Yasemin Açık, Fransa'yı kınadı

Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fransa Senatosu tarafından kabul edilen kanun tasarı dolayısıyla ...

Yasemin Açık, Fransa'yı kınadı
Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fransa Senatosu tarafından kabul edilen kanun tasarı dolayısıyla Fransa`yı kınayarak, “tarihimizi karalamaya yönelik ve uluslararası hukukun tüm ilkelerinin çiğnendiği bu çirkin tarihi çarpıtma oyununu şiddetle kınıyoruz” dedi.

ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fransa Meclisi’nin ardından Fransa Senatosu’nun da kurgulanmış bir senaryoyu birkaç figüranla oynamaya devam ettiğine dikkat çekerek şunları kaydetti; “Fransa, tarihi gerçeklerin kurgulanmış oylamalarla göz ardı edilemeyeceğini görememiştir. Bizim tarihimiz öyle bir tarihtir ki, Osmanlı’dan yardım isteyerek düştüğü esaretten kurtulan Fransa Kralı I.Fransuva’nın torunlarının senatoda ki karalama girişimleriyle leke tutmayacaktır. Dünya milletleri içerisinde “şanlı bir tarihe” sahip olan hoşgörü, sevgi ve kardeşlik sembolü milletimizi, basit ve Ortaçağ’da kalmış ayak oyunlarıyla, karalamaya yönelik bu tür girişimleri şiddetle kınıyoruz. Bir takım mihraklar tarafından kurgulanan ve küçük siyasi hesapların hedeflendiği senatoda birkaç figüranla oynanan bu oyun tarihi çarpıtma oyunu olarak hep hatıralarda kara gün olarak kalacaktır. Bir aya yakın bir süredir gerek Başbakanımız gerek hükümetimizin diğer üyeleri gerekse AB’nin çeşitli organları başta olmak üzere uluslar arası çevrelerden yapılan uyarıları dikkate almayan Fransa, demokrasiye, insan haklarına, uluslararası hukuka, düşünce ve ifade özgürlüğüne büyük bir leke düşürmüştür. Söz de demokrasinin beşiği olarak belirtilen Fransa’nın aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bu hatalı girişimi hukuk ve demokrasiyi de katletmektedir. Elbette ki, Fransa’nın bu tavrı karşılıksız kalmayacak, insanlık tarihi önünde en ağır şekilde cevabını alacaktır. Bizler, millet olarak sosyal yaşantımızın her bölümünde Fransa’ya tepkimizi bir takım yaptırımlar uygulayarak göstermeliyiz. Bu tür çirkin oyunlara sessiz kalmamız, şanlı tarihimize yakışmayacak bir tavır olacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER