Yaptıklarının hesabını verecekler

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, darbe girişimine destek verenlerden yaptıklarının hesabının sorulacağını vurgulayarak, “Hiç kimsenin tereddüttü olmasın. Darbeciler ve onlara destek verenler en kısa zamanda yargılanacak ve hak ettikleri en ağır cezayı alacaklardır. Yaptıklarının hesabını vereceklerdir. dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 29.07.2016, 09:34 29.07.2016, 09:34
5136
Yaptıklarının hesabını verecekler
HABER: SEVDA DEMİR
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, yaşanan darbe girişimi sonrasında milli mücadele ruhunun yeniden dirildiği darbecilerin ellerindeki topa, tanka, tüfeğe ve uçağa aldırış etmeyerek sokaklara inen milletin, eşine az rastlanır kahramanlıklar yaptığını söyledi.
Millet iradesini hiçe sayanlara karşı o gün, ölmeyi ama dönmeyi asla düşünmediklerini vurgulayan Şuay Alpay, şer olarak ortaya çıkan bu girişimden hayırların da çıkacağını ifade etti.
Fetullahçı Terör Örgütü’nün devletin ele geçirilmesine yönelik ilk hamlesini 17-25 Aralık 2015 Darbe girişimiyle yaptığını aktaran Şuay Alpay, bu süreçte Emniyetin içine sızan FETÖ mensuplarının darbe girişiminin başarısız olduğunu, süreçten sonraki tüm seçimlerde AK Parti’nin oylarını arttırmış olmasının bu yapıyı kudurttuğunu vurguladı.
Türkiye’nin demokrasi serüveninde çok inişli çıkışlı dönemler yaşadığını söyleyen Alpay, Türkiye’nin
1950 yılında çok partili siyasi hayata geçtiğini bununla birlikte Milli iradenin sandığa yansıdığını ifade etti.
Çok partili siyasi hayata geçilmesinin Türkiye’nin demokratik gelişiminin önemli mihenk taşlarından biri olduğuna dikkat çeken Alpay, bu süreçten önce milletin fikir ve kanaatlerinin büyük ölçüde yok sayıldığını söyledi.
Yaşanan toplumsal olayların ardından tek partili siyasal sistemin sürdürülemeyeceğinin anlaşılmasıyla parti rejimine doğru çevrilen sürecin milletin iradesiyle önemli bir aşama kaydederek çok partili siyasi hayata geçilmesiyle sonlandığını vurgulayan Alpay, vesayetin kırılmasını hazmedemeyen odakların, iktidarı ellerinde tutmak ve millet iradesini sabote etmek için birçok girişimde bulunduğunu belirtti.
Geçmişte yaşanan darbe girişimlerine ve sonuçlarından bazılarına yaşayan büyüklerin, bazılarına ise günümüz neslinin şahit olduğunu aktaran Şuay Alpay, “Büyüklerimizin ve bizlerin tecrübelerinin ortak noktası şuydu; her darbe suçtur, insanlık suçudur. Beraberinde, anti demokratik vesayet unsurlarını ve uygulamalarını da getirir. Ülkenin ve milletin kazanımlarını yok eder. Maddi ve manevi kayıplar ve acılar yaşatır. İnsanların hayatını cehenneme çevirir. Ölümler, yargısız infazlar işkence ve zulüm getirir. Bu aziz milletin çok büyük destekle seçtiği ve arkasına düştüğü, Menderes, Polatkan, Zorlu ve arkadaşlarına ve millete kastederek 27 Mayıs’ta darbe yaptılar. Darağaçlarını kurup masumları astılar. Aslında ipe çekilen milletin ta kendisi idi. 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından, 12 Mart 1971 rezilliği yaşandı. Ardından; 12 Eylül 1980 darbesi Kan ve gözyaşı, yeniden darağaçları, yeniden zulüm ve alçaklıklar. Ardından; 1995’li yıllar sonrası ülkeyi karanlığa sürükleyen 28 Şubat rezilliği,  27 Nisan 2007’de e-muhtıra rezilliği.” ifadelerini kullandı.
 
EMANETİ NAMUS BİLİP ÇİĞNETMEDİLER
Milletin iradesinin gasp edilme girişimlerinden, en sonuncusun ise E-Muhtıra olduğunu ifade eden Alpay, AK Parti Hükümeti’nin, Muhtıraya karşı, milletin verdiği emaneti namus bilip çiğnetmeyerek o girişimi kısa sürede püskürttüğünü vurguladı.
Milli ve manevi değerleri esas alan yerli ve milli duruşun sahibi olarak millet ve memleket meselelerini kendilerine dert edindiklerini anlatan Alpay, “12 Eylül öncesinin ortamını sıcağı sıcağına yaşadık. Çok şeye şahit olduk. Yargılandık, gözaltında kaldık. 12 Eylül darbesinin ilk günü fakülteye kayıt yaptırmaya gittiğim İstanbul’da gözaltına alındım. Kötü muameleye, kovuşturmalara maruz kaldım. 1995-1996-1997 yılları ve sonrasında, milleti sindirmek, seçilmişleri itibarsızlaştırıp, etkisizleştirmek, kendilerine tabi olmayanlara zulüm yapıp yönetmek için karanlık güç ve vesayet odakları çok uygulama yaptı. Ve çok planı devreye soktu. O tarihten bu günlere ağır mağduriyetler yaşandı. Sürekli darbelere direndik, darbelere karşı mücadele ettik. Bu hainler bizleri yıldıracaklarını sansalar da, aslında bize bir mücadele ruhu kazandırdıklarının farkında değillerdi. Biz   “Hâkimiyet Milletin” ilkesi ile yıllar içinde darbelere ve darbecilere karşı mücadele ettik. Aynı dönem 28 Şubat sürecinde Elazığ’ımızda “Başörtüsüne Özgürlük” yürüyüşünde TSK içindeki benzer azınlık yapıdaki üniformalı bir katilin ateş açma emriyle öldürülen Hayati USLU adlı genç hayatının baharında toprağa düştü. Bu kardeşimizin ailesinin avukatlığını üstlenip, hak ve hukuk mücadelesini verirken de şunu haykırdık. Bizim TSK ile ve şerefli mensuplarıyla sorunumuz yok, TSK bizim gözbebeğimizdir. Ancak; şimdi olduğu gibi, o zaman da TSK içinde suça karışmış ve suç işleyenlerle, bunlara yardım ve destek verenlerin Adalete teslim edilmelerini, bunların yargılanmasını, hesap vermelerini istedik. Bundan ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğimizi söyledim. Bunları söyleyip savunduğumuz için, insanlara zulmedilmesin, inançlarının gereğine göre giyinip, yaşasınlar. Şiddete bulaşmadan özgürce düşüncelerini ifade etsinler, derin yapılar olmasın, batı çalışma grupları olmasın dediğimiz için bu dönemlerde de fişlendik, tehdit edildik ve TCK 311-312’den yargılandık. Bu acı tecrübeleri yaşayan biri olarak, bir daha bu tecrübelerin yaşanmayacağını ve tarihin utanç sayfalarında yer alacağını o devrin ve yöntemlerin kapandığını sanmıştık. Büyük bir yanılgı yaşadık. Hem de devlet, siyaset kurumu ve millet olarak yaşadık.” dedi.
 
AK PARTİ’NİN OYLARININ ARTMASI FETÖ’CÜLERİ KUDURTTU
Fetullahçı Terör Örgütü’nün devletin ele geçirilmesine yönelik ilk hamlesini 17-25 Aralık 2015 Darbe girişimiyle yaptığını aktaran Şuay Alpay, bu süreçte Emniyetin içine sızan FETÖ mensuplarının darbe girişiminin başarısız olduğunu, süreçten sonraki tüm seçimlerde AK Partinin oylarını arttırmış olmasının, bu yapıyı kudurttuğunu ifade etti.
Bu örgütün 15 Temmuz’da yeniden harekete geçtiğini dile getiren Alpay yaşananları şu sözlerle anlattı: “Ordu içine sızmış darbeci FETÖ üyelerinin gözleri öyle dönmüştü ki, kendi vatandaşına bomba atıp, yaylım ateşine tutarken gözlerini bile kırpmadılar. Gözleri dönmüş, kana susamış hayvanlar gibi yüzlerce insanı katledip, kanlarını akıttılar. TBMM’Yİ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombalayıp kurşunladılar. Yaktılar, yıktılar. Tüm hesaplar yapılmış ve kanlı darbenin  startı verilmişti. Tüm detayları düşünmüşlerdi. Bir tek şeyi eksik bıraktılar. Kendi pis hesaplarının üstünde Allahın da bir hesabı vardı. Ve asaleti, kahramanlığı tescilli millet vardı. Milletin namusuna ve milli iradeye cansiperane sahip çıkacağı, tanka, topa, mermiye kafa atıp, vücudunu siper edeceği hesap edilmedi. Millet, Darbe girişiminin TRT tarafından illegal olarak duyurulmasının ardından, Başkomutanın yapacağı açıklamaya kenetlenmişti. Cumhurbaşkanımız aynı saatler içinde şahsına ve ailesine yapılan iğrenç ve hain suikastten kurtulmuş  hava sahasının hakimiyeti darbecilerin elinde olmasına rağmen, olağanüstü cesaretle uçakla İstanbul’a gelmiştir. Televizyonlara bağlanarak, milletine, Başkomutan sıfatıyla, Demokrasiye sahip çıkmaları için sokaklara çıkılması talimatını vermiştir.  O açıklama sonrası, her siyasi düşünce ve yapıdan insanlar, akın akın sokaklara inerek, tanklara göğüs gererek, yaylım ateşlerine aldırmayarak kısa sürede darbecileri etkisiz hale getirdi.”
 
YAPTIKLARININ HESABINI VERECEKLER
15 Temmuz milli mücadele ruhunun adeta yeniden dirildiği günü adı olduğunu belirten Alpay, darbecilerin ellerindeki topa, tanka, tüfeğe, uçağa aldırış etmeyerek sokaklara inen milletin, eşine az rastlanır kahramanlıklar yaptığını söyledi.
Millet iradesini hiçe sayanlara karşı o gün, ölmeyi ama dönmeyi asla düşünmediklerini vurgulayan Şuay Alpay, “Bu darbe girişimi başarılı olursa, geçmiş tecrübelerimizle hangi insanlık dışı uygulamalar maruz kalacağımızı da biliyorduk. Milletimiz o gün sokaklara çıkmazsa bir daha çıkamayacağını biliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir emriyle sokağa çıkacak milyonların olması, tüm hesapları bozdu. Milletimiz öncelikle Allah’ın yardımı ve Cumhurbaşkanımızın vakur duruşu, cesareti sayesinde, tüm ayrıntıları planlamış ve belki de binlerce insanın ölümüyle sonuçlanacak alçak, iğrenç ve hain darbe girişimini, canını ortaya koyan şehitlerimiz sayesinde bertaraf etmiş oldu. Ülkemizi ve milletimizi, bu hain saldırı karşısında canlarını siper ederek savunan şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.  Olaylar sırasında yaralanan vatandaşlarımıza  acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin tereddüttü olmasın. Darbeciler ve onlara destek verenler en kısa zamanda yargılanacak ve hak ettikleri en ağır cezayı alacaklardır.  Yaptıklarının hesabını vereceklerdir. Maddi ve Manevi çok ağır bir bedel ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Şer olarak ortaya çıkan bu tablodan hayırların da çıkacağını ifade eden Şuay Alpay şöyle devam etti: “TSK içine sızmış gerek FETÖ’cü gerekse başka illegal yapı ve anlayışa sahip pislikleri, bu millete, devlete ve geleceğine kasteden darbecileri tamamen tasfiye etmek için imkan ve fırsat yakalanmıştır. Bunu tarihi bir fırsata çevirmek ve hem TSK’yı, hem de devleti tertemiz, pırıl pırıl bir hale getirmek mümkündür.  Çok hızlı ve kararlı şekilde başlatılmış olan soruşturma ve inceleme süreçleri, bu konuda yapılan uygulamalar bu kanaatimizi çok büyük oranda güçlendirmektedir.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@