Yanılmaz'dan bilgilendirme toplantısı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bir basın toplantısı düzenleyerek, gündeme ve çalışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 13.12.2016, 14:13 13.12.2016, 14:13
1575
Yanılmaz'dan bilgilendirme toplantısı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bir basın toplantısı düzenleyerek, gündeme ve çalışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Başkan Yanılmaz, geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul'da meydana gelen menfur saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Öncelikle 44 şehidimize yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun, yakınlarına, evlatlarına, annelerine, babalarına, eşlerine Rabbim sabır versin. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Türkiye çok zor dönemlerden geçiyor, çok zor bir dönemle iç içeyiz. Suriye'de, Irak'ta meydana gelen olaylar, içimizdeki terör olayları maalesef ne kadar zor bir süreçten geçtiğimizin işaretidir. Elbette biz bu zorlukların altından kalkacağız. Özellikle 15 Temmuz'da Türkiye'yi esir almak isteyenler, Türkiye'yi bölmek isteyenler, Türkiye'yi parçalamak isteyenler, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenler, o gün nasıl başarılı olamadı ise bugün

de, yarın da başarılı olamayacaklardır. Onların Türkiye üzerindeki emelleri hiçbir zaman bitmeyecek. Türkiye’nin İslam alemi ve Ortadoğu üzerindeki etkinliğini yok etmek için uğraşlar sürecektir. Bu oluşumlara karşı biz millet olarak kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi artıracağız. İnancımız şudur ki aziz vatanımız, hain baykuşların değil, güzel sesli bülbüllerin diyarıdır ve aziz vatanımızda bu hain baykuşlara asla müsaade etmeyeceğiz. Bunların sesi bazen çok yüksek çıkabilir ama bilin ki o ses gırtlağından kesilecek ve ülkenin birliği, beraberliği, bütünlüğü aynen devam edecektir. Biz 1071 yılından bugüne kadar en güçlü Haçlı seferlerinde dahi tükenmedik, bitmedik, yok olmadık ve yarın da tükenmeyecek, bitmeyecek ve yok olmayacağız. Dolayısıyla PKK başta olmak üzere hain terör saldırısında bulunanlar, bu ülke insanında bir panik oluşturmak, korkutmak, sokağa çıkmasınlar diye ortalığı germek ve insanımızın üzerinde bir panik havası oluşturmak istiyorlar. Ancak aksine insanımız daha çok bir araya geliyor, kardeşliğimiz daha çok pekişiyor. 78 milyon insanımız, vatan birliği, Türkiye birliği, bayrak, devlet birliği etrafında daha çok birleşiyor. Elazığ’dan bu aziz diyardan vatanı ve milleti uğruna devamlı mücadele etmeyi hedeflemiş bu diyardan bütün ülkeye ve bu terörist gruplara sesleniyorum. Zahiren gücünüz ne kadar olursa olsun, nerelerden destek alırsanız alın arkanıza kimleri alırsanız alın, hangi devletleri alırsanız alın bu ülkeyi asla bölemeyeceksiniz, bu ülke insanını sindiremeyeceksiniz, korkutamayacaksınız ve bu ülke üzerindeki emellerinize asla ulaşamayacaksınız. İstanbul'daki terör saldırısı inşallah son saldırı olur. Ülkemiz, ekonomik ve siyasal olarak daha da güçlenir ve bölgesinde daha etkin bir güç haline gelir, dünyadaki mazlumların gariplerin, yetimlerin başını kaldırdığında medet olacağı bir ülke haline gelir.”

ELAZIĞ BELEDİYESİ KIŞ SEZONUNA HAZIR

Kış hazırlıkları ile ilgili olarak Elazığ Belediyesi’nin tüm birimleriyle ön hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Başkan Yanılmaz, Elazığ'da 5 meydanda, 32 bulvarda, 147 caddede ve 1435 sokakta toplam 1291 kilometrelik bir yol ağında rahat bir kış sezonu için gereken çalışmaların yapıldığını kaydetti. Şehri on bölgeye ayırdıklarını ve her bölgeden bir başkan yardımcısının sorumlu olacağını dile getiren Başkan Yanılmaz, “Her başkan yardımcımız kendi ekibiyle, ekipmanı ile birlikte o bölgede çalışacaklar. 2014-2015 yılı kış sezonunda elde ettiğimiz veriler ışığında, kritik noktalarda çalışmalarımız öncelikli ve güçlü olacaktır. Yaklaşık 310 kişilik bir ekiple hazırlanıyoruz. 48 iş makinemiz, tuzlama aracımız, greyderimiz başta olmak üzere 140 araç ve ekipmanla kış sezonuna hazırlanıyoruz. 2500 ton tuz alarak depolarımızda hazır bekletiyoruz. 850 saf tuz da depolarımızda hazır. Kar yağdığı anda öncelikli olarak trafiğe açık tutulması gereken yerlerde öncelikli çalışmalar yapacağız. Ana arterler öncelikli çalışma alanımızdır. Ana arterlerin açık olması, trafiğin rahat çalışmasını temin için çalışmalıyız. Minibüs ve otobüs güzergahları, mezarlık bağlantı yolları, okul yolları, öncelikli alanlarımızdır. Bütün bu çalışmalar normal şartlar altında ki bir kış sezonu içindir. Ancak bir metrekareye saniyede 1200 kilogram yağmur düştüğünde bunun bir çalışması olamaz. Olağanüstü bir kar yağışı anında bunun bir çalışması yoktur. 2016 yılında Malatya yolu üzerinde hem Karayolları Hem bizim ekiplerimizin çalışma yapmasına rağmen 20 metre gitmeden 20 25 santimetrelik kar birikiyordu. Bu şekildeki çalışmalarda mutlaka zorluklar olacaktır. Ancak biz Elazığ Belediyesi olarak ve bütün ekip ve ekipmanlarımızla bu çalışmalardan Elazığ'ın en az etkilenmesi için bugünden tedbirlerimizi aldık. Yine özellikle kaldırımlarda hemşirelerimiz

rahat hareket etsinler diye temizlik işlerimizden ekip ve ekipmanlarımız kaldırımları temizleyeceklerdir. Gazi Caddesi, Hürriyet Caddesi ve Vali Fahribey Caddesi başta olmak üzere kaldırımlarda da temizlik çalışmalarına ilişkin önlemleri aldık. 18 adet tekerlekli kar küreme aracı, 99 adet buz kırıcı, 24 adet kar sürüme ekipmanımızla kış mevsimi için ön tedbirleri aldık.” diye konuştu.

Elazığ Belediyesi olarak zorlu kış şartlarında, kimsesizler, evi ve yurdu olmayanlara sahip çıkacaklarını anlatan Başkan Yanılmaz, soğuk havalarda evsiz vatandaşların Elazığ Belediyesi Düşkünler Yurdu’nda ağırlanacağını, bu konuda 153 Beyaz Masa ile irtibata geçilmesinin yeterli olacağını kaydetti.

Zorlu geçen kış sezonunda sokak hayvanları içinde tedbir aldıklarını belirten Yanılmaz, belli parklarda, caddelerde, sokaklarda sokak hayvanları için yem bırakılacağını söyledi.

TOPLU TAŞIMADA BAYANLARA ANLAMLI DESTEK

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit yanılmaz Belediye Meclisi’nde bayanlara yönelik önemli bir karar aldıklarını belirterek, “Belediye toplu taşıma araçlarımızda hanımefendi kardeşlerimiz için belirli saatlerde istedikleri yerde inme imkanını temin ettik. Özellikle kışın hava çok çabuk kararmaktadır. Hanımefendi kardeşlerimiz duraklarda indiklerinde evlerine giderken zorlanmaktadır. Dolayısıyla kış sezonu içinde 16 Ekim-15 Nisan tarihleri arasında saat 21.00’den sonra otobüslerle yolculuk yapan hanımefendiler, toplu taşıma durakları haricinde talepleri halinde istedikleri yerde indirilecekler. Bu uygulama bugünden itibaren başlamıştır. Bugünden itibaren hanımefendi kardeşlerimiz 21.00’den sonra son sefere kadar istedikleri yerde inebilecekler, yaz sezonunda ise 16 Nisan-15 Ekim

tarihleri arasında ise 22.00'den sonra istedikleri yerde inme imkanı olacak” diye konuştu.

ELAZIĞ’IN TANITIMINA BÜYÜK KATKI

Antalya'da 20-24 Aralık tarihleri arasında Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği tarafından düzenlenen ve 2. Uluslararası TASCA Forumu Ortaklık ve Kalkınma konulu uluslararası foruma Elazığ Belediyesi’nin Şeref Konuğu olarak katılacağını anlatan Başkan Yanılmaz, “Bugün itibariyle 27 ülkeden 300'ün üzerinde delegasyon bu foruma katılacaklar. Bu forumun Şeref Konuğu Elazığ Belediyesidir. Elazığ Belediyesi olarak Forum'un açılışında bir konuşma yaparak, öncelikle 15 Temmuz askeri darbe girişimine kalkışan alçakların kimler olduğunu, ülkemizi nereye götürmek istediklerini ve 15 Temmuz'da halkımızın nasıl onurlu ve cesur bir duruş ortaya koyduğunu ülkemiz adına oraya gelen delegasyonlara anlatmış olacağız. 15 Temmuzun dünü, bugünü, yarını, etkileri ve sonuçlarını oradaki uluslararası delegasyonla paylaşmış olacağız. Ayrıca Elazığ'ın güzelliklerini ve özelliklerini, Elazığ'ın hangi kaynaklara sahip olduğunu yine uluslararası düzeyde gelen konuklara, işadamlarına tanıtma imkanı bulmuş olacağız. Elazığ'ın kültürünü anlatacağız, açacağımız stantta da Elazığ’ın mermerini, yöresel ürünlerini tanıtacağız. Elazığ’ın tanıtımı noktasında önemli bir forumdur. Mayıs 2017’de yapılacak bu forumun üçüncüsünün de Elazığ'da yapılmasını teklif edeceğim. Mayıs 2017’de 300'ün üzerinde uluslararası iş adamı ve delegasyonun Elazığ'a gelmesini ve Elazığ’ı tanıtmayı hedefliyoruz.

İŞADAMLARI ELAZIĞ’DA AĞIRLANACAK

Elazığ’ın cazibe merkezi iller arasında yer almasının önemine değinen Başkan Yanılmaz, “Cazibe merkezi il olmanın birçok avantajı var. Kanun henüz çıkmadı, çıktığında alt sektörler belli olduğunda Elazığ’ımız bu

imkanlardan en iyi faydalanan iller arasında olacaktır. Ancak biz temenni ve dua ile kalmayacağız, kanun çıkıncaya kadar atılması gereken adımları atıyoruz. Bu çerçevede Ankara'daki iş adamlarımızla, İstanbul'daki iş adamlarımızla bir araya geldik. İstanbul'daki toplantıda iş adamlarımızı Elazığ'a davet ettik, gelin Elazığ’ı yerinde görün dedik. 17 Aralık Cumartesi ve Pazar günü İstanbul'dan bir grup işadamımız, Elazığ'da misafirimiz olacak. Biz onlara Elazığ'la ilgili bir brifing vererek, Elazığ'ın cazibe merkezi olma noktasında önceliklerini ve artılarını anlatacağız. İş adamlarımıza birlikte Elazığ'daki Ticaret erbabını sanayiciyi de bir araya getireceğiz. Bu yatırımcıları Elazığ'a çekme noktasında önemli bir adım olacaktır.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI FİİLEN BAŞLIYOR

Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yanılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet, Sürsürü, Zafran, Kızılay, Aksaray ve Karşıyaka mahallenizdeki kentsel dönüşüm çalışmalarımız hızla ilerliyor. Cumhuriyet mahallemizdeki mimari projeleriniz de dahil olmak üzere çalışmalarımız bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Geçen hafta içinde TOKİ ile yapım konusunda protokol imzaladık. Umuyorum ki 2017’nin başında TOKİ buranın yapımı ile ilgili ihaleyi yapacak ve Cumhuriyet Mahallesi’nden başlamak üzere kentsel dönüşüm fiilen Elazığ'da başlamış olacaktır. Sürsürü mahallemizde ilgili mimari projelerimiz hazırlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunulmuştur. Onaylandıktan sonra TOKİ tarafından program çerçevesinde çalışmalar başlayacaktır. Yakın zamanda Karşıyaka, Aksaray ve Kızılay mahallelerimizdeki kentsel dönüşüm çalışmalarımızın Bakanlar Kurulu onayı da çıktı. Bu uzun bir çalışmanın nihai noktasıdır. Bakanlar Kurulu

onayından sonra buradaki çalışmalarımızı netice itibariyle mimari projelere dönüştürerek, çalışmalara başlayacağız. Özellikle Sürsürü, Aksaray, Kızılay ve Karşıyaka mahallelerimizdeki kentsel dönüşüm çalışmalarında bina yapım tiplerinin o mahallenin sosyolojik kültürel özelliklerine uygun olmasının çalışması içindeyiz. Bu çerçevede TOKİ ile yapılan protokolde bütün projeler, mahal listesi bizim tarafımızdan hazırlanacak. TOKİ ise sadece yapımını üstlenecek. Bizim belirlediğimiz mahal listesi, bizim belirlediğimiz mimari tarz orada hayata geçmiş olacaktır. Elazığ'ın geleceği açısından atılmış önemli bir adımdır. Hedefimiz 2023 yılına kadar 25 bin konutun dönüşüm çalışmalarını yaparak, depreme dayanıklı, modern, yaşam kalitesi yüksek bir şehir oluşturmaktır.”

“ÖDÜLLÜ ÇALIŞMALARI BU ŞEHRE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Elazığ Belediyesi’nin engellilere yönelik destekleyici ve fark yaratan çalışmalarından dolayı, Engelsiz Sanat Birliği, Yön Sanat Atölyesi ve Ankara-Yeni Mahalle Belediyesi tarafından düzenlenen "3. Engelsiz Sanat Ödülleri’ kapsamında ‘Yılın Belediye Başkanı’ seçildiğini belirten Başkan Yanılmaz, “Öncelikle yapmış oldukları çalışmalarla bu ödülü almamıza katkı sağlayan bütün personelimize teşekkür ediyorum. Biz ekip ruhuyla çalışıyoruz, engelli derneklerimizle, vakıflarımızla birlikte çalışıyoruz. Belediye bünyesinde kurmuş olduğunuz Engelli Koordinasyon Merkezimizin bu konudaki çalışmaları ile Türkiye'de bir fark oluşturduk, farkındalık oluşturduk. Elazığ Belediyemiz yapmış olduğu çalışmalarla Türkiye çapında ödüllendiriliyor. Ödüllü çalışmaları bu şehre kazandırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
10°
açık
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:39
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:07
Yatsı 20:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Ankaragücü 33 37
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@