Yanılmaz, 'Belediyenin dövize bağlı hizmeti yok'

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Vatandaşımızın yastık altlarındaki dolarlarını dövizlerini bozdurmaları ne kadar önemliyse Türkiye’deki sanayicilerin, büyük tüccarların, holdinglerin bu ekonomik yatırıma karşı destek vermeleri, ülkelerine yardımcı olmaları o kadar önemlidir. Herkes, her kesimin bu milli duruşu göstermelidir” dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.08.2018, 13:33 14.08.2018, 13:33
2342
Yanılmaz, 'Belediyenin dövize bağlı hizmeti yok'

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Dolar kuruna karşılık Elazığlıların mücadelesini, Şehir Hastanesi’nin taşınmasıyla Hastaneler Caddesi ve Yunus Emre Bulvarı esnafının mağduriyeti için yapılacakları ve Elazığ’ın tanıtımı için yapılan çalışmaları gazetemize değerlendirdi.
Mücahit Yanılmaz, doların yükselişi karşısında Türk Parasına sahip çıkılmasını ve Türkiye’yi ekonomik olarak yıpratmak isteyenlere karşı birlik ve beraberlikle karşı konulması gerektiğini belirtti.
Yanılmaz günümüzde yaşananların 15 Temmuz’da yaşananlarla eş değer olduğunu belirterek, “Biz 15 Temmuz’da bir ülke olarak bütünüyle nasıl ayağı kalktıysak bu ekonomik savaşa karşıda bütünüyle ayağa kalkmalıyız.” dedi. 
Son dönemlerde ekonomik yaptırımlarla Türkiye’yi çökertmek isteyen etkin güçlerle 15 Temmuz’da Türkiye’yi çökertmek isteyen güçler arasında bir fark olmadığına dikkat çeken Yanılmaz, “Aynı üst akıl 15 Temmuz’da nasıl Türkiye’yi bölüp parçalamak istediyse, kardeşi kardeşe kırmak istediyse ve başarılı olamadıysa şimdi aynı hedefini Türkiye’yi ekonomik olarak yıpratma ve yıkma yolunda kullanmak istiyor. Bu çerçevede Türkiye 80 milyon insan olarak nasıl birlik ve beraberlikle hareket edip 15 Temmuz’u başından savdıysa inanıyorum ki bu ekonomik savaşta da Türkiye aynı birlik ve beraberlikle üstesinden gelecektir. Biz güçlü bir devletiz, güçlü bir milletiz bunların altından kalkarız. Biz 15 Temmuz’da bir ülke olarak bütünüyle nasıl ayağı kalktıysak bu ekonomik savaşa karşıda bütünüyle ayağa kalkmalıyız. Ben bu kötü gidişatın, sunni oluşan dolar yükselişinin kısa zamanda biteceğine inanıyorum, biz birlikte olarak, millet olarak, sanayicisinde büyük tüccarına holdinglerine kadar bu duruşa destek vererek hep birlikte vatanımız devletimizi korumalıyız.” dedi.

“HER KESİME İŞ DÜŞÜYOR”
Mücahit Yanılmaz, Türkiye’deki sanayicilerin, büyük tüccarların, holdinglerin ekonomik yatırıma karşı destek vermeleri gerektiğine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkede yaşanılan ekonomik dayatmalara karşı, yastık altındaki dövizleri bozun çağrısına da değindi.  
‘Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı milli bir çağrıdır, önemlidir, bu çağrı topyekûn algılanmalıdır’ diyen Yanılmaz: “Bu konuda, mücadele konusunda vatandaşlarımızın yastık altlarında dolarlarını dövizlerini bozdurmaları ne kadar önemliyse Türkiye’deki sanayicilerin, büyük tüccarların, holdinglerin bu ekonomik yatırıma karşı destek vermeleri, ülkelerine yardımcı olmaları önemlidir. Herkes, her kesimin bu milli duruşu göstermelidir” dedi.

“KENDİ PARAMIZ BİZE GÜÇ VERİR”
Elazığ Belediyesi olarak yaşanan sıkıntılar karşısında milli duruş sergilediklerini ifade eden Yanılmaz, vatandaşı da,  hazırlanan afişlerle milli duruşa davet ettiklerini belirtti. Yanılmaz, başlattıkları kampanyayı şöyle açıkladı: “Bu açıdan Elazığ’da Elazığ Belediyesi olarak başlattığımız bir kampanya var. Kampanya için baskısını yapıp esnafımıza dağıttığımız; ‘Devletiniz İçin Türk Lirasına geçin’, ‘Haydi Gagko Dövizleri Bozalım, ABD’nin oyununu bozalım’ ve ‘Bu İş Yerinde Dolar ve Euro Geçmez’ sloganlı afişler birçok işyerimizde işyeri camlarına asıldı, kullanılmaya başladı. Ekonominin diğer bir tarafı, kullanılan parayla doğru orantılı olmasıdır. Yani siz kendi paranızı eğer alışverişlerde kullanırsanız, paranız güçlü olur. Kendi paranızı kullanmaz başka ülkelerin parasıyla alışveriş yaparsanız ona bağımlı hale gelirsiniz. Bu açıdan da dolar üzerinde ki bu sunni yükselmeleri biz ancak kendi paramızı kullanarak, milli bir duruş ortaya koyarak, milli bir ruh ortaya koyarak bu gidişata cevabını vermeliyiz.”

“BELEDİYE’NİN DÖVİZE BAĞLI HİZMETİ YOK”
Elazığ Belediye’nde dört yıllık hizmet süresince hiçbir ihalesinin döviz üzerinden yapmadığını belirten Yanılmaz, Elbüs’lerin TL üzerinden alındığını belirtti. 
Çekilen kredinin Kalkınma Bankası’nın öngördüğü şekilde Euro üzerinden kullanıldığını söyleyen Yanılmaz; “Elazığ Belediyesinin dövize bağlı yapılan hiçbir hizmeti yoktur. Elbüsler’i biz Kalkınma Bankasından, Kalkınma Bankasının Dünya Bankası aracılığıyla kullanılan Euro üzerinden bir kredi kullandık. Ama Elbüsleri biz TL üzerinden aldık. Bu çerçevede Kalkınma Bankası nasıl bir adım atarsa, neticede Devlet Bankasıdır, Devletin kendisidir. Onların attığı adıma bizde uyacağız elbette. Ama dediğim gibi biz Elbüsleri TL üzerinden aldık. Ve dört yıllık hizmetimiz döneminde döviz üzerinden yapmış olduğumuz hiçbir ihalemiz olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

“HASTANELER İÇİN ÇÖZÜM BULUNACAK”
Şehir Hastanesi’nin hizmete açılmasıyla birlikte Hastaneler Caddesi ve Yunus Emre Bulvarı’ndaki esnafların mağduriyetini değerlendiren Yanılmaz, esnafın ayakta kalması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.
Yanılmaz, hastanelerin taşınması ve bölgede bulunan esnafların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi konusunda şöyle konuştu: “Öncelikle şunu belirtelim yeni hizmete giren Şehir Hastanesi, Elazığ’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Böyle bir hastanenin Elazığ’da yapılmasına talimatlarıyla vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız, Allah razı olsun. Elazığ için tarihi ve büyük bir yatırımdır. Önemli bir değişim ve dönüşümün başlangıcıdır. Bu hastanenin açılmasıyla, o bölgedeki hastaneler doğal olarak taşındı ve düne kadar o bölgede ticaret yapan esnafımız; eczaneler, medikalciler, manavlar, çiçekçiler velhasıl o bölgede özellikle hastaneye gelenler üzerinden ticaret yapan esnafımız zor duruma düştü. Bizim için esnafımız önemlidir. Her esnafımızın canlı ve dinamik olması, iş yerini kapatırken yüzünün tebessüm etmesi, işyerini açarken istekle açması bizim için önemlidir. Hastanelerin taşınmasının ardından bu bölgede iş yapan esnafımızın durumunu görmezden gelemeyiz elbette. Bu sıkıntılarını gidermek, esnafımızın ticaretini devam ettirmesi için gerekeni elbette yapacağız. Bu konuda büyük ihtimalle bayramdan sonra Esnaf Odalarımızla bir araya geleceğiz, konuyu masaya yatırmış olacağız. O bölgede nasıl bir tedbir alınacak, neler yapılabilir onları konuşacağız. Elazığ Belediyesi olarak bizim nasıl bir katkımız olabilir bu konuda neler yapabiliriz, ne gerekiyorsa onu yapacağız. Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğümüzle de görüşüp, taşınan hastanelerin yerine esnafımızı mağdur etmeyecek nasıl bir çalışma yapılabilir bu konuları da yetkililerle görüşüp onun kararını alacağız. Buradaki hedefimiz, odak noktamız esnafımızın mağduriyetini gidermek onların ticaretinin etkilenmemesini sağlayıp ayakta kalmaları için gerekeni yapmak olacaktır.”

“ELAZIĞ HER YÖNÜYLE TANITILACAK”
İstanbul’da Elazığ Kültür Sanat camiasıyla yapılan toplantıya değinen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, özellikle dizi film ve film yapımcılarının Elazığ’ı tanıtımda etkili olacağını söyledi. Yanılmaz; “Geçen gün, İstanbul’da Elazığlı Kültür ve Sanat adamlarımızla birlikte musiki dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte bir araya geldik. Elazığ Belediyesi’nin 2018 yılının Kültür Yılı etkinliklerini konuştuk. Biz Elazığlı Kültür Sanat insanlarından, yönetmen, yazar, müzisyenlerle Elazığ’ın tanıtımı için neler yapılabilir bunları konuştuk. Çok güzel sonuçlar aldık. Özellikle film ve dizi yönetmenleri, senaristleriyle güzel değerlendirmelerde bulunduk. Filim ve dizi senaristleri yapacakları her filmde, filmin bir yerinde Elazığ’ın özelliklerini, güzelliklerini anlatmalarını arzu ettiğimiz söyledik .Onlarda bizim bu isteğimizi kırmadılar. Bu konuda gerekeni yapacağını söylediler. İnşallah önümüzde ki süreçte Elazığ’a gelecekler, birçok çekim yapılacak, bizde gereken yardımı yapacağız. Elazığ’ın daha fazla tanıtımını yapacağız. Yine geçen gün ulusal yayın organı TGRT’de bir programa katıldık. Büyük bir izleyici tarafından izlendi. Özellikle yurt dışı ve yurt dışından mesajlar gönderildi. Bu programların etkisini gördük. Başka bir televizyon programında ki otuz beş yayın organının canlı ve  ortak yayın yaptığı programda da yine Elazığ’ı anlattık. Bu tür programlarla Elazığ’ın güzelliklerini anlatma noktasında önemli buda Elazığ’ın tanıtımında etkili olacağına inanıyorum. Geri dönüş noktasında olumlu dönüşlere katkı sağlayacaktır.” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Erzurumspor 5 3
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Real Sociedad 7 13
7. Villarreal 7 12
8. Osasuna 7 13
9. Valencia 7 10
10. Celta Vigo 7 10
11. Mallorca 7 8
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@