Yaşayacak başka bir Türkiye yok

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan; gazetemize Oda çalışmalarından seçimlere, ekonomiden siyasete, terörden işsizliğe kadar gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 13.09.2015, 19:53 13.09.2015, 19:53
2410
Yaşayacak başka bir Türkiye yok
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Türkiye’de son iki aylık dönem içerisinde terörün zirve yaptığına dikkat çekerek, “Maalesef bir akıl tutulması yaşıyoruz. Çevremiz ateş içinde iken ve bu ülkelerde yaşanan insanlık dramları ile yüreklerimiz burkulurken birbirimize daha fazla kenetlenmemiz gereken bir dönemde yangına körükle gitme hatası içerisindeyiz. Bu ateşin büyümesi Anadolu insanından başka her kesimin işine yarayacaktır. Bunun fark edilmesi çok mu zor ?” dedi.
 
ANADOLU İNSANI ORTADOĞU GİBİ AYRIŞMAMIŞTIR…
Anadolu insanının Ortadoğu’daki gibi ayrışmadığını belirten Başkan Alan, “Anadolu insanı ile Ortadoğu insanı bir değildir. Ortadoğu’da Araplar, Kürtler, Ezidiler, Şialar, Yahudiler, Kürtler, Türkmenler vb. toplulukların birbirleriyle akrabalık bağları yoktur. Bu topluluklar birbirlerinden kız alıp vermezler. Yüzyıllardır kendilerini bu şekilde birbirlerinden soyutlamışlar ve küçük yerleşim yerlerinde bile ayrışarak oturmaktadırlar. Oysa Anadolu’da durum böyle değildir. Bin yıllık ortak bir kültür oluşmuştur bu topraklarda. Anadolu’yu oluşturan ve bugün en büyük topluluk olarak kabul edebileceğimiz Türkler ve Kürtler artık iç içe geçmiş et ve tırnak olmuşlardır. Bu bağ öylesine güçlüdür ki, ailelerin Türk mü, Kürt mü, Zaza mı, Alevi mi olduğunu anlamanız zordur. Çünkü bu toplulukların akrabalık bağları öylesine güçlüdür ki, hangisini öne çıkarsanız aile içerisinde diğerini üzersiniz. Dolayısı ile Anadolu’daki durum Ortadoğu ile aynı değildir. Burada ki, etnik çatışma ancak kardeşi kardeşe vurdurmakla mümkündür. Teröre hizmet eden ve hangi amaçla öldüğü belli olmayanla silahlı kuvvetlerimiz içerisinde kahramanca şehit olan askerimiz, polisimiz akraba çıkıyor. Bunun kabul edilebilir bir yanı olabilir mi?” ifadesini kullandı…
 
DİN ALİMLERİ ve KANAAT ÖNDERLERİ NEREDE?...
Başka Alan, akan kanın durması için sadece güvenlik tedbirlerinin artırılması ve silahlı mücadelenin çözüm olmadığını söyleyerek, “Devlet babadır. Gerektiği zaman tokadını gerektiği zaman şefkatini tüm topluma gösterecektir. Bunlardan birini bırakıp diğerine sarılırsa huzur bozulur. Çözüm sürecinde bunu zaten gördük ve Devletimizin zirvesi de bu süreçte terör örgütünün silahlandığına ve örgütlendiğine dikkat çekmektedir. Bu nedenle güvenlik tedbirlerinin, tüm toplumun huzur ve güvenliğini sağlayacak şekilde artırılması ve hizmet alımı noktasında ise yatırımların artarak devam etmesi gerekmektedir. Bugün baktığımızda, bölgede yatırımlar durmuştur. Özel sektör yatırımlarının böyle bir ortamda olması zaten beklenemez. Ancak devletin 2015 yılı için öngördüğü yatırımlar da durmuştur. Çünkü can güvenliği neredeyse kalmamıştır. Yollar, kamu kurumları, okullar, hastaneler kısaca toplumun yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli tüm altyapılar terör örgütü tarafından tahrip edilmiştir. Bir yandan bölge insanı için savaştığını söyleyen bir yandan da bölge insanın tüm yaşamsal fonksiyonlarını kesen bir örgüt var. Bölge insanının kamu yatırımlarından yararlanmasını, eğitim almasını, kendini geliştirmesini ve bilinç seviyesinin yükselmesini istemeyen bir örgüt. İşte bu noktada özellikle bölgedeki tüm kanaat önderlerinin, toplum içerisinde saygı duyulan ve geniş kitleler üzerinde etkisi olan gönül insanlarının, din alimlerinin çağrı yapması gerekmektedir. Felakete adım adım yaklaşırken bu konudan daha önemli şu an ne meselemiz var?  ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ hadisi şerifi burada anlam kazanmıyor mu? Yarın çok geç olmadan çocuklarımızın geleceği için gençlerin ölmemesi ve göz yaşlarının dinmesi için artık hiç kimsenin hesap kitap yapmadan ayağa kalkma zamanı gelmiştir.” dedi.
 
TÜRKİYE’DE MEZHEP SORUNU YOK, TERÖR SORUNU VAR…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Türkiye’nin mezhep sorunu olmadığına dikkat çekerek, “Bağımsız ve hür ülkelerde vatandaşların istediği yerde ticari faaliyette bulunması, istediği yere seyahat etmesi, istediği okulda okuması, yeterliliği halinde devletin en üst kademelerinde görev alması, toplum içerisinde bir karşılığı var ise seçimle yönetim anlamında önemli kurumlara seçilmesi gibi bir çok örnekle çoğaltabileceğimiz demokratik haklardan söz edebiliriz. Şimdi Allah aşkına, Türkiye’de hangi Kürt, Zaza, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni vs. vatandaşın bu kökeni nedeniyle önü kesilmiştir. Şu yada bu bölgede iş yapmasına engel olunmuştur. Bugün ben Zaza kökenli bir vatandaşım. Seçimle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiş bulunuyorum. Yönetim Kurulumuzda şucu bucu diye bir ayrım da yok. Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da omuz omuza hep birlikte şehit olduk. Aynı mezarlara gömüldük. Birlikte aç kaldık. Şimdi kimse bizlere ayrı ayrı milletler muamelesi yaparak Anadolu’da bir kısım halkın devlet için kayrıldığından söz etmesin. Bugün ülkemizin batısındaki ve turizmin gözbebeği bölgelerde her etnik kökene ait yurttaşımızın işyeri var. Bu işyerlerinde yüzlerce istihdam sağlanıyor. Bu işletmelerin sahipleri dünyanın en pahalı otomobillerini kullanıyor ve şatafat içinde yaşıyorlar. Bunların önünün kesilmesi için bir çalışma mı oldu? Yine aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizde de her kökenden vatandaşımızın işletmeleri var. Bunlar da bu bölgelerden binlerce kişiye ekmek sağlıyor. ‘Bu bölge bize ait değil’ deyip yatırıma mı gelmemişler. Devletin, altyapıyı iş dünyasının beklentilerine cevap verecek şekilde hazırlaması halinde Anadolu’nun her karış toprağına bu ülkenin insanı yatırım yapmaktan hiçbir zaman kaçınmamıştır.” şeklinde konuştu.
 
TERÖRÜN İSTEDİĞİ OYUNA GELMEYELİM…
Türkiye’de son günlerde yaşanan ve tüm toplumu endişelendiren gelişmelere de dikkat çeken Başkan Alan, “Terör örgütünün bugün en fazla istediği şey, şehirlerde, kasabalarda, köylerde insanların birbirlerine kökenleri nedeniyle zarar vermesi ve güven ortamının bozulmasıdır. İşyerlerinin yakılması, yolcu otobüslerinin zarar görmesi gibi benzeri olaylar tam terör örgütünün istediği gelişmelerdir. Buna aklıselim şekilde tüm vatandaşlarımızın karşı durması gerekiyor. Bu oyun dağdaki teröristten çok daha tehlikelidir ve vahim sonuçlara varabilecek bir gelişmedir. Provokasyonlar için tüm halkımızın ve medya kuruluşlarının çok daha dikkatli ve aklıselim olması gerekiyor.” dedi.
 
1 KASIM SEÇİMLERİNİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUZ…
07 Haziran seçimleri sonucunda güçlü bir koalisyon hükümetinin kurulmasını çok arzu ettiklerini belirten Başkan Alan, şu ifadelere yer verdi: “Seçimler sonucunda halkın iradesinin hükümete yansıyacak şekilde geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurularak toplumun çözüm bekleyen sorunlarına odaklanması en büyük temennimizdi. Bunu her fırsatta dile getirdik. Ancak, bu mümkün olmadı. Şimdi 01 Kasım 2015 tarihinde seçimler yenilenecek. İnşallah halkımızın huzur ve güvenini tesis edecek ve bir an önce ekonomiye odaklanacak bir hükümet kurulur. Çünkü, 2015 yılı iş dünyası adına çok büyük kayıpların yaşandığı, belirsizlikler nedeniyle dövizin sürekli olarak tırmandığı, ihracatın düştüğü, işsizliğin arttığı ve yatırımların durduğu bir dönem olmuştur. Türkiye’nin bu durumu, daha fazla sürdürmesi çok daha büyük krizlere neden olacak ve çok daha büyük sosyal sorunların önünü açacak gelişmelere gebedir. 1 Kasım seçimlerinden nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın ivedi olarak uzun soluklu, programı olan ve uzun vadeli mutlak suretle güçlü bir hükümet kurularak üzerimizdeki karabulutlar dağıtılmalıdır. Tüm siyasi partilerin bu durumu çok iyi analiz etmesi gerekmektedir. Siyasi hesapların, koltuk kavgalarının, parti menfaatlerinin bir kenara bırakılması ve Türkiye için herkesin fedakarlık yapması artık kaçınılmazdır. Ben 1 Kasım seçimlerini bu anlamda son çıkış olarak görüyorum. 7 Haziran sonrası tutumun siyasetçiler tarafından 1 Kasım sonrası da sergilenmesi ülkemizi felakete götürecektir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Vicdan ve yüreğinde zerre kadar Allah korkusu olan, kulağına Ezan-ı Muhammediye okunan hiçbir kişinin bu olup bitenlere seyirci kalmaması gerekmektedir. Kimin üzerine ne düşüyorsa seçimlerden sonra koşulsuz artık yapması gerektiğini söylüyoruz.”
 
BAŞKAN OLARAK ŞANSIZ BİR DÖNEMDE GÖREV ALDIM…
İdris Alan, görev almaktan büyük şeref duyduğu Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini şansız bir dönemde aldığını ifade ederek, “Odamızda 28 Şubat 2015 tarihindeki Yönetim Kurulu Başkanlık seçimi sonrası görevi devraldım. Önümüzde genel seçim süreci olduğundan tüm kesimler seçime odaklanmış ve bir bekleyiş içindeydi. Bu dönemde ilk iş olarak iş dünyasının en önemli beklentisi olan Teşvik Yasası’nı gündemimize aldık. Bu konunun hayati bir önem taşıdığını zaten biliyorduk. Çevremizdeki 6. Bölge illerine komşu olmanın dezavantajlarını ve devletin son iki yıldaki resmi kayıtlarına göre Elazığ’daki yeni yatırımların yüzde 80 oranında azalmış olduğunu  raporladık. Türkiye Ekonomi Şurasında Sayın Başbakanımıza ve ilgili bakanlara durumu kürsüden izah ettim. günışığı gazetesi. Sonraki dönemlerde de çeşitli kereler TOBB’de düzenlenen toplantılara katılan bakanlara sözlü anlattım. Seçim sürecinde tüm milletvekili adaylarından da konun önemi üzerinde durarak söz aldık. Seçimler sonrası maalesef bir hükümet kurulamadı buna rağmen milletvekillerimiz konu hakkında önemli girişimler ve çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalara Oda olarak bizler de katıldık. Sonuç olarak konunun çözümü 1 Kasım seçimleri sonrasına kaldı. Son iki aylık dönemde yaşanan ve tüm toplumumuzu çok büyük üzüntülere boğan şehit haberleri ve bölgemizde hayatın terör nedeniyle durması elimizi kolumuzu bağladı. Yaşadığımız büyük üzüntüler nedeniyle her şey ikinci planda kaldı. Gencecik insanlar şehit olurken hiçbir şey anlam taşımıyor. Maalesef çok şansız bir dönemde görev aldık. İnşallah bu günler geçecek ve biz çok daha büyük bir şevk ve heyecan ile halkımıza neler yapabileceğimiz üzerinde tüm arkadaşlarımızla birlikte kafa yormaya devam edeceğiz.” dedi.
 
2016 YILI İNŞALLAH ÇOK DAHA İYİ OLACAK…
Ülkemiz üzerindeki karabulutların dağılarak aydınlık ve parlak günleri göreceğine yürekten inandığını söyleyen Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, şunları kaydetti: “Yüce Allah’ın inayetiyle bugünler geçecektir. 2016 yılı ilimiz ve ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Bu zor günlerde, bir AB projesi, bir FKA projesi, üç ayrı Cazibe Merkezleri Projesi, bir DAP projesi ve Ekonomi Bakanlığına proje hazırlayarak sunmuş bulunmaktayız. Ekonomi Bakanlığı Projemiz kabul görmüştür. Bu proje ile ilimizdeki mermer sektörünün çok daha büyük katma değer yaratacak boyuta taşınmasını hedefliyoruz. AB Projemiz ön elemeyi geçmiştir. Bu projeyle tüm üyelerimize nitelikli eleman noktasında katkı sağlanacaktır. Cazibe Kent ve DAP projeleri ise ilimizin kalkınma ve gelişmesini destekleyen çalışmalar olmuştur. FKA Projemiz ile de ilimiz sanayi envanteri çıkarılacaktır. Özetle bu zor günlerde üyelerimiz ve ilimizin geleceği noktasında önemli hazırlıklar ve girişimler yaptık. Meyvelerini kısa sürede inşallah toplayacağız.Mazisi yüz yıla dayanan ve toplum içerisinde hep saygın bir kurum olarak duran Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve temsil ettiği camiaya yakışır bir duruş sergileyerek, hak ve hukukun esas alındığı bir yönetim anlayışı içerisindeyiz. Bu anlamda tüm üyelerimizin hizmetkarı ve mesai kavramı gözetmeksizin emrindeyiz. Bu büyük camia, Türkiye’nin normalleşmesi ve kurumların asli görevlerini ifa etmeye başlamasıyla çok önemli çalışmalara imza atacak kabiliyettedir.  Ben bu düşüncelerle, gençlerimizin umutlarını ve gelecek hayallerini yitirmemeleri, moral ve motivasyonlarını yükseltmeleri, tüm halkımızın birlik ve beraberliğini pekiştiren ortak değerlere sahip çıkarak, bozgunculara fırsat vermemeleri temennisiyle, huzur ve mutluluk diliyor, saygılar sunuyorum.” 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Alanyaspor 2 4
4. Beşiktaş 2 4
5. Gaziantep FK 2 4
6. Başakşehir 2 4
7. Giresunspor 2 3
8. Antalyaspor 2 3
9. Galatasaray 2 3
10. Kayserispor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Bandırmaspor 0 0
13. Erzurumspor 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 1 3
2. Osasuna 1 3
3. Real Madrid 1 3
4. Real Sociedad 1 3
5. Valencia 1 3
6. Celta Vigo 1 1
7. Espanyol 1 1
8. Barcelona 1 1
9. Rayo Vallecano 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Atletico Madrid 0 0
12. Elche 0 0
13. Getafe 0 0
14. Mallorca 1 1
15. Real Betis 0 0
16. Almeria 1 0
17. Sevilla 1 0
18. Cadiz 1 0
19. Girona 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@