Yanılmaz'dan eleştirilere yanıt

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, imar  revizyon planındaki hamlelerin yanlış olduğu yönünde yapılan açıklamalara cevap verdi.

Yanılmaz'dan eleştirilere yanıt

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İmar Revizyon Planı’nın 1980 yılından itibaren yapılan ve şehrin gelişim ve dönüşümüne imkân vermeyen, imar sorununun çözümü amacıyla hazırlandığını söyledi.  

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, imar  revizyon planındaki hamlelerin yanlış olduğu yönünde yapılan açıklamalara cevap verdi.
Mücahit Yanılmaz, İmar Revizyon Planı’nın 1980 yılından itibaren yapılan ve şehrin gelişim ve dönüşümüne imkân vermeyen, imar sorununun çözümü amacıyla hazırlandığı belirtilerek,  yapılan plan ile imar alanında gerekli müdahaleler, köklü değişiklikler ve yenilikler getirildiğini söyledi.  
Yanılmaz yeni İmar Revize Planı ile sosyal mekanların, yeşil alanın, parkın ve yolların genişletildiğini dile getirerek, parsel bazlı dar kapsamlı yapı türüne boğulmadan yapı ve imar yayılımı sağlanacağını anlattı. 

TİCARİ ALANLAR ŞEHRİN GENELİNE YAYILIYOR
Revizyon İmar Planı ile ticarete ilişkin düzenlemeler de gerçekleştireceklerini vurgulayan Yanılmaz,  1989 yılında yürürlüğe giren imar planları üzerinde zaman zaman değişlik yaptıklarını aktardı.
Plan değişikleri ile parsel bazında ticaret kullanımları getirildiğini ancak bu durumun plan bütünlüğünün bozulmasına ve çarpık kentleşmeye sebep olduğunu kaydeden Yanılmaz, “Bununla beraber yeni uygulama imar planlarında TİCK olarak düzenlenen ve sınıflara ayrılan bölgelerde ise hem konut ve ticaret kullanımları bir arada yer alabilecektir. Bu alanlar ise o bölgede yer alacak ticaretin türü, yapılaşma koşulları ve konut oranları açısından kendi içinde sınıflara ayrılmıştır. 
TİCK alanlarında plan ve plan hükümlerine bağlı olarak ticaret ve konut kullanımları bir arada yer alabilmektedir. Yeni imar revize planında Gazi Caddesi, Hürriyet Caddesi, Bosna Hersek Bulvarı, İnönü Caddesi, Yunus Emre Bulvarı ticaret aksı olarak belirlenmiştir ve bu alanlara TİCK kullanım uygulanması kararları getirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

TİCARETİN YOĞUN OLDUĞU ALANLARDA UYGULANIYOR
TİCK kodlu alanların, mevcut ticaretin yoğun olarak yer aldığı bölge ile beraber ticaretin gelişmesinin öngörüldüğü alanlarda uygulandığına dikkat çeken Mücahit yanılmaz, “Bu alanlarda konut ve ticaret kullanımları bir arada yer almakta ve bölgeye canlılık getirmektedir. Ticaretin yoğun olduğu bu alanlarda; zemin katlarda imar planında işaretlenen yapı yaklaşma sınırları içerisinde kalan alanın tamamının, blok boyu 60 metreyi aşmadan ticaret olarak yapılaşabilmektedir. İhtiyaç halinde ve ticaret olarak düzenlenmesi durumunda ikinci katlarda da tamamen yapılaşma yapılabilmektedir.  İlk iki kat ticaret bloğu olarak düşünülmüştür. Ticaret bloğundan sonra ise yükselen bloklar düzenlenmektedir. Yükselen bloklar arası mesafe, yönetmelikte belirtilen bahçe mesafeleri ile karşılıklı bina cepheleri arasındaki mesafe formülüne göre belirlenmekte ve cadde ve sokaklarda bulunan binalar arasında önemli bir mesafe kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN MODERN ŞEHRİ İNŞA EDİLİYOR
Yeni İmar Planı’yla getirilen değişikliklerin, kentin geleceğine önemli katma değer sağlayacağını ifade eden Yanılmaz, “Yeni düzenlemenin sağlayacağı kazanımların gözlemlenmesi için zamana ihtiyaç bulunmaktadır.  Planın bugünün mevcut imar yapılaşmasına bakılarak değerlendirilmesinden kaynaklı eleştiriler zamanla yeni imarın gerektirdiği yapılaşmayla sona erecektir. Elazığ’ yeşil alanları, modern binaları ve deprem düzenli binaları ile geleceğe hazırlıyoruz.” dedi.
ELBÜS’LER SEÇİMİ BEKLEYECEK
ELBÜS’lerle ilgili yapılan açıklamaları da değerlendiren Yanılmaz, ELBÜS’lerin kullanımını üretim sürecinde firmadan kaynaklı yaşanan gecikme ve erken seçim gündemi sebebiyle bir süre ertelediklerini vurguladı.
Yanılmaz ELBÜS’lerle tanışan sürücülerin, araçların teknik özellikleri ve sürüşlerde ekonomik ve maksimum performans sağlama konularında bilgilendirildiklerini anlatarak şunları söyledi: “Şehir içi ulaşımda trafiği rahatlatmak ve vatandaşlarımıza toplu ulaşımda kalite ve konforu sunmak adına şehrimize kazandıracağımız ELBÜS’lerin ilk parti üretimi tamamlanmış, 5 adet ELBÜS tarafımızca teslim alınmış ve test sürüşlerine başlanmıştır. Toplu ulaşımda yeni sisteme geçiş öncesinde bu otobüsleri kullanacak şoförlerimize yönelik de bir dizi eğitim ve oryantasyon eğitim programı düzenlendi. ELBÜS’lerle tanışan sürücüler, araçların teknik özellikleri ve sürüşlerde ekonomik ve maksimum performans sağlama konularında bilgilendirildiler. Üretim sürecinde firma kaynaklı yaşanan gecikme ve erken seçim gündemi sebebiyle bir süre ertelediğimiz töreni yakın bir gelecekte gerçekleştirerek, ELBÜS’leri hizmete sunacağız.” 

MANEVRA KABİLİYETİ YÜKSEK
ELBÜS’lerin şehir içi toplu ulaşımda konforu, sürat ve kaliteli seyahati sunacağını ifade eden Yanılmaz, “18 metre uzunluğa sahip olması dolayısıyla şehir içi trafikte sıkıntı oluşturacağı iddialarının gerçekçiliği bulunmamaktadır.  Hali hazırda aynı uzunluğa sahip olan 3 adet 18 metre uzunluğunda körüklü otobüslerimizle şehir içi ulaşımda sorunsuz olarak hizmet sunulmaktadır. Mevcut körüklü otobüslerimizden teknolojik donanım ile hız, konfor ve üstün manevra yeteneğine sahip ELBÜS’lerle şehir içi trafikte hiçbir sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır.” dedi.

ELBÜS, ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA HIZ VE KONFOR KAZANDIRACAK
15 adet 18 metre uzunluğunda körüklü ELBÜS’lerle şehrin ana arterleri başta olmak üzere hızlı, çevreci ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunacaklarını aktaran Mücahit Yanılmaz şöyle devam etti: “Dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılacak 18 metre uzunluğunda şarjlı, bataryalı, çevre dostu, modern şehirlerin modern toplu ulaşım aracı olarak tasarlanan ve yüzde yüz yerli üretim olan ELBÜS’ler teknik özellikleri bakımından ilk kez Elazığ’da kullanılacak. Toplam 141 yolcu kapasitesine sahip ELBÜS’ler, engelli vatandaşların kullanımına da uygun olarak tasarlandı. Şehir içi toplu taşımayı elektrikli otobüslerle entegre ederek, yüksek yolcu kapasitesine sahip bataryalı otobüslerle şehrin doğusu ile batısı arasında daha hızlı, erişilebilir, enerji tüketimi düşük ve çevreci şehir içi ulaşım hizmeti sağlayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER