe girişimi sürecinde her görüşten insanların bir araya gelerek demokrasi için mücadele ettiğini ifade etti.
 
Darbe girişimi sonrasında ekonominin ciddi anlamda etkilenmediğini anlatan Gürgöze, ekonomik anlamda gereken tedbirlerin alındığını, yaşananların büyük projeleri ve yatırımları etkilemeyeceğini dile getirdi.
Alınan OHAL kararının devletin içerisindeki urun temizlenmesi için verilen bir karar olduğuna dikkat çeken Gürgöze, kararın en doğru karar olduğunu vurguladı.
Vatandaşların idam talebiyle ilgilide açıklama yapan Gürgöze, vatana ihanet ve benzeri suçlarda idam kararından yana olduğunu söyledi.
 
AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze ile yaptığımız röportaj şöyle;
 
15 Temmuz akşamında Türkiye’de neler oldu? O güne geri dönüp bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Ramazan Gürgöze: 15 Temmuz'da hepimiz bir kâbusla karşı karşıya kaldık. Fetullahçı Terör Örgütü'nün asker içerisinde yuvalanmış, askerimizin kaynaklarını kullanan, asker üniforması giyen hain ve alçakça -bunlara asker demeyi de çok doğru bulmuyorum. Bu terörist yapılanma ülkenin kaynaklarını kullanarak milli iradeye, halkın seçtiği Cumhurbaşkanına ve hükümete kast etmişlerdir. Cumhurbaşkanı nezdinde aslında milletin kendisine kast edilmiş bir darbe girişimiydi. Bu darbe girişimi Cumhurbaşkanımızın liderliği milletimizin kararlı duruşu ile püskürtüldü. Halk seçtiği Cumhurbaşkanına, vatanına, toprağına sahip çıktı. Halkın bu sahiplenmesi onların ortaya koydukları oyunları başlarına geçirdi. Ve bugün onlar bertaraf oldu.
 
‘Bu bir darbe girişimiydi, kalkışmaydı ama bertaraf edildi’ dediniz ama yine de bir teyakkuz durumu var değil mi?
Ramazan Gürgöze: Artık organize olamayacaklarını düşünüyoruz. Ancak bu bir intihar eylemidir. Bütün dünyanın artık şiddetle lanetlediği, insani değerleri tanımayan bir davranışla ortaya çıktılar. Dolayısıyla bunlardan herşey beklenir. Ancak milletimizin kararlı duruşu karşısında onların destekçileri olan batılılar Türkiye'de bir darbe girişiminde bulunamayacaklar. Bunu 79 Milyon insan tek yürek olarak gösterdi. Siyasi partiler ortak tavır sergilediler. Tüm siyasi partilerin bu darbenin bastırılmasında emeği var. Özellikle ilk açıklamayı yapan MHP Genel Başkanı bu konuda büyük duyarlılık gösterdi. Devleti ilgilendiren en hassas konularda aslında devlet anlayışına yakışır davranışlarla açıklama yapan kendi tabanını buna yönlendiren bir genel başkan aslında. Diğer siyasi parti başkanları da darbeye karşı olduklarını söyleyerek açıklama yaptılar.
 
Bu darbe girişimi sonrasında kamuoyunda ortak bir görüşle bir söylem sürekli söylenmeye başlandı; ‘Her şerde bir hayır vardır’ diye. Bu konuda sizde hemfikirsiniz değil mi?
Ramazan Gürgöze: Evet. Her şerde bir hayır vardır. Bu sözün doğruluğunu 15 Temmuz gecesiyle birlikte sokaklarda yüreğiyle mücadele eden vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik görüntüsünde gördük. Siyasi partilerin tutum ve davranışlarında gördük. Sivil toplum örgütlerinin yapıcı tavırlarında gördük. Siyaset arenasında bu konuda bir yumuşama iklimi oluştu ve bu devam ediyor. Umarız ülkemiz açısından bu durum bir kazanım olur. Bundan sonraki süreçte de ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, birbiri ile görüş alış verişinde olmayan bir parlamento olmaktan çıkarız. Yine bu darbe sürecinde sivil toplum örgütleri olumlu bir misyon yüklendiler. Neredeyse tüm sivil toplum örgütleri bu darbenin karşısında oldukları net bir şekilde ifade ettiler. Onlara da teşekkür ediyoruz. Medya bu konuda olumlu katkı sağladı. Bu ülkenin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yaptılar. Emniyet mensupları kahramanca mücadele ettiler. Emniyet operasyonlarda mücadele edebilecek donatılarla donatılmamış. Asıl donatıları olan ordudur. Tanka, topa, helikoptere karşı polisin elinde küçük silahlar vardı. Buna rağmen tüm emniyet mensupları çatışmaya hazırdı. En büyük takdiri teşekkürü hak eden milletimizdir.
 
Milletimiz 15 Temmuz akşamından itibaren partiler üstü birliktelik gösterdi. İradesini meydanlara yansıttı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Ramazan Gürgöze: Millet seçtiği hükümetin milli iradenin arkasında kaya gibi dimdik durmuştur. Asla milletin gücünün üzerinde bir güç olmadığını bir kez daha dünyaya ispatladı. Milli irade denilince sadece bir parti anlaşılmamalı. Milli iradenin temsil edildiği meclisten bunun içerisinde MHP, CHP, SD ve diğer partilerden. Biz sadece AK Parti'den bahsetmiyoruz. Bu meydan sadece AK Parti'den oluşan bir meydan değil. Sokağa inmeye ilk biz karar verdik, sokağa halkı davet eden biz olduk. Genel merkezimizin bir talimatı olmamasına rağmen o riski üstlendim. Ve arkadaşlarıma da dedim "Sokağa çıkıyoruz." Biz sokağa çıktıktan belki de 2 saat sonra açıklama yapıldı 'Cumhurbaşkanımız telefonla bağlandı.' İndiğimizde ülkücü işareti de, AK Parti işareti de diğer işaretleri yapanlarda vardı. Hatta HDP'li olduğunu söyleyenlerde vardı. Biz milli irade ve millet derken bunu kastediyoruz.  Sadece bize oy verenlerin ortaya koyduğu mücadele ile bu zaferi kazanmış değiliz. Millet olma bilincini yaşadık. Bütün bu teşekkürleri hainler hariç tüm Türkiye halkı hak ediyor. Biz bu darbenin bugünler de planlanmış bir darbe olmadığına inanıyoruz. Öncesi var.
 
Hükümet bu darbe girişiminin ayak seslerini duymadı mı? Yani istihbarat bilgisi gelmedi mi? Bu konuda bir eksiklik mi var?
Ramazan Gürgöze: Biz bir iktidar, istihbarat, hükümetiz. Bir güvenlik zafiyetinin olduğunu da kabul ediyoruz. Bunun daha önce rapor edilerek tespit edilmesi gerekirdi. Dünyada böyle bir örgütlenme biçimi yok. Daha önce dünyada karşılaşılmayan bir örgüt ile karşı karşıyayız. 40 yıldır çocuklarımızı almışlar dini, ahlaklı olmayı öğretiyoruz diyerek bunları kullanmışlar. Ve yalan söyleyip kendini gizlemeyi dinin bir gereği olarak kabul eden bir anlayış ile karşıyayız. Umarız her musibetten bir hayır çıkar. Darbe çok kötü bir süreçti. Biz Elazığ'da çok önemli mücadeleler verdik. Bu azmi de halkımız bize veriyor. Halkımız olmasaydı bizim ensemizden tutar götürürlerdi. Halk sahip çıktı bize. 
 
Bir OHAL kararı alındı. Bu karar alınır alınmaz akıllarda soru işaretleri belirdi. ‘Özgürlüğe engeller mi çıkacak, ne olacak, neler yapılacak?’ denildi. OHAL ne getirecek? Vatandaşımız ne kadar etkilenecek?
Ramazan Gürgöze: AK Parti 14 yıldır iktidar. AK Parti denilince akıllara düşünce önündeki engellerin kaldırıldığı, ifadenin önündeki engellerin kaldırıldığı, kısacası yaşam içine müdahalenin ortadan kaldırıldığı bir parti olarak akla gelir ve bu 14 yıllık geçmiş ile ispatlanmış bir partidir. OHAL kararı vatandaşların özgürlük alanlarının daraltılmasına yönelik bir karar değildir. Hiç bir kısıtlama olmayacaktır. Şu ana kadar olmadı bundan sonrada olmayacak. Özgürlük alanına müdahale olan biri varsa bize gelsin o engeli biz kaldıracağız. Bu OHAL kararı devletin kendisine, içerisindeki ur'un temizlenmesi için aldığı bir karardır. Ve bu karar en doğru karardır.
 
Bu darbe girişimi ekonomiyi etkiledi mi? Türkiye ekonomik yol haritasından saptı mı? Ekonomik önlemler alındı mı?
Ramazan Gürgöze: Darbe halinde ekonominin etkilenmeyeceğini söylemek mümkün değildir. Ekonomi etkilendi ve etkilenecektir. Ancak AK Parti kadroları ve lider diye kabul ettiğimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe sürecinde bizzat canına kast edilmiş. Hükümetin ortadan kaldırılmasına ve milletin boyunduruk altında alınmasına yönelik darbe girişiminin 3. gününde çıkıp bu ülkede yatırımların projelerin devam edeceğini ayın 26'sında biten köprülerin açılacağını ekonomi ile ilgili tedbirlerin alındığını, ortaya konulmak istenen senaryoya hazır olduğumuzu ifade eden büyük bir lider. Ekonomide darbe ortamının getirdiği bir kırılganlık olabilir. Dolarda ve dövizde bir miktar hareketlenme oldu. Ama çok altında oldu. Alınan tedbirlerle bu sağlandı. Bir darbe girişimi düşünün, meydanları insanlarla donatacaksınız ve şenliğe dönüşecek. Dünya tarihinde rastlanılan olaylar değil bunlar. Dolayısıyla ekonomide de bütün  Avrupa ve pek çok ülke ekonomik krizlerle boğuşurken AK Parti iktidarı döneminde teğet geçmiştir. Bu süreçte de ekonomi ile ilgili büyük projelerde ve diğer alanlarda ciddi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyoruz. Bununla ilgili tedbirler alınıyor. Bu büyük liderlerin ve ön görüsü olan insanların yapabileceği şeyler. Canımıza kast edilmiş. Hükümet ortadan kaldırılmaya çalışılmış. Türkiye bir başkasının yönetimine ve iradesine teslim edilecek kadar büyük bir hadise ile mücadele edilirken bir taraftan da liderimiz ekonomiden büyük projelerden bahsediyor. Buda bu ülkede ekonomiye hâkimiyetin büyük bir göstergesi. İnşallah birlikte oluşan bu siyasi iklimin, ortak hareket etme kültürünün yaygınlaştığı, halkın bir araya geldiği bu dönemde ekonomide oluşabilecek sıkıntıları el birliği ile bertaraf edeceğiz. 
 
Elazığlılar günlerdir meydanda gece gündüz demokrasi nöbetinde. Normal şartlarda sürekliliği olan böyle bir kalabalık içerisinde bir takım sıkıntılar olabilir ama Elazığ’da genel manada sıkıntı yaşanmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Ramazan Gürgöze: Bu meydanda 100 Binlerce insan toplanıyor. Her gün sirkülasyon oluyor. Oranın ihtiyaçları genel merkezin talimatları doğrultusunda belediyemiz tarafından karşılanıyor. Belediyemiz bu konuda gerekli desteği veriyor. Bütün sıkıntıları gideriyor. Onunla birlikte birçok iş adamımız arayarak ihtiyaçları karşılamak istediler. Yine farklı firmalarda yardımcı oluyor. Milli birlik ve beraberliğin olması gerektiği gibi oluyor. Sonraki süreçte de Cumhurbaşkanımız sokaklardan çıkın diyene kadar bizler o meydanda olacağız. 
 
FETÖ/PDY darbe girişimi sonrasında idam konusu Türkiye gündemine tekrar geldi. Bu konu hakkında AK Parti İl Başkanı olarak neler söyleyeceksiniz?
Ramazan Gürgöze: Halkımızın ifadeleri, düşünceleri doğrultusunda bize iletecekleri talep doğrultusunda bu konuyu değerlendireceğiz. AK Parti Halk eksenli siyaset yapan bir partidir. bu yüzden onların düşünceleri bizim kararlarımızı etkiler elbette. Bildiğiniz gibi idam konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da çok net bir açıklama yaptı. Dedi ki'Konu TBMM tarafından değerlendirilir, idam karı çıkar ve bana gelirse ben bu kararı imzalarım. Aynı şekilde Başbakınımız Binali Yıldırım da konuyu siyasi partilerle görüşüp, ortak bir karar alıp meclise taşıyabileceğini belirtmişti. Benim şahsi görüşümde özellikle vatana ihanet ve benzeri suçlar olduğunda idam kararından yanadır. Hatta daha ileri gidersek Kur'an'da da geçen kısasın uygulaması uygundur. Gündeme gelen idam konusu mutlaka Başbakanımızın girişimleriyle siyasi partilerin guruplarında konuşulup tartışılacak ve meclise taşınacaktır.  Ancak bu meselenin hukuki yönünü de hukukçularımız değerlendirip bir yol haritası çizebilirler. Ceza kanunu doğrultusunda idam gelse bile geçmiş suçları kapsamaz, yani geçmişte işlenen ve cezası o zamanın kanunlarına göre verilen suçlulara idam kararı çıkartılamaz deniliyor.  Bütün bunlara rağmen biz halkımızın talepleri doğrultusnda bir gayret göstereceğiz. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@